سیستم اعلام حریق هورینگ: آشنایی با تجهیزات سیستم متعارف و آدرس پذیر هورینگ (Horing)

معرفی سیستم اعلام حریق هورینگ

سیستم اعلام حریق یکی از تجهیزات مهم برای حفاظت در برابر حریق در خانه‌ها، ساختمان‌های تجاری، صنعتی، مسکونی و غیره است. شرکت‌های مختلفی به تولید سیستم‌های اعلام حریق می‌پردازند که شاید انتخاب را کمی دشوار سازد. با این حال ما تصمیم داریم در این مطلب اعلام حریق آرات به معرفی سیستم اعلام حریق هورینگ (Horing Fire Alarm) بپردازیم تا با این سیستم و تجهیزات آن آشنا شوید.

معرفی شرکت اعلام حریق هورینگ

شرکت هورینگ در سال 1982 در تایوان تاسیس شد و با ساخت پنل‌های اعلام حریق آغاز به کار کرد. این شرکت تایوانی در ادامه‌ی فعالیت خود دتکتورهای دودی فوتوالکتریک و دتکتورهای حرارتی دما افزایشی را به سبد محصولات خود اضافه کرد. هورینگ بعلاوه پنل‌های کنترل کپسول آتش نشانی و پنل‌های کنترل اتوماتیک کپسول آتش نشانی هالون را نیز در سال 1985 به بازار معرفی کرد.

این شرکت همچنین در ادامه‌ی فعالیت خود توانست محصولات دیگری مانند کنترل پنل تخلیه‌ی دود، اسپیرینکلر آتش نشانی و سیستم اطفا حریق فوم نیز تولید کند.

اعلام حریق هورینگ با گسترش شعبات و محصولات خود توانست خود را به بازار جهانی معرفی کند و گواهینامه‌های معتبری مانند ISO 9002: 1994، استاندارد EN برای دتکتورهای دودی و غیره شود.

(در مورد شارژ کپسول آتش نشانی بیشتر بدانید.)

شرکت اعلام حریق هورینگ

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر هورینگ

سیستم‌های اعلام حریق آدرس پذیر از پیکربندی حلقه‌ای (لوپ) برای اتصال تجهیزات اعلام حریق از جمله آژیرها، چراغ چشمک زن، دتکتور اعلام حریق و غیره استفاده می‌کنند. در سیستم‌های حلقه‌ای میزان سیم‌کشی بسیار کمتر از سیستم‌های متعارف است.

دستگاه‌ها در سیستم آدرس‌پذیر دارای آدرس منحصربفرد هستند و اطلاعات را از طریق کدهای باینری به پنل مرکزی ارسال می‌کنند. پنل نیز به طور مداوم با دستگاه‌های موجود ارتباط برقرار می‌کند. به این ترتیب پنل می‌تواند دتکتور یا شستی فعال شده را به طور دقیق شناسایی کند و رسیدگی به حریق در این سیستم‌ها بسیار سریع‌تر خواهد بود. در ادامه به معرفی تجهیزات اعلام حریق هورینگ (Horing) می‌پردازیم.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هورینگ

پنل اعلام حریق آدرس‌پذیر هورینگ

سری پنل‌های آدرس‌پذیر QA اعلام حریق هورینگ قابل پیکربندی به صورت تک لوپ یا 32 لوپ است. این سیستم برای کاربردهای مختلف طراحی شده است و با مزایایی همچون نصب آسان، تشخیص سریع و دقیقو نگهداری آسان همراه است و با تکنولوژی پیشرفته می‌تواند نیازهای ایمنی و حفاظت در برابر حریق را در ساختمان‌های مختلف برآورده سازد.

این پنل هورینگ با نرم‌افزار HL Fire Tool کار برنامه‌ریزی سیستم را برای کاربر آسان‌تر ساخته است.

(از مطلب کابل اعلام حریق بازدید کنید.)

پنل اعلام حریق آدرس‌پذیر هورینگ

مشخصات و ویژگی‌های پنل آدرس‌پذیر QA16

 • امکان اتصال 250 دستگاه در هر لوپ؛ حداکثر تعداد لوپ 32 و کل نقاط آدرس‌پذیر 8000 است.
 • پنل دارای صفحه نمایش LCD بزرگ است که امکان نمایش رویدادهای بیشتری را در صفحه فراهم می‌کند.
 • امکان ایزوله کردن موقت لوپ‌ها
 • امکان تست ماژول حلقه جداگانه برای صرفه‌جویی در زمان
 • برنامه‌نویسی آسان سیستم از طریق کامپیوتر به پنل
 • امکان ذخیره‌ی تعداد 2030 رویداد

مشخصات پنل آدرس‌پذیر هورینگ مدل QA16

دتکتورهای آدرس‌پذیر اعلام حریق هورینگ QA01

هورینگ دتکتورهای آدرس‌پذیر دودی، ترکیبی (دود و حرارت) و دتکتور حرارتی را در سبد محصولات آدرس‌پذیر خود ارائه می‌کند. دتکتور دودی یکی از تجهیزات مهم در سیستم‌های اعلام حریق است که با تشخیص سریع دود ناشی از آتش می‌تواند سیستم اعلان حریق را فعال کند و آژیرها را به صدا درآورد. این دتکتورها معمولا در دو نوع دتکتور دودی فتوالکتریک و دتکتور دودی یونیزاسیون هستند.

دتکتورهای حرارتی برای تشخیص حرارت ناشی از حریق طراحی شده‌اند و در دو نوع حرارتی دما افزایش و دما ثابت هستند. دتکتورهای ترکیبی هورینگ نیز از سنسورهای تشخیص دود و حرارت به صورت همزمان استفاده می‌کنند. در ادامه می‌توانید مشخصات و ویژگی‌های این دتکتورها را بررسی کنید:

 • امکان کدگذاری آدرس توسط دیپ سوئیچ
 • عملکرد چفت کردن امکان شناسایی واضح و سریع دستگاه را فراهم می‌کند.
 • امکان نگهداری آسان و ساده با ویژگی تست مغناطیسی
 • نصب آسان دتکتور روی پایه
 • جنس بدنه‌ی مقاوم در برابر آتش، محکم و رنگ ثابت
 • مقاوم در برابر آلارم‌های کاذب ناشی از تداخل با منابع نزدیک
 • دارای LED دوگانه برای دید 360 درجه

دتکتورهای آدرس‌پذیر اعلام حریق هورینگ

محصولات جانبی اعلام حریق آدرس‌پذیر هورینگ

سایر تجهیزات آدرس‌پذیر Horing شامل شستی‌های برگشت‌پذیر، آژیر اعلام حریق هورینگ و آژیرفلاشر می‌شود. شستی آدرس‌پذیر QA19 هورینگ با فشار دکمه‌ی روی آن سریعا فعال شده و به پنل هشدار می‌دهد. این شستی قابلیت ریست آسان با استفاده از دکمه‌ی پشت کاور آن را دارد. شستی مدل QA0817 هورینگ دارای چراغ LED قرمز روی بدنه است که وضعیت عملکرد آن را نشان می‌دهد.

دو مدل آژیر مدل TBR9-S و آژیرفلاشر مدل TBR9-BSR/BSW نیز وجود دارد که برای اعلام آژیر هشدار پس از وقوع حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. خروجی نور آژیرفلاشر راندمان بالایی دارد و صدای این آژیرها نیز صدای بالای 90 دسی‌بل در 1 متر است. اتصال این آژیرها به صورت دو سیم با منبع تغذیه حلقه انجام می‌شود و حداکثر 30 عدد TBR9 در هر لوپ می‌توان نصب کرد.

آژیر و آژیرفلاشر اعلام حریق هورینگ دارای IP65 و مقاوم در برابر ضربه و گرد و غبار هستند.

(در مورد تفاوت سیستم اعلام و اطفا حریق بیشتر بدانید.)

محصولات جانبی اعلام حریق آدرس‌پذیر هورینگ

سیستم اعلام حریق متعارف هورینگ

سیستم اعلام حریق متعارف ساده‌ترین نوع سیستم اعلام حریق مورد استفاده در ساختمان‌ها است. این سیستم‌ها با روش شعاعی یا زون‌بندی سیم‌کشی می‌شوند. زون بندی در اعلام حریق متعارف شامل مدارهای شعاعی است که بر عملکرد دتکتورها و شستی‌ها نظارت می‌کند. به دلیل شکل ساده‌ی سیستم، در صورت وقوع حریق یا خطا امکان تشخیص محل دقیق آن وجود ندارد و تنها زون مورد نظر مشخص می‌شود.

مشکل یک سیستم متعارف این است که عیب‌یابی آن بسیار زمان‌گیر خواهد بود و این به معنای هزینه‌ی بیشتر تعمیرات و نگهداری است. بعلاوه به دلیل سیم‌کشی پیچیده‌تر هزینه‌ی نصب نیز می‌تواند بسیار بیشتر از یک سیستم آدرس‌پذیر باشد.

در ادامه به معرفی تجهیزات اعلام حریق متعارف هورینگ می‌پردازیم.

سیستم اعلام حریق متعارف هورینگ

پنل‌های متعارف اعلام حریق هورینگ

پنل‌های متعارف Horing در مدل‌های تک زون، دو زون، چهار زون، پنج زون، 32 زون و 80 زون ارائه می‌شوند. از ویژگی‌های مشترک این پنل‌ها می‌توان به قابلیت تشخیص خطای زمین، دارا بودن خروجی زون، خطا و آلارم، امکان بازگشت خودکار به حالت عادی پس از اعلام وضعیت هشدار، روشنایی بالا و طول عمر بالای LED، امکان بررسی خطای اتصال کوتاه و غیره اشاره کرد.

پنل متعارف اعلام حریق هورینگ مدل AH-03312 که امکان 1 تا 32 زون‌بندی را فراهم می‌سازد با قابلیت غیرفعال کردن جداگانه‌ی زون‌ها همراه است. بعلاوه با قابلیت شماره‌گیری خودکار تلفن، ویژگی خاموش کردن طولانی مدت یا موقت، مقاومت در برابر ولتاژ بالا، طراحی مبتنی بر ریزپردازنده، تشخیص اتصال کوتاه و غیره نیز همراه است.

پنل‌های متعارف اعلام حریق هورینگ

بیم دتکتور متعارف اعلام حریق هورینگ Horing

دتکتور دود انعکاسی یا بیم دتکتور هورینگ مدل EDB01 واحدی متشکل از یک فرستنده و گیرنده است. فرستنده یک پرتو مخروطی شکل از نور مادون قرمز مدوله شده را به منشورها پخش می‌کند. هنگامی که سیگنال دچار مشکل شود، وضعیت هشدار در نظر گرفته می‌شود. این دتکتور دارای 4 سطح حساسیت است.

علاوه بر این، این دتکتور به گونه‌ای طراحی شده است که روی دیوار نصب شود به طوری که پرتو تقریبا 0.3 تا 0.6 متر زیر سقف و موازات با آن بیرون می‌آید و حداکثر برد جانبی آن نیز 7.5 متر در هر دو طرف پرتو است. محدوده‌ی پوشش این دتکتور از 10 متر تا 100 متر است.

بیم دتکتور متعارف اعلام حریق هورینگ

ویژگی‌ها و مشخصات بیم دتکتور متعارف Horing

 • منطبق با استاندارد EN54-12
 • نصب آسان
 • تراز با لیزر
 • دارای چهار سطح حساسیت 18، 25، 35 و 50 درصد
 • تراز و نرخ جبران آلودگی خودکار
 • عملکرد برنامه بلوتوث در تلفن هوشمند و تبلت برای نمایش میزان دود، دما و وضعیت سه حالت نظارت، زنگ هشدار و خطا

مشخصات بیم دتکتور متعارف اعلام حریق هورینگ

دتکتور شعله اعلام حریق متعارف هورینگ

دتکتور شعله اعلام حریق هورینگ دارای حساسیت زاویه باز و گسترده است که می‌تواند به طور مطمئن و سریع تشعشعات ضعیف فرابنفش ساطع شده از شعله را تشخیص دهد. این دتکتور به نورهای اتاق، اشعه‌ی مادون قرمز یا دیگر منابع نوری غیرمرتبط با آتش واقعی، واکنش نشان نمی‌دهد.

از دتکتور شعله اعلام حریق Horing می‌توان در مکان‌هایی با سقف بلند مانند تئاتر، سالن‌های ورزشی، انبارها و غیره، مکان‌هایی با امکان آتش‌سوزی بالا مانند محل ذخیره‌سازی کالاهای قابل احتراق، پمپ بنزین‌ها، کارخانه‌ها و غیره، و مواردی همچون تونل‌ها، اتاق‌های کامپیوتر و غیره استفاده کرد.

مشخصات و ویژگی‌های دتکتور شعله هورینگ

 • دارای تاییدیه‌ی EN54-10
 • مجهز به ریزپردازنده‌ی داخلی با کارآیی بالا که قادر به تحلیل سیگنال‌های شعله با دقت بالا است.
 • دارای سنسور مادون قرمز که بُرد بهتری نسبت به سنسور UV دارد.
 • مصونیت بالا در برابر نور خورشید یا سیر منابع پر سر و صدا

دتکتور شعله اعلام حریق متعارف هورینگ

دتکتور گاز مونوکسید کربن اعلام حریق هورینگ

گاز مونوکسید کربن گازی بی‌رنگ، بی‌بو، بی‌مزه و بسیار سمّی است که به عنوان یک قاتل نامرئی شناخته می‌شود. این گاز باعث کاهش اکسیژن در هموگلوبین بدن شده و در نتیجه به مغز آسیب می‌رساند. دتکتورهای گازی اعلام حریق هورینگ به سنسور دقیق و کم‌مصرف مجهز هستند که با تجزیه و تحلیل مبتنی بر ریزپردازنده‌ها، می‌توانند غلظت‌های مختلف گاز مونوکسید کربن را شناسایی کنند.

از این دتکتورها می‌توان در تاسیسات گرمایشی مانند آبگرمکن گازی یا اجاق که ممکن است با احتراق ناقص و تولید گاز CO همراه باشد، استفاده کرد. بعلاوه دتکتور گاز مونوکسیدکربن در پارکینگ‌ها و گاراژها که دود با غلظت بالا وجود دارد و یا برای تشخیص گاز CO ناشی از آتش‌سوزی استفاده کرد.

احتراق ناقص باعث تولید گاز مونوکسید کربن می‌شود و می‌تواند بسیار خطرناک باشد. به همین خاطر نصب دتکتور گاز مونوکسید کربن اعلام حریق هورینگ از خطرات ناشی از گاز CO جلوگیری می‌کند.

(از مطلبی که برای مقایسه دتکتور دود و دتکتور مونوکسید کربن نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

مشخصات دتکتور مونوکسید کربن هورینگ

 • دارای دکمه تست برای شبیه‌سازی آلارم
 • دارای LED سبز رنگ برای تایید عملکرد درست دستگاه
 • دو حالت LED هشدار در هشدار قابل مشاهده و شنیداری برای شناسایی آسان وضعیت
 • سه حالت LED خطا در هشدار قابل مشاهده و شنیداری برای شناسایی آسان علل
 • نمایشگر LED سه رنگ با روشنایی بالا که به کاربر اجازه می‌دهد به راحتی وضعیت دتکتور را شناسایی کند.

دتکتور گاز مونوکسید کربن اعلام حریق هورینگ

دتکتورهای دودی فوتوالکتریک و دتکتورهای حرارتی اعلام حریق متعارف هورینگ

دتکتورهای دودی و حرارتی متعارف هورینگ از نوع استاندارد 2 سیمه یا 3 سیمه و منطبق بر استاندارد EN54-7 هستند. برای 4 سیمه کردن دتکتور تنها لازم است یک ماژول خارجی رله روی پایه‌ی 3 سیم اضافه کنید. قراردادن ساده و آسان ماژول کاربرد وسیع‌تری را ممکن می‌سازد.

این دتکتورها دارای LED برای دید 360 درجه هستند که رنگ سبز آن وضعیت آماده به کار و رنگ قرمز آن وضعیت هشدار را نشان می‌دهد. دتکتورهای دودی و حرارتی اعلام حریق متعارف هورینگ با جنس بدنه‌ی مقاوم در برابر آتش و با رنگ ثابت هستند و نصب آسانی نیز دارند. این دتکتورها از تست EMC گذر کرده‌اند که هشدارهای کاذب ناشی از تداخل منابع نزدیک را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

دتکتور دود و حرارت متعارف اعلام حریق هورینگ

دتکتور ترکیبی دود و حرارت هورینگ

دتکتور ترکیبی اعلام حریق هورینگ دارای طراحی چند منظوره است و زمانی که در مراحل اولیه‌ی حریق دود یا حرارت ایجاد می‌شود، دتکتور وضعیت میدانی محیط را بررسی می‌کند. این طراحی برای اطمینان از این است که تایید پیش از آتش‌سوزی تحت تاثیر محیط‌های مختلف قرار نمی‌گیرد.

چمبر دود این دتکتور با طراحی ویژه‌ای ارائه می‌شود که اجازه‌ی ورود راحت دود را فراهم می‌کند اما جمع شدن بخار آب یا ورود حشرات باعث آلارم کاذب نخواهد شد. این دتکتور دارای یک تخلیه‌کننده‌ی آب انباشته شده برای از بین بردن نشت آب است که ممکن است به دتکتور نشت کرده و باعث آلارم کاذب شود.

دتکتورهای ترکیبی اعلام حریق هورینگ کنترل کیفیت دقیق و تست‌های مکرر را پشت سر گذاشته‌اند و کیفیت پایدار و قابل‌اعتماد دارند.

(در مورد نگهداری کپسول آتش نشانی در خودرو بیشتر بدانید.)

دتکتور ترکیبی دود و حرارت اعلام حریق هورینگ

دتکتور حرارتی دما ثابت اعلام حریق هورینگ

این دتکتور اعلام حریق هورینگ بر اساس اصل سنجش تفاضل دما کار می‌کند و مجهز به سنسور تایید شده‌ی UL است. این دتکتور از موادی با کیفیت بالا ساخته شده است و با وجود هر گونه تداخل محیطی، می‌تواند به خوبی عمل کند.

از دتکتور حرارتی دما ثابت هورینگ می‌توان در مکان‌هایی با اختلاف دمای بالا مانند آشپزخانه، رستوران یا شوفاژ خانه استفاده کرد که به طور مداوم دما بالا است. این دتکتور کنترل کیفیت دقیق و تست‌های متعددی را پشت سر گذاشته است و به همین خاطر کیفیت بالا و قابلیت اطمینان دارد.

دتکتور حرارتی دما ثابت اعلام حریق Horing دارای طراحی حرفه‌ای است که سرعت پاسخ پس از افزایش دما را بیشتر می‌کند و دارای دستگاه محافظی برای جلوگیری از فعال شدن تصادفی ناشی از امواج، ضربه و غیره است.

بدنه‌ی دتکتور حرارتی دما ثابت هورینگ کاملا مهر و موم شده است و عملکرد آن تحت تاثیر رطوبت، گرد و غبار یا حشرات قرار نمی‌گیرد.

(در مورد رفع بوق ممتد دتکتور دودی مطالعه کنید.)

دتکتور حرارتی دما ثابت اعلام حریق هورینگ

خرید سیستم اعلام حریق هورینگ – Horing

خرید یک سیستم اعلام حریق برای محافظت از آتش در ساختمان‌های مختلف مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی و غیره از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر به فکر انتخاب سیستم اعلام حریق مناسب هستید، لازم است در مورد تفاوت سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و متعارف به خوبی مطالعه کنید.

مرکز اعلام حریق آرات به عنوان فروشنده‌ی تجهیزات اعلام حریق ایرانی و خارجی فعالیت می‌کند و اگر به دنبال نمایندگی سیستم اعلام حریق هورینگ هستید می‌توانید با این مرکز تماس بگیرید. ضمنا شما می‌توانید لیست قیمت سیستم اعلام حریق را نیز بررسی کنید.

منبع مطلب

خرید سیستم اعلام حریق هورینگ – Horing

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم