نکات ایمنی آتش نشانی در فصل سرما

نکات ایمنی آتش نشانی در فصل سرما

سیستم‌های گرمایشی، وسایل پخت‌وپز، تزئینات و شمع‌ها همگی می‌توانند دلایلی برای وقوع حریق در ماه‌های سرد سال باشند. طبق گزارش انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) آتش‌سوزی در خانه‌ها در فصل زمستان بیشتر از فصل‌های دیگر است. بنابراین مهم است که با شروع فصل سرما، اقدامات لازم را برای محافظت از خانه و افراد بکار ببرید. در ادامه‌ی این مطلب اعلام حریق آرات در خصوص ایمنی آتش نشانی در فصل سرما صحبت خواهیم کرد.

ایمنی آتش نشانی برای فصل سرما

با شروع فصل سرما، خانواده‌ها به سراغ روشن کردن وسایل گرمایشی خانه و راه‌اندازی شومینه یا بخاری می‌روند. این مساله به ویژه برای کسانی که کودک خردسال دارند و یا افراد مسن بسیار مهم است و ممکن است حتی زودتر در صدد روشن کردن سیستم‌های گرمایشی خود برآیند. به این ترتیب لازم است به توصیه‌های آتش‌نشانی در خصوص فصل سرما و استفاده ایمن از تجهیزات گرمایشی دقت کنید تا از وقوع هر گونه مشکلی جلوگیری شود. در ادامه در خصوص برخی از نکات ایمنی در برابر حریق در فصل سرما اشاره می‌کنم

ایمنی در برابر حریق در فصل سرما

ایمنی آتش نشانی در فصل سرما برای بخاری‌های برقی

پاییز و زمستان ماه‌های اوج استفاده از سیستم‌های گرمایشی است. بخاری‌های برقی یکی از انواع تجهیزاتی است که ممکن است برای گرم کردن خانه‌ها و همینطور برای روشن کردن کرسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر از بخاری برقی برای گرم کردن اتاق استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که بخاری را دورتر از وسایل قابل اشتعالی مانند مبلمان، تشک، ملافه‌ها و غیره قرار دهید.

اگر برای مدتی حتی کوتاه و در حد چند ساعت در خانه حضور ندارید، حتما بخاری را خاموش کنید. علاوه بر این، هرگز لباس یا پارچه روی بخاری یا اطراف آن قرار ندهید و سیم آن را نیز نپوشانید.

  • برای ایمنی آتش نشانی در فصل سرما دقت کنید بخاری برقی شما دارای ویژگی خاموش شدن خودکار باشد تا در صورت مشکل، به طور اتوماتیک خاموش شود.
  • هرچیزی که ممکن است بسوزد (پارچه، ملافه، لباس و …) را حداقل در فاصله‌ی یک متری یا بیشتر از بخاری برقی قرار دهید.
  • بخاری‌های برقی مستقیما به پریزهای دیواری متصل می‌شوند و هرگز از چند راهی یا سیم رابط استفاده نکنید.
  • هنگامی که به رختخواب می‌روید یا اتاق را ترک می‌کنید، بخاری را خاموش کنید.

(با خاموش کننده شیمیایی تر و کاربرد آن برای اطفای حریق آشنا شوید.)

ایمنی آتش نشانی در فصل سرما برای تجهیزات گرمایشی

ایمنی آتش نشانی در فصل سرما برای شمع‌ها

اگر برای تزئین خانه، جشن تولد و یا هر کار دیگری، شمع روشن می‌کنید، آنها را حداقل یک قدم از هر چیزی که قابل اشتعال است، دور نگه دارید. هرگز شمع‌ها را بدون مراقبت رها نکنید و بعلاوه آنها را دور از دسترس کودکان قرار دهید. پیش از ترک اتاق، بررسی کنید حتما شعله‌ی شمع‌ها خاموش باشد.

ایمنی آتش نشانی در فصل سرما

ایمنی در آشپزخانه

آشپزی یکی از دلایل اصلی حریق در خانه و آسیب‌های خانگی حریق است، بنابراین مهم است که بدانید چه کارهایی برای حفظ امنیت افراد و خانه و ایمنی آتش نشانی به ویژه در فصل سرما انجام دهید. علت اصلی حریق در آشپزخانه، اجاق یا آتش بدون مراقبت است. اگر در حال پختن یا تفت دادن غذا هستید، مرتبا آن را بررسی کنید، حتی‌المقدور در آشپزخانه بمانید و از تایمر برای یادآوری استفاده کنید.

هنگام پخت و پز برای مدتی طولانی، فراموش نکنید که از فن آشپزخانه یا هود اجاق گاز استفاده کنید تا از تجمع گاز مونوکسیدکربن (CO) در خانه جلوگیری شود.

ایمنی در برابر حریق در آشپزخانه

ایمنی آتش نشانی در فصل سرما برای شومینه

اگر در خانه یا ویلای خود از شومینه برای گرم کردن محیط استفاده می‌کنید، لازم است نکات ایمنی زیر را برای فصل سرما در نظر داشته باشید.

  • یک صفحه‌ی شیشه‌ای یا فلزی جلوی شومینه بگذارید تا از پریدن شعله‌ها یا جرقه‌ها به بیرون و ایجاد آتش‌سوزی جلوگیری شود.
  • از انداختن کاغذ در شومینه اجتناب کنید.
  • پیش از آنکه بخوابید یا خانه را ترک کنید، آتش را کاملا خاموش کنید.
  • خاکسترهای شومینه را در یک ظرف درب‌دار فلزی بریزید و ظرف را در خارج از منزل نگهداری کنید.

شومینه و ایمنی آتش نشانی در فصل سرما

توصیه‌های ایمنی برای پکیج و بخاری

یکی از نکات نگرانی در خصوص راه‌اندازی وسایل گرمایشی و ایمنی آتش نشانی در فصل سرما، خطر گازگرفتگی است. بنابراین پیش از راه‌اندازی بخاری، بهتر است دودکش، کوره و شیشه‌ی آن را بررسی کرده و در صورت وجود هر گونه نقص، نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.

بهتر است فقط از دودکش‌های گالوانیزه‌ی ورق سفید استفاده کنید و از دودکش‌های آکاردئونی، فنری و آلومینیومی استفاده نکنید.

(در مورد دتکتور موضعی دود مطالعه کنید.)

توصیه‌های ایمنی برای پکیج و بخاری

خاموش کننده مناسب برای ایمنی آتش‌نشانی در فصل سرما

داشتن کپسول آتش نشانی و دانستن نحوه استفاده از آنها، بخش مهمی از یک خانه امن است. یک کپسول آتش نشانی مناسب آشپزخانه، گاراژ و یا کپسول‌های خاموش‌کننده‌ی دیگر برای سایر مواد اشتعال‌پذیر می‌تواند در صورت بروز حریق، به شما کمک کند تا سریعا آتش را خاموش کنید. اگر از قبل در خانه خود کپسول آتش نشانی دارید، پیش از شروع فصل سرما بهتر است در صورت لزوم برای شارژ کپسول آتش نشانی اقدام کنید تا از عملکرد درست آن در شرایط اضطراری اطمینان حاصل کنید. همچنین برای ایمنی بیشتر اخرین زمان انجام تست هیدرواستاتیک کپسول آتش نشانی را نیز بررسی کنید.

ایمنی آتش‌نشانی در فصل سرما و انتخاب خاموش کننده مناسب

نصب دتکتور گاز مونوکسید کربن

هنگام گرم کردن خانه در فصل سرما، باید گاز مونوکسیدکربن را نیز در نظر داشته باشید. مونوکسید کربن یا CO که به قاتل نامرئی نیز شهرت دارد، گازی بی‌رنگ، بی‌بو و سمی است که می‌تواند خطرات زیادی برای افراد به همراه داشته باشد. مسمومیت ناشی از استنشاق گاز CO که از وسایل سوخت‌سوز مانند کوره، اجاق، آبگرمکن، بخاری و غیره ایجاد می‌شود، می‌تواند با خطر مرگ همراه باشد.

نصب دتکتور گاز مونوکسیدکربن در داخل خانه می‌تواند راه خوبی برای حفاظت در برابر حریق و ایمنی آتش نشانی در فصل سرما باشد. این نشت یاب در مورد افزایش سطح CO هشدار می‌دهد و آلارم را به صدا درمی‌آورد. این دتکتورها را باید در یک مکان مرکزی خارج از هر یک از اتاق‌های خواب و در هر طبقه از ساختمان نصب کنید.

نشت یاب گاز کربن مونوکسید را در نقاط مختلف خانه نصب کنید و هر ماه آنها را تست کنید. بعلاوه باید یک طرح برای فرار از خانه نیز داشته باشید تا در صورت خطر به صورت ایمن محل را ترک کنید.

(از مطلبی که در مورد شستی اعلام حریق نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

دتکتور گاز مونوکسید کربن و ایمنی آتش نشانی در فصل سرما

نصب سیستم اعلام حریق

نصب سیستم اعلام حریق یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای محافظت در برابر حریق است. دو نوع سیستم اعلام حریق متعارف و اعلام حریق آدرس پذیر، گزینه‌های خوبی برای ساختمان‌ها با اندازه‌های مختلف و درجه‌ی اهمیت متفاوت هستند. برای مثال می‌توانید برای ساختمان مسکونی دو یا سه طبقه‌ی خود از سیستم‌های متعارف استفاده کنید که مقرون‌به‌صرفه نیز هستند.

دتکتورهای اعلام حریق از جمله دتکتور دودی و دتکتور حرارتی می‌توانند با تشخیص نشانه‌های آتش، وقوع حریق را به پنل مرکزی اعلام کرده و زنگ هشدار را به صدا درآورند. به این ترتیب می‌توانید سریعا از وقوع حریق مطلع شده و نسبت به اطفا آنها اقدام کنید. ایمنی آتش نشانی در فصل سرما و در سایر فصول از اهمیت زیادی برخوردار است و با خرید سیستم اعلام حریق می‌توانید قدم بزرگی برای ایمنی خانه و خانواده‌ی خود بردارید. لیست قیمت سیستم اعلام حریق را نیز می‌توانید در فایرفایت چک کنید.

منبع مطلب

نصب سیستم اعلام حریق برای حفاظت در برابر حریق

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم