سیستم اطفا حریق گازی: قیمت تجهیزات اطفا حریق گازی با گاز CO2 + عکس

سیستم اطفا حریق گازی: قیمت تجهیزات اطفا حریق گازی با گاز CO2

سیستم اطفاء حریق گازی با سرعت عمل بالا (زمانی کمتر از ده ثانیه)، توانایی کم نظیری در کنترل آتش دارد. سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی، با حذف عامل‌های آتش، به آن فرصتی برای خودنمایی نخواهند داد. از ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم اطفا حریق گازی با گاز CO2، خسارت حداقلی به وسایل و تجهیزات الکترونیکی گرانقیمت و اسناد و آثار هنری ارزشمند است.

سیستم اطفا حریق گازی

تمیزترین نوع سیستم خاموش کننده آتش : سیستم اطفا حریق گازی

‌یکی از رایج‌ترین نوع سیستم‌های حافظتی در برابر حریق سیستم اسپرینکلر در آتش نشانی است. این سیستم کار خود را در خاموشی آتش بخوبی انجام می‌دهد، اما موضوعی که توجه کارشناسان را به خود جلب کرده است، کاهش میزان خسارت بجای مانده بعد از آتش سوزی است. خسارت‌های ناشی از سیستم‌های اسپرینکلر در محیط‌های حساسی مانند اتاق سرور، سایت‌های مخابراتی، مراکز داده، اتاق‌های کنترل، موزه‌ها و محل حفاظت آثار هنری نه به اندازه‌ی آتش‌، ولی کمتر از آن هم نیست.

برای جلوگیری از چنین خسارت‌های وحشتناکی، سیستم دیگری بنام سیستم اطفای حریق گازی پیشنهاد می‌شود. سیستم اطفا حریق گازی می‌تواند نشانه‌های آتش را پیش از اوج گرفتن شناسایی کرده و سپس بدون اینکه آثار مخربی از خود بجای بگذارد با ورود گازهای شیمیایی آن را خفه کند. برای آشنایی بیشتر با سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی در ادامه با مرکز اعلام حریق آرات همراه باشید.

سیستم اطفاء حریق گازی (Clean agent fire suppression system) بجای اسپرینکلرها می‌توانند آتش را در فضاهایی‌ که تجهیزات الکترونیکی وسیع و ارزشمندی در خود جای داده‌اند، با کمترین خسارت، خاموش و ناپدید کند.

(از مطلبی که در مورد اعلام حریق زیمنس نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

سیستم اطفا حریق گازی

سیستم اطفا حریق گازی چیست؟

طبق استاندارد انجمن ملی حفاظت از آتش امریکا National Fire Protection Association (‌معمولا با حروف اختصاری (NFPA) معرفی می‌شود)، سیستم اطفاء حریق گازی Clean agent یا سیستم اطفاء حریق گازها پاک، استاندارد سازی و فراهم شده است. سیستم اطفا حریق گازی یا سیستم خاموش کننده‌ی گازی، برخلاف سیستم اسپرینکلر آتش نشانی، یک خاموش کننده‌ی غیر رسانای الکتریکی است که با انتشار گازهای فراری و بی‌اثر (از نظر آلودگی زیست محیطی)، با قطع اکسیژن و یا کاهش حرارت، آتش را با کمترین خسارت خاموش یا بهتر است بگوییم ناپدید می‌کند.

سیستم اطفا حریق گازی با استفاده از یک گاز خنثی برای حذف عامل آتش‌، آن را پیش از اوج گیری خاموش می‌کند. وظیفه‌ی مهم سیستم اطفاء حریق گازی خاموش کردن سریع آتش با کمترین خسارت به تجهیزات موجود در محیط است. یعنی دقیقا کاری که از پس سیستم اطفا حریق آب، سیستم اطفا حریق فوم یا پودر خاموش کننده آتش بر نمی‌آید. برای بالا رفتن دقت سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی، بهتر است که فضا ایزوله باشد و محلی برای عبور و مرور هوا وجود نداشته باشد.

بنابراین به محض اینکه دتکتورها، ردی از وجود آتش را در محیط تشخیص دهند، فورا به پنل مرکزی گزارش داده و سپس اسپری‌های نازل، دستور پخش گاز را اجرا می‌کنند. افزایش غلظت گاز، باعث قطع اکسیژن رسانی به حریق شده و با حذف یکی از اعضای مثلث آتش، حریق دیگر دوام نیاورده و خاموش می‌شود.

سیستم اطفا حریق گازی بر اساس استانداردهای جهانی، برای ایمن سازی فضاهایی که وسایل و تجهیزات حساسی دارند که با برخورد آب تخریب می‌شوند، طراحی شده است.

سیستم اطفاء حریق گازی چیست؟

اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم اطفا حریق گازی

مجموعه تشکیلات سیستم اطفا حریق گازی، مطابق نظر کارشناسان و استاندارد سیستم اطفاء حریق گازی NFPA2001 شامل:

سیستم اطفا حریق اتوماتیک گازی همانند سایر سیستم‌های اعلام حریق، به پنل مرکزی، سنسورهای حرارتی و دودی، شستی‌های اعلام حریق و سلیندرها با سایزهای مختلف نیاز دارد.

(در صفحه‌ی سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر می‌توانید با این سیستم‌ها آشنا شده و نسبت به خرید آنها اقدام کنید.)

اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم اطفا حریق گازی

ویژگی‌های سیستم اطفا حریق گازی

سیستم اطفاء حریق گازی بنام تمیزترین نوع سیستم خاموش کننده‌ی آتش (Clean agent fire suppression system) معروف است. چون بعد از فعال شدن و خاموشی آتش، همانند سایر خاموش کننده‌ها، نیازی به تخلیه یا نظافت محیط ندارد. این سیستم در فضاهایی که نگهداری از آن‌ها به حساسیت خاصی نیاز دارند قابل استفاده است.

یکی از انتقادهایی که به این سیستم وارد بود، استفاده از گازهای غیر ازون دوست بود که موجب آلودگی محیط زیست و تخریب لایه‌ی ازون می‌شدند. اما خوشبختانه با ممنوعیت استفاده از گاز هالون 1301، با وجود توانایی خوبی که در خاموش آتش داشت‌، این مشکل با جایگزینی گازهای دوستدار محیط زیست حل شد.

گازهای پاک بنام ‌ Clean agents شامل: گاز هالوکربن HFC‌، گازهای بی‌اثر Inert Gas و گاز Co2 هستند. این گازهای پاک عمر کوتاهی دارند و بدون پتانسیل گرمایشی جهانی Global Warming Potential GWP، خاموش کردن آتش را در سیستم اطفا حریق گازی بعهده می‌گیرند.

متداول‌ترین نوع سیستم‌های اطفا حریق گازی ‌از گازهای بی‌خطری مانند FM-200 ،‌Novec 1230 و گازهای بی‌اثر Inter gases مثل نیتروژن، آرگون و دی اکسید کربن تجهیز شده‌اند. تمامی این عامل‌ها بصورت گاز یا مایع در سیلندرها ذخیره می‌شوند و هنگامیکه سیستم فعال شود، با فشار آزاد شده و آتش را مهار می‌کنند.

(در مورد کابل نسوز اعلام حریق نیز مطالعه کنید.)

 ویژگی‌های سیستم اطفاء حریق گازی

سیستم اطفا حریق گازی برای چه محیط‌هایی مناسب است؟

سیستم های اطفا حریق گازی برای ایمن سازی فضا‌هایی مثل اتاق سرور که زیاد امکان رفت و آمد در آن نیست و به عبارتی هیچ هواکش و یا پنجره‌ای در آن اتاق وجود ندارد و بطوری مهر و موم شده طراحی شده است، انتخاب بسیار مناسبی است و می‌تواند مکمل خوبی برای سیستم اعلام حریق اتاق سرور باشد. به همین منظور کارشناسان بمنظور جلوگیری از آتش‌سوزی و خسارت بجا مانده از آن، ایمن سازی مراکز زیر را با سیستم اطفاء حریق گازی توصیه می‌کنند:

  • اتاق های سرور و مانیتورینگ
  • حفاظت از دیتا سنترها (محل نگهداری سیستم‌های کامپیوتری)
  • محل نگهداری آثار هنری و گرانقیمت (مثل موزه‌ها، گالری‌ها و کتابخانه‌ها)
  • پست های برق و مخابرات
  • مراکز قرار گرفتن دستگاه‌های برقی و تجهیزات حساس (محل نگهداری ژنراتورهای برق اضطراری)
  • مراکز نگهدای تجهیزات پزشکی

برای ایمنی سازی فضا توسط سیستم های اطفا حریق گازی، عوامل مختلف باید توسط متخصصین ارزیابی شود. از جمله: نوع تجهیزاتی که باید حفاظت شوند و مساحت فضا بسیار حائز اهمیت است. چون بنا بر این شرایط، می‌توان مقدار فضای مورد نیاز برای سلیندرهای حامل گاز و محل قرار گیری آن‌ها و همینطور نوع گاز اطفاء کننده را مشخص کرد.

(در مورد زون بندی در اعلام حریق نیز مطالعه کنید.)

موارد استفاده از سیستم اطفا حریق گازی

انواع سیستم اطفا حریق گازی

همانطور که گفته شد، سیستم اطفاء حریق گازی بر اساس استانداردهای سیستم اطفاء حریق گازی NFPA فراهم شده است. بنابراین، طراحی، اجرا، نصب، تست و حتی نگهداری این سیستم‌ها کاملا استاندارد و قابل اطمینان است. رایج‌ترین نوع تجهیزات سیستم خاموش کننده‌ی آتش گازی شامل:

سیستم اطفاء حریق گازی FM-200 (HFC-227ea)

سیستم اطفا حریق گازی FM200 به خاطر مزیت‌های زیادی که دارد، در کل جهان بسیار پرطرفدار است. گاز FM200 برخلاف بسیاری از مواد شیمیایی، یک گاز بی‌رنگ و بی‌بو است که اثر بدی از خود باقی نمی‌گذارد. درست برخلاف آب، یک عامل نارسانای الکتریکی است که تجهیزات الکتریکی را تخریب نمی‌کند و همینطور رقیبی برای گاز دی اکسید کربن به حساب می‌آید چون همانند آن تخلیه سردی ندارد که باعث تخریب مدارهای حساس حرارتی شود.

گاز FM200 گازی غیر سمی و بی‌خطر است و از لحاظ محیط زیستی هیچ گونه تأثیرات منفی ندارد. به همین دلیل استفاده و یا نشت آن در فضاهای سربسته، مشکلی به وجود نخواهد آورد.

(در مورد ایزولاتور اعلام حریق و اهمیت نصب آن نیز مطالعه کنید.)

سیستم اطفاء حریق گازی FM-200 (HFC-227ea)

مزایای سیستم اطفا حریق گازی FM200

  • سیلندرهای کوچک ولی امنیت بالا

فقط میزان اندکی از این گاز در خفه کردن حریق کافی است به همین خاطر به سیلندرهای عظیم برای نگهداری آن نیاز نیست و می‌توان بدون اینکه فضای زیادی را اشغال کند، امنیت محیط را تضمین کند.

  • سرعت عمل بالا

مزیت دیگر این سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی Fm-200 سرعت عمل بالای آن است. طبق تست‌های انجام شده در محیط‌های استاندارد، سیستم اطفاء حریق گازی FM200 این توانایی را دارد که حریق را در کمتر از 10 ثانیه خاموش کند.

  • شارژ آسان و مقرون بصرفه

اگرچه تجهیز کردن محیط به سیستم اعلام حریق گازی نسبت به سایر سیستم‌های اعلام حریق گران‌تر و حساس‌تر است. اما نسبت به عملکرد عالی که دارد، شارژ مجدد آن آسان و مقرون بصرفه است.

(در مورد استانداردهای اعلام حریق مطالعه کنید.)

مزایای سیستم اطفا حریق گازی FM200

سیستم اطفا حریق گازی 3M™ Novec™ 1230

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی 3M™ Novec™ 1230 یک خاموش کننده آتش با Clean agent است که به عنوان جایگزین هالون و هیدروفلوئوروکربن HFC ساخته شده است. این ماده به خانواده‌ای از مواد شیمیایی به نام هالوکربن‌ها تعلق دارد. گاز Novec 1230 همانند FM200 گازی ازون دوست و بدون پتانسیل گرمایشی است.

سیستم اطفا حریق گازی 3M™ Novec™ 1230

سیستم اطفا حریق Novec 1230 با از بین بردن سریع حرارت، آتش را قبل از شعله‌ور شدن، سرد می‌کند. در سیستم‌های سیال معمولی، این گاز همانند نیتروژن فشرده شده در سیلندرها ذخیره می‌شود. بمحض اینکه سنسورها وجود آتش را در مرحله اولیه تشخیص دهد، آزاد سازی آغاز شده و در عرض چند ثانیه آن را خاموش می‌کند. نگهداری و استفاده‌ی سیستم اطفاء حریق گازی Nocec 1230 در فضاهای سربسته کاملا بی‌خطر است.

سیستم اطفا حریق Novec 1230

سیستم اطفا حریق گاز Co2 (بی اثر مثل نیتروژن، آرگون و دی اکسیدکربن)

دی اکسید کربن یکی دیگر از گازهای رایج است که در سیستم‌های اطفاء حریق گازی استفاده می‌شود. دی اکسید کربن با حذف اکسیژن حریق را خاموش می‌کند. دی اکسید کربن که بنام برف کربنیک یا انیدریک کربنیک نیز شناخته می‌شود، به دلیل ویژگی‌ها و خواص عالی، متداول‌ترین عامل اطفاء حریق گازی به حساب می‌آید.

سیستم اطفاء حریق گاز Co2 (بی اثر مثل نیتروژن، آرگون و دی اکسیدکربن)

نصب سیستم اطفا حریقِ گازی با تیم حرفه‌ای آرات فایر آلارم

چه یک اتاق سرور کوچک پر از داده‌های ارزشمند داشته باشید یا یک اتاق بزرگ از آثار هنری گرانبها‌، متخصصین اطفا حریق می‌‌‌توانند اموال و دارایی‌های شما را با نصب سیستم اطفاء حریق گازی در برابر خطرات آتش محافظت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیستم اطفا حریقِ گازی و سایر خدمات ایمن سازی ساختمان، با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات تماس بگیرید.

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *