پنل مرکزی اعلام حریق

کنترل پنل اعلام حریق

امروزه، الزام به کارگیری سیستم‌های مختلف کشف و اعلام حریق در ساختمان‌های مختلف به امری اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است. در صورت غفلت از این بخش، خطرات زیادی متوجه امنیت ساختمان خواهد بود. سیستم اعلام حریق، سیستمی است که وقوع حریق در لحظات اولیه را تشخیص داده و اعلام می‌کند. پنل مرکزی اعلام حریق (Fire alarm control panel) اصلی‌ترین بخش در یک سیستم اعلام حریق است که ارتباط بین بخش‌های مختلف را برقرار می‌سازد. بعضی از انواع پنل‌های اعلام حریق، اطفا را هم همزمان انجام می‌دهند. مثلا پنل 1+3 اعلام و اطفا را به صورت یکپارچه انجام می‌دهند. قبل از ادامه متن درباره کنترل پنل‌های اعلام حریق، اگر سوالی درباره تجهیزات اعلام حریق داخلی و خارجی داشتید، میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات

انواع پنل‌های اعلام حریق

انواع پنل اعلام حریق در بازار موجود است که می‌توانید براساس نیاز خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. بعضی از آن‌ها عبارتند از:

  • پنل اعلام حریق متعارف
  • پنل اعلام حریق آدرس‌پذیر
  • پنل اعلام حریق وایرلس یا بی‌سیم

واضح است که هر پنل اعلام خاص را باید در کنار سیستم مربوطه آن به کار برد. در ادامه با انواع این پنل‌ها آشنا خواهیم شد.

پنل اعلام حریق متعارف

پنل‌های اعلام و اطفای حریق متعارف یکی از قدیمی‌ترین انواع سیستم‌های اعلام و اطفا است. این پنل‌ها طی سالهای متمادی تغییرات زیادی نداشته‌اند اما همچنان توانسته‌اند محبوبیت خود را حفظ کند. پنل‌های متعارف در واقع مجموعه‌ای از مدارهای به هم پیوسته هستند که به یک تابلوی کنترل مرکزی متصلند. هر مدار نیز نماینده‌ی یک زون یا منطقه است. بنابراین این سیستم نمی‌تواند محل دقیق حریق را اعلام کند؛ اما از طریق مدار آن زون یا منطقه می‌توانید حدود محل حریق را ردیابی و برای اطفای آن اقدام کنید.

به دلیل این دقیق نبودن (به لحاظ نمایش جای دقیق حریق) و همچنین قیمت کمتر و مقرون به صرفه‌تر بودن، این سیستم مناسب استفاده در ساختمان‌های کوچک و به طور کلی پروژه‌های کوچک یا متوسط است.

fire alarm control panel

پنل اعلام حریق آدرس‌پذیر

سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر در ساختمان‌های بزرگ و مراکز تجاری و صنعتی و غیره به کار برده می‌شوند. این سیستم‌ها قادرند محل دقیق وقوع آتش‌سوزی را تشخیص دهند. سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر نیاز به پنل مرکزی اعلام حریق آدرس‌پذیر دارند. پنل‌های آدرس‌پذیر هوشمند هستند و به طور مداوم عملکرد سیستم را بررسی می‌کنند. بعلاوه این پنل‌ها می‌توانند اتفاقات و رویدادهایی که در سیستم اتفاق می‌افتد به صورت پیوسته نمایش دهند.

پنل‌های آدرس‌پذیر از جهات متفاوتی شبیه پنل متعارف هستند اما یک تفاوت بسیار چشمگیر بین آنها وجود دارد. در سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر دتکتورها و شستی‌ها هرکدام آدرس منحصر به فرد خود را دارند و به این ترتیب با فعال شدن هر کدام از آنها می‌توان محل دقیق وقوع خطر را تشخیص داد. به این صورت سرعت رسیدگی بالاتر و خسارت ناشی از آتش‌سوزی بسیار کمتر خواهد بود.

بعلاوه در سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر، پنل اعلام حریق مرکزی می‌تواند هر کدام از دتکتورها و تجهیزات را زیر نظر داشته و خطاهای احتمالی آن‌ها را مشخص کند. قبلا برای آدرس‌دهی این پنل‌ها از کلیدهای ده‌دهی استفاده شد که مدتی بعد با دیپ‌سوییچ جایگزین شد. اما امروز این کار با یک کد داخلی به راحتی انجام می‌شود.

پنل مرکزی اعلام حریق

پنل اعلام حریق بی‌سیم یا وایرلس

پنل‌های اعلام حریق متعارف و آدرس‌پذیر با همه ویژگی‌‌های خود، به کابل‌کشی زیادی نیاز دارند تا بتوانند درست کار کنند. با این حال، به مرور، شاهد به بازار آمدن سیستم اعلام حریق‌ بی‌سیم یا وایرلس هم هستیم. این پنل‌ها همانگونه که از نامشان مشخص است، بدون هیچ کابل و سیمی کار می‌کنند و به جای تکیه بر قدرت کابل‌ها، از قدرت امواج بهره می‌گیرند.

جایگاه ایران در تولید پنل‌های اعلام حریق

شرکت‌های ایرانی زیادی در زمینه تولید پنل مرکزی اعلام حریق فعال هستند. بعضی از مشهورترین این شرکت‌ها که به تولید پنل‌های متعارف می‌پردازند شامل موارد زیر است:

  •  شرکت اعلام حریق تسلا
  •  شرکت اعلام حریق زیتکس
  •  شرکت اعلام حریق سایان
  • شرکت اعلام حریق سنس

لازم به ذکر است که تنها شرکتی که توانسته برای پنل‌های آدرس‌پذیر خود تاییدیه دریافت کند، شرکت زیتکس است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطلبی که در مورد سیستم‌ اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس نوشته‌ایم، رجوع کنید.

این پنل‌ها مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید شده و توانسته‌اند تاییدیه‌های سازمان استاندارد ملی ایران، سازمان آتش‌نشانی و همینطور  Dedal اروپا را اخذ کنند.

تجهیزات اعلام حریق

عوامل موثر بر قیمت پنل مرکزی

عوامل زیادی روی قیمت پنل مرکزی اعلام حریق تاثیر دارند که ما در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم:

– هر چه نوع پنل اعلام حریق شما پیشرفته‌تر باشد، طبیعتا هزینه‌ی بیشتری باید برای آن صرف کنید. اختلاف قیمت بین تجهیزات متعارف و آدرس‌پذیر زیاد است و پنل مرکزی اعلام حریق نیز از این قاعده مستثنی نیست.

پنل‌های اعلام حریق خارجی نسبت به تولیدات داخلی قیمت بالاتری دارند. با توجه به بودجه‌ی خود می‌توانید پنل اعلام حریق مناسبی از میان تولیدات ایرانی انتخاب کنید که از نظر کیفی با نمونه‌های خارجی خود برابری می‌کنند.

– تعداد زون یا ناحیه‌ی تحت پوشش برای پنل‌های متعارف و همینطور تعداد لوپ در سیستم‌های آدرس‌پذیر بر میزان هزینه‌ها تاثیرگذار است.

قیمت انواع پنل‌های اعلام حریق

همانطور که پیشتر اشاره کردیم قیمت انواع پنل مرکزی اعلام حریق نوع متعارف و آدرس‌پذیر با یکدیگر متفاوت است. در ادامه قیمت هر کدام را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

قیمت پنل اعلام حریق متعارف

قیمت پنل اعلام حریق متعارف تا حد زیادی به تعداد زون یا ناحیه و برند محصول بستگی دارد. تعداد زون‌ها حداقل از 2 شروع می‌شود (پنل‌های خارجی موجود در بازار تا 8 زون تاییدیه می‌گیرند). پنل‌ اعلام حریق ایرانی نیز حداکثر تا 28 زون تاییدیه می‌گیرد. قیمت پنل‌های ایرانی از 1.200.000 هزار تومان تا 2.000.000 تومان بسته به تعداد زون و برند پنل متغیر است. البته باید به این هزینه، قیمت باتری را نیز اضافه کنید که جداگانه محاسبه می‌شود.

قیمت پنل اعلام حریق آدرس‌پذیر

قیمت پنل اعلام حریق آدرس‌پذیر ایرانی که دارای تاییدیه آتش‌نشانی هم هست با 2 مدار حلقوی به صورت تقریبی 13 میلیون تومان است. پنل اعلام حریق خارجی که متناسب با سیستم‌های خارجی هم هست، قیمتی بین 16 تا 30 میلیون دارند.

خرید پنل مرکزی اعلام حریق

فروش انواع پنل مرکزی اعلام حریق در مرکز اعلام حریق آرات

مرکز اعلام حریق آرات به فروش انواع تجهیزات اعلام حریق ایرانی و خارجی می‌پردازد. برای خرید پنل اعلام حریق و دیگر تجهیزات مورد نیاز اطفای حریق می‌توانید سری به مرکز فروش تجهیزات اعلام حریق فایرفایت بزنید. بعلاوه برای بررسی دقیق‌تر قیمت‌ها می‌توانید به صفحه لیست قیمت سیستم اعلام حریق مراجعه کنید. لازم به ذکر است فروش پنل‌های اعلام حریق در سیستم متعارف به صورت تکی و در سیستم آدرس‌پذیر به علت ملاحظات سیستم به صورت پروژه‌ی کامل انجام می‌شود.

0/5 (0 Reviews)
alifirefight

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *