کابل ضد حریق یاقوت: معرفی و بررسی ویژگی های کابل ضد حریق یاقوت + عکس

کابل ضد حریق یاقوت

کابل ضد حریق یا کابل اعلام حریق یکی از تجهیزات ضروری و مهم در سیستم‌های اعلام حریق است که نسبت به حرارت مقاوم است. انواع مختلفی از کابل‌های اعلام حریق با درجات مقاومت متفاوت در بازار وجود دارد. ما در این مطلب اعلام حریق آرات تصمیم داریم به معرفی کابل ضد حریق یاقوت بپردازیم.

معرفی شرکت سیلیکون کابل یاقوت

شرکت کابل یاقوت البرز یکی از تولیدکنندگان برتر در زمینه‌ی تولید انواع سیم و کابل نسوز سیلیکونی است که محصولات خود را علاوه بر داخل کشور، به کشورهای خارجی و حوزه‌ی بین‌الملل نیز صادر می‌کند. تولید محصولاتی بسیار باکیفیت و منطبق با استاندارد ISO9001:2015 باعث شده محصولات این شرکت ایرانی، بسیار مورد توجه قرار گیرد.

این شرکت فعالیت خود را از سال 1385 با تولید انواع سیم و کابل عایق و دارای روکش سیلیکونی آغاز کرد. آدرس شرکت سیلیکون کابل یاقوت در البرز قرار دارد. محصولات اولیه‌ی شرکت یاقوت، سیم‌های دارای عایق سیلیکون و پوشش الیاف شیشه‌ای و کابل‌های نسوز یا مقاوم در برابر حریق بودند که در اندازه‌های مختلف تولید می‌شد. با این حال این شرکت از سال 1397 فعالیت خود را گسترش داده و به تولید انواع کابل ضد حریق یاقوت برای استفاده در سیستم‌های اعلام حریق پرداخت.

کابل ضد حریق یاقوت مطابق با استانداردهای بین‌المللی و با کیفیتی بسیار بالا تولید و عرضه می‌شود.

(در مورد خاموش کننده فلزات قابل اشتعال بیشتر مطالعه کنید.)

معرفی شرکت سیلیکون کابل یاقوت

کابل ضد حریق چیست؟

کابل ضد حریق یا کابل نسوز اعلام حریق، یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم‌های اعلام حریق است که بر اساس ویژگی‌هایی مانند تحمل درجه حرارت و جنس روکش، طبقه‌بندی می‌شود. این کابل‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که در هنگام قرار گرفتن در معرض آتش، دود کمی از خود منتشر کنند. برخی از کابل‌های ضد حریق شیلددار هستند که می‌توانند درجه حرارت بالایی را تحمل کنند.

کابل ضد حریق باید هالوژن فری و مقاوم در برابر حریق باشد و از اشتعال سیم و گسترش آتش جلوگیری کند.

(در فایرفایت بخوانید: فایرباکس آتش نشانی چیست؟)

کابل نسوز یا ضدحریق

موارد استفاده سیم و کابل ضد حریق یاقوت

کابل‌های ضد حریق موارد استفاده‌ی گسترده‌ای دارند. برای مثال از این کابل‌ها در سیستم‌های اعلام و اطفا حریق از جمله سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و اعلام حریق متعارف استفاده می‌شود. همچنین کابل‌های مقاوم در برابر حریق برای استفاده در واگن‌سازی و راه‌آهن، مترو، صنایع پتروشیمی و پالایشگاه‌ها، صنایع هواپیمایی و نظامی، دکل‌های نفتی، صنایع پزشکی و غذایی، کارخانه‌های دارای خط تولید با دمای بالا و همینطور در مدارس و دانشگاه‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای مثال در مواردی مانند صنایع فولاد که کوره‌های ذوب با دمای بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد، کابل‌ها باید از جنس مقاوم در برابر حرارت و آتش باشند. در پتروشیمی و صنایع شیمیایی نیز کابل‌ها ممکن است در معرض مواد شیمیایی قرار گیرند، به همین خاطر مقاوم بودن کابل‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

کابل‌هایی که در مواجهه با مواد شیمیایی یا اشعات ماورابنفش قرار می‌گیرند و یا در شرایط آب و هوایی نامطلوبی هستند، باید مقاومت بالایی داشته باشند.

(از مطلب اهمیت تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی بازدید کنید.)

کاربرد کابل ضد حریق یاقوت

مزایای استفاده از کابل ضد حریق یاقوت

همانطور که گفتیم، استفاده از کابل‌های مقاوم در برابر حرارت و آتش در صنایع مختلف کاملا ضروری است. نصب و استفاده از کابل اعلام حریق با مزایای مختلفی همراه است که در ادامه به برخی از این مزایا اشاره می‌کنیم:

 • دارای مقاومت بالا در برابر حرارت بالا یا سرمای پایین (بین منفی 60 تا بالای 200 درجه‌ی سانتی‌گراد)
 • ویژگی کم دود بودن یا low Smoke
 • پایداری و مقاومت در برابر انتشار شعله‌های آتش
 • بدون انتشار گازهای اسیدی
 • مقاومت بالا در برابر اشعات ماورابنفش، مادون قرمز، اشعه‌ی گاما و بدون تاثیرپذیری از گاز ازون
 • مقاومت در برابر رطوبت بالا یا بسیار کم

کابل های ضد حریق یاقوت انعطاف‌پذیری بالایی دارند و در عین حال پایداری جریان الکتریسیته را حفظ می‌کنند. بعلاوه این کابل‌ها در برابر چربی، محلول‌های نمکی و اسیدی و غیره نیز مقاوم هستند.

(با خاموش کننده شیمیایی تر و کاربرد آن بیشتر آشنا شوید.)

مزایای کابل ضد حریق یاقوت

محصولات شرکت یاقوت

همانطور که گفتیم، شرکت سیلیکون کابل یاقوت از سال 1397 فعالیت خود را در زمینه‌ی تولید کابل‌های مقاوم در برابر آتش گسترش داد. این شرکت در سال 1400 خط تولید کابل‌های مقاوم در برابر حریق را مطابق با استاندارد بین‌المللی BS 7629-1 راه‌اندازی نمود. کابل یاقوت با جنس عایق سیلیکونی و روکش ترموپلاستیک مخصوص از نوع LTS3 کیفیت بسیار بالایی دارد که می‌توان از آنها در سیستم اعلام حریق استفاده کرد.

لازم به ذکر است شرکت سیلیکون کابل یاقوت مجهز به آزمایشگاه کنترل کیفیت است تا محصولات تولیدی را از نظر کیفیت بررسی کند.

(با دتکتور موضعی دود آشنا شوید.)

محصولات شرکت یاقوت

انواع کابل ضد حریق یاقوت: 1. کابل های اعلام و اطفا حریق یاقوت

برای نصب سیستم اعلام یا اطفا حریق بهتر است از سیم یا کابل ضد حریق یاقوت استفاده شود. این کابل‌ها علاوه بر حفظ پایداری مدار و ارتباط بین پنل مرکزی یا تجهیزات مختلف مانند دتکتور اعلام حریق و شستی و غیره، در برابر آتش و حرارت مقاوم هستند و منطبق با استانداردهای BS 7629-1 و همینطور BS 6387 و BS 50200 طراحی و ساخته شده‌اند. از مشخصات این کابل‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتشار دود کم در مواجهه با حریق
 • بدون انتشار گاز هالوژن یا سایر گازهای سمی
 • مقاومت در برابر انتشار شعله‌های آتش
 • مقاوم در برابر حریق
 • دارای فویل یا شیلد

کابل اعلام و اطفا حریق یاقوت

انواع کابل ضد حریق یاقوت: 2. کابل مقاوم در برابر آتش

از کابل‌های مقاوم در برابر آتش بیشتر در سیستم‌های اعلام حریق و یا در مناطقی با حساسیت بالا از نظر تبادل اطلاعات یا تردد بالا، استفاده می‌شود. این کابل‌ها می‌توانند در مواقع آتش‌سوزی یکپارچگی خود را حفظ کرده و انتقال دیتا را انجام دهند. این کابل ضد حریق یاقوت منطبق بر استانداردهای BS 6387، BS 50200 و IEC 60331-21 طراحی شده و در هنگام حریق می‌تواند یکپارچگی خود را حفظ کند.

 • مقاومت تا 90 دقیقه در برابر دمای 750 درجه‌ی سانتی‌گراد
 • مقاومت در برابر شعله و حفظ یکپارچگی تا 180 دقیقه در دمای 950 درجه‌ی سانتی‌گراد
 • مقاومت در برابر آتش و آب و حفظ یکپارچکی (15 دقیقه در برابر آتش و 15 دقیقه همزمان آتش و آب) در دمای 650 درجه‌ی سانتی‌گراد
 • مقاومت در برابر آتش و شوک الکتریکی تا 15 دقیقه در دمای 950 درجه‌ی سانتی‌گراد با شوک مکانیکی هر 30 ثانیه یکبار

کابل مقاوم در برابر آتش یاقوت

انواع کابل ضد حریق یاقوت: 3. کابل وایرشمع

وایرشمع در خودروهای سوختی بنزینی یا گازوئیلی برای ایجاد فرایند احتراق استفاده می‌شود. وظیفه‌ی وایرشمع (Spark Plug Wires) انتقال جریان از باتری ماشین به شمع و ایجاد جرقه با قطع و وصل جریان است. در موتور خودروها باید از کابل‌های سیلیکونی و مقاوم در برابر آتش استفاده شود. اگرچه در گذشته از سیم‌های دارای دو روکش فایبرگلاس و تفلون استفاده می‌شد، اما امروزه عایق‌های سیلیکونی جایگزین شده‌اند.

کابل وایرشمع یاقوت چند لایه است و به همین خاطر فرآیند تولید دشواری دارد. 6 لایه‌ی مجزای این کابل‌ها برای انتقال جریان DC از باتری به شمع موتور شامل موارد زیر می‌شود:

 • لایه‌ی اول از فایبرگلاس
 • لایه‌ی دوم از هسته فریت
 • لایه‌ی سومی از سیم‌پیچ کرومیت
 • لایه‌ی چهارم از عایق سیلیکونی
 • لایه‌ی پنجم از شیلد فایبرگلاس
 • لایه‌ی ششم از روکش سیلیکونی

کابل وایرشمع ضد حریق یاقوت

انواع کابل ضد حریق یاقوت: 4. دسته سیم سیلیکونی

نوع دیگر از محصولات یاقوت، دسته سیم‌های سیلیکونی هستند که از آنها در تجهیزات برقی و یا توزیع نیروی برق تولید شده از منبع الکترونیکی به بخش‌های دیگر ماشین‌آلات استفاده می‌شود. برای انتقال اطلاعات زیاد و در عین حال حفظ یکپارچگی و نظم، از دسته سیم سیلیکونی در اندازه و سایزهای مختلف می‌توان استفاده کرد.

این دسته سیم‌های سیلیکوتی را می‌توان در صنایع برقی مانند لوازم برقی و خودروها و حتی در نواحی با دما و حرارت بالا نصب کرد. با این حال در این مواقع بهتر است از کابل ضد حریق یاقوت استفاده شود که مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند.

(از مطلب اعلام حریق سالمندان بازدید کنید.)

دسته سیم سیلیکونی یاقوت

کابل ضد حریق یاقوت هادی جریان الکتریکی

کابل‌های اعلام حریق مورد استفاده در سیستم‌های اعلام حریق یا صنایع و کارخانه‌ها باید هادی جریان الکتریکی باشند و جریان برق را بدون اتلاف توان، انتقال دهند. هادی الکتریکی بسته به میزان عبور جریان در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند که شامل طلا، نقره، مس و آلومینیوم می‌شود.

معمولا در سیم‌ها و کابل‌ها از آلومینیوم و مس استفاده می‌شود که خود در چهار گروه اصلی زیر قرار می‌گیرند:

 1. هادی تک مفتولی یا خشک
 2. هادی تابیده شده یا نیمه افشان
 3. هادی انعطاف‌پذیر یا افشان
 4. هادی‌های انعطاف‌پذیر با قابلیت انعطاف بیشتر نسبت به سایر گروه‌ها

کابل ضد حریق یاقوت از هادی مسی استفاده می‌کند و به دو صورت قلع‌اندود یا بدون قلع تولید می‌شود. قلع‌اندود کردن مس باعث افزایش عملکرد حرارتی آن تا 150 درجه‌ی سانتی‌گراد و بالا رفتن مقاومت آن در برابر رطوبت، گازهای خورنده و همینطور مقاومت در برابر اکسیده شدن می‌شود.

(برای خرید دتکتور حرارتی و اطلاع از کاربرد آن به صفحه‌ی مورد نظر مراجعه کنید.)

کابل ضد حریق یاقوت هادی جریان الکتریکی

سیلیکون مورد استفاده در کابل‌ها چیست؟

سیلیکون با نماد شیمیایی SI ماده‌ای به دست آمده از سیلیس است که از شن و ماسه استخراج می‌شود و اولین بار در امریکای جنوبی کشف شده است. سیلیکون از سیلیس استخراج می‌شود و با ترکیب با هیدروکبن‌ها و ترکیب با سایر مواد شیمیایی، به شکل مختلف درمی‌آید.

سیلیکون یک ترکیب مصنوعی است که در موارد مختلفی استفاده می‌شود و مقاومت بالایی در برابر دمای بالای 200 درجه‌ی سانتی‌گراد یا منفی 60 درجه‌ی سانتی‌گراد دارد. سیلیکون مقاومت حرارتی و انعطاف بالایی در برابر حرارت دارد و بعلاوه در شرایط آب و هوایی نامساعد نیز می‌تواند عمل کند.

از خواص سیلیکون مورد استفاده در کابل ضد حریق یاقوت می‌توان به مقاومت در شرایط محیطی نامساعد، رطوبت، نور خورشید، روغن‌ها و غیره اشاره کرد که طی سال‌ها مقاومت خود را از دست نخواهد داد.

(در مورد دتکتور دودی در صفحه‌ی مربوطه مطالعه کنید.)

سیلیکون مورد استفاده در کابل‌ها

خرید کابل ضد حریق یاقوت

خرید کابل‌های مقاوم در برابر آتش و حرارت برای نصب در سیستم‌های اعلام حریق یا سایر مناطق و ساختمان‌های حساس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این کابل‌ها مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند و به همین خاطر در صورت وقوع حریق می‌توانند در یک مدت زمان مشخص (بسته به میزان مقاومت و نوع کابل) به فعالیت خود ادامه دهند.

کابل نسوز یاقوت یکی از محصولات بسیار کاربردی برای این موارد است. کابل یاقوت قیمت متفاوتی بسته به نوع کابل دارد. با این حال از آنجایی که قیمت‌ها در نوسان است نمی‌توان لیست قیمت کابل یاقوت را به طور دقیق بیان کرد. برای اطلاع از قیمت کابل ضد حریق یاقوت می‌توانید با مراکز فروش تجهیزات اعلام حریق، از جمله مرکز اعلام حریق آرات تماس بگیرید. ضمنا شما می‌توانید لیست قیمت سیستم اعلام حریق را نیز مشاهده کنید.

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم