شستی اعلام حریق

شستی اعلام حریق

امروزه نصب سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و به طور کلی مکان‌هایی که احتمال آتش‌سوزی در آنها بالاست، بسیار لازم است. سیستم اعلام حریق با کشف زودهنگام آتش سرعت رسیدگی به آن را بیشتر می‌کنند و به این ترتیب میزان خسارت‌های ناشی از آن بسیار کاهش می‌یابد. یکی از روش‌های اعلام بروز حریق در سیستم‌های اعلام حریق استفاده از شستی‌ها است. شستی اعلام حریق (Manuall call point) یکی از تجهیزات الکترونیکی در سیستم اعلام حریق است که برای اعلام خطر به صورت دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال وقتی فرد متوجه حریق می‌شود می‌تواند با فشردن این شستی، سیستم اعلام حریق را فعال کرده و ساکنان و مسئولان مربوطه را از وقوع خطر مطلع سازد. در این مطلب تصمیم داریم در مورد شستی اعلام حریق نکاتی را بیان کنیم.

معرفی شستی‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق مجموعه‌ای از قطعات هستند که کار تشخیص و هشدار اعلام حریق را انجام می‌دهند. تجهیزاتی مثل دتکتورها بسته به نوع آن، دود، حرارت یا آتش را شناسایی می‌کنند. هشدارهای سیستم اعلام حریق به دو صورت اتوماتیک و یا دستی امکان‌پذیر است. در حالت اتوماتیک، پس از تشخیص حریق توسط دتکتور، اعلام خطر به سیستم مرکزی فرستاده می‌شود، اما در هشدارهای دستی مثل شستی‌های اعلام حریق فرد باید شستی را فشار داده و اعلام خطر کند.

شستی‌های اعلام حریق (Manual Call Point به اختصار MCP) که به آنها شاسی نیز گفته می‌شود به افراد این امکان را می‌دهد تا در صورت بروز حادثه‌ی آتش‌سوزی با فشار دادن این شاسی، سیستم اعلام حریق را فعال کنند. در دتکتورهای اعلام حریق مانند دتکتور دودی، آتش به صورت اتوماتیک کشف می‌شود اما شستی‌ها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که فردی آتش را مشاهده کرده و می‌خواهد هشدار دهد. شستی‌های اعلام حریق باید در مکان‌هایی نصب شوند که رفت و آمد زیاد است تا به راحتی در دسترس باشند.

شستی‌های اعلام حریق معمولا دو نوع فشاری قابل ریست شدن و شیشه شکستنی در دسترس هستند. شستی‌ها به عنوان کلید اعلام هشدار و به صورت مستقل از سیستم اعلام حریق نیز کاربرد دارند. برخی از انواع شستی‌ها یک کنتاکت باز در اختیار قرار می‌دهند که با فشرده شدن شستی، آن کنتاکت عمل کرده و سیگنال مورد نظر را ارسال می‌کند.

خرید شستی اعلام حریق

انواع شستی اعلام حریق – قابل ریست و شیشه شکستنی

شستی‌های اعلام حریق در دو مدل قابل ریست و شیشه شکستنی تولید می‌شوند. تقریبا تمامی شستی‌های اعلام حریق قابل ریست بوده و پس از فشرده شدن می‌توان آنها را بازنشانی کرده و مجددا مورد استفاده قرار داد. برای استفاده از شستی‌های شیشه شکستنی در هنگام حریق باید شیشه یا طلق روی شستی شکسته شود. پس از استفاده از شستی‌ها می‌توان شیشه یا طلق روی آن را تعویض کرد و دوباره شستی قابل استفاده خواهد بود. نوع دیگر شستی‌های قابل ریست شدن هستند. هنگام استفاده از شستی‌ها زمان آژیر اعلام خطر نباید بیش‌تر از 3 ثانیه طول بکشد.

شستی قابل ریست یک شستی اعلام حریق منحصربفرد است که از حالت شکسته شدن شیشه تقلید می‌کند در حالی که به کاربر مزایای استفاده از یک تجهیز قابل ریست را ارائه می‌کند. این قابلیت از یک مکانیزم ساده و مبتکرانه‌ای استفاده می‌کند که شامل یک عنصر عملیاتی پلاستیکی محکم و یک مکانیزم فنری در مرکز است. این آرایه، عملکرد واقعی در حین کار را فراهم می‌کند و فعال‌سازی شیشه شکستنی را شبیه‌سازی می‌کند. پس از آنکه شستی فعال شد یک نشانگر فعال‌سازی در بالای پنجره مشاهده می‌شود. پس از این می‌توان به سادگی با یک کلید شستی را تنظیم کرد و بلافاصله قابل استفاده خواهد بود.

استفاده از شستی‌های قابل ریست در مکان‌هایی که نمی‌توان از شیشه استفاده کرد (مانند کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی و یا مراکز تفریحی مثل استخر) نیز بی‌خطر است. از آنجایی که می‌توان این تجهیز را به سادگی ریست کرد انتخابی ایده‌آل برای مکان‌هایی است که امکان فعال‌سازی غیرعمدی و اشتباهی آن اتفاق وجود دارد (مانند مدارس، مراکز خرید و سایر اماکن عمومی).

شرکت ایرانی زیتکس یکی از بهترین تولید کننده های شستی است. مرکز اعلام حریق آرات مشخصات کامل انواع شستی اعلام حریق زیتکس را جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار داده.

نصب شستی اعلام حریق

به طور معمول شستی‌ها در نزدیکی درب خروجی هر طبقه نصب می‌شوند. حداکثر فاصله‌ی این شستی‌ها از درب باید 1.5 متر باشد. بعلاوه شستی‌ها باید در سمتی از درب خروجی نصب شوند که پس از باز شدن درب، پشت آن قرار نگیرند. برای موثرتر بودن شستی اعلام حریق، این تجهیز باید در خروجی‌های اصلی یا نقاط آتش نصب شود. قانون کلی در مورد این تجهیز الکترونیکی این است که باید به طور یکنواخت در سراسر منطقه نصب شوند و در مکان‌های قابل مشاهده باشند.

در هر طبقه شستی‌ها باید به فاصله‌ای نصب شوند که فرد برای رسیدن به اولین شستی حداکثر 61 متر طی کند. بعلاوه ارتفاع نصب این تجهیز از قسمت عملگر تا کف تمام شده، بین 1.07 تا 1.22 متر است. این ارتفاع به این دلیل است که کودکان و یا افرادی از ویلچر استفاده می‌کنند نیز به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. اگر در یک محیط درب‌های متعدد در کنار هم قرار دارند و فاصله‌ی مجموع درب‌ها از یکدیگر بیشتر از 12.2 متر باشد باید در هر طرف مجموعه‌ی درب‌ها شستی اعلام حریق نصب شود.

بعلاوه در مناطقی که گرد و غبار وجود دارد و یا امکان نفوذ آب به دستگاه هست پیشنهاد می‌شود از شستی‌های ضد آب استفاده شود. برای کارخانه‌های شیمیایی، پالایشگاه‌ها یا سایر محیط‌های مستعد انفجار، بهتر است از شستی اعلام حریق ضد انفجار استفاده شود.

 

 

فروش عمده شستی اعلام حریق

 

انواع سیستم‌های اعلام حریق – شستی اعلام حریق بخشی از محصولات هر برند

سیستم‌های اعلام حریق از نظر کاربری در پروژه‌های کوچک و از طرف دیگر پروژه‌های متوسط و بزرگ، به دو دسته متعارف و آدرس‌پذیر طبقه‌بندی می‌شوند. تفاوت سیستم اعلام حریق متعارف و اعلام حریق آدرس‌پذیر در موارد زیر است:

  • تفاوت در کابل‌کشی و توپولوژی چیدمان تجهیزات
  • تفاوت در منطق و مبانی عملکردی
  • قیمت تجهیزات
  • مناسب بودن برای اندازه‌های مختلف

پیش‌تر در مورد تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر و متعارف مطلبی نوشته‌ایم که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید. در ادامه در مورد شستی‌های اعلام حریق و فروش عمده شستی اعلام حریق صحبت خواهیم کرد.

انواع شستی‌ها بر اساس سیستم اعلام حریق

  • شستی آدرس‌پذیر: که در سیستم آدرس‌پذیر مورد استفاده قرار می گیرد و باید با سایر تجهیزات سیستم نظیر پنل مرکزی، هم نام باشد.
  • شستی متعارف: شستی‌های متعارف با تمامی سیستم‌های متعارف از برندهای دیگر قابل استفاده است.

در سیستم‌های متعارف معمولا در هر طبقه از ساختمان مسکونی و در محلی که درب واحدهای هر طبقه در آن باز می‌شود یک شستی قرار می‌دهند. در سایر بناها شستی‌ها باید در مکانی قرار بگیرند که فرد از هر نقطه حداکثر 61 متر تا شستی اعلام حریق فاصله داشته باشد. بهتر است شستی‌ها در مسیرهای خروجی ساختمان قرار گیرند و در دسترس و معرض دید باشند.

فروش شستی اعلام حریق باید توسط مراکز معتبر انجام گیرد. شما برای اطلاعات بیشتر در خصوص شستی‌های اعلام حریق و قیمت آنها می‌توانید با مرکز اعلام حریق آرات در تماس باشید.

شستی‌های اعلام حریق با قابلیت ریست

فروش عمده شستی اعلام حریق در مرکز اعلام حریق آرات

مرکز اعلام حریق آرات به عنوان فروشنده‌ی انواع تجهیزات اعلام حریق ایرانی و خارجی فعالیت می‌کند. فروش عمده شستی اعلام حریق با مناسب‌ترین قیمت توسط این مرکز انجام می‌شود. شستی‌های اعلام حریق به همراه سایر ادوات یک سیستم تهیه شده و یا به صورت مجزا توسط فروشندگان سیستم‌های ایمنی و امنیتی خریداری شده تا در خلال راه‌اندازی سیستم‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرند. برای اطلاع از لیست قیمت انواع شستی اعلام حریق می‌توانید به صفحه قیمت سیستم اعلام حریق  رجوع کنید. بعلاوه برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تجهیزات اعلام حریق و شستی‌ها با شماره 09120149425 تماس حاصل فرمایید.

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.