fire arat certificate fire arat certificate
dedal dedal
acl acl
bsi bsi

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر یا هوشمند - Addressable Fire Alarm System

جهت درک بهتر مزایای سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر نسبت به سیم کشی اعلام حریق متعارف، لازم است با طرز کار و نحوه عملکرد هر دو روش آشنا شویم. در مجموع برای نصب و راه اندازی سیستم های اعلام حریق از سه روش استفاده میشود. یکی از این روش ها، روش وایرلس است که در آن به سیم کشی نیازی نیست. دو روش دیگر شامل سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر یا Addressable و سیم کشی متعارف یا conventional است.

راهنمای خرید محصولات اعلام حریق آدرس پذیر

لیست قیمت سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر
لیست قیمت سیستم‌های
اعلام حریق آدرس پذیر
برندهای اعلام حریق ایرانی
برند‌های اعلام حریق
ایرانی

محصولات اعلام حریق آدرس پذیر

پنل اعلام حریق آدرس پذیر

پنل اعلام حریق آدرس پذیر

پنل اعلام حریق آدرس پذیر اصلی ترین بخش در یک سیستم اعلام حریق است که ارتباط بین بخش‌های مختلف را برقرار می‌سازد. پنل مرکزی اعلام حریق هوشمند مغز سیستم اعلام حریق درنظر گرفته می‌شود که با بررسی کلیه‌ی ورودی‌ها، خروجی‌ها را نیز کنترل کرده و نیرو و تامین انرژی لازم برای کلیه‌ی بخش‌ها را بر عهده دارد. برند ایرانی زیتکس زیر به تکنولوژی ساخت کنترل پنل‌های آدرس پذیر اعلام حریق رسیده؛ و در کنار این برند مدل‌های خارجی نیز در بازار ایران موجود است.

دتکتور اعلام حریق آدرس پذیر

دتکتور اعلام حریق آدرس پذیر

اطلاع‌رسانی از نشانه‌های آتش جزو وظایف دتکتور اعلام حریق متعارف و یا آدرس پذیر است. دتکتورهای آدرس پذیر به نام کاشف، آشکارساز، ردیاب، سنسور و آشکار کننده نیز خوانده می‌شوند. همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، هر کدام بنا بر نوع سنسورهایی که دارند به دنبال نشانه‌های شاخص آتش مثل حرارت، شعله، تغییر دما، دود و افزایش سطح گازهای اشتعال‌پذیر، می‌گردند. به همین منظور دتکتورهای مختلفی به بازار عرضه می‌شوند:

 • دتکتور دودی آدرس پذیر

 • دتکتور شعله آدرس پذیر

 • دتکتور حرارتی آدرس پذیر

 • دتکتور گازی آدرس پذیر

شستی اعلام حریق آدرس پذیر

شستی اعلام حریق آدرس پذیر

‌در زمان آتش‌سوزی واکنش سریع و آگاه ساختن ساکنان از وقوع حریق، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شستی‌ اعلام حریق آدرس پذیر یا شاسی‌ اعلام حریق (Manulall Call Point) دقیقا به همین منظور ساخته شده است.‌ هر فردی به محض اینکه از وجود آتش‌سوزی مطلع شد، می‌تواند با فشردن دایره‌ی سیاه روی آن دیگران را با خبر کند. اگرچه در نصب سیستم‌های اعلام حریق پنل مرکزی توانایی آنالیز پیام تعداد معینی از دتکتورها را دارد ولی در عوض می‌تواند هشدار تعداد نامحدودی از شستی‌های اعلام حریق را دریافت کرده و به آژیرها فرمان دهد تا با صدای بلند هر چه سریع‌تر افراد را آگاه کرده و مانع پیشرفت آتش‌سوزی شود.

تجهیزات خاص اعلام حریق آدرس پذیر

تجهیزات خاص اعلام حریق آدرس پذیر

شرکت های تولیدکننده سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر افزون بر تجهیزات اعلام حریق روتین، اقدام به تامین تجهیزات اختصاصی و ویژه‌ کرده است. برندهایی مثل زیتکس محصولات خود را در قالب محصولات متعارف، متعارف هوشمند و آدرس پذیر روانه‌ی بازار ایران کرده و بزودی نماینده‌ی ایران برای صادرات محصولات خود به کشورهای همسایه خواهد بود.

نکات مهم در خرید پنل اعلام حریق آدرس پذیر

 

خرید پنل اعلام حریق آدرس پذیر یک مرحله مهم در ایجاد سیستم اعلام حریق پیچیده و کارآمد است. در زیر نکات مهمی را برای خرید و انتخاب پنل اعلام حریق آدرس‌پذیر ذکر می‌کنیم:

 

قبل از شروع به خرید پنل اعلام حریق آدرس پذیر ، نیازمندی‌ها و انتظارات خود از سیستم را به دقت مشخص کنید. سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر معمولاً در پروژه‌های بزرگ و پیچیده استفاده می‌شود. بنابراین، نیازمندی‌های خود را در زمینه تعداد آدرس‌ها، طراحی شبکه، امکانات گزارش‌گیری و مدیریت مرکزی مشخص کنید. مطمئن شوید که پنل انتخابی قادر به تعامل با سنسورها و دستگاه‌های مختلف اعلام حریق می‌باشد. همچنین، از سازگاری آن با پروتکل‌های معمول مانند آدرس‌دهی یو‌پی‌اس استفاده کنید. در نظر داشته باشید که نیازهای پروژه ممکن است در آینده تغییر کنند. پنل انتخابی باید قابلیت توسعه داشته باشد تا با افزایش نیازها سازگاری داشته باشد.

 

امکانات گزارش‌گیری متناسب با نیازهای پروژه بسیار مهم است. پنل باید قادر به ذخیره و ارسال گزارش‌های اعلام حریق به صورت مرتب و دوره‌ای باشد. رابط کاربری پنل باید کاربرپسند و آسان برای استفاده باشد. تنظیم و مدیریت سیستم باید به راحتی امکان‌پذیر باشد. انتخاب پنل از یک تولید کننده معتبر و با اعتبار می‌تواند خطرات را کاهش دهد. برندهای مطرح و معتبر در این صنعت معمولاً تضمین کیفیت و پشتیبانی را به همراه دارند. مطمئن شوید که پنل انتخابی با استانداردها و مقررات مربوط به سیستم‌های اعلام حریق سازگاری دارد.

 

تعادل بین قیمت و کیفیت پنل

 

پیش از خرید پنل اعلام حریق آدرس پذیر ، مطمئن شوید که شرکت تولید کننده پشتیبانی فنی مطلوبی را ارائه می‌کند. در صورت بروز مشکلات، به کمک‌های فنی اعتماد کامل داشته باشید. بودجه‌ی موجود را در نظر بگیرید، اما تنها قیمت را به عنوان فاکتور تصمیم‌گیری نگیرید. از تعادل بین کیفیت و قیمت اطمینان حاصل کنید. پیش از تحویل پنل، زمینه‌ای برای آموزش و آشنایی با عملکرد آن ایجاد کنید تا تیم‌های شما بتوانند بهره‌وری بهتری از آن داشته باشند. با مراجعه به فروشندگان معتبر و مشاوره با کارشناسان مجرب در زمینه اعلام حریق، می‌توانید انتخاب مناسبی برای پنل اعلام حریق آدرس‌پذیر خود داشته باشید.

 

عوامل موثر در قیمت پنل اعلام حریق آدرس پذیر

 

قیمت پنل اعلام حریق آدرس پذیر تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می‌گیرد که می‌تواند باعث اختلاف‌های قابل توجهی در قیمت‌ها شود. در زیر، عوامل مهمی که موثر بر قیمت پنل اعلام حریق آدرس‌ پذیر هستند، آورده شده‌اند:

پنل‌ اعلام حریق آدرس‌ پذیر با امکانات بیشتر و توانایی‌های پیچیده‌تر معمولاً قیمت بالاتری دارد. اگر پنل دارای امکانات گزارش‌گیری پیشرفته، تعامل با سنسورهای متنوع، امکان مدیریت از راه دور و… باشد، انتظار می‌رود که قیمت آن بیشتر باشد. تعداد آدرس‌هایی که پنل می‌تواند مدیریت کند نقش مهمی در تعیین قیمت دارد. پنل‌های با ظرفیت بالاتر برای مدیریت تعداد بیشتری از آدرس‌ها معمولاً گران‌تر هستند. برندها و سازندگان مختلف معمولاً محصولات با کیفیت و امکانات متفاوتی را ارائه می‌دهند. معمولاً برندها و سازندگان معروف‌تر همراه با قیمت‌های بالاتر هستند.

پنل‌هایی که با استانداردها و مقررات ایمنی مطابقت دارند، معمولاً قیمت بالاتری دارند. چرا که این پنل‌ها به طور حرفه‌ای‌تری طراحی و تولید می‌شوند تا مطابق با الزامات ایمنی باشند. پنل‌هایی که امکان توسعه و افزودن ویژگی‌ها را در آینده دارند، معمولاً قیمت بالاتری دارند. این قابلیت می‌تواند هزینه‌های آتی را کاهش دهد. شرکت‌هایی که پشتیبانی و خدمات پس از فروش بهتری ارائه می‌دهند، معمولاً قیمت‌های بیشتری دارند. این خدمات شامل نصب، آموزش، تعمیر و نگهداری می‌شوند.

 

تاثیر مکان تولید پنل اعلام حریق آدرس پذیر بر قیمت آن

 

مکان تولید و توزیع پنل اعلام حریق آدرس پذیر نیز می‌تواند بر قیمت تأثیر بگذارد. پنل‌هایی که از مناطق با هزینه تولید بالا به دست می‌آیند، ممکن است گران‌تر باشند. پنل‌های اعلام حریق از برندها و تولید کنندگانی با اعتبار بالا عموماً قیمت‌های مقرون به صرفه‌تری دارند، چرا که اعتماد مشتریان به کیفیت محصول از قیمت پایین‌تر مهمتر است.

سیم کشی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف

سیم کشی سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر دارای لوپ است و به صورت حلقوی اجرا می شود. به این ترتیب که به ازای هر لوپ دو رشته سیم از پنل آدرس پذیر خارج می شود. هر کدام از این سیم ها در مسیر خود به صورت سری المان های مورد نظر را دربر می گیرند. این المان ها شامل تجهیزاتی مانند دتکتورها، شستی ها، آژیرها و ماژول های دیگر می باشند. پس از سری شدن تمام المان های یک لوپ، این دو رشته سیم دوباره به پنل بر می گردند. شیوه سری کردن المان های مختلف در روش سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر موجب صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سیم و در نتیجه هزینه های پروژه خواهد شد. در پروژه های بزرگ که بعد مسافت و حجم سیم کشی زیاد است، می توان اثرگذاری این روش را به وضوح مشاهده کرد. با این حال، از آنجایی که هزینه تجهیزات سیم کشی آدرس پذیر نسبت به کانونشنال بیشتر است، استفاده از آن در پروژه های کوچک قابل توجه نبوده و توصیه نمی شود. .

روش سیم کشی اعلام حریق متعارف

عملکرد سیستم های اعلام حریق متعارف بر اساس زون یا ناحیه انجام می شود. این سیستم ها می توانند ۲، ۸، ۱۰ یا در نهایت ۱۸ زون داشته باشند. به ازای هر زون دو رشته سیم از پنل خارج می شود. المان هایی که در مسیر این سیم ها قرار خواهند گرفت تنها شامل دتکتورها و شستی ها می شوند. در این پنل ها برای آژیر به صورت جداگانه دو کانال در نظر گرفته شده است. هر مسیر ۹ یا ۱۰ آژیر را ساپورت کرده و در آخر به یک مقاومت متصل می شود. از تفاوت های دیگر این روش با روش سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر می توان به عدم بازگشت سیم ها به پنل اشاره کرد. همچنین تعداد المان هایی که در هر زون یا ناحیه می توان با دو رشته سیم پوشش داد، بسیار کمتر از روش آدرس پذیر است. به عنوان مثال برای یک زون در روش متعارف در نهایت می توان بین ۲۰ تا ۲۵ عدد دتکتور در نظر گرفت. در حالیکه هر لوپ در روش آدرس پذیر می تواند ۱۲۸ المان را دربربگیرد. این تعداد در برخی از پنل ها به ۲۵۰ یا ۲۶۰ عدد هم میرسد.

روش سیم کشی اعلام حریق متعارف

با توجه به توضیحات بالا، در صورت داشتن ۴ زون یا ناحیه در روش سیم کشی اعلام حریق متعارف به ۶ جفت رشته سیم نیاز داریم. در صورتی که با استفاده از روش سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر می توان تنها با یک جفت رشته سیم همان کار را انجام داد.

اعلام حریق آدرس پذیر

انواع سیستم اعلام حریق برای جلوگیری از انتشار آتش‌سوزی در ساختمان‌های مختلف بکار می‌روند. اگرچه رایج‌ترین مدل آن‌ها به دلیل آسانی در نصب و صد البته ارزان‌تر بودن تجهیزات سیستم اعلام حریق متعارف است (برای آشنایی بیشتر به متن نحوه‌ی عملکرد و ساختار سیستم اعلام حریق متعارف مراجعه کنید) اما این سیستم اعلام حریق پرطرفدار به دلیل برخی از کمبودهایی که دارد، فقط برای امن کردن مکان‌های نه چندان بزرگ محدود می‌شود. به این منظور سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر (Addressable Fire Alarm System) وارد میدان می‌شود. سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر با رفع کمبودهای سیستم متعارف، برای ایمن کردن پروژه‌های بزرگ طراحی شده است. برای آشنایی بیشتر با نحوه‌ی عملکرد سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در ادامه با ما همراه باشید. قیمت اعلام حریق آدرس پذیر از سیستم‌های متعارف بیشتر است اما کارکردهای بیشتری دارید و برای ایمنی بیشتر در ساختمان‌های بزرگ توصیه می‌شود که می‌توانید از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر تهیه کنید.

  اعلام حریق آدرس پذیر

خرید انواع سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از مرکز اعلام حریق آرات

مرکز اعلام حریق آرات با ارائه اطلاعات کاربردی و تخصصی در نظر دارد که کاربران و همکاران را برای خدمات بهتر پشتیبانی کند. از آنجایی که نصب سیستم آدرس پذیر جزو موارد قابل اهمیت است، توصیف ساختار و نحوه‌ی عملکرد سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در این متن ارائه شد. در صورت نیاز به مشورت یا اطلاع از قیمت‌ سیستم اعلام حریق و یا لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر و خرید انواع سیستم اعلام حریق داخلی و خارجی با مرکز اعلام حریق آرات تماس بگیرید که به عنوان نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر برندهای مختلف فعالیت می‌کند.

آشنایی با سیستم اعلام حریق آدرس ‌پذیر

آشنایی با سیستم اعلام حریق آدرس ‌پذیر

یکی از پر کاربردترین سیستم‌های اعلام حریق، سیستم آدرس‌پذیر است و به همین خاطر فروش اعلام حریق آدرس پذیر بالا است. در این سیستم هر دستگاه دارای یک آدرس مشخص و منحصربفرد هستند که محل نصب دتکتورها را نشان می‌دهد. به این ترتیب در صورت آتش‌سوزی و اعلام خطر توسط هر کدام از دتکتورها، پنل مرکزی محل دقیق دتکتور را مشخص می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر برای استفاده در ساختمان‌های بزرگ و اماکن تجاری و صنعتی بسیار مفید باشند.

بنابراین در اعلام حریق‌های آدرس‌پذیر برای هر قطعه می‌توان آدرس مشخصی ثبت کرد تا در صورت آتش‌سوزی پنل مرکزی دقیقا دتکتوری را شناسایی کند که فعال شده است. این ویژگی باعث صرفه‌جویی در زمان برای اقدامات بعدی می‌شود. به طور کلی پنل‌های آدرس‌پذیر بسیار پیشرفته‌تر از پنل‌های متعارف هستند و همین در افزایش قیمت اعلام حریق آدرس پذیر موثر است که می‌توانید در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر نیز مشاهده کنید. بعلاوه اینکه برنامه‌ریزی آنها بسیار ساده‌تر و منعطف‌تر است. برای خرید این سیستم‌ها به نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر آرات مراجعه کنید.

(در فایر فایت صفحه‌ای را به دتکتور اعلام حریق اختصاص داده‌ایم.)

اجزای اصلی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

اجزای اصلی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در ابتدا با تعریف کلی از سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر، به معرفی آن پرداختیم و در مورد لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر صحبت کردیم. این سیستم‌ها در برندهای مختلفی وجود دارد و لازم است سیستمی با تاییدیه‌ی اتش‌نشانی تهیه کنید. برای این کار به نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر معتبر مراجعه کنید. در ادامه نحوه‌ی عملکرد سیستم‌های آدرس‌پذیر را به دقت بررسی می‌کنیم. سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر مانند سایر سیستم‌های اعلام حریق شامل:  پنل مرکزی (برای پردازش اطلاعات مدارهای داخلی و خارجی) مدارهای ورودی، که به عنوان حسگرها یا دتکتورها که برای بررسی شرایط امنیتی هر منطقه کار گذاشته شده‌اند. مدارهای خروجی، مثل آژیرهای و فلاشرها که در مواقع اضطراری و بروز هر نوع خطایی فعال می‌شوند. تفاوت بارز سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر با سیستم اعلام حریق متعارف در مشخص کردن دقیق محل وقوع حریق است. بنابراین در اثر بروز آتش‌سوزی در یک ساختمان یا مجتمع بزرگ، با سرعت بالاتری می‌توان محل دقیق حریق را شناسایی و از انتشار آن جلوگیری کرد. پیشرفته بودن سیستم‌های آدرس‌پذیر باعث شده قیمت اعلام حریق آدرس پذیر بیشتر از سیستم‌های متعارف باشد. (از صفحه شستی اعلام حریق نیز بازدید کنید.) نحوه‌ی عملکرد سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

نحوه‌ی عملکرد سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

چیدمان اجزای اصلی (پنل مرکزی، مدارهای ورودی و خروجی) در سیستم آدرس‌پذیر به صورت حلقوی است. (مطمئنا در بحث انواع نصب و ساختار سیستم اعلام حریق با این واژه زیاد روبه‌رو شده‌اید)، حالا چرا این اتصال را به نام حلقه یا اصطلاحا لوپ Loop می‌نامند؟ به این دلیل که دو سیم مثبت و منفی از مرکز کنترل خارج شده و بعد از عبور از تمامی تجهیزات، مجددا به پنل مرکزی متصل می‌شود. این سیستم به دلیل اینکه هر نوع تجهیزی با تعریف آدرس خاص و انحصاری خودش به پنل مرکزی متصل می‌شود سیستم اعلام حریق آدرس پذیر نامیده می‌شود. به این ترتیب، در صورت ایجاد حریق یا هر نوع خطایی در هر نقطه از حلقه یا لوپ، دقیقا آدرس آن در مرکز کنترل نمایش شده و به راحتی می‌توان آن منطقه را شناسایی کرد. فروش اعلام حریق آدرس پذیر در مراکز مختلفی انجام می‌شود اما بهتر است به نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر معتبر مراجعه کنید و پس از مشاهده‌ی لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر ایرانی و خارجی، گزینه‌ای متناسب با نیازهای خود تهیه کنید. (در فایر فایت صفحه‌ای را به تجهیزات گاز سنجی اختصاص داده‌ایم.) تفاوت چینش تجهیزات در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و سیستم اعلام حریق متعارف

تفاوت چینش تجهیزات در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و سیستم اعلام حریق متعارف

همانطور که گفته شد در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر تمامی تجهیزات با تعریف آدرسی مجزا و انحصاری، با دوسیم مثبت و منفی به یکدیگر وابسته شده و در نهایت به مرکز کنترل وصل می‌شوند که همین مساله باعث افزایش قیمت‌ها در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر می‌شود. اما در سیستم اعلام حریق متعارف هر کدام از تجهیزات با آدرس یکسان اما با مدارهای مجزا به پنل مرکزی وصل می‌شوند. در مورد سیم‌کشی و عملکرد تجهیزات آدرس‌پذیر از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس‌پذیر اطلاعات کافی را دریافت کنید. دشواری نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

دشواری نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

علی‌رغم تمامی مزیت‌هایی که فروش اعلام حریق آدرس پدیر در دقت و تشخیص حریق دارد، یکی از دشوارهای استفاده از سیستم اعلام حریق آدرس پذیر این است که سازنده‌های مختلف از پروتکل‌ ارتباطی مخصوص به خودشان استفاده می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که برندهای مختلف با یکدیگر تطابق ارتباطی نداشته باشند. مثلا اگر پنل مرکزی از سیستم اعلام حریق سنس است دیگر نمی‌توان از تجهیزات سیستم اعلام حریق هگزا، برای تکمیل تجهیزات در لوپ آدرس‌پذیر استفاده کرد. بعلاوه در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر با برندهای مختلفی مواجه می‌شوید که شاید بخواهید تجهیزات مختلفی از هر برند تهیه کنید. بنابراین لازم است اطلاعات لازم در خصوص تطابق برندهای مختلف را از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر دریافت کنید. راهکارهای رفع مشکل نصب اعلام حریق آدرس پذیر

راهکارهای رفع مشکل نصب اعلام حریق آدرس پذیر

رفع مشکل نصب سیستم اعلام حریق ‌آدرس پذیر تنها با انتخاب یک روش همسان برای پروتکل ارتباطی امکان‌پذیر می‌شود. بنابراین شرکت‌های سازنده در صورت تعامل در این موضوع می‌توانند با یکدیگر همکاری کنند. معمولا شرکت‌های تولید کننده به صورت اختصاصی یا پنل مرکزی تولید می‌کنند و یا فقط بر روی تولیدات تجهیزات اعلام حریق سرمایه‌گذاری می‌کنند. به این ترتیب اگر سازنده‌ی پنل مرکزی، پروتکل ارتباطی به کار رفته را با سازنده‌ی مخصوص تجهیزات اعلام حریق هماهنگ کند در این صورت به راحتی می‌توان این دو برند را در تشکیل حلقه اعلام حریق ترکیب و استفاده کرد. در مورد تطابق سیستم‌ها حتما از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر اطلاعات کافی دریافت کنید. در نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر بنا بر نوع پروژه، نیاز هست که از تجهیزات ضد انفجاری، آژیر، فلاشر، دتکتور شعله، دتکتورحرارت و دتکتور گاز استفاده کرد، یا حتی به دتکتور دود مکشی یا دتکتور حرارت خطی و دود خطی نیاز مبرم هست. همه‌ی این موارد بر قیمت اعلام حریق آدرس پذیر نهایی موثر است. تحت این شرایط راه حلی جزو استفاده از ماژول‌های واسط (برای آشنایی با انواع ماژول به متن ماژول‌های واسط مراجعه کنید) در مدار لوپ سیستم نداریم. چون هیچکدام از سازنده‌های سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر چنین محصولاتی را تهیه نکرده‌اند. بنابراین استفاده از ماژول واسط روشی دیگر برای ترکیب برندهای مختلف است. قیمت این ماژول‌ها را در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر بررسی کنید. تعداد تجهیزات موجود در هر حلقه یا لوپ سیستم آدرس پذیر

تعداد تجهیزات موجود در هر حلقه یا لوپ سیستم آدرس پذیر

طبق استاندارد NFPA 72 برای تعداد تجهیزاتی را که می‌توان در یک حلقه و لوپ بر مدار سوار کرد، محدودیتی لحاظ نشده است. این نکته به این منظور نیست که هیچ معیاری برای آن وجود ندارد بلکه برای قرار دادن تعداد تجهیزات باید به صورت دقیق دستوالعمل‌های سازنده‌ی پنل مرکزی را اجرا کرد. در واقع تعیین تعداد تجهیزات کاملا به گنجایش مرکز کنترل بر‌می‌گردد. به این منظور همیشه به همراه پنل مرکزی، نرم‌افزارهای محاسبه‌گر لوپ ارائه می‌شود. در این خصوص می‌توانید اطلاعات لازم را از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر دریافت کنید. بنابراین به راحتی می‌توان با استفاده از نرم‌افزار مربوطه، لوپ آدرس‌پذیر را زون‌بندی کرد. به بیانی دیگر می‌توان طول حلقه یا مدار را به صورت دقیق بر اساس اطلاعات فنی، تجهیزات روی لوپ، ضخامت کابل و خیلی از موارد دیگر تعیین کرد. معمولا طول مدار حدود 1500 تا 3000 متر اعلام می‌شود و می‌توان در طول این مسیر تجهیزات (دتکتورها - فلاشرها) را در طبقات و فواصل مختلف با تعریف آدرس دقیق نصب کرد. قیمت اعلام حریق آدرس پذیر برندهای مختلف را در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر مشاهده کنید. تجهیزات آدرس‏‌ پذیر چگونه تغذیه می‌شوند؟

تجهیزات آدرس‏‌ پذیر چگونه تغذیه می‌شوند؟

سیستم‌های آدرس پذیر یکی از سیستم‌های پرکاربرد برای پروژه‌های بزرگ هستند و فروش اعلام حریق آدرس پذیر برای ایمنی در این مناطق بسیار بالا است. قیمت اعلام حریق آدرس پذیر در مقایسه با اعلام حریق متعارف است و این مساله به خاطر پیچیدگی و پیشرفته بودن سیستم‌های آدرس پذیر است که بر لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر نیز بی‌تاثیر نبوده. پیشنهاد می‌کنیم این تجهیزات را حتما از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر معتبر تهیه کنید. همانطور که قبلا توضیح داده شد، تنها راه ارتباطی بین مرکز کنترل و تجهیزات یک جفت سیم است. با همین یک جفت سیم هم تجهیزات تغذیه شده و هم اطلاعات رد و بدل می‌شوند. درست شبیه به خط تلفن که بصورت همزمان هم می‌توان با آن صحبت کرد و هم به اینترنت ADSL وصل شد. (در مورد علائم راهنمای اعلام حریق نیز بخوانید.) امکان تنظیم و برنامه‌ریزی در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

امکان تنظیم و برنامه‌ریزی در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

یکی از مزایای اعلام حریق آدرس‌ پذیر نسبت به سایر سیستم‌ها امکان پیکربندی کردن آن است تا یک اقدام خاص منجر به یک پاسخ و واکنش خاص شود. در سیستم آدرس‌ پذیر محل دقیق آتش توسط هر دستگاه شناسایی و ثبت می‌شود و به این ترتیب می‌توان تشخیص داد آتش‌سوزی دقیقا در چه نقطه‌ای رخ داده است. این موضوع باعث سرعت در کمک‌رسانی‌ها می‌شود. در واقع با تشخیص دقیق محل وقوع آتش‌سوزی آژیرهای خطر آن منطقه فعال می‌شود. به این ترتیب آژیرهای اعلام حریق بر اساس اولویت مکانی به صدا درمی‌آیند و  مناطق پرخطر زودتر تخلیه می‌شوند. سرعت در واکنش و تشخیص از ویژگی‌های مهم سیستم‌های آدرس‌پذیر است. با این حال توصیه می‌کنیم اولویت خرید را بر مشاهده‌ی لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر قرار ندهید و خرید خود را از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر معتبر انجام دهید. (از صفحه تجهیزات خاص اعلام حریق نیز دیدن کنید.) کمترین میزان آلارم کاذب در سیستم‌های اعلام حریق پذیر

کمترین میزان آلارم کاذب در سیستم‌های اعلام حریق پذیر

یکی از نکات مهم در انتخاب سیستم اعلام حریق میزان هشدار یا آلارم کاذب است. آلارم‌های کاذب باعث ایجاد اختلال در محل و همینطور تحمیل هزینه‌های اضافه می‌شود. بنابراین بهتر است سیستم‌های اعلام حریق کمترین میزان آلارم کاذب را داشته باشند. میزان آلارم‌های کاذب در سیستم‌های اعلام حریق متعارف بیشتر اتفاق می‌افتد چرا که تجمع گرد و غبار و آلاینده‌ها روی سنسور دتکتورها باعث ارسال سیگنال‌های کاذب به کنترل پنل می‌شود. در سیستم‌های متعارف راه حلی برای حل این مشکل وجود ندارد. از سوی دیگر، از مزیت‌های فروش اعلام حریق آدرس‌ پذیر این است که اجازه می‌دهد هوا به داخل دتکتورها راه پیدا کند. در این صورت اگر هوا آغشته به گرد و غبار یا آلاینده‌ها شود یک پیش هشدار به پنل مرکزی ارسال می‌کند. در این صورت می‌توان پیش از فعال شدن کاذب آلارم، مشکلات احتمالی را اصلاح کرد. بعلاوه سیستم‌های آدرس‌ پذیر می‌توانند سیگنال‌هایی مبنی بر وجود مشکل یا هشدارهای تعمیر و نگهداری به کنترل پنل ارسال کنند. همچنین کنترل پنل آدرس‌ پذیر سطح حساسیت دتکتورهای دودی را بررسی می‌کند تا از وقوع هشدارهای کاذب احتمالی جلوگیری کند. همه‌ی این ویژگی‌ها باعث می‌شود شاهد قیمت‌های بالاتری در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر باشید. پیشنهاد می‌کنیم این سیستم‌ها را از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر تهیه کنید تا از گارانتی و خدمات پس از فروش بهره‌مند شوید. هزینه‌های جانبی در سیستم آدرس پذیر کمتر است

هزینه‌های جانبی در سیستم آدرس پذیر کمتر است

اگرچه شاید در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر شاهد قیمت‌های بالاتری نسبت به سیستم‌های متعارف باشید اما در فروش اعلام حریق آدرس‌ پذیر در صورت وجود مشکل در هر یک از قطعات (برای مثال نیاز به نظافت، تعمیر یا تعویض) پنل مرکزی محل دقیق قطعه‌ی مورد نظر را مشخص می‌کند و به همین خاطر هزینه‌ی نگهداری این سیستم نسبت به سایر سیستم‌ها پایین‌تر است. بعلاوه هزینه‌ی سیم‌کشی سیستم‌های آدرس‌ پذیر بسیار کمتر از سیستم‌های متعارف است زیرا سیستم‌های آدرس‌ پذیر روی یک لوپ قرار می‌گیرند. این لوپ مداری است که سیستم را به دستگاه‌های دیگر از قبیل دتکتورها، تلفن‌کننده و همچنین دستگاه‌های اسپرینکلر متصل می‌کند. در خصوص نصب دستگاه‌های دیگر روی لوپ از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر اطلاعات کافی دریافت کنید. مرز ایجاد امنیت در سیستم حریق هوشمند وسیع‌تر است

مرز ایجاد امنیت در سیستم حریق هوشمند وسیع‌تر است

به خاطر تفاوت سیستم‌های آدرس پذیر و متعارف در سیم کشی، سیستم‌های آدرس‌ پذیر ایمن‌تر و قابل اطمینان‌تر هستند که این مساله دلیل بیشترتر بودن قیمت در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر نیز هست . در سیستم اعلام حریق متعارف اگر سیم‌کشی یکی از قطعات آسیب دیده یا قطع شود سیگنال آن دستگاه و سایر دستگاه‌های موجود در آن خط به کنترل پنل ارسال نمی‌شوند. اما در سیستم آدرس‌پذیر هر گونه قطعی در مدار نمی‌تواند باعث قطع شدن کل دستگاه‌ها شود. در این نوع سیستم همه‌ی دستگاه‌ها روی یک لوپ سیم‌کشی شده و در هر دو انتها به پنل مرکزی متصل می‌شوند. بنابراین اگر اتصال از یک سمت قطع شود دستگاه همچنان متصل می‌ماند. در سیستم آدرس ‌پذیر یک دستگاه را می‌توان حذف یا غیرفعال کرد و این مساله تاثیری روی سایر دستگاه‌های روی آن لوپ نخواهد داشت. همین ویژگی‌ها فروش اعلام حریق آدرس پذیر را بیشتر ساخته چرا که نگرانی کمتری در خصوص نحوه عملکرد سیستم در شرایط اضطراری وجود خواهد داشت. با این حال اطلاعات بیشتر را از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر دریافت کنید. سیستم اعلام حریق آدرس‌ پذیر زیتکس

سیستم اعلام حریق آدرس‌ پذیر زیتکس

شرکت اعلام حریق زیتکس یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی سیستم‌های اعلام حریق ایرانی است. این شرکت فعالیت خود را با تولید سیستم‌های اعلام حریق متعارف آغاز کرد و پس از آن توانست به تولید و فروش اعلام حریق آدرس پذیر زیتکس بپردازد. اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس اولین برند ایرانی است که دارای تاییدیه‌ی آتش‌نشانی است. پنل‌های آدرس‌ پذیر زیتکس بسیار پیشرفته و هم‌رده با مدل‌های خارجی خود هستند. از این پنل‌ها می‌توان در پروژه‌های بزرگ صنعتی و تجاری استفاده کرد. این سیستم را می‌توانید از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر تهیه کنید و قیمت اعلام حریق آدرس پذیر زیتکس را نیز در صفحه‌ی لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر می‌توانید مشاهده کنید. ویزگی های سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

ویزگی های سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

 • آدرس‌دهی اتوماتیک
 • نمایش گرافیکی وضعیت قطعات
 • ارتباط دوطرفه بین پنل و قطعات
 • قابلیت SAFE SAVING
 • عدم نیاز به لایسنس و هزینه­‌های جانبی برای راه اندازی پنل
بعلاوه پنل‌های آدرس‌پذیر زیتکس دارای قفل‌های سخت‌افزاری در چهار سطح هستند تا از دستکاری و دخالت افراد غیر متخصص در عملکرد پنل جلوگیری شود. در مطلبی جداگانه در مورد اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس صحبت کرده‌ایم که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید آن را مطالعه کنید. قیمت تجهیزات این برند را در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر مشاهده کنید و برای خرید نیز به نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر زیتکس، مرکز آرات مراجعه کنید. احتمال بروز قطعی در مدار لوپ آدرس‌ پذیر کم است

احتمال بروز قطعی در مدار لوپ آدرس‌ پذیر کم است

بیان این جمله که قطعی در سیستم آدرس پذیر معنایی ندارد، به این منظور نیست که هیچ وقت قطعی اتفاق نمی‌افتد، بلکه در صورت بروز قطعی در مدار، اگرچه پنل مرکزی خطای اتصال باز را هشدار می‌دهد اما تجهیزات از مدار خارج نشده و غیر فعال نمی‌شوند. این هم یکی دیگر از ویژگی‌های خوب این سیستم‌ها است که باعث فروش اعلام حریق آدرس پذیر می‌شود. برای باز شدن موضوع، بهتر است اینگونه توضیح دهیم: چون مدار به صورت حلقه‌ای است، شامل یک لوپ ورودی است و یک لوپ خروجی. مثلا در یک ساختمان پنج طبقه‌ای که هر طبقه یک زون محسوب شود، اگر قطعی مدار در بین زون سه و چهار اتفاق بیافتد. تغذیه و انتقال داده در مناطق یک، دو و سه توسط مدار لوپ ورودی و تغذیه و انتقال داده مناطق چهار و پنج توسط مدار لوپ خروجی انجام می‌شود. بنابراین تمامی تجهیزات حتی در زمان قطعی باز نیز، فعال هستند. در این خصوص می‌توانید اطلاعات لازم را از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر دریافت کنید. عملکرد پیشرفته‌ی این سیستم‌ها باعث بالاتر بودن قیمت آنها می‌شود که در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر قابل تشخیص است. نحوه‌ی تشخیص قطعی باز در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

نحوه‌ی تشخیص قطعی باز در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

از آنجایی که در صورت بروز قطعی، تمامی تجهیزات فعال هستند، تشخیص محل دقیق قطعی، کمی جای تأمل دارد. البته در برخی از برندها، محل قطعی را به راحتی می‌توان از روی پنل مرکزی پیدا کرد اما در برخی دیگر این امکان وجود ندارد. بنابراین برای یافتن محل دقیق قطعی باید یک سمت مدار لوپ Loop را از پنل مرکزی جدا کرد. با این اتفاق، فقط یک سمت مدار فعال می‌شود و تجهیزاتی را که تحت پوشش دارد را فعال نگه داشته و الباقی غیر فعال می‌شوند. خطای عدم ارتباط با تجهیزات مربوطه، توسط پنل مرکزی قابل ردیابی و نمایش هستند. سیستم‌های آدرس‌پذیر از نظر ایمنی و عملکرد بسیار قوی هستند و شما می‌توانید این مساله را در بیشتر بودن فروش اعلام حریق آدرس پذیر نیز مشاهده کنید. برای خرید این سیستم‌ها به نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر رجوع کنید و لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر را برای بررسی قیمت برندها و تجهیزات مختلف مشاهده کنید. خطای اتصال کوتاه در مدار لوپ آدرس پذیر

خطای اتصال کوتاه در مدار لوپ آدرس پذیر

همانقدر که خطای اتصال باز در مدار لوپ آدرس پذیر بی‌معنی است، همانقدر خطای اتصال کوتاه تمامی سیستم را غیرفعال کرده و از کار می‌اندازد. اتصال کوتاه از مهم‌ترین و خطرناک‌ترین نوع خطاها، در هر نوع مدار سیستم اعلام حریق است. اگرچه تلاش شده است که هر دو مدار (لوپ ورودی و لوپ خروجی) را از خطای اتصال کوتاه محافظت کرد، اما با این حال در صورت خطای اتصال کوتاه هر چه سریع‌تر این مشکل را رفع کنید. در غیر اینصورت کل سیستم دچار خسارت می‌شود. با وجود خطای اتصال کوتاه تمامی تجهیزات پروژه، کاملا غیر فعال شده و در صورت بروز حریق هیچ هشداری نخواهند داد. برای نصب این سیستم‌ها بهتر است از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر مشورت بگیرید. در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر نیز می‌توانید قیمت اعلام حریق آدرس پذیر برندهای مختلف را مشاهده کنید. برای جلوگیری از بروز خطای اتصال کوتاه چه باید کرد؟

برای جلوگیری از بروز خطای اتصال کوتاه چه باید کرد؟

بر طبق استاندارد NFPA 72، حتی با وجود خطا اتصال کوتاه، نباید بیش از یک منطقه از کنترل خارج شود. در صورتیکه با ایجاد اتصال کوتاه در سیستم آدرس پذیر، کل سیستم از کار افتاده و غیر فعال می‌شود. جدا از قوانین و استاندارها، خطای اتصال کوتاه برای خود سیستم اعلام حریق هم اثرات بدی دارد که در صورت ادامه داشتن موجب ایجاد خسارت شدیدی به پنل مرکزی می‌شود. به این منظور پیشنهاد می‌شود برای هر منطقه و زون، یک کلید جدا کننده یا یک ایزولاتور اتصال کوتاه استفاده شود. به عنوان مثال اگر هر طبقه را یک زون حفاظتی در نظر گرفته باشیم، باید در ورودی و خروجی هر زون یک ایزولاتور نصب شود. اینگونه قوانین اجرا می‌شوند. در این خصوص حتما با نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر مشورت کنید و اطلاعات کافی را دریافت کنید. نحوه‌ی عملکرد ایزولاتور (کلید جداکننده) اتصال کوتاه اعلام حریق آدرس پذیر

نحوه‌ی عملکرد ایزولاتور (کلید جداکننده) اتصال کوتاه اعلام حریق آدرس پذیر

ایزولاتورها یا کلیدهای جداکننده، همانطور که از نام‌شان مشخص است زونی را که دچار اتصال کوتاه شده است را از باقی مدار جدا می‌کند. بنابراین فقط منطقه‌ای که دچار اتصال کوتاه شده غیرفعال می‌شود و الباقی به خوبی وظیفه خود را انجام می‌دهند. به عنوان مثال اگر در زون سوم ( که طبقه سوم است) اتصال کوتاه رخ دهد فقط آن منطقه غیر ایمن است و توسط پنل مرکزی هشدار داده می‌شود. تنها نکته‌ای که باید یادآور شویم این است که: چون کلیدهای جدا کننده جزو محصولات خنثی هستند، به صورت آدرس‌پذیر در پنل مرکزی تعریف نمی‌شوند. ایزولاتور یکی از تجهیزات اعلام حریق است که باید از نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر تهیه کنید. قیمت این محصول نیز در لیست قیمت اعلام حریق آدرس پذیر ذکر می‌شود. انواع ایزولاتور و نحوه‌ی عملکرد آن در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

انواع ایزولاتور و نحوه‌ی عملکرد آن در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در بازار ایزولاتورها با برندهای مختلف و شکل و شمایل‌های متفاوت عرضه می‌شوند، اما با تمامی این تفاوت‌ها، عملکرد تمامی آن‌ها، یکسان است. برخی از انواع ایزولاتورها در گزینه‌های زیر معرفی می‌شوند:
 • برخی از کلید‌های جداکننده شبیه به ماژول‌های واسط، داخل جعبه ارائه می‌شوند.
 • برخی دیگر از کلیدهای جداکننده بصورت پایه ایزولاتور ارائه می‌شوند، که در این صورت، بجای پایه دتکتور، فلاشر یا آژیر قابل استفاده هستند.
 • یکی از موارد بسیار جالب توجه این است که تجهیزات آدرس‌ پذیر مانند انواع دتکتورها یا آژیرها را با ایزولاتور داخلی ارائه می‌دهند.
 • گاهی هم ایزولاتورها شبیه به چراغ نشانگر ارائه می‌شوند.
وجود ایزولاتور در مدار بسیار قابل اهمیت است، بطوریکه برخی از سازندگان انواع تجهیزات را با لحاظ کردن ایزولاتور داخلی ارائه می‌دهند. البته ایزولاتورها، باعث ایجاد مقاومت در مدار لوپ می‌شوند. بنابراین دقت داشته باشید، برای استفاده تعداد استاندارد ایزولاتور، به نسبت طول لوپ و زون‌ها، حتما دستورالعمل‌های سازنده را به مورد توجه قرار دهید و یا از مشاوران نمایندگی فروش اعلام حریق آدرس پذیر اطلاعات کافی دریافت کنید.  خرید انواع سیستم اعلام حریق آدرس پذیر از مرکز اعلام حریق آرات
لیست قیمت برای مصرف کننده

برای با خبر شدن از تخفیف های همکاری با ما تماس بگیرین.

تماس برای اطلاع از تخفیف همکاری

برندهای اعلام حریق متعارف ایرانی

نمایندگی برندهای اعلام حریق آدرس پذیر در ایران

مرکز اعلام حریق آرات در جایگاه نمایندگی رسمی برندهای اعلام حریق آدرس پذیر مستقر در تهران آماده ارائه خدمات مشاوره و فروش تجهیزات اعلام حریق هوشمند به همکاران محترم و مردم عزیز است. از مهم‌ترین مزایای خرید محصولات اعلام حریق از مرکز آرات، برخورداری از قیمت‌های مناسب و تخفیف‌های خوبی است که به همکاران ارائه می‌گردد. چنانچه برای خرید محصولات نیاز به مشاوره دارید، همکاران ما در مرکز اعلام حریق آرات آماده پاسخگویی به احتیاجات شما هستند.

تخمین قیمت

اطلاعات شما با نام و شماره تماس ثبت شد.
مبلغ کل :
0 تومان
0 تومان

فرم تخمین هزینه اعلام حریق

برای تخمین حدودی هزینه پروژه اعلام حریق خود کافی است از فرم پیش‌رو، برند و تجهیزات مدنظر خودتان را معین کنید. برای اطلاع از قیمت‌های همکاری با ما تماس بگیرید.
تخمین هزینه اعلام حریق آدرس پذیر
برای اطلاع از قیمت تجهیزات اعلام حریق آدرس پذیر با همکاران ما در مرکز اعلام حریق آرات تماس بگیرید. مرکز اعلام حریق آرات یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه‌ی عرضه تجهیزات اعلام حریق هوشمند در ایران است.

آخرین مطالب

لیست قیمت اعلام حریق سایان

لیست قیمت سیستم اعلام حریق سایان

لیست قیمت سیستم اعلام حریق سایان سیستم اعلام حریق سایان، در بین سایر محصولات سیستم اعلام حریق ایرانی که مورد تایید سازمان آتشنشانی هستند، دارای مناسب‌ترین قیمت است. اما از…

اعلام حریق آرات
۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
4 دقیقه
لیست قیمت سیستم اعلام حریق

لیست قیمت سیستم‌های اعلام حریق

جدیدترین لیست قیمت سیستم‌های اعلام حریق ایرانی قبل از آنکه بخواهیم درباره عوامل موثر در قیمت سیستم‌ اعلام حریق صحبت کنیم، شما می‌توانید با کلیک بر روی نام شرکت‌های ایرانی…

اعلام حریق آرات
۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۳
11 دقیقه
نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم