تجهیزات اعلام حریق پرلا: آشنایی با اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر پرلا (Prella)

معرفی تجهیزات اعلام حریق پرلا

نصب سیستم اعلام حریق در خانه‌ها، ادارات، کارخانه‌ها و غیره یکی از روش‌های مهم و کاربردی برای جلوگیری از حریق است. تشخیص زودهنگام حریق با استفاده از تجهیزات اعلام حریق می‌تواند نقش مهمی در مهار سریع آتش داشته باشد. شرکت‌های داخلی و خارجی زیادی به تولید سیستم‌های اعلام حریق می‌پردازند که در این مطلب اعلام حریق آرات تصمیم داریم به معرفی اعلام حریق پرلا (Prella) بپردازیم.

معرفی شرکت اعلام حریق پرلا (Prella)

شرکت پرلا اولین تولید کننده‌ی سیستم‌های ایمنی و حفاظتی در کشور است که موفق به کسب استاندارد حفاظت و ایمنی بین‌المللی LPCB نیز شده است. شرکت پرلا با بیش از 30 سال تجربه توانسته است محصولات باکیفیت و مرغوب خود را به بازار عرضه کند و نقش مهمی در صنعت ایمنی داشته باشد.

این شرکت طراحی و تولید سیستم‌های اعلام حریق و حفاظتی خود را از سال 1364 آغاز کرده است و اولین شرکت ایرانی تولیدکننده‌ی دتکتورهای دودی دوسیمه در کشور است. پرلا تاییدیه‌ی سازمان آتش نشانی را در سال 1368 برای سیستم‌های اعلام حریق خود دریافت کرد.

جالب است بدانید که پرلا در سال 1375 شرکت آریاک (آریاک الکتریک تهران) را برای طراحی و ساخت سیستم‌های اعلام حریق تاسیس کرد و در سال 1381 این شرکت را واگذار نمود. پرلا بعلاوه به عنوان نمایندگی شرکت‌های اعلام حریق زتا و هورینگ نیز فعالیت می‌کند.

(در مورد سیستم اطفا حریق پالایشگاه مطالعه کنید.)

معرفی سیستم اعلام حریق پرلا

سیستم‌های ایمنی و حفاظتی شرکت پرلا بسیار گسترده و متنوع است و این شرکت انواع تجهیزات اعلام حریق را ارائه می‌دهد که منطبق بر استانداردهای بین‌المللی، ایمنی در برابر حریق، مدیریت تضمین کیفیت و غیره هستند و می‌توانند نیازهای حفاظتی در برابر حریق را در ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری و غیره برطرف کنند. در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم به معرفی سیستم‌های اعلان حریق و محصولات اعلام حریق پرلا بپردازیم.

معرفی سیستم اعلام حریق پرلا

سیستم اعلام حریق متعارف

سیستم اعلام حریق متعارف یا کانونشنال، ساده‌ترین نوع سیستم‌های اعلام حریق است که به خاطر نصب ساده و قیمت مقرون‌به‌صرفه مورد توجه زیادی قرار می‌گیرد. یک سیستم اعلام حریق متعارف شامل پنل مرکزی متعارف، دتکتورهای متعارف، شستی متعارف و سایر اجزا می‌شود که در زون بندی اعلام حریق به هم متصل می‌شوند.

هر زون برای ارتباط با پنل مرکزی از جریان الکتریکی استفاده می‌کند و به این ترتیب فعال شدن هر کدام از تجهیزات با افزایش جریان الکتریسیته در مدار، هشدار وقوع حریق را پنل اعلام حریق اعلام می‌کنند. در ادامه به معرفی تجهیزات اعلام حریق متعارف پرلا می‌‌پردازیم.

اعلام حریق متعارف پرلا

پنل متعارف پرلا

پنل مرکزی به عنوان مغز سیستم اعلام حریق عمل می‌کند. پنل متعارف پرلا مجهز به تشخیص خودکار عیوب است و می‌تواند معایب داخلی و سیم‌کشی‌های سیستم را بررسی کند. از ویژگی‌های دیگر این پنل‌ها می‌توان به امکان تست یک نفره اشاره کرد. بعلاوه منبع تغدیه پنل مرکزی پرلا حفاظت شده است و باطری‌ها نیز به طور مداوم برای وضعیت خرابی یا قطعی بررسی می‌شوند.

این پنل اعلام حریق پرلا قابلیت ایجاد 2 تا 18 زون دارد و در هر زون نیز می‌توان 20 دتکتور نصب کرد.

(در مورد نحوه عملکرد پنل اعلام حریق مطالعه کنید.)

دتکتور دودی فتوالکتریکی 24 ولت مدل OSD-2450

این دتکتور دود پرلا یکی از پیشرفته‌ترین انواع دتکتور اعلام حریق است که استاندارد LPCB را نیز دریافت کرده است. از ویژگی‌های این آشکارساز دودی می‌توان به حساسیت بالا و قدرت تشخیص حریق در مراحل اولیه‌ی آتش‌سوزی، مقاومت بالا در برابر آلارم کاذب، جریان مصرفی پایین و انطباق با اکثر پنل‌های متعارف اشاره کرد.

بدنه‌ی این دتکتور اعلام حریق از جنس ABS مقاوم در برابر حریق است و شیلد الکترومغناطیس آن نیز باعث افزایش مقاومت آن در برابر میدان‌های مغناطیسی می‌شود.

(در مورد رفع بوق ممتد دتکتورهای دودی مطالعه کنید.)

دتکتور اعلام حریق پرلا

دتکتور دودی فتوالکتریک 24 ولت پرلا مدل OSD-2475

این دتکتور دود موضعی پرلا دارای سیم‌بندی دو سیمه و سه سیمه است و با بهترین میکروکنترلرها مجهز شده است. LED روی دتکتور وضعیت عملکرد آن را نشان می‌دهد و کنتاکت‌های نظارتی نیز به طور مداوم وضعیت مدار در زون را بررسی می‌کنند. نصب این دتکتور اعلام حریق پرلا روی پایه بسیار آسان است و دتکتور مطابق با استاندارد EN54-7 طراحی و ساخته شده است.

دتکتور دودی فتوالکتریک اعلام حریق پرلا

دتکتور دودی فتوالکتریک 24 ولت پرلا مدل PLS

این دتکتور اعلام حریق پرلا دارای طراحی زیبایی است و از بهترین مواد اولیه ساخته شده است. حساسیت بالا به دود ناشی از حریق باعث می‌شود این دتکتور قادر باشد آتش را در مراحل اولیه‌ی آن تشخیص دهد. این دتکتور در برابر آلارم‌های کاذب نیز بسیار مقاوم است و LED های 360 درجه‌ی آن نیز وضعیت عملکرد دتکتور را به خوبی نشان می‌دهد.

دتکتور اعلام حریق پرلا مدل PLS دارای تکنولوژی ساخت SMT است و در شرایط کاری مختلف می‌تواند به خوبی کار کند. بدنه‌ی دتکتور نیز ضد گرد و غبار و مقاوم در برابر ورود حشرات یا تداخلات نوری است.

(پیشنهاد می‌کنیم از مطلبی که در مورد انتخاب سیستم اعلام حریق مناسب نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

دتکتور دودی فتوالکتریک اعلام حریق پرلا مدل PLS

دتکتور دودی فتوالکتریک رله‌دار Prella مدل OSD-1240 و مدل OSD-1230

این دتکتور دودی فتوالکتریک نیز از تکنولوژی پیشرفته‌ای بهره می‌برد و مطابق با استاندارد LPCB و EN54-7 است. دتکتور قادر است دود ناشی از حریق را در مراحل اولیه تشخیص دهد و نقش مهمی در کنترل زودهنگام حریق خواهد داشت. مقاومت بالای این دتکتور اعلام حریق پرلا نیز آن را گزینه‌ی مناسبی برای استفاده می‌سازد.

این دتکتور دود موضعی پرلا بعلاوه دارای شیلد محافظ است تا در برابر میدان‌های مغناطیسی به خوبی مقاومت کند و بدنه‌ی آن نیز ضد گرد و غبار و مقاوم در برابر ورود حشرات مزاحم یا تداخلات نوری است.

(از مطلب مقایسه دتکتور دود و دتکتور مونوکسید کربن بازدید کنید.)

دتکتور دود موضعی اعلام حریق پرلا

دتکتور حرارتی اعلام حریق پرلا مدل PHD-2410

این دتکتور حرارتی قابلیت تشخیص حرارت ناشی از حریق دارد و ترکیبی از دتکتور حرارتی دما افزایشی و دتکتور حرارتی دما ثابت است. شیلد الکترواستاتیک این دتکتور باعث می‌شود نسبت به تداخلات الکترومغناطیسی بسیار مقاوم باشد و بعلاوه تکنولوژی MCU نیز میزان آلارم‌های کاذب را تا حد بسیار زیادی کاهش داده است.

دتکتور حرارتی اعلام حریق پرلادارای خروجی برای اتصال چراغ بالای درب است و قابلیت استفاده در شرایط محیطی مختلف را دارد.

(در مورد شارژ کپسول آتش نشانی بیشتر بدانید.)

دتکتور حرارتی اعلام حریق پرلا

شستی اعلام حریق پرلا

شستی‌های متعارف پرلا در دو نوع برگشت‌پذیر و شیشه شکستنی ارائه می‌شوند. شستی برگشت‌پذیر پرلا دارای کلید تست در مدار است و ویژگی برگشت‌پذیر بودن آن نیاز به تعویض شیشه پس از هر بار فعال کردن آن را از بین می‌برد. شستی شیشه شکستنی پرلا نیز مجهز به کلید تست در مدار است که بدون فعال کردن آژیرها امکان تست را فراهم می‌سازد.

شستی‌های اعلام حریق پرلا دارای بدنه‌ی ABS مقاوم در برابر حریق و مطابق با استاندارد EN54 است.

(در فایرفایت بخوانید: هوزریل آتش نشانی چیست؟)

شستی اعلام حریق پرلا

آژیر فلاشر الکترونیکی XR-1100

آژیر فلاشر یکی از تجهیزات مهم در سیستم‌های اعلام حریق برای هشدار به ساکنان در مورد وقوع حریق است. پخش آلارم صوتی همزمان با فلاشر باعث می‌شود این تجهیزات برای هشدار به افراد ناشنوا یا کم‌شنوا بسیار کاربردی باشد. آژیر فلاشر اعلام حریق پرلا از 12 ولت تا 24 ولت قابل استفاده در محیط‌های صنعتی، اداری، مسکونی، انبار و غیره است.

آژیر فلاشر الکترونیکی اعلام حریق پرلا

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر پرلا – Prella

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر نوع پیشرفته‌تری از سیستم‌های اعلام حریق است که با قابلیت نشان دادن محل وقوع حریق و دتکتور یا شستی فعال شده، روند رسیدگی به حریق و اطفای آن را تسریع می‌بخشد. بر خلاف سیستم‌های متعارف که از جران الکتریکی برای اتصال به پنل استفاده می‌کنند، سیستم‌های آدرس‌پذیر پیام‌ها را به صورت کدهای باینری ارسال می‌کنند.

هرکدام از تجهیزات اعلام حریق در این سیستم‌ها دارای آدرس منحصربفرد هستند و اطلاعات هر کدام از آنها روی پنل مرکزی نمایش داده می‌شود. بعلاوه در این نوع سیستم‌ها می‌توان مقدار دود یا حرارت تشخیص داده شده توسط دتکتورها را نیز بررسی کرده و به این ترتیب میزان آلارم‌های کاذب را کاهش داد. در ادامه به معرفی تجهیزات اعلام حریق آدرس‌پذیر پرلا می‌پردازیم.

پنل مرکزی اعلام حریق آدرس‌پذیر پرلا

این پنل آدرس‌پذیر در مدل‌های 2، 4، 6 و 8 زون تولید می‌شود و برای نصب آن نیاز به کابل شیلد یا کابل اعلام حریق وجود ندارد. کاربر می‌تواند میزان حساسیت هر یک از دتکتورها را به صورت جداگانه روی پنل تنظیم کند. این پنل دارای صفحه نمایش LCD و صفحه کلید برای برنامه‌ریزی سیستم است.

در هر لوپ از این پنل اعلام حریق پرلا می‌تواند تعداد 192 دتکتور یا دستگاه ادرس‌پذیر دیگر نصب کرد. از دیگر ویژگی‌های این پنل می‌توان به حافظه‌ی داخلی با ظرفیت 9999 رخداد، قابلیت گسترش لوپ‌ها با تکرارکننده، قابلیت اتصال چاپگر، کالیبراسیون خودکار و غیره اشاره کرد.

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر پرلا

دتکتور دودی آدرس‌پذیر اعلام حریق پرلا مدل PASD-10

این دتکتور هوشمند و آدرس‌پذیر پرلا دارای میکروپروسسور داخلی است و با سنسور فوتوالکتریکی مادون قرمز خود می‌تواند دود ناشی از حریق را در مراحل اولیه‌ی آتش‌سوزی تشخیص دهد. دتکتور دودی آدرس‌پذیر اعلام حریق پرلا با کمترین میزان آلارم‌های کاذب همراه است و در شرایط محیطی مختلف می‌تواند به خوبی عمل کند. اطلاعات بیشتر در مورد دتکتورها را می‌توانید در کاتالوگ دتکتور پرلا مطالعه کنید.

این دتکتور دود پرلا دارای بدنه‌ی منحصربفردی است که از ورود گرد و غبار یا حشرات جلوگیری می‌کند.

(در مورد دتکتور دودی یونیزاسیون بیشتر بدانید.)

دتکتور حرارتی آدرس‌پذیر اعلام حریق Prella مدل PAHD-15

دتکتور حرارتی ادرس‌پذیر پرلا دارای میکروپروسسور داخلی با نرم‌افزار هوشمند است و می‌تواند حرارت ناشی از حریق را در مراحل اولیه‌ی آن تشخیص دهد. نصب این دتکتور آسان است و چراغ LED روی آن نیز وضعیت عملکرد دتکتور را نشان می‌دهد. تکنولوژی SMT در این دتکتور باعث می‌شود این دتکتور در شرایط مختلف کاری بتواند پایداری و ثبات بالایی داشته باشد.

دتکتور دود و حرارت آدرس‌پذیر اعلام حریق پرلا

شستی آدرس‌پذیر اعلام حریق پرلا

پرلا در سبد محصولات خود شستی آدرس‌پذیر را نیز ارائه می‌دهد. این شستی هوشمند دارای نصب و استفاده‌ی راحتی است و ساخت آن بر اساس استاندارد GA5-91 انجام شده است. پس از استفاده و فعال شدن شستی اعلام حریق، ریست کردن آن به صورت دستی انجام می‌شود.

شستی آدرس‌پذیر اعلام حریق پرلا

آژیر فلاشر آدرس‌پذیر اعلام حریق پرلا

آژیر فلاشر برای هشدار صوتی و بصری وقوع حریق کاربرد دارد. آژیر فلاشر آدرس‌پذیر پرلا از لوپ کنترل پنل تغذیه می‌شود و با سه مدل صدای مختلف ارائه می‌شود که می‌توان آن را تنظیم کرد. این تجهیز در شرایط مختلف می‌تواند به خوبی عمل کند و فلاشر زنون با قدرت پرتاب نور بالا آن را برای هشدار بصری به افراد ناشنوا یا کم‌شنوا مناسب می‌سازد.

آژیر فلاشر آدرس‌پذیر اعلام حریق پرلا

سیستم‌های اعلام و مهار نشت گاز

تشخیص گاز نیز یکی از نکات ایمنی مهم است. نشت گاز می‌تواند با خطر احتراق و انفجار همراه باشد و یا باعث ایجاد خفگی در افراد شود. به همین خاطر است که نصب دتکتورهای گازی یا نشت یاب نیز می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. در ادامه به معرفی برخی از دتکتورهای گاز اعلام حریق پرلا می‌پردازیم.

دتکتورهای ترکیبی گاز و مونوکسید کربن پرلا (Prella)

این سنسور گاز دارای حساسیت بالایی است و پس از تشخیص خطر و هشدار به ساکنان می‌تواند به طور خودکار ریست شود. تکنولوژی MCU در این نوع آشکار ساز باعث شده که با کمترین میزان آلارم‌های کاذب همراه باشد. این دتکتور پرلا قابلیت تشخیص گازهای طبیعی شهری، کپسول‌های گاز و همینطور گاز مونوکسید کربن را دارد و می‌توان ان را به سیستم‌های حفاظتی یا اعلام حریق متصل کرده و یا به صورت مستقل نصب کرد تا در مواقع خطر آلارم هشدار را به صدا درآورد.

دتکتورهای ترکیبی گاز و مونوکسید کربن اعلام حریق پرلا

دتکتور گاز مونوکسید کربن اعلام حریق پرلا

این دتکتور گاز مونوکسید کربن که هم می‌تواند با سیستم‌های اعلام حریق نصب شود و هم قابل نصب و استفاده به صورت مستقل است، برای تشخیص گاز CO طراحی شده است. دتکتور با کمترین میزان آلارم کاذب همراه است و دکمه‌ی تست دستی روی آن، امکان تست دستگاه را فراهم می‌سازد. بعلاوه دتکتور پس از فعال شدن به صورت خودکار ریست خواهد شد.

دتکتور گاز مونوکسید کربن اعلام حریق پرلا

خرید تجهیزات اعلام حریق پرلا – Prella Fire Alarm System

خرید و نصب سیستم‌های اعلام حریق برای تشخیص زودهنگام آتش بسیار حائز اهمیت است. با تشخیص سریع آتش، افراد و یا تیم‌های آتش‌نشانی می‌توانند هر چه سریع‌تر نسبت به اطفای حریق اقدام کنند. بعلاوه شما می‌توانید علاوه بر سیستم اعلام حریق، از سیستم اطفا حریق سقفی یا سایر سیستم‌های اطفا حریق مانند سیستم اطفا حریق اتوماتیک فوم، سیستم اطفا حریق آبی، سیستم اطفا حریق گازی و غیره استفاده کنید تا به محض تشخیص حریق، این سیستم‌ها فعال شده و آتش را خاموش کنند.

قیمت اعلام حریق پرلا را می‌توانید در سایت اعلام حریق پرلا و یا سایر فروشگاه‌های مجاز فروش تجهیزات اعلان حریق مشاهده کنید. قیمت دتکتور پرلا با توجه به ویژگی‌های منحصربفردی که دارد بسیار مناسب است و می‌تواند رقیب تجهیزات خارجی باشد. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای مشاهده لیست قیمت سیستم اعلام حریق به فایرفایت مراجعه کنید.

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

۲ نظر

 • فریده سعادت گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  محل مناسب نسب دتکتورهای ترکیبی گاز و مونوکسید کربن پرلا (Prella) در اتاق خوابی که بخاری گازی زمینی داره کجاست؟
  منظورم اینه که چه ارتفاعی از سطح زمین داشته باشه و چه فاصله ای از بخاری؟

 • فریده سعادت گفت:

  عرض سلام مجدد
  مدل دتکتورهای ترکیبی گاز و مونوکسید کربن پرلا (Prella) رو چطور میشه تست کرد؟
  چون ما هرچی در معرض دود قرارش میدیم، آژیر نمیزنه

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نیاز به مشاوره دارین؟

  اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم