سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ: معرفی انواع تجهیزات اعلام حریق آریاکوپلینگ + عکس

سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

نصب سیستم‌های اعلام و اطفا حریق در ساختمان‌ها، راه خوبی برای حفاظت از جان و مال افراد است. سیستم‌های اعلام حریق وظیفه‌ی تشخیص سریع نشانه‌های آتش را بر عهده دارند و سیستم‌های اطفا حریق مختلف نیز، برای خاموش کردن آتش با عامل اطفای حریق کاربرد دارند. در این مطلب فایرفایت تصمیم داریم به معرفی شرکت اطفا حریق ایرانی و تولیدکننده‌ی سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ بپردازیم.

معرفی شرکت اطفا حریق آریاکوپلینگ

شرکت آریا کوپلیگ فعالیت خود را از اواخر دهه‌ی هفتاد خورشیدی با طراحی و تولید تجهیزات آتش‌نشانی مختلف آغاز کرد. این شرکت با سابقه‌ی طولانی‌ای که در زمینه‌ی طراحی و ساخت قالب‌های صنعتی و تولید قطعات حساس برای صنایع مختلف دارد، توانست به سرعت در حوزه‌ی تولید تجهیزات اطفا حریق و اتش نشانی پیشرفت کند و تولیدات خود را با برند آریاکوپلینگ یا Arya به بازار عرضه نماید.

این شرکت ایرانی تواسنته است در طول سال‌ها فعالیت خود، بالاترین حدود استانداردهای جهانی را رعایت کرده و محصولات باکیفیت خود را در بازار داخلی و جهانی عرضه کند. از آنجایی که تجهیزات اطفا حریق برای حفظ جان و مال انسان‌ها بسیار حائز اهمیت هستند، این شرکت تلاش کرده است تا با بهبود کیفیت مستمر، در این راستا قدم بردارد و محصولاتی بسیار باکیفیت تولید نماید.

سیستم اطفا حریق آریاکوپلییگ به تولید تجهیزات و جعبه‌های آتش نشانی می‌پردازد تا قدمی بزرگ برای حفاظت از جان و مال انسان‌ها بردارد.

(در مورد نگهداری از کپسول آتش نشانی در خودرو نیز مطالعه کنید.)

معرفی شرکت آریاکوپلینگ

معرفی تجهیزات و سیستم های اطفا حریق آریاکوپلینگ

شرکت آریاکوپلینگ به طور اختصاصی در زمینه‌ی طراحی و تولید تجهیزات اطفا حریق فعالیت می‌کنند و محصولات متنوع این شرکت، از کیفیت بسیار بالا برخوردار است که باعث شده سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ در کشورهای مختلفی شناخته شده باشد. در ادامه به معرفی محصولات این شرکت خدمات آتش نشانی ایرانی می‌پردازیم.

سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ: جعبه آتش‌نشانی

یکی از تجهیزاتی که ممکن است در ساختمان‌های بزرگ، فروشگاه‌ها یا رستوران‌ها دیده باشید، جعبه‌های قرمز رنگی است که به صورت توکار یا روکار خودنمایی می‌کنند. جعبه آتش نشانی یا فایرباکس، متشکل از تجهیزاتی مانند قرقره، شلنگ آتش نشانی، نازل آتش‌نشانی و سایر اتصالات است که از آن برای بهره‌برداری از ذخابر آب و اطفای حریق استفاده می‌شود. اگر قصد خرید جعبه آتش نشانی آریا را دارید، در ادامه شما را با این محصولات آشنا می‌کنیم.

نصب جعبه آتش‌نشانی در ساختمان‌های بزرگ الزامی است و می‌توان از آن برای اطفای سریع آتش در مراحل اولیه‌ی آن استفاده کرد.

(پیشنهاد می‌کنیم از مطلب کپسول آتش نشانی مناسب آشپزخانه نیز بازدید کنید.)

جعبه آتش‌نشانی در سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

جعبه آتش نشانی تک کابین اریا

جعبه‌های آتش‌نشانی سیسم اطفا حریق آریاکوپلینگ از جنس‌های محکم و بادوامی مانند فولاد یا استیل ساخته شده‌اند و می‌توان از آنها در محیط‌های شهری و صنعتی استفاده کرد. جعبه‌های آتش نشانی برخلاف سیستم های اطفا حریق اتوماتیک یا سیستم اطفا حریق سقفی، به خودی خود نمی‌توانند عملکردی داشته باشند ولی ابزاری مهم در اطفای حریق محسوب می‌شود که افراد متخصص و کارآزموده می‌توانند از آن استفاده کنند.

جعبه آتش نشانی تک کابین آریاکوپلینگ بر اساس قواعد و الزامات، تولید، نصب و نگهداری می‌شود و همانطور که از نام آن پیداست دارای یک کابین است که برای نگهداری از یک وسیله کاربرد دارد.

در جعبه آتش نشانی تک کابین آریا می‌توان هوزریل، قرقره یا شلنگ آتش‌نشانی و هوزرک نصب نمود.

(در مورد سیستم اطفا حریق در قطار بیشتر بخوانید.)

جعبه آتش نشانی تک کابین اریا

جعبه آتش نشانی دکوراتیو آریاکوپلینگ

در برخی موارد، در ساختمان‌های خاصی که مسئولان آن به زیبایی تجهیزات اهمیت فراوانی می‌دهند، استفاده از تجهیزات آتش نشانی و اطفا حریق می‌تواند به نوعی برهم‌زننده‌ی دکوراسیون باشد. با این حال از آنجایی که نصب سیستم‌های اطفا حریق از جمله جعبه‌های آتش‌نشانی بسیار مهم است، سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ با تولید جعبه‌ی آتش نشانی دکوراتیو این مشکل را برطرف ساخته است.

این جعبه‌ی دکوراتیو علاوه بر زیبایی ظاهری، دارای بدنه‌ی مقاوم و بادوام نیز هست و مطابق با نظر معماران و طراحان ساخه شده تا جلوه‌ی زیبایی داشته باشد.

(از مطلب سیستم اعلام و اطفا حریق کارخانه بازدید کنید.)

فایرباکس دکوراتیو آریاکوپلینگ

جعبه آتش نشانی دوطبقه آریاکوپلینگ

یکی از انواع جعبه آتش‌نشانی که می‌توان برای ساختمان‌ها تهیه و نصب کرد، جعبه‌های دو طبقه یا دو کابین است که علاوه بر استحکام، دارای عمر مفید بالایی هستند و می‌توان تجهیزات اطفای حریق را در داخل آن نگهداری نمود. این محصول که بر اساس استانداردهای بین‌المللی طراحی و ساخته می‌شود. جعبه دو کابین آریا کوپلین با دو کابین که به صورت عمودی از هم مجاز هستند، برای نگهداری تجهیزاتی مانند هوزریل، کپسول آتش نشانی، شلنگ‌های برزنتی و سایر تجهیزات کاربرد دارد.

فایرباکس دوطبقه سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

جعبه آتش نشانی محوطه‌ای آریاکوپلینگ

در خیلی از موارد، جعبه‌های آتش‌نشانی به صورت روکار و توکار در داخل دیوارها و در داخل ساختمان‌ها نصب می‌شوند اما نوع دیگری از جعبه‌های آتش‌نشانی در سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ، جعبه‌های محوطه‌ای است که کاربرد مشابهی با سایر فایرباکس‌ها دارند اما به دلایلی امکان نصب آنها بر روی دیوار وجود ندارد.

از جمله مواردی که می‌توانند از فایرباکس محوطه‌ای استفاده کنند می‌توان به پمپ بنزین، فرودگاه‌‌ها، آشیانه‌ی هواپیما، اسکله‌های تخلیه و بارگیری، تالارها و موارد مشابه اشاره کرد.

(در مورد دتکتور دودی یونیزاسیون بیشتر بدانید.)

فایرباکس محوطه‌ای آریاکوپلینگ

جعبه آتش نشانی دوکابین یا دوقلوی آریاکوپلینگ

آریاکوپلینگ در سبد محصولات خود در بخش فایرباکس به تولید جعبه‌های اتش‌نشانی دوکابین نیز می‌پردازد که مشابه با فایرباکس‌های دوطبقه می‌توان از آنها برای نگهداری همزمان دو وسیله یا تجهیزات اطفا حریق استفاده نمود. برای مثال کاربران می‌توانند در این جعبه، تجهیزاتی مانند کپسول‌های آتش‌نشانی، هوزریل و هوزرک، قرقره و غیره قرار دهند.

جعبه آتش نشانی دوکابین آریا

سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ: قرقره و شلنگ آتش نشانی

شلنگ آتش نشانی که به آن هوزریل آتش نشانی نیز گفته می‌شود، وسیله‌ای برای انتقال آب یا سایر عوامل اطفای حریق است. این تجهیزات بر روی قرقره آتش‌نشانی نصب می‌شوند تا توزیع شلنگ برای آتش‌نشانان آسان‌تر شود. بعلاوه از قرقره‌ی آتش نشانی در فایرباکس نیز استفاده می‌شود که از گره خوردن شلنگ جلوگیری می‌کند.

از قرقره و شلنگ آتش نشانی در ساختمان‌های بزرگ، جعبه‌های اتش‌نشانی و ماشین‌های آتش‌نشانی استفاده می‌شود تا آتش‌نشانان یا سایر افراد بتوانند راحت‌تر شلنگ‌ها را باز و بسته و حمل کنند.

(از مطلب مقایسه دتکتور دود و دتکتور مونوکسید کربن بازدید کنید.)

قرقره و شلنگ آتش نشانی در سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

شلنگ تاشونده‌ی آتش‌نشانی آریا و قرقره‌ی مخصوص آن

شیلنگ آتش‌نشانی وسیله‌ای مهم برای انتقال آب است که می‌توان آن را به رگ‌های حیاتی برای اطفای حریق نیز تشبیه کرد. شیلنگ‌های اتش‌نشانی تاشونده در مجموعه تجهیزات سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ، نوعی شیلنگ لاستیکی با پوشش فیبر مصنوعی است که در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود و می‌توان بسته به نیاز، نوع مناسب آن را انتخاب و تهیه کرد.

قرقره‌ی مخصوص این شیلنگ‌ها به طور خاص برای آتش‌نشانان و افراد کارآزموده طراحی و ساخته می‌شود. این قرقره‌های مخصوص شیلنگ‌های تاشونده دارای دو صفحه قرقره‌ی مستحکم و شیلنگ هستند که کاربرد آنها صرفا برای نگهداری از شیلنگ تخت است.

(پیشنهاد می‌کنیم از مطلبی که در مورد انتخاب سیستم اعلام حریق مناسب نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

شلنگ تاشوی Aria

شلنگ نیمه سخت هوزریل آریاکوپلینگ

شلنگ نیمه سخت هوزریل، یکی دیگر از تجهیزات سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ است که به صورت سه لایه طراحی و ساخته شده است. این شیلنگ‌ها بعلاوه از لایه‌ی نخی و چسبندگی بالا در بین لایه‌ها برخوردار هستند و به خاطر استحکام بالا که دارند می‌توان از آنها برای انتقال آب با فشار بالا استفاده کرد.

شیلنگ نیمه سخت آریاکوپلینگ از لایه‌های لاستیکی و لایه‌ی نخ مستحکم برای قوام و پیوستگی بیشتر ساخته شده است و در عین حال انعطاف‌پذیری بالایی در شرایط اب و هوایی مختلف دارد.

(در مورد رفع بوق ممتد دتکتورهای دودی مطالعه کنید.)

هوزریل آریاکوپلینگ

هوزرک آتش نشانی آریاکوپلینگ

هوزرک وسیله‌ای برای نگهداری از شیلنگ‌های آتش نشانی تخت است. هر هوزرک متشکل از چندین متر شیلنگ، نازل سه حالته، ریل، بدنه‌ی نگهدارنده، شیرفلک و یک کوپلینگ Storz است که برای اتصال شیلنگ تاشونده به شیرفلکه استفاده می‌شود. هوزرک در سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ در مواردی استفاده می‌شود که احتمال آتش‌سوزی زیاد است و برای اطفای حریق به حجم بالایی آب نیاز است.

از ویژگی‌های این تجهیز از سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دارای پوشش رنگ پودری الکترواستاتیکبرای مقاومت در برابر خوردگی و رطوبت
  • مجهز به پیچ و مهره و نگهدارنده‌های مقاوم در برابر خوردگی
  • دارای سیستم آبرسان داخلی یک تکه‌ی برنجی با پوشش نیکل-کروم برای مقاومت در برابر خوردگی
  • ساخت صفحات قرقره با ورق فولادی مقاوم برای عمر بالاتر و جلوگیری از اعوجاج

هوزرک آتش نشانی آریاکوپلینگ

هوزریل آتش نشانی دیواری آریا

هوزریل دیواری یکی دیگر از تجهیزات سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ است که بر روی دیوار نصب می‌شود. سیستم آبرسان داخلی این هوزریل کاملا برنجی است که باعث شده دوام طولانی مدت و بدون نقصی داشته باشد. این نوع هوزریل آریاکوپلینگ متشکل از قرقره و شیلنگ نیمه سخت است که برای نصب در محیط آزاد طراحی شده و برای آن از جعبه‌ی آتش‌نشانی استفاده نمی‌شود اما برای حفاظت از هوزریل در برابر شرایط جوی، روی آن یک پوشش نصب می‌شود.

سیستم اطفا حریق آریا کوپلینگ: نازل آتش نشانی

نازل آتش نشانی وسیله‌ای است که به سر شیلنگ آتش‌نشانی متصل می‌شود و آتش‌نشانان از آن برای ایجاد یک جریان مناسب از آب، فوم یا کف استفاده می‌کنند. نازل‌های آتش‌نشانی از کیفیت بسیار بالایی باید برخوردار باشند و نوع طراحی آنها باید به گونه‌ای باشد که جریان مناسبی برای اطفای موثر حریق فراهم کنند.

انواع مختلفی از نازل‌های آتش‌نشانی وجود دارد که هر کدام بسته به نوع خاموش‌کننده یا موقعیت استفاده از آن انتخاب می‌شود.

(در مورد نحوه عملکرد پنل اعلام حریق مطالعه کنید.)

نازل آتش نشانی سیستم اطفا حریق آریا کوپلینگ

نازل آتش نشانی سه حالته آریاکوپلینگ

یکی از تجهیزات مورد استفاده از سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ، نازل‌های پلاستیکی سه حالته هستند که برای هوزریل کاربرد دارند. این نازل برای افراد عادی و غیرمتخصص طراحی شده و می‌تواند آب را در دو حالت اسپری مخروطی و جت برای اطفای حریق تخلیه کند. این نازل‌ها بر اساس استاندارد BSEN671 طراحی شده‌اند و بدنه‌ی بسیار مقاومی دارند.

نوع دیگر نازل‌های سه حالته جنس فلزی دارند و برای آتش‌نشانان حرفه‌ای طراحی شده‌اند. نازل آتش نشانی سه حالته فلزی (Branchpipe) اریاکوپلینگ برای استفاده در عملیات‌های آتش‌نشانی بکاربرده می‌شوند. این نازل‌ها با ویژگی‌هایی مثل بدنه‌ی مقاوم در برابر خورگی، استحکام بالا، سهولت استفاده و غیره همراه هستند.

نازل سه حالته فلزی که برای هوزریل استفاده می‌شود نیز جنس آلومینیومی دارد و علاوه بر وزن سبک، در آزمون هیدرواستاتیک تا 18 بار مقاومت می‌کند ولی برای استفاده تا 12 بار کاربرد دارد. این Shut-off-Nozzle را می‌توان به شیلنگ‌های نیمه سخت (لاستیکی) 1 و 4/3 اینچ متصل کرد. این شلنگ نیز از استانداردهای BS EN 671-1 بهره می‌برد.

(در مورد سیستم اطفا حریق پالایشگاه مطالعه کنید.)

نازل آتش نشانی سه حالته آریاکوپلینگ

نازل پلاستیکی ساده‌ی آریاکوپلینگ

نازل‌های پلاستیکی ساده تولید شرکت آریاکوپلینگ، تنها از یک حالت جت پشتیبانی می‌کنند و می‌توان آنها را به شیلنگ‌های آتش نشانی با ابعاد Storz، و BS 1.5، 2 و 2.5 اینچی متصل کرد. این نازل دارای جنس پلاستیکی باکیفیت و مقاوم است که با انواع اتصالات سازگار است. نازل ساده آریاکوپلینگ فاقد شیر است و می‌توانید آن را با استفاده از یک کوپلینگ رزوه‌ای به شیلنگ‌های آتش‌نشانی تاشونده متصل کنید.

  • طراحی مناسب برای راحتی استفاده توسط کاربران
  • بدون شیر کنترل
  • مورد تایید آزمون هیدرواستاتیک تا فشار 32 بار
  • منطبق بر استانداردهای BS EN 15182 و BS EN 671-1
  • الگوی پاشش جت برای اطفای حریق

نازل ساده‌ی آریاکوپلینگ

سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ: شیر آتش نشانی

شیر یا هیدرانت آتش نشانی، وسیله‌ای برای اتصال به منبع تامین آب برای اطفای حریق است. هیدرانت‌ها به شبکه‌ی آب متصل می‌شوند و معمولا در ساختمان‌ها، کنار جاده‌ها، معادن، پارکینگ‌ها و غیره نصب می‌شوند. شیر آتش‌نشانی به شکل یک لوله یا دریچه است که منبع آب را برای اطفای حریق در اختیار آتش‌نشانان قرار می‌دهد.

شیر آتش‌نشانی متشکل از لوله‌ای در سطح زمین و زیر زمین و سایر لوازم جانبی است که با دقت بالا طراحی و نصب می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین تجهیزات اطفا حریق است.

(با دتکتور دودی فوتوالکتریک و عملکرد آن آشنا شوید.)

شیر آتش نشانی آریاکوپلینگ

شیر فلکه آتش نشانی اریا

یکی از تجهیزات در سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ، شیر فلکه آتش نشانی آرام باز شو است ک برای کنترل میزان جریان آب کاربرد دارد و می‌توان از آن با انواع اتصالات انگلیسی و آلمانی استفاده کرد. این شیر فلکه آریاکوپلینگ دارای جنس بدنه‌ی برنجی است که باعث می‌شود مقاومت بالایی در برابر خوردگی و نشتی داشته باشد. سیستم هرزگرد مرکزی آن نیز برای آب‌بندی مستحکم‌تر کاربرد دارد. این محصول در اندازه‌ها و ابعاد مختلف و منطبق با استانداردهای بین‌المللی تولید می‌شود.

شیر فلکه‌ای آریا با دو زاویه‌ی خروجی 90 و 135 درجه تولید می‌شود و می‌تواند فشار کاری 16 بار و فشار آزمون 24 بار را تحمل کند. این محصول بر اساس استانداردهای UL668 و BSEN671-2 تولید می‌شود.

(از صفحه‌ی کابل اعلام حریق بازدید کنید.)

شیر فلکه - سیستم اطفا حریق آریا

شیر فشار شکن آریا

این شیر آریا نوعی شیر کاهش‌دهنده‌ی فشار یا PRV است که برای کنترل و تثبیت فشار در تاسیسات آبرسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. افت فشار در سیستم لوله‌کشی می‌تواند باعث اختلال در فرایند آبرسانی برای اطفای حریق شود و افزایش فشار پمپ نیز باعث بالاتر رفتن سطح فشار از حد مجاز شده و می‌تواند به اتصالات آسیب برساند. به همین خاطر از شیرهای کاهنده فشار استفاده می‌شود که در جعبه آتش‌نشانی نصب می‌شوند و می‌توانند سطح فشار آب را کنترل کرده و نوسانات را تعدیل کنند.

این محصول در سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ با مزایایی مانند کنترل و تثبیت فشار، تامین فشار مساوی در طبقات مختلف، افزایش عملکرد و طول عمر اتصالات، صرفه‌جویی مصرف آب و غیره اشاره کرد.

(از مطلب اهمیت تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی بازدید کنید.)

شیر فشار شکن آریاکوپلینگ

شیر سیامی اریاکوپلینگ

شیر سیامی یکی از تجهیزات یا اتصال‌های آتش‌نشانی است که از آن برای جمع‌آوری منابع آب و پمپ‌های خارج از سیستم آتش‌نشانی ساختمان استفاده می‌شود. این وسیله دارای یک خروجی با قطر بالا و دو ورودی با قطر کوچک‌تر است؛ خروجی به سامانه‌ی لوله ایستاده یا ترکیبی متصل می‌شود. این وسیله معمولا در ورودی ساختمان‌ها و در مکانی قابل دسترسی نصب می‌شود تا آتش‌نشانان بتوانند در زمان حادثه به خوبی به آن دسترسی داشته باشند و از آن برای تامین آب مورد نیاز برای اطفای حریق استفاده کنند.

سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ: اسپرینکلرهای آتش‌نشانی

سیستم اطفای حریق اسپرینکلر نوعی از تجهیزات است که با اتصال به یک منبع تامین آب و لوله‌کشی، آب را برای اطفای حریق پخش می‌کند. از اسپرینکلر آتش نشانی بیشتر در ساختمان‌های بزرگ و کارخانه‌ها استفاده می‌شود اما امروزه این سیستم‌ها در آپارتمان‌ها و خانه‌های کوچک نیز نصب می‌شوند تا راهی موثر برای اطفای حریق باشند.

آریاکوپلینگ به عنوان کارخانه تولید اسپرینکلر نیز فعالیت می‌کند و انواع مختلفی از این محصولات را به بازار عرضه می‌کند. این سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ یکی از تجهیزات مهم برای اطفای حریق است.

(از مطلبی که در مورد حفاظت در برابر حریق نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

اسپرینکلرهای آتش‌نشانی در سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

اسپرینکلر ESFR سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

اسپرینکلر ESFR اریا برای اطفای حریق آتش‌های گسترده در مناطقی مانند انبارهای کالا است که ممکن است آتش سریعا گسترش پیدا کند. این نوع اسپرینکلر دارای حساسیت عملکردی بسیار بالا ست و می‌تواند با نرخ پاشش و تخلیه‌ی 3 تا 5 برابری نسبت به سایر اسپرینکلرها، سرعت بالایی در اطفای حریق و جلوگیری از گسترش آن داشته باشد.

اسپرینکلر ESFR آریاکوپلینگ

اسپرینکلر بالازن سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

اسپرینکلر اتشنشانی یکی از تجهیزات بسیار کارآمد و موثر برای اطفای حریق است که با تشخیص حرارت ناشی از حریق به طور خودکار فعال شده و با پاشش آب در محدوده‌ی حریق، باعث اطفای آتش می‌شود. اسپرینکلرها در سه نوع بالازن، پایین زن و دیواری هستند که در محیط‌های مختلف می‌توان آنها را نصب نمود. اسپرینکلر بالازن آریا در حساسیت‌های مختلف، انواع سایز رزوه، انواع رنگ و آبکاری، نرخ تخلیه و دمای کاری متفاوت تولید می‌شود.

از اسپرینکلرهای بالازن معمولا در فضاهایی با امکان انسداد و در مناطقی با احتمال وقوع یخ‌زدگی استفاده می‌شود و از ویژگی‌های مثبت آن می‌توان به سرعت و دقت بالا، مجهز بودن به حباب شیشه‌ای، کیفیت بالا و غیره اشاره کرد.

(در مورد تفاوت سیستم اعلام و اطفا حریق مطالعه کنید.)

اسپرینکلر بالازن آریاکوپلینگ

اسپرینکلر پایین زن سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

اسپرینکلر پایین‌زن یکی دیگر از انواع اسپرینکلرهای آتش‌نشانی است که با انواع حساسیت واکنش، سایز رزوه‌های مختلف، انواع نرخ تخلیه و طیف دمای کاری مختلف طراحی و تولید می‌شود. این محصول آریاکوپلینگ دارای استانداردهای بالای ملی و بین‌المللی است که دوام کاری بالایی دارد و می‌تواند روش محافظتی خوبی در برابر حریق در ساختمان‌های صنعتی، تجاری و غیره باشد.

اسپرینکلر پایین زن آریاکوپلینگ

اسپرینکلر دیواری سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

اسپرینکلرها معمولا به صورت سقفی نصب می‌شوند اما در برخی مواقع به خاطر دسترسی به لوله‌های تعبیه شده در دیوار، نوع معماری ساختمان و المان‌های معماری و غیره، نمی‌توان این تجهیزات را روی سقف نصب کرد. در این صورت می‌توان از اسپرینکلرهای دیواری استفاده کرد. اسپرینکلر دیواری آریا در انواع حساسیت، سایز رزوه، نرخ تخلیه و دمای کاری تولید و عرضه می‌شود.

این نوع تجهیزات معمولا در راهروها، راه‌پله‌ها و شرایط خاصی که امکان نصب اسپرینکلر روی سقف نیست، استفاده می‌شوند و طول عمر بالا و عملکرد بسیار خوبی دارند.

(با کپسول آتش نشانی CO2 و کاربرد آن آشنا شوید.)

اسپرینکلر دیواری سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

اسپرینکلر مخفی سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ

اگر به دنبال نوعی اسپرینکلر با ظاهری جذاب می‌گردید، اسپرینکلرهای مخفی با کاور محدب می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای شما باشد. این تجهیز باعث افزایش ایمنی در برابر حریق در ساختمان شده و بعلاوه به خاطر ظاهر زیبایی که دارد، می‌تواند در معماری ساختمان شما نیز جلوه‌ی بصری متفاوتی داشته باشد. بر اساس استاندارد NFPA13 در خصوص نصب انواع اسپرینکلر، دفلکتور اسپرینکلر باید حداقل 1 اینچ از سقف یا لبه‌ی قاب فاصله داشته باشد.

اسپرینکلر مخفی آریا به گونه‌ای طراحی شده که در زمان فعال شدن می‌تواند بدون مانع آب را روی حریق پخش کند.

(با دتکتور موضعی دود بیشتر آشنا شوید.)

اسپرینکلر مخفی Aria

سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ: انواع کپسول‌های آتش نشانی

کپسول آتش نشانی پودر خشک ABC

این نوع خاموش‌کننده چندمنظوره است و برای اطفای حریق آتش‌های کلاس A، B و C کاربرد دارد. این پودر خاموش‌کننده در سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ، مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید شده و غیرسمی و نارسانای جریان الکتریکی است.

این محصول شرکت آریا در اندازه‌های 6 و 12 کیلویی تولید می‌شود و برای اطفای حریق مایعات و گازهای قابل‌اشتعال بسیار موثر است. خاموش‌کننده ABC با حذف اکسیژن باعث اطفای حریق می‌شود.

(از مطلب تعداد کپسول آتش نشانی برای خانه بازدید کنید.)

انواع کپسول‌های آتش نشانی آریاکوپلینگ

خاموش‌کننده BC – بی‌کربنات سدیم

نوعی از کپسول پودر BC که حاوی بی‌کربنات سدیم است، برای اطفای حریق آتش کلاس B و c یعنی مایعات و گازهای قابل‌اشتعال طراحی شده است و نارسانای جریان الکتریکی است. این پودر آتش را از طریق تولید گاز CO2 و خفه کردن آتش اطفا می‌کند و درواقع با حذف اکسیژن و همینطور قطع زنجیره‌ی واکنش‌های شیمیایی باعث خاموش شدن آن می‌شود.

پودر بی‌کربنات سدیم در این کپسول‌ها متشکل از دانه‌های بسیار ریز با خلوص بالا است که تاثیر زیادی در سرعت خاموش کردن حریق دارد. استفاده از روغن‌های سیلیکونی نیز با کاهش جذب حداقلی رطوبت همراه است و مانع از بسته شدن پودر در داخل سیلندر می‌شود.

(از مطلب اعلام حریق خانه سالمندان بازدید کنید.)

کپسول آتش نشانی پودر BC – بی‌کربنات سدیم

خاموش‌کننده BC – بی‌کربنات پتاسیم

خاموش‌کننده‌های BC با پودر بی‌کربنات پتاسیم نیز کاربرد مشابهی با پودر بی‌کربنات سدیم دارند. ان پودر نیز نارسانای جریان الکتریکی است و با فعل و انفعالات شیمیایی و همینطور حذف اکسیژن باعث اطفای حریق می‌شود. این نوع خاموش‌کننده‌ی مبتنی بر بی‌کربنات پتاسیم در مقایسه با بی‌کربنات سدیم، سرعت بالاتری در اطفای حریق دارد و خاموش‌کنندگی آن چندین برابر بیشتر است. به همین خاطر از این کپسول آتش‌نشانی معمولا در محیط‌های صنعتی، سایت‌های نفتی و پمپ بنزین‌ها استفاده می‌شود.

این کپسول نیز خلوص بالایی داشته و جاذب رطوبت نیست، به همین خاطر امکان کلوخه شدن آن بسیار کم است و نیاز به شارژ کپسول آتش نشانی را کاهش می‌دهد. این خاموش‌کننده به خاطر جذب رطوبت پایین برای محیط‌های شرجی بسیار مناسب است.

از آنجایی که فرآیند تولید پودر بی‌کربنات پتاسیم پیچیده‌تر است، کپسول خاموش‌کننده BC مبتنی بر بی‌کربنات پتاسیم نسبت به کپسول‌های BC بی‌کربنات سدیم، گران‌تر هستند.

(در مورد نکات ایمنی آتش نشانی در فصل سرما بیشتر بدانید.)

کپسول آتش نشانی پودر BC – بی‌کربنات پتاسیم

خرید سیستم اعلام و اطفا حریق برای ایمنی بیشتر

در این مطلب به معرفی سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ پرداختیم. لازم به ذکر است، پیش از هر چیز نصب سیستم اعلام حریق از جمله اعلام حریق آدرس پذیر یا اعلام حریق متعارف بهترین راه برای حفاظت از تاسیسات یا ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و غیره است. انواع دتکتور اعلام حریق مانند دتکتور دودی و دتکتور حرارتی می‌توانند علائم حریق را سریعا شناسایی کرده و به پنل مرکزی هشدار بدهند. بعلاوه ساکنان یا افراد دیگر نیز می‌توانند با فشردن شستی اعلام حریق باعث به صدا درآوردن آژیرها شوند.

حفاظت از حریق با نصب سیستم‌های اطفا حریق دیگری مانند سیستم اطفا حریق فوم، سیستم اطفا حریق آیروسل، سیستم اطفا حریق آبی، سیستم اطفای حریق گازی و غیره تکمیل می‌شود. شما می‌توانید برای بررسی لیست قیمت سیستم اعلام حریق به فایرفایت مراجعه کنید. قیمت کوپلینگ آتش نشانی آریا را نیز از شرکت‌های معتبر جویا شوید و یا با مرکز اعلام حریق آرات تماس بگیرید.

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم