علائم راهنمای اعلام حریق : قوانین و اهمیت استفاده از آنها + عکس

علائم راهنمای اعلام حریق

همه‌ی ما کم و بیش با علائم راهنمای اعلام حریق آشنا هستیم؛ یک مرد سبز رنگ که در حال دویدن به سمت یک در است، یک دست سفید که روی زنگ هشدار را فشار می‌دهد، یک چک‌لیست اقدامات آتش‌سوزی آبی و غیره. در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم در مورد دسته‌بندی علائم راهنمای اعلام حریق،رنگ‌بندی تابلوهای علائم راهنمای اعلام حریق، قوانین نصب علائم راهنمای ایمنی آتش نشانی، استفاده از علائم راهنمای اعلام حریق، علائم اختصاری اعلام حریق، لیست قیمت علائم راهنمای اعلام حریق و اصطلاحات اعلام حریق نکاتی را بیان کنیم.

علائم راهنمای اعلام حریق

علائم راهنمای اعلام حریق

بسیاری از ما وجود علائم ایمنی آتش‌نشانی را بدیهی می‌دانیم. در حالی که ممکن است در یک روز معمولی به این علائم توجه خاصی نداشته باشیم اما در مواقع اضطراری واقعی، این علائم می‌توانند تفاوت بین زندگی و مرگ باشند. دقیقا به همین خاطر است که علائم راهنمای اعلام حریق عنصر اساسی در استراتژی ایمنی از آتش‌سوزی در هر کسب و کاری هستند. در ادامه به معرفی علایم راهنمای اعلام حریق و اهمیت استفاده از آنها اشاره می‌کنیم.

(از مطلب پرشر سوئیچ بازدید کنید.)

معرفی علائم راهنمای اعلام حریق و اهمیت استفاده از آنها

چرا نصب و استفاده از علائم راهنمای اعلام حریق مهم است؟

بسیار مهم است که همه‌ی افراد حاضر در یک ساختمان از نزدیک‌ترین خروجی آتش، راه‌های فرار و محل قرارگیری تجهیزات آتش‌نشانی آگاه باشند. نصب علائم راهنمای آتش‌نشانی برای راهنمایی ساکنان ساختمان مسکونی یا محل کسب و کار و غیره در هنگام وقوع حریق، بسیار ضروری است. اگر کارمندان، ساکنان یا بازدیدکنندگان محل ندانند نزدیک‌ترین مسیر فرار کجاست و یا تجهیزات آتش‌نشانی کجا قرار دارند، ممکن است در معرض آسیب‌های جدی قرار گیرند.

علائم راهنمای اعلام حریق با نشان دادن سریع‌ترین مسیر فرار یا محل تجیهزاتی مانند کپسول آتش نشانی یا تجهیزات کمک‌های اولیه و غیره می‌توانند نقش مهمی در کاهش تلفات و افزایش ایمنی افراد داشته باشند.

(از مطلب پمپ آتش نشانی بازدید کنید.)

اهمیت نصب علائم راهنمایی اعلام حریق

دسته‌بندی علائم راهنمای اعلام حریق

علائم ایمنی آتش‌نشانی به علامت روشن یا سیگنال صوتی گفته می‌شود که مسیرهای فرار و خروجی‌های اضطراری را نشان می‌دهد و یا اطلاعاتی در مورد شناسایی یا محل تجهیزات آتش‌نشانی ارائه می‌دهد. انواع مختلف علائم اختصاری راهنمای اعلام حریق که مشاغل باید داشته باشند شامل موارد زیر می‌شود:

علائم پیشگیری از آتش

 • علائم ممنوعیت

علائم ممنوعیت برای آگاه کردن ساکنان ساختمان از کارهای نامناسبی طراحی شده‌اند که ممکن است باعث ایجاد خطر یا خطر آتش‌سوزی شود. این علائم شامل مواردی مانند “سیگار کشیدن ممنوع” و یا “تنها ورود پرسنل” می‌شود. علائم ممنوعیت معمولا به رنگ قرمز هستند و طبق استانداردهای بین‌المللی طراحی می‌شوند. این علائم راهنمای اعلام حریق یک راه‌حل عالی برای قوانین ایمنی آتش‌نشانی هستند که بیان می‌کند پس از اینکه خطری یافت شد، باید اقداماتی برای آگاه کردن ساکنان و کنترل خطر انجام شود.

(در مورد سیستم اطفا حریق اتوماتیک فوم و کاربرد آن مطالعه کنید.)

علائم ممنوعیت مانند سیگار ممنوع

 • علائم اجباری

اخطارهای اجباری برای کمک به جلوگیری از گسترش آتش و ارائه‌ی دستورالعمل‌های ایمنی آتش‌سوزی به ساکنان ساختمان ایجاد می‌شوند. این علائم اقداماتی را نشان می‌دهند که افراد برای رعایت مقررات آتش‌نشانی که برای ساکنان طراحی شده، باید انجام دهند. علائم اجباری معمولا به رنگ آبی و سفید هستند که نماد رفتار یا عمل خاصی است که خواننده‌ی آن باید انجام دهد. این علائم راهنمای اعلام حریق باید در یک موقعیت مشخص و در هر دو طرف درها قرار گیرند.

(از مطلب کفپوش عایق برق باردید کنید.)

علائم راهنمای اعلام حریق اجباری به رنگ آبی و سفید

 • علائم هشدار

این علائم راهنمای اعلام حریق برای آگاه ساختن افراد از وجود مواد قابل اشتعال لازم است. به عنوان مثال یک کمد فروشگاهی که حاوی مایعات بالقوه خطرناک است باید با استفاده از علائم هشدار مشخص شود. هشدارهای خطر به طور خاص برای هشدار به مردم برای احتیاط یا انجام اقدامات احتیاطی در مناطق پرخطر استفاده می‌شود. علائم هشدار خطر معمولا به رنگ زرد هستند تا هشدار را نشان دهند.

نصب این علائم در همه‌ی محیط‌های تجاری و چنداقامتی الزامی است و به ویژه در ساختمان‌های صنعتی که در آن مواد قابل اشتعال و مواد منفجره یافت می‌شود، رایج است.

(در مورد کپسول آتش نشانی آب و گاز و کاربرد آن مطالعه کنید.)

علائم راهنمای اعلام حریق برای هشدار به رنگ زرد است

علائم راهنمای اعلام حریق برای کمک به فرار و یا اطفاء حریق

 • علائم وضعیت ایمن

علائم وضعیت ایمن تحت استاندارد BS 5499 قرار دارد و برای علامت‌گذاری و تشخیص واضح تجهیزات کمک‌های اولیه و مکان آنها و همچنین دستورالعمل‌های اضطراری برای افراد با نیازهای خاص، استفاده می‌شود. نمونه‌هایی از علائم وضعیت ایمن عبارتند از علائم شناخته شده‌ی کمک‌های اولیه و همچنین علائم خاص‌تر مانند شستشوی اضطراری چشم.

این علائم راهنمای اعلام حریق برای نشان دادن تجهیزات کمک‌های اولیه و عدم خطر هستند و بنابراین به رنگ سبز هستند و برای ایمنی مطلوب باید به طور برجسته نشان داده شوند.

(در مورد کپسول آتش نشانی پودر و گاز و کاربرد آن مطالعه کنید.)

علائم راهنمای اعلام حریق برای وضعیت ایمن

 • علائم خروجی آتش نشانی

تابلوهای مکان‌یابی مسیر فرار، نشانه‌هایی هستند که جهت حرکت را برای فرار یا خروج از ساختمان مشخص می‌کنند. این علائم راهنمای اعلام حریق، مسیرها، درها و خروجی‌هایی را نشان می‌دهند که افراد را به یک مکان امن هدایت می‌کنند تا تخلیه‌ی محل تا حد امکان سریع، ساده و کارآمد انجام شود. این تابلوها به رنگ سبز هستند که به عنوان یک قانون عمومی برای همه‌ی تابلوهای ایمنی آتش‌نشانی، نماد فرار اضطراری، کمک‌های اولیه و یا عدم وجود خطر هستند.

(از مطلبی که در مورد کپسول آتش نشانی CO2 نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

علائم راهنمای اعلام حریق : علائم خروجی آتش نشانی

 • علائم تجهیزات آتش نشانی

این علائم افراد را به محل تجهیزات آتش‌نشانی مانند خاموش‌کننده‌ها یا شلنگ‌های آتش‌نشانی و یا مناطق فعال‌سازی اعلام حریق هدایت می‌کند. بسته به چیدمان ساختمان، اگر خود تجهیزات کاملا قابل مشاهده باشند ممکن است نیازی به نسب این علائم راهنمای اعلام حریق نباشد. قوانین ایمنی و بهداشت بیان می‌کند که کلیه‌ی تجیهزات آتش‌نشانی که نیاز به عملیات دستی دارند باید دسترسی آسان و استفاده‌ی آسان داشته باشند و با علائم مشخصی نشان داده شده باشند.

اگر صاحب یا مدیر یک محیط تجاری یا چند اقامتی هستید، می‌توانید با نصب علائم آتش‌نشانی قرمز در نزدیکی تجهیزات، این الزامات قانونی را برآورده کنید تا افراد بتوانند هدف آنها را شناسایی کرده و استفاده از آنها را نیز بیاموزند.

به شدت توصیه می‌شود که علائمی در مورد جزئیات انواع کپسول‌های آتش‌نشانی، عملکرد آنها و موارد استفاده از آنها نیز ارائه شود تا به میزان قابل‌توجهی استفاده‌ی نادرست از کپسول‌های آتش‌نشانی کاهش پیدا کند.

(با سیستم اطفا حریق آیروسل و عملکرد آن آشنا شوید.)

علائم راهنمای اعلام حریق : علائم تجهیزات آتش نشانی مانند خاموش کننده‌ها

 • علائم اقدامات آتش‌سوزی

طبق دستورالعمل مقررات ایمنی آتش‌نشانی، قانون الزامی است که همه‌ی ساکنان یک ساختمان باید از دستورالعمل‌های ایمنی آتش‌سوزی آگاه شوند و یک راه‌حل خوب برای این کار، نصب علائم راهنمای اعلام حریق در آن است. این علائم شامل مواردی مانند نمودارهای عملیات آتش‌نشانی و دستورالعمل‌های ایمنی آتش‌سوزی است و اطلاعات ایمنی و دستورالعمل‌هایی را در مورد اقدامات لازم در هنگام آتش‌سوزی ارائه می‌دهند.

این علائم راهنمایی اعلام حریق که برای اقدامات آتش سوزی هستند، معمولا به رنگ آبی و سفیدهستند تا یک دستورالعمل یا اقدام مورد نیاز را نشان دهند و همچنین معمولا به رنگ قرمز نیز هستند که نماد خطر، ممنوعیت یا فرآیند تخلیه است.

(با سیستم اطفای حریق گازی آشنا شوید.)

علائم راهنمای اعلام حریق : علائم اقدامات آتش‌سوزی به رنگ قرمز

رنگ‌بندی تابلوهای علائم راهنمای اعلام حریق

دسته‌بندی علائم راهنمای آتش‌نشانی که تا اینجا معرفی کردیم در رنگ‌ها و اشکال مختلف استانداردسازی شده‌اند. به این ترتیب می‌توان این علائم راهنمای اعلام حریق را به راحتی تشخیص داد و در شرایط اضطراری به سرعت آنها را را تفسیر کرد.

(در مورد سیستم اطفا حریق آبی مطالعه کنید.)

رنگ تابلوها و علائم راهنمای اعلام حریق خروج از آتش یا مسیر فرار

علائم راهنمای اعلام حریق مرتبط با مسیرهای فرار به رنگ سبز هستند که رنگ جهانی برای ایمنی است. این نوع اعلان‌ها به شکل مربع یا مستطیل هستند و روی آنها نوشته‌های سفید متضادی وجود دارد. هشدارهای خروج ممکن است نیاز به روشنایی داشته باشند تا مطابق با مقررات علائم درب ضد حریق باشند. روشنایی اضطراری یا چراغ اضطراری اعلام حریق برای قابل مشاهده کردن این علائم در شرایط نوری مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علائم راهنمای اعلام حریق مرتبط با مسیرهای فرار

رنگ تجهیزات آتش‌نشانی

هر علامت ایمنی از آتش که با تجهیزات آتش‌نشانی مرتبط است، باید به رنگ قرمز باشد. این کار مطابق با خود تجهیزات است که باید رنگ قرمز داشته باشند. نوشته و پیکتوگرام (تصویرنگاشت) روی این تابلوها سفید است. یکی از نمونه‌های این تابلوها، علامت شلنگ آتش‌نشانی است که محل تجهیزات آتش‌نشانی را برجسته و مشخص می‌کند.

علائم راهنمای اعلام حریق مرتبط با تجهیزات آتش‌نشانی قرمز است

علائم ایمنی و سلامت آبی و سفید و همینطور زرد به چه معناست؟

علائم ایمنی آتش‌نشانی آبی با نوشته‌های سفید، اقدامات احتیاطی اجباری را بیان می‌کنند که در ساختمان باید رعایت شود. علائم اجباری دایره‌ای شکل هستند.

علائم راهنمای اعلام حریق زرد نیز حاوی پیام‌های هشداردهنده هستند و به شکل مثلث تولید می‌شوند. این علائم دارای یک علامت سیاه هستند که نشان‌دهنده‌ی نوع خطر در یک منطقه‌ی خاص است. نمونه‌ای از این پیام هشدار زرد، علامت خطر آتش‌سوزی است.

(از صفحه دتکتو ر دودی بازدید کنید.)

علائم راهنمای اعلام حریق زرد حاوی پیام‌های هشداردهنده

چگونه مطمئن شویم که ساختمان دارای علائم راهنمای ایمنی آتش سوزی لازم است؟

اول از همه ضروری است که ارزیابی خطر آتش‌سوزی انجام شود. موارد زیر را باید بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود ساختمان مورد نظر شما با قوانین لازم مطابقت دارد:

 • خطرات آتش‌سوزی در ساختمان به اندازه‌ی کافی برای ساکنان مشخص و برجسته شده است
 • اقدامات کنترلی کافی مانند علائم برای کاهش خطر آتش‌سوزی وجود دارد
 • مسیرهای فرار به وضوح مشخص شده‌اند و کارکنان آموزش‌های لازم را دیده‌اند
 • استراتژی ایمنی از آتش در ساختمان قوی است

بهتر است این ارزیابی‌ها توسط افراد کارآزموده انجام شود و از تابلوها و علائم راهنمای اعلام حریق مناسب در محل‌های مختلف استفاده شود تا میزان خسارت‌ها و تلفات تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

(از مطلب اسپرینکلر آتش نشانی بازدید کنید.)

اطمینان از مجهز بودن ساختمان به علائم راهنمای اعلام حریق

قوانین نصب علائم راهنمای اعلام حریق و ایمنی آتش نشانی

مقررات ایمنی و سلامت دستورالعمل‌هایی را در مورد هر علامت و نحوه‌ی نمایش آنها ارائه می‌دهد. قوانین نصب علائم راهنمای ایمنی آتش نشانی که باید به آنها توجه شود، شامل موارد زیر می‌شود:

 • علائم راهنمای اعلام حریق بیاید به خوبی روشن و مشخص باشند.
 • درها و مسیرهای خروجی باید دارای برچسب باشند.
 • تابلوهای راهنمای مسیر فرار باید سریع‌ترین مسیر ایمنی را نشان دهند.
 • علائم و معانی ایمنی آتش‌نشانی باید واضخ و قابل درک باشند.
 • علائم راهنمای مسیرهای فرار باید مسیرهای فرار را تا انتها نشان دهند.
 • کارمندان باید در مورد انواع کپسول‌های آتش‌نشانی و عملکرد آنها آموزش ببینند.
 • علائم ایمنی آتش‌نشانی به شکل تصویر باید با متن تکمیلی همراه باشند.

قوانین نصب علائم راهنمای اعلام حریق

نصب و استفاده از علائم راهنمای اعلام حریق – ضروری برای هر کسب و کار

نصب علائم راهنمایی اعلام حریق در محل کار و ساختمان‌های مختلف ضروری است. یک دستورالعمل ساده و قابل مشاهده از یک علامت ایمنی، نشانه‌ی روشنی ارائه می‌دهد و احتمال وقوع حادثه برای کارمندان و غیرکارمندان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و بنابراین محیط کار ایمن‌تری ایجاد خواهد شد.

مقررات سلامت و ایمنی تمامی محل‌های کار را ملزم به داشتن علام راهنمای اعلام حریق مربوطه می‌کند. طبق این قانون همه‌ی افراد باید از محل تجهیزات اعلام حریق، ابزارهای اضطراری، مسیرهای فرار و راه‌های دسترسی به آنها آگاه باشند. با این حال تابلوهای راهنمای اعلام حریق نمی‌توانند جایگزینی برای تجهیزات باشند و تنها به عنوان یک نشانگر وجود خطر عمل می‌کنند.

برای اطلاع از لیست قیمت علائم راهنمای اعلام حریق و خرید این تجهیزات می‌توانید با نمایندگی فروش علائم راهنمای اعلامِ حریق تماس بگیرید.

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم