پودر خاموش کننده و کاربردهای آن در خاموش کردن آتش + عکس

پودر خاموش کننده

ایمنی از آتش مساله‌ی مهمی است که در هر ساختمانی باید به آن توجه شود. حتما شما هم کپسول‌های آتش‌نشانی را در اداره‌ها، ساختمان‌های مسکونی، فروشگاه‌ها و غیره دیده‌اید. ما در ادامه‌ی این مطلب فایرفایت تصمیم داریم در مورد پودر خاموش کننده آتش ، خاموش کننده پودر خشک ، خاموش کننده پودر خشک و آب ، ترکیبات پودر خاموش کننده ، قیمت پودر خاموش کننده ، فروش پودر خاموش کننده، انواع خاموش کننده ها ، خاموش کننده co2 و کپسول پودر خشک صحبت کنیم.

پودر خاموش کننده

پودر خاموش کننده و انواع کلاس‌های آتش

آتش می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شده و گسترش یابد. بسته به نوع موادی که می‌سوزند، آتش به کلاس‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌شود و برای هر کلاس آتش از کپسول‌های آتشنشانی ویژه‌ای استفاده می‌شود. پنج کلاس آتش به طور خلاصه شامل موارد زیر می‌شود:

 • آتش کلاس A: مواد جامد قابل احتراق آزاد مانند چوب یا کاغذ
 • آتش کلاس B: گازها یا مایعات قابل اشتعال
 • آتش کلاس C: آتش‌های الکتریکی که یک منبع الکتریکی قوی به عنوان مشعل آتش کلاس A یا B عمل می‌کند و اگر منبع الکتریکی قطع شود دیگر آتش کلاس C نخواهد بود.
 • آتش کلاس D: آتش فلزات (تیتانیوم، زیرکونیوم، منیزیم، سدیم)
 • آتش کلاس K: آتش پخت‌وپز؛ روغن‌ها یا چربی‌های گیاهی و حیوانی

صرف نظر از نوع آتش‌سوزی، همیشه چهار عنصر در ایجاد حریق دخیل هستند:

 1. سوخت
 2. حرارت
 3. اکسیژن
 4. واکنش زنجیره‌ای

تئوری پشت کپسول‌ اطفای حریق قابل حمل این است که می‌توان آتش را با حذف یک یا چند گزینه از این عناصر، خاموش کرد. برای هر کلاس آتش، منبع حرارت و واکنش زنجیره‌ای متفاوت است. به همین دلیل است که بسته به کلاس آتش انواع مختلفی از کپسول‌های خاموش کننده وجود دارد. برای مثال، در حالی که آتش کلاس A را می‌توان به طور ایمن با آب خاموش کرد، آتش کلاس C قابل خاموش شدن با آب نیست زیرا جریان آب باعث هدایت برق شده و به اپراتور آسیب می‌زند.

کپسول‌های خاموش کننده مربوط به هر کلاس‌ آتش

پودر خاموش کننده

کپسول‌های اعلام حریق آتش‌نشانی به 6 دسته‌ی خاموش‌کننده‌های آبی، خاموش‌کننده‌ پودری، فوم، خاموش‌کننده‌ی CO2، خاموش‌کننده‌ی مواد شیمیایی تر و خاموش‌کننده‌ی عامل تمیز تقسیم می‌شوند. پودر اطفاء حریق یا خاموش‌کننده‌ی پودری ABC دارای مزایای بی‌شماری است. این خاموش‌کننده چندمنظوره است و به همین خاطر یکی از رایج‌ترین خاموش‌کننده‌هایی است که در دسترس است. خاموش‌کننده‌ی پودری یک پودر شیمیایی بسیار ریز را اسپری می‌کند که معمولا از مونوآمونیوم فسفات تشکیل می‌شود. این پودر همانند یک پتو باعث پوشاندن آتش و خفه کردن آن می‌شود.

پودر خاموش کننده برای آتش‌سوزی‌های کلاس A، B و C موثر است زیرا رسانای الکتریکی نیست و بر خلاف خاموش‌کننده‌ی آب می‌تواند واکنش زنجیره‌ای را در آتش مایع یا گاز بشکند.

( مطلبی که درباره فلوسوئیچ نوشته‌ایم نیز می‌تواند برایتان کاربردی باشد.)

خاموش‌کننده‌ پودری

انواع پودر های خاموش کننده آتش نشانی

انواع مختلفی از پودر کپسول آتش نشانی یا پودر خاموش کننده وجود دارد که به عنوان خاموش‌کننده‌های شیمیایی خشک نیز شناخته می‌شوند. این کپسول‌ها با پودر پر شده و با نیتروژن تحت فشار قرار می‌گیرند. پودرها ترکیبات شیمیایی هستند که برای واکنش با گرمای حاصل از آتش فرموله شده‌اند.

اثر استفاده از پودر، خاموش کردن شعله‌ها است؛ گرمای ناشی از آن نیز باعث انبساط و بسته شدن پودرها می‌شود و لایه‌ای بین آتش و اکسیژن موجود در هوا ایجاد می‌کند. به این ترتیب پودر خاموش کننده به طور موثری باعث خفه شدن آتش می‌شود. خاموش‌کننده‌های پودری معمولا با کلاس آتش که برای کنترل آن طراحی شده‌اند، توصیف می‌شوند. در ادامه به معرفی انواع پودر خاموش کننده آتش‌نشانی می‌پردازیم.

(به صفحه‌ی تجهیزات آتش‌نشانی نیز رجوع شود.)

انواع پودر خاموش کننده آتش‌نشانی

انواع پودر های خاموش کننده: 1. BC

نوع استاندارد کپسول آتش نشانی پودر خشک که با بی‌کربنات سدیم یا بی‌کربنات پتاسیم پر می‌شود. این نوع پودر خاموش کننده در ابتدا برای آتش‌سوزی‌های مایع (کلاس B) شامل سوختن بنزین، حلال‌ها، روغن‌ها و غیره و همینطور آتش‌سوزی‌های کلاس C شامل گازهای قابل اشتعال ایجاد شده است. پودر خاموش کننده BC به طور کلی با پودرهای ABC جایگزین شدند که بسیار کارآمدتر و همه‌کاره‌تر بود. همانند تمام خاموش‌کننده‌های پودری، پس از استفاده از آن بقایای پودر باقی می‌ماند که می‌تواند باعث آسیب به تجهیزات حساس الکتریکی و الکترونیکی شود.

(پشنهاد می‌کنیم به مطلب پمپ آتش‌نشانی نیز سر بزنید.)

انواع پودر های اعلام حریق: BC

انواع پودر های خاموش کننده: 2. ABC

این پودر خاموش کننده پرکاربردترین و محبوب‌ترین کپسول آتش‌نشانی پودری چندمنظوره است و همانطور که از نامش پیداست از آن می‌توان برای خاموش کردن آتش ‌های کلاس A (مواد جامد در حال سوختن)، کلاس B (مایعات قابل‌اشتعال) و کلاس C (گازها) استفاده کرد. این کپسول‌ها توسط فسفات مونوآمونیوم پر می‌شوند. این پودرها نیز بقایایی از خود به جای می‌گذارند که می‌تواند به تجهیزات الکتریکی آسیب برساند بنابراین بهتر است برای خاموش کردن آتش‌سوزی‌های الکتریکی از خاموش‌کننده‌ CO2 استفاده شود.

اگرچه کپسول‌های آتش‌نشانی پودری ABC تقریبا همه‌کاره هستند، اما راه‌حلی برای تمام آتش‌سوزی‌ها نیستند. به ویژه این پودرهای خاموش کننده برای خاموش کردن آتش روغن‌های پخت و پز و آتش چربی موثر نیستند. خاموش‌کننده‌های شیمیایی تر را می‌توان به طور خاص برای این خطر آتش‌سوزی (کلاس F) در آشپزخانه‌های تجاری و مناطق پردازش مواد غذایی استفاده کرد. خاموش کننده پودر خشک ABC بعلاوه آتش فلزات را در جایی که باید از خاموش‌کننده‌های تخصصی L2 و M28 استفاده شود، خاموش نمی‌کنند.

(در سایت ما به سادگی به راهنمای خرید محصولات اعلام حریق آدرس پذیر دسترسی دارید.)

انواع پودر های خاموش کننده: ABC

انواع پودر اطفا حریق : 3. پودر مانکس (Monnex Powder)

پودر مانکس یک پودر خشک برتر بر پایه‌ی یک سرکوب‌کننده‌ی کمپلکس بی‌کربنات پتاسیم-اوره است که به طور ویژه برای آتش‌های کلاس B، C، مایعات و گازهای قابل اشتعال ساخته شده است. این پودر خاموش کننده به خاطر قدرت بسیار بالای خاموش‌کنندگی که دارد به طور معمول در جایگاه‌های سوخت، گاراژها، مسابقات اتومبیل‌رانی، فرودگاه‌ها و هر مکان دیگری که مایعات و گازهای قابل اشتعال اغلب استفاده یا ذخیره می‌گردد، استفاده می‌شود. پودر مانکس بسیار گران‌تر از پودر استاندارد ABC اعلام حریق است اما عملکرد برتر آن می‌تواند در این محیط‌های بخصوص خطرناک، بسیار ارزشمند و کاربردی باشد.

( در صفحه‌ی سیستم‌های اعلام حریق متعارف می‌توانید نسبت به نصب و خرید این تجهیزات اطلاعات کسب کنید.)

انواع پودر اطفا حریق : پودر مانکس (Monnex Powder)

انواع پودر خاموش کننده: 4. پودرهای M28 و L2

این خاموش‌کننده‌های پودری ویژه به طور خاص برای مقابله با آتش‌سوزی فلزات قابل احتراق (کلاس D) مانند سدیم، مینزیم و آلومینیوم طراحی شده‌اند. پودر M28 در خاموش کردن لیتیوم در حال سوختن موثر نیست. پودر L2 نیز برای آتش‌سوزی‌های فلزی کلاس D طراحی شده است اما برخلاف M28، برای آتش لیتیوم موثر است. این نوع خاموش‌کننده‌ها مجهز به یک اپلیکاتور مخصوص با سرعت کم هستند تا اطمینان حاصل شود که پودر به طور موثر و به آرامی، بدون خطر تخلیه‌ی کامل فشار یا پاشش فلز در حال سوخت، اعمال می‌شوند. به طور کلی همه‌ی پودرهای خاموش کننده محافظت قابل‌توجهی را در برابر طیف وسیعی از خطرات آتش‌سوزی ارائه می‌کنند اما باید توجه شود که نوع صحیح پودر خاموش کننده انتخاب شود و از محدودیت‌های آنها نیز باید آگاه بود.

(در مطلب شستی اعلام حریق در مورد این محصول نکاتی را بیان کرده‌ایم.)

انواع پودر خاموش کننده: پودرهای M28 و L2

روش استفاده از پودر خاموش کننده

کپسول‌های آتش‌نشانی قابل حمل و پتوهای آتش نشانی به عنوان تجهیزات اولیه‌ی مبارزه با حریق طراحی شده‌اند. برای تحت کنترل قرار دادن آتش نباید بیش از 10 ثانیه زمان مصرف شود. در مواقع حریق نباید جان خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهید و همیشه باید هنگام مقابله با یک آتش‌سوزی کوچک، مسیر فرار را پشت سر خود داشته باشید. اما از پودر های خاموش کننده چطور می‌توان برای خاموش کردن حریق استفاده کرد؟ مراحل استفاده از کپسول پودر آتش نشانی به صورت زیر است:

 1. پیش از هر چیز باید مطمئن باشید کپوسل کاملا پر است و سنجاق ایمنی آن خم نشده باشد.
 2. در فاصله‌ی ایمن از حریق بایستید و سنجاق ایمنی را جدا کنید. این کار باعث شکستن مهر و موم می‌شود.
 3. کپسول آتش‌نشانی را به کجا نشانه‌گیری کنید:
 • مواد جامد: شلنگ کپسول پودر خشک باید به سمت پایه‌ی شعله‌ها قرار گیرد و در سراسر منطقه‌ی آتش حرکت کند.
 • مایعات ریخته شده: شلنگ را به سمت لبه‌ی نزدیک آتش بگیرید و با حرکت سریع جارو کنید. آتش را به سمت لبه‌ی دور هدایت کنید تا زمانی که شعله‌ها خاموش شوند.
 • مایع در حال جریان: شلنگ را به سمت پایه‌ی آتش بگیرید و به سمت بالا حرکت دهید تا زمانی که شعله‌ها خاموش شوند.
 • تجهیزات الکتریکی: اگر شرایط ایمن است ابتدا برق را قطع کنید و سپس شلنگ را مستقیما به سمت آتش هدایت کنید.
 1. اهرم را به آرامی فشار دهید تا خاموش‌کننده شروع به تخلیه کند. همانطور که آتش به تدریج کاهش می‌یابد با دقت به آن نزدیک‌تر شوید.
 2. اطمینان حاصل کنید که حریق خاموش شده است؛ اگرچه از خاموش‌کننده‌ی پودری استفاده شده باشد اما همچنان امکان احتراق مجدد وجود دارد.

( در صفحه‌ی پنل اعلام حریق با برندهای مطرح ایرانی اعلام حریق و قیمت آنها آشنا شوید.)

مراحل استفاده از کپسول پودر آتش نشانی

شناسایی و تشخیص کپسول آتش‌نشانی پودری

کپسول‌های آتش نشانی پودر خشک یا پودرهای خاموش کننده دارای یک برچسب آبی رنگ هستند که روی آن عبارت ‘DRY POWDER’ نوشته شده است. همچنین باید علامتی در بالا یا کنار خاموش‌کننده وجود داشته باشد که روی آن عبارت ‘Powder Extinguisher’ نوشته شده باشد. کپسول پودر خشک در اندازه‌های 1، 2، 3، 6 و 9 کیلوگرمی عرضه می‌شود که بسته به میزان خطر و محدوده‌ی مورد استفاده می‌توان آنها را تهیه کرد.

کپسول‌های آتش نشانی پودر خشک

نحوه‌ی عملکرد پودر های خاموش کننده

کپسول‌های آتش نشانی پودر خشک حاوی یک عامل خاموش‌کننده هستند که توسط یک گاز فشرده و غیرقابل اشتعال، از بدنه‌ی کپسول خارج می‌شود. عامل خاموش‌کننده همانند یک پتو روی آتش را می‌پوشاند، آن را خفه می‌کند و از احتراق مجدد آن جلوگیری می‌کند. پس از خاموش شدن آتش، تمام باقی‌مانده‌ی پودرهای استفاده شده باید تمیز شده و به درستی دور ریخته شوند.

این خاموش‌کننده با خفه کردن آتش و ایجاد مانعی بین منبع آتش و اکسیژن کار می‌کنند. با این حال، از آنجایی که پودرها دارای اثر خنک کنندگی نیستند، امکان شعله‌ور شدن مجدد آتش وجود دارد. یک خاموش‌کننده‌ی شیمیایی خشک، پودر بسیار ریزی از بی‌کربنات سدیم، بی‌کربنات پتاسیم یا مونوآمونیوم فسفات را اسپری می‌کند. این پودرهای اسپری شده، سطح مواد جامد در حال سوخت را می‌پوشانند و باعث خاموش شدن آتش می‌شوند. در این کپسول‌ها، بی‌کربنات سدیم یک عامل اطفاء حریق موثر است زیرا در دمای 158 درجه‌ی فارنهایت تجزیه می‌شود و CO2 آزاد می‌کند که آتش اکسیژن را از بین می‌برد.

نحوه‌ی عملکرد پودر های اطفا حریق

خاموش کننده‌های پودر خشک و آب

متاسفانه، مزیت اضافی کپسول آتش نشانی پودر خشک اطفا حریق ABC که قادر به مقابله با آتش‌سوزی گازهای قابل‌اشتعال است، در عین حال یک ایراد نیز هست. آمونیوم فسفات می‌تواند با آب‌های موجود واکنش نشان دهد و اسید فسفریک تشکیل دهد که یک خورنده است و می‌تواند حتی به کوچکترین شکاف‌ها در تجهیزات نیز نفوذ کند. به همین خاطر، در صورت وجود گزینه‌های اطفای حریق دیگر بهتر است از خاموش‌کننده‌های پودری ABC شیمیایی در تجهیزات الکتریکی حساس مانند رایانه‌ها، تاسیسات سوئیچ، ابزار علمی یا هواپیما استفاده نشود. اگر پودر در جای خود بماند، رطوبت هوا را جذب می‌کند و یک نمونه‌ی رایج از خوردگی، کروم روی ابزار است که با زنگ‌زدگی جایگزین می‌شود.

در مواقع اضطراری که فقط یک کپسول آتش‌نشانی پودر خشک در دسترس است، باید این نکته را به خاطر داشته باشید که تجهیزات را می‌توان جایگزین کرد اما جان انسان را خیر. با این حال اگر شک دارید که از کپسول آتش نشانی پودری استفاده کنید یا خیر، محل را ترک کرده و بلافاصله با آتش‌نشانی تماس بگیرید. همچنین خاموش کننده پودر و گاز و خاموش کننده پودر و هوا در اطفا حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خاموش کننده پودر مرطوب

سیستم اطفاء حریق با پودر

اگرچه کپسول‌های آتش‌نشانی تجهیزاتی کاربردی در اطفای حریق هستند اما سیستم‌های اطفاء حریق به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فورا به خطرات آتش‌سوزی پاسخ دهند. هر چه زودتر آتش را کنترل کنید، شانس بیشتری برای کاهش میزان حسارات خواهید داشت. صنایع و کاربردهای مختلف به روش‌های مختلف اطفاء حریق نیاز دارند و سیستم اطفاء حریق با پودر یکی از این سیستم‌ها است.

سیستم اطفای حریق شیمیایی خشک، نوعی سیستم حفاظت از آتش است که از پودر شیمیایی خاموش کننده برای خاموش کردن آتش استفاده می‌کند. اکثر سیستم‌های اطفای حریق شیمیایی خشک از یک مخزن بزرگ استفاده می‌کنند که با پودر شیمیایی خشک پر شده و سپس تحت فشار قرار می‌گیرد. هنگامی که سیستم فعال می‌شود، دریچه‌ی روی مخزن تحت فشار باز می‌شود و پودر خشک به داخل یک سیستم لوله‌کشی رها می‌شود و از نازل‌های سیستم اطفای حریق خارج می‌شود. پودر شیمیایی خشک برای خفه کردن و خاموش کردن سریع آتش عمل می‌کند.

سیستم اطفاء حریق با استفاده از پودر خاموش کننده

ترکیبات پودر خاموش کننده

دو ماده‌ی شیمیایی اصلی در سیستم‌های اطفاء حریق شیمیایی خشک استفاده می‌شود: بی‌کربنات سدیم و فشفات مونوآمونیوم. بی‌کربنات سدیم می‌تواند تمام آتش‌سوزی‌های کلاس B و برخی از آتش‌سوزی‌های کلاس C را کنترل کند؛ در حالی که فسفات مونوآمونیوم یک محلول همه‌کاره است که برای آتش‌سوزی‌های کلاس A، B و C مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد سیستم‌های اطفاء حریق پودری

سیستم‌های اطفای حریق شیمیایی خشک عمدتا در کاربردهای صنعتی بزرگ مانند ذخیر‌ه‌سازی مواد شیمیایی، تاسیسات بارگیری پتروشیمی، غرفه‌های رنگ‌آمیزی اتوماتیک، مخازن، غرفه‌های روباز و غیره استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به ویژه برای محیط‌هایی که آب در دسترس نیست یا سیستم اسپرینکلر آتش‌نشانی ترجیح داده نمی‌شود، مفید است. از آنجایی که سیستم‌های اطفای حریق پودری نارسانا هستند می‌توان از آنها برای خاموش کردن آتش‌سوزی مایعات قابل‌اشتعال و تجهیزات الکتریکی هم استفاده کرد.

(از صفحه‌ی  اعلام حریق ایمن گارد نیز دیدن کنید.)

ترکیبات پودر خاموش کننده

فروش پودر خاموش کننده در مرکز اعلام حریق آرات

خرید کپسول آتش‌نشانی اعلام حریق از ساده‌ترین روش‌ها برای ایمنی از آتش است. کپسول آتش‌نشانی پودر خاموش کننده ، کپسول‌های آتش‌نشانی همه‌جانبه هستند که می‌توانند طیف وسیعی از کلاس‌های آتش را خاموش کنند. تمام کپسول‌های آتش‌نشانی پودری به رنگ قرمز و دارای یک برچسب آبی هستند که دارای درجه‌بندی ABC یا BC است.

این کپسول‌ها برای استفاده در آتش‌سوزی‌های مربوط به تجهیزات الکتریکی نیز ایمن هستند. خاموش‌کننده‌های پودر خشک برای استفاده در فضاهای بسته مانند ادارات، هتل‌ها، مدارس و غیره مناسب نیستند، زیر عامل آتش‌نشانی ابری ایجاد می‌کنند که می‌تواند دید را مختل کند و بعلاوه محتویات آن نیز می‌تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی شود. برای خرید پودر خاموش کننده آتش نشانی و اطلاع از قیمت پودر خاموش کننده می‌توانید با مرکز اعلام حریق آرات در ارتباط باشید.

خرید پودر خاموش کننده آتش نشانی

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.