fire arat certificate fire arat certificate
dedal dedal
acl acl
bsi bsi

دتکتور شعله یا کاشف شعله – (Flame Detector)

آتش‌سوزی و انفجار یکی از خطرات رایج در صنایع شیمیایی و پالایشگاه‌ها است. نشت و انتشار غیرمنتظره‌ی مایعات و گازهای اشتعال‌پذیر زمانی که با هوا ترکیب شود می‌تواند باعث انفجارهای مهیب شود و خسارت‌های جانی و مالی زیادی با خود به همراه آورد. دتکتور شعله (Flame Detectors) یا ردیاب‌های شعله‌سنج می‌توانند با اعلام هشدار در زمان ایجاد آتش‌سوزی، ایمنی فرآیندهای مربوط به مواد قابل اشتعال را افزایش دهند. به این ترتیب، دتکتور شعله با هشدار اولیه به ایمنی افراد کمک می‌کند.

راهنمای خرید دتکتور شعله

لیست قیمت سیستم اعلام حریق
لیست قیمت
سیستم اعلام حریق
برندهای اعلام حریق ایرانی
برندهای
اعلام حریق ایرانی

انواع دتکتور شعله

دتکتور شعله IR یا مادون قرمز تک فرکانسی

دتکتور شعله IR یا مادون قرمز تک فرکانسی

دتکتور شعله مادون قرمز تک فرکانس به باند باریک تابش در محدوده‌ی 4.4 میکرون حساس است که یک باند انتشار غالب برای شعله‌های آتش‌سوزی‌های هیدروکربنی است. دتکتورهای شعله تک فرکانسی از یک سنسور پیروالکتریک استفاده می‌کنند که به تغییر در شدت تابش IRواکنش نشان می‌دهد. علاوه بر این، این دتکتورها دارای یک فیلتر عبور باند با فرکانس پایین هستند که پاسخ آنها به فرکانس‌هایی که ویژگی یک آتش سوسوزن است را محدود می‌کند. فرکانس معمولی دتکتور  IRکه یک دتکتور تک‌فرکانسی مادون قرمز به آن حساس است و واکنش نشان می‌دهد، در طیف 4.4 میکرومتر قرار می‌گیرد. زمانِ معمول موردنیاز هم عددی بین 3 تا 5 ثانیه است.

دتکتور شعله IR/IR یا مادون قرمز چند فرکانسی

دتکتور شعله IR/IR یا مادون قرمز چند فرکانسی

این دتکتور که با نام دتکتور شعله مادون قرمز – طول موج متعدد (Infrared Multi Spectrum Flame Detectors) هم شناخته می‌شود؛ دارای سه سنسور است که هر کدام به فرکانس تابشی متفاوتی حساس هستند. تابش مادون قرمز ساطع شده از یک آتش‌سوزی هیدروکربنی معمولی در طول موج پذیرفته شده‌ی یک حسگر شدیدتر از دو حسگر دیگر است. مدارهای الکترونیکی در این دتکتور شعله، تفاوت شدت سه سنسور را تعیین می‌کند. دتکتورهای چند فرکانس با تحلیل دامنه‌های مختلف که توسط هر یک از حسگرها به صورت مجزا تشخیص داده می‌شود، عمل می‌کند. لذا زمان تشخیص آنها طولانی‌تر و خطای آنها کمتر است.

دتکتور شعله IR3

دتکتور شعله IR3

دتکتور شعله سه تایی IR3 با قدرت تشخیص طول موج سه باند مشخص، طول موج در ناحیه طیفی IR را دیده و نسبت آن‌ها به یکدیگر را مقایسه می‌کند. آشکارساز شعله IR3 نسبت به آشکارسازهایش شعله IR و UV/IR زمانی که در معرض اشعه IR غیر شعله قرار می‌گیرند در مقابل آلارم کاذب مصونیت بیشتری ایجاد می‌کند. دتکتور شعله IR3 بیشتر مناسب محیط‌هایی است که احتمال وقوع انفجار در آنها می‌رود. بدنه استیل ضد زنگ با سه سنسور IR برای محیط‌هایی با درصد رطوبت بالا هم بسیار کارآمد است. مدل‌های کارآمد دتکتورهای شعله IR3 می‌توانند از فاصله 60 متری در کمتر از 5 ثانیه شعله و زبانه‌های آتش را تشخیص دهند.

دتکتور شعله UV یا دتکتور شعله ماورای بنفش

دتکتور شعله UV یا دتکتور شعله ماورای بنفش

دتکتور شعله‌ی فرابنفش تشعشعات فرابنفش را شناسایی می‌کند. برای اینکار از یک لامپ خلاء دیود نوری استفاده می‌شود. دیود نوری باعث می‌شود برای هر فوتون فرابنفش که به منطقه‌ی فعال لامپ برخورد می‌کند، یک شوک جریان ایجاد شود. وقتی تعداد این شوک‌های جریان در واحد زمان، بیشتر از حد متعارف باشد حالت هشدار دتکتور فعال می‌شود. از نقاط قوت دتکتور شعله فرابنفش قابلیت پاسخگویی به آتش‌سوزی‌های حاصل از هیدروکربن، هیدروژن و آتش‌سوزی فلزات و نیز سرعت پاسخگویی بالای آن اشاره کرد. از محدودیت‌‌های دتکتور شعله UV می‌توان به واکنش احتمالی به جوشکاری در بُرد طولانی و یا واکنش به رعد و برق، اشعه‌ی ایکس، جرقه اشاره کرد.

دتکتور شعله IR/UV یا دتکتور شعله مرکب فرابنفش – مادون قرمز

دتکتور شعله IR/UV یا دتکتور شعله مرکب فرابنفش – مادون قرمز

دتکتور شعله ترکیبی فرابنفش و مادون قرمز از یک سنسور فرابنفش و مادون قرمز تک فرکانسی ساخته شده است. این دو سنسور به صورت جداگانه دارای همان عملکردی هستند که پیش‌تر برای هر کدام توضیح دادیم اما مدارهای اضافی سیگنال‌ها را از هر دو سنسور پردازش می‌کند. این بدان معنا است که دتکتور شعله ترکیبی IR/UV دارای قابلیت بهتری برای رد آلارم‌های کاذب نسبت به دتکتورهای صرفا UV یا IR دارد. البته برای فعال شدن و ارائه‌ی سیگنال، این دتکتور شعله باید در معرض هر دو تشعشعات قرار گیرد.

دتکتور شعله چند موجی یا چند طیفی IR3+UV

دتکتور شعله چند موجی یا چند طیفی IR3+UV

دتکتور شعله IR3+UV از الگوریتم‌هایی برای تعیین وجود آتش استفاده می‌کنند و آن‌ها را از تابش پس زمینه که به طور کلی دامنه و دقت ردیاب را کاهش می‌دهد، جدا می‌کند. تابش پس زمینه به طور مداوم در همه محیط‌ها وجود دارد، اما به ویژه توسط اشیا در دمای بالا شدت می‌گیرد. این امر باعث می‌شود که محیط‌های با دمای بالا یا مناطقی که مواد با درجه حرارت بالا کار می‌کنند به ویژه برای دتکتورهای IR چالش برانگیز باشد. بنابراین، یک سنسور باند UV-C اضافی گاهی اوقات در دتکتورهای شعله قرار می‌گیرد تا یک لایه کنترل و تایید دیگر اضافه کند زیرا تابش پس زمینه بر حسگرهای UV تاثیر نمی‌گذارد مگر اینکه درجه حرارت بسیار بالا باشد، مانند درخشش پلاسما از یک دستگاه جوشکاری Arc یا چیزی شبیه این موارد.

دتکتور شعله

آتش‌سوزی و انفجار یکی از خطرات رایج در صنایع شیمیایی و پالایشگاه‌ها است. نشت و انتشار غیرمنتظره‌ی مایعات و گازهای اشتعال‌پذیر زمانی که با هوا ترکیب شود می‌تواند باعث انفجارهای مهیب شود و خسارت‌های جانی و مالی زیادی با خود به همراه آورد. دتکتورهای شعله (یا ردیاب‌های شعله‌سنج، Flame Detectors) می‌توانند با اعلام هشدار در زمان ایجاد آتش‌سوزی، ایمنی فرآیندهای مربوط به مواد قابل اشتعال را افزایش دهند. به این ترتیب، دتکتور شعله با هشدار اولیه به ایمنی افراد  کمک می‌کند. اگر بخواهیم به بعضی از صنایعی که در آن‌ها flame detector به کار می‌رود اشاره کنیم باید از کاربردهای صنعتی و تجاری مثل خط لوله نفت و گاز، اطراف توربین‌ها، سکوهای نفتی، کنار تجهیزات تولید خودرو، آشیانه صنایع هوایی، صنایع تولیدات نظامی، تسلیحات هسته‌ای و غیره و غیره نام ببریم. امروزه البته کاربرد دتکتور شعله به صنایع نظامی و کلان خلاصه نمی‌شود. بلکه در ساختمان‌ها و برج‌های مدرن مسکونی، تجاری و حتی تفریحی نیز کاربرد دارد. با این حال، معمولا در مورد انتخاب دتکتور شعله مناسب و محل قرار دادن آنها برای پوشش‌دهی بهتر، سردرگمی و ابهام وجود دارد. این سردرگمی تا حدودی به خاطر طیف گسترده‌ی مواد قابل اشتعال است، یک منطقه‌ی واحد ممکن است شامل چندین نوع متفاوت از مواد قابل احتراق باشد. علاوه بر این، پیشرفت و توسعه‌ی فن‌آوری‌های جدید مانند تصویربرداری بصری شعله و تشخیص الگویی، درحالی که باعث بهبود اثربخشی تشخیص حریق شده، عدم اطمینان در مورد انتخاب دتکتور شعله‌ی مناسب را نیز ایجاد کرده است. آنچه انتخاب دتکتور مناسب را تعیین می‌کند کاربری است نه فن‌آوری تشخیص دتکتور. ما در ادامه‌ی این مطلب در مورد دتکتورهای شعله و معیارهای انتخاب دتکتور مناسب نکاتی را بیان خواهیم کرد. بعلاوه اینکه برای خرید دتکتور شعله نیز می‌توانید سری به فایرفایت بزنید.   تماس با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات

انواع دتکتورهای شعله

اکثر تکنولوژی‌های تشخیص آتش بر شناسایی گرما، دود یا شعله، یعنی سه ویژگی اصلی آتش تمرکز دارند. همه‌ی این ویژگی‌ها می‌توانند از منابع دیگری به غیر از آتش باشند، منابعی مانند گرمای لوله‌های بخار، ذرات معلق در هوا و نور خورشید. سایر عوامل و فاکتورها با پوشاندن مشخصه‌های مورد نظر، فرآیند کشف آتش را مخدوش می‌کنند. بعلاوه، دود و حرارت حاصل از آتش می‌تواند بسیار سریع پراکنده شود یا آنقدر آهسته پراکنده شود که فرآیند شناسایی حریق به تاخیر بیفتد. در مقابل، از آنجایی که دتکتور شعله یک دستگاه نوری است در کمتر از یک ثانیه می‌تواند به شعله‌های آتش پاسخ دهد. این کیفیت نوری همچنین باعث محدودیت استفاده از دتکتورهای شعله می‌شود چرا که همه‌ی آتش‌سوزی‌ها دارای شعله نیستند. همانند سایر تجهیزات تشخیص حریق، استفاده از دتکتور شعله باید متناسب با محیط و خطرات موجود در آن باشد. امروزه 4 تکنولوژی دتکتور شعله قالب در جهان وجود دارد که می‌توانند شعله را به طور کامل حس و ثبت کنند: ماورای بنفش (UV)، ماورای بنفش/مادون قرمز، مادون قرمز چندطیفی (MSIR) و تصویربرداری شعله. مبنای کار همه این 4 نوع تکنولوژی یکسان است: شناسایی جریانِ UV، مرئی و مادون قرمزی که در شعله‌ها موجود است و عمل متفاوت براساس آن. در اینجا به اختصار به چند مدل دتکتور می‌پردازیم. معرفی انواع دتکتورهای شعله اعلام حریق

دتکتورهای شعله مادون قرمز -دتکتور تک فرکانس (Infrared Single Frequency Flame Detector)

دتکتور شعله مادون قرمز (یا فروسرخ) سال‌هاست که در دسترس است با این حال تنها در چند وقت اخیر است که این تکنولوژی امکان شناسایی و دقیق شعله را فراهم کرده است. دو نوع دتکتور شعله IR وجود دارد: تک فرکانس و طیف چندگانه. دتکتور شعله مادون قرمز تک فرکانس به باند باریک تابش در محدوده‌ی 4.4 میکرون حساس است که یک باند انتشار غالب برای شعله‌های آتش‌سوزی‌های هیدروکربنی است. دتکتورهای تک فرکانسی از یک سنسور پیروالکتریک (pyroelectric) استفاده می‌کنند که به تغییر در شدت تابش IR واکنش نشان می‌دهد. علاوه بر این، این دتکتورها دارای یک فیلتر عبور باند با فرکانس پایین هستند که پاسخ آنها به فرکانس‌هایی که ویژگی یک آتش سوسوزن است را محدود می‌کند. دتکتور شعله مادون قرمز در واقع نوعی دتکتور شعله است که دامنه تشخیص شعله در آن به میدان انواع مادون قرمز خلاصه می‌شود. گازهای داغ دارای الگوی خاصی در نواحی مادون قرمز هستند که فقط یک دوربین تصویربرداری گرمایی (TIC) است که می‌تواند آن را ثبت کند؛ این دوربین، نوعی دستگاه ترموگرافیک است. منبع آلارم‌ها یا هشدارهای احتمالی اشتباه هم می‌توانند دیگر سطوح با حرارت بالا در آن ناحیه باشند. فرکانس معمولی که یک دتکتور تک‌فرکانسی مادون قرمز به آن حساس است و واکنش نشان می‌دهد، در طیف 4.4 میکرومتر قرار می‌گیرد. زمانِ معمول موردنیاز هم عددی بین 3 تا 5 ثانیه است. دتکتور شعله مادون قرمز

نقاط قوت دتکتور شعله مادون قرمز – تک فرکانسی

 • در برابر آلودگی‌های نوری مانند روغن، گرد و غبار و خاک بسیار ایمن است.
 • پاسخگویی بالای زیر 30 میلی‌ثانیه در برخی از برندها
 • عدم حساسیت به نور خورشید، جوشکاری، صاعقه، اشعه‌ی ایکس، جرقه و غیره.

محدودیت استفاده از دتکتور شعله مادون قرمز – تک فرکانسی

 • نامناسب برای کشف و تشخیص حریق‌های غیر کربنی
 • باران، برف و بخار آب می‌توانند مانع از تشخیص صحیح لنزهای آشکارساز شوند.
 • ممکن است در مقابل برخی منابع، اشعه‌‌ی مادون قرمز در فواصل و شرایطی خاص خطا کنند.
 • برخی از برندها به منابع مادون قرمز تعدیل‌شده پاسخ خواهند داد.

دتکتور شعله مادون قرمز – طول موج متعدد (Infrared Multi Spectrum Flame Detectors)

این نوع دتکتور شعله دارای سه سنسور است که هر کدام به فرکانس تابشی متفاوتی حساس هستند. تابش مادون قرمز ساطع شده از یک آتش‌سوزی هیدروکربنی معمولی در طول موج پذیرفته شده‌ی یک حسگر شدیدتر از دو حسگر دیگر است. مدارهای الکترونیکی در این دتکتور شعله، تفاوت شدت سه سنسور را تعیین می‌کند. دتکتورهای چند فرکانس با تحلیل دامنه‌های مختلف که توسط هر یک از حسگرها به صورت مجزا تشخیص داده می‌شود، عمل می‌کند. لذا زمان تشخیص آنها طولانی‌تر و خطای آنها کمتر است.

نقاط قوت دتکتور مادون قرمز – طول موج متعدد

 • ایمن در برابر آلارم‌های کاذب
 • پاسخ به آتش در حضور تابش بدنه سیاه مادون قرمز در برخی از برندها
 • دامنه‌ی تشخیص طولانی (تا 60 متر برای برخی از آتش‌سوزی‌ها)

محدودیت استفاده از دتکتور شعله مادون قرمز – طول موج متعدد

در مقایسه با دتکتور شعله تک فرکانسی، زمان پاسخگویی در این نوع دتکتور طولانی‌تر است. دتکتورهای مادون قرمز یا فروسرخ به اکثر آتش‌سوزی‌های هیدروکربنی (مایعات، گازها و جامدات) حساس هستند. آتش‌سوزی‌هایی مانند سوختن فلزات، آمونیاک، هیدروژن و گوگرد مقدار قابل توجهی IR در محدوده‌ی حساسیت دتکتور شعله‌ی مادون قرمز ساطع نمی‌کنند تا آلارم هشدار به صدا درآید. دتکتورهای فروسرخ مناسب برای کاربردهایی هستند که احتمال وقوع آتش‌سوزی‌های هیدروکربنی، غلظت بالای آلاینده‌های موجود در هوا و یا منابع تابش UV وجود دارد. در صورت وجود اجسام داغ و احتمال ایجاد یخ روی دتکتور، باید از آن با احتیاط استفاده شود.

دتکتور شعله فرابنفش (Ultraviolet Flame Detectors)

دتکتور شعله‌ی فرابنفش تشعشعات فرابنفش را شناسایی می‌کند. برای اینکار از یک لامپ خلاء دیود نوری گیگر-مولر (Geiger-Muller) استفاده می‌شود. دیود نوری باعث می‌شود برای هر فوتون فرابنفش که به منطقه‌ی فعال لامپ برخورد می‌کند، یک شوک جریان ایجاد شود. وقتی تعداد این شوک‌های جریان در واحد زمان، بیشتر از حد متعارف باشد حالت هشدار دتکتور فعال می‌شود. دتکتور شعله فرابنفش از یک لوله‌ی حسگر استفاده می‌کند که تابش ساطع‌شده در محدوده‌ی 1.000 تا 3.000 آنگستروم (یک ده میلیاردم متر) را تشخیص دهد.  توجه به این نکته ضروری است که اشعه‌ی ماوراءبنفش خورشید که به زمین می‌رسد از 2.800 آنگستروم شروع می‌شود. اگر سنسور دتکتور دارای طیف وسیعی باشد توسط اشعه‌ی خورشید تحریک می‌شود و به این معناست که تنها برای استفاده در محیط‌های داخلی مناسب است. سنسورهایی با طیف 1.800 تا 2.500 آنگستروم وجود دارد. در واقع تمام آتش‌سوزی‌ها، تابشی در این باند دارند، درحالی که تابش خورشید در این باند توسط جو زمین جذب می‌شود. در نتیجه، دتکتور شعله UV کورخورشیدی است. مفهوم این ویژگی این است که این دتکتور می‌تواند در محیط‌های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گیرد. در پاسخ به تابش اشعه‌ی فرابنفش که در باند باریک قرار می‌گیرد، سنسور یک سری پالس تولید می‌کند که توسط الکترونیک دتکتور به خروجی هشدار تبدیل می‌شود. دتکتور شعله ماورا بنفش

نقاط قوت دتکتور شعله فرابنفش

 • قابلیت پاسخگویی به آتش‌سوزی‌های حاصل از هیدروکربن، هیدروژن و آتش‌سوزی فلزات
 • سرعت پاسخگویی بالا – زیر 10 میلی‌ثانیه
 • غیرحساس به اشعات خورشید

محدودیت‌های استفاده از دتکتورهای شعله فرابنفش

 • به جوشکاری در بُرد طولانی پاسخ می‌دهد
 • ممکن است به رعد و برق، اشعه‌ی ایکس، جرقه و غیره پاسخ دهد
 • برخی از گازها و بخارات مانع شناسایی شعله توسط دتکتور می‌شوند
 • برخی از دتکتورهای شعله UV دارای طیف شناسایی وسیعی هستند که باعث می‌شود به اشعات خورشید نیز پاسخ داده و آلارم کاذب ایجاد کنند.

دتکتورهای شعله مرکب فرابنفش/ مادون قرمز IR/UV

دتکتور شعله ترکیبی فرابنفش و مادون قرمز از یک سنسور فرابنفش و مادون قرمز تک فرکانسی ساخته شده است. این دو سنسور به صورت جداگانه دارای همان عملکردی هستند که پیش‌تر برای هر کدام توضیح دادیم اما مدارهای اضافی سیگنال‌ها را از هر دو سنسور پردازش می‌کند. این بدان معنا است که دتکتور ترکیبی IR/UV دارای قابلیت بهتری برای رد آلارم‌های کاذب نسبت به دتکتورهای صرفا UV یا IR دارد. البته برای فعال شدن و ارائه‌ی سیگنال، دتکتور باید در معرض هر دو تشعشعات قرار گیرد.

نقاط قوت دتکتور شعله ترکیبی

 • ایمنی بیشتر در برابر آلارم‌های کاذب
 • سرعت پاسخگویی بالا – زیر 500 میلی‌ثانیه
 • عدم حساسیت به نور خورشید، جوشکاری، صاعقه، اشعه‌ی ایکس، جرقه و غیره.

محدودیت‌های استفاده از دتکتور ترکیبی

 • غیرقابل استفاده برای آتش‌سوزی‌های کربنی
 • برخی از گازها و بخارات به خاطر کور کردن سنسور UV مانع تشخیص دتکتور می‌شوند.
از آنجایی که دتکتور شعله IR/UV دو نوع سنسور را به طور همزمان داراست، معمولا فقط آتش‌هایی را شناسایی می‌کند که هم اشعه‌ی فرابنفش و هم مادون قرمز ساطع می‌کنند. دتکتورهای UV تقریبا به همه‌ی آتش‌ها از جمله هیدروکربن (مایعات، گازها و جامدات)، فلزات (منیزیم)، گوگرد، هیدروژن و آمونیاک پاسخ می‌دهند. دتکتورهای IR معمولا تنها به آتش‌سوزی‌های هیدروکربن واکنش نشان می‌دهند. از آنجایی که دتکتور شعله IR به سوختن فلزات، آمونیاک، هیدروژن و گوگرد حساس نیست، دتکتور ترکیبی به این آتش‌سوزی‌ها پاسخ نخواهد داد. این نوع دتکتور شعله برای استفاده در مواردی مناسب است که احتمال وقوع آتش‌سوزی هیدروکربنی وجود دارد و ممکن است منابع تابشی دیگری هم وجود داشته باشد (مانند اشعه‌ی ایکس، سطوح داغ و جوشکاری با قوس الکتریکی). این دتکتورها در حین جوشکاری با قوس الکتریکی پایدار می‌مانند. دتکتور شعله ترکیبی IR/UV با زمان پاسخگویی سریع و میزان کم الارم‌های کاذب، بسیار قابل اعتماد و مطمئن است. دتکتور شعله ماورای بنفش/ مادون قرمز UV/IR

عملکرد دتکتور شعله مادون قرمز و ماورای بنفش

در همه‌ی دتکتورهای شعله از لامپ پر شده از گاز یا سلول نوری حساس استفاده می‌شود. تشعشعات ماورای بنفش موجب یونیزه شدن گاز داخل لامپ شده و جریان ضعیفی بین دو الکترود لامپ ایجاد می‌شود. این جریان توسط آمپلی‌فایر تقویت شده و موجب تحریک یک رله می‌شود.
آغاز واکنش در دتکتورهای حرارتی و دودی به صورتی است که باید دود یا گرما به حدی برسند تا آشکارساز توان تشخیص شرایط را پیدا کند. بنابراین تاخیری بین شروع حریق و تشخیص آن توسط دتکتور به وجود خواهد آمد. این دامنه با توجه به فاصله و مواد درگیر حریق، بین ۴۰ تا ۳۰۰ ثانیه است.

نحوه‌ی کار آشکارساز شعله

آشکارساز شعله در واقع از یک جریان الکترونیکی به همراه یک دریافت‌کننده (رسیور) تابش‌های الکترومگنتیک (وابسته به نیروی مغناطیسی برق) تشکیل شده است. این دستگاه بنا به نوع طراحی که دارد، می‌تواند تابش‌های الکترومگنتیک را از یک یا چند طول موج تعریف‌شده ماورای بنفش یا مادون قرمز دریافت کند.

نکات جایگذاری و نصب دتکتور شعله

همانند سایر دتکتورها، جایگذاری دتکتور شعله با توجه به محیطی که در آن بکار خواهند رفت، تعیین می‌شود. آنچه بنظر می‌رسد در یک نقشه محل مناسبی برای نصب دتکتور شعله باشد ممکن است در واقعیت مکان ضعیف و نامناسبی باشد. برخی از فاکتورهایی که باید در نصب دتکتور شعله به آن توجه شود عبارت است از:
 • زاویه‌ی دید دتکتور
 • دامنه‌ی تشخیص
 • موانعی مانند تیرآهن، تیر، بالابر، سیستم تهویه‌ی هوا و سایر اشیاء جامد
 • تمام مناطق با ریسک آتش‌سوزی بالا باید حداقل با یک دتکتور پوشش داده شوند.
 • پوشش کافی دتکتور اطمینان ایجاد می‌کند که هیچ فضای خالی در پوشش نوری وجود نداشته باشد.
 • ارتفاع نصب بهینه برای دتکتور شعله تابعی از ارتفاع محلی است که بیشترین احتمال وقوع حریق را دارد.
از آنجایی که دتکتورهای شعله تجهیزات نوری هستند برای تشخیص دقیق شعله باید دید بدون مانعی از منطقه‌ی داشته باشند. اساسا میدان دید این دتکتورها به صورت مخروطی شکل است و زاویه‌ی دید از 90 تا 120 درجه متغیر است. حساسیت این دتکتور در لبه‌های مخروط کمتر است و به همین خاطر ممکن است لبه‌ها نقاط کور در نظر گرفته شوند. اگر آتش در لبه‌های مخروط اتفاق بیفتد به شرطی توسط دتکتور شعله تشخیص داده می‌شود که بزرگتر از آتش‌های مرکز مخروط باشد. بعلاوه برای راه‌اندازی و نصب دتکتورهای شعله لازم است به ماهیت آتش، منطقه‌ی تحت حفاظت، شرایط آب و هوایی، قابلیت‌ها و محدودیت‌های دتکتور و نیاز کاربر توجه کرد. برای مثال انتخاب بین هشدار سریع‌تر یا مصونیت در برابر آلارم‌های کاذب و یا قابلیت تشخیص انواع مختلف سوخت‌ها یا تمرکز روی یک سوخت باید از پیش مشخص شده باشد. در انتخاب یک دتکتور شعله موارد زیر را در نظر بگیرید:
 • نقاط بالقوه‌ی وقوع آتش‌سوزی
 • حداکثر و حداقل فاصله‌ی تشخیص مورد نیاز
 • سرعت پاسخگویی
 • شرایط آب‌وهوایی
 • کلیه‌ی سوخت‌های احتراق‌پذیر
 • منابع تشعشعات مزاحم
نکات نصب دتکتورهای شعله

چه چیزی می‌تواند مانع تشخیص دتکتور شعله شود؟

محیط‌های صنعتی اغلب دارای عناصری هستند که می‌توانند مانعی برای کارکرد دتکتور شعله باشند. برای مثال، جمع شدن یخ روی لنز دتکتور شعله IR دامنه‌ی تشخیص آن را محدود می‌کند. جمع شدن روغن روی دتکتور شعله UV دامنه‌ی دید آن را کاهش می‌دهد. موانع دیگر مانند لوله‌ها، پارتیشن‌بندی‌ها، تهویه‌ی هوا و غیره منطقه‌ی دید نوری را مسدود خواهند کرد. اگر آتش‌سوزی در سوی دیگر پارتیشن شروع شود، قابل تشخیص برای دتکتور شعله نیست.

سرعت پاسخگویی دتکتور شعله چقدر باید باشد؟

دتکتورهای شعله UV می‌توانند با سرعت 10 میلی‌ثانیه به آتش پاسخ دهند. پاسخگویی انواع دیگر دتکتور شعله مانند IR و ترکیبی IR/UV بین یک تا 5 ثانیه طول می‌کشد. لازم به ذکر است که همه‌ی دتکتورهای شعله موجود دارای ویژگی‌ها و سطح محافظت یکسان نیستند و ملاحظات مهم دیگری هست که باید در نظر گرفته شود: باند فرکانس - یک باند گسترده‌ی فرکانس، آلارم‌های کاذب بیشتری به همراه خواهد داشت. محدوده - دتکتور شعله در چه محدوده‌ای آتش‌سوزی را تشخیص می‌دهد. زاویه دید – در چه فاصله و زاویه دید، آتش شناسایی می‌شود. مخروط دید یا Cone of Vision – آیا دتکتور در محدوده‌ی 90 درجه عملکرد مشابهی خواهد داشت؟ یکپارچگی نوری – دتکتور شعله چطور سنسور و لنز را مانیتور می‌کند؟ قابلیت سرویس‌دهی – آیا می‌توان دتکتور را در محل سرویس کرد و یا نیاز به بازگشت به شرکت سازنده دارد؟ ساختار و نصب دتکتور شعله – آیا ساختار دتکتور شعله برای مناطق پرخطر مناسب است؟ آیا براکت پایه‌ی نصب دتکتور حرکت کافی دارد تا از هدایت سنسور به منبع اطمینان حاصل شود؟ نشانگر – آیا دتکتور شعله مورد نظر دارای نشانگر بصری روی صفحه هست؟ گرمایش - آیا دتکتور دارای نور گرمایشی برای جلوگیری از یخ‌زدگی است؟ تمایز – آیا دتکتور دارای ظرفیت الکترونیکی برای تشخیص و تمایز بین انتشار جسم سیاه، پدیده‌ی سوسوزدن و شعله‌ی آتش است؟ کاربرد دتکتورهای شعله

کاربرد دتکتورهای شعله

دتکتور شعله یکی از گران‌ترین و در عین حال کم‌خطاترین انواع آشکارسازها است. کاربرد آن بیشتر در نواحی صنعتی و مکان‌هایی است که حساسیت بسیار بالا دارند. انواع آشکارسازهای شعله بسته به ناحیه‌ای که در آن استفاده می‌شوند به دو دسته متفاوت تقسیم می‌شوند:
 • دتکتورهای شعله با امکان استفاده در نواحی با خطر انفجار
 • دتکتورهای شعله معمولی
امکان استفاده از دتکتورهای مشترک UV/IR در محیط‌های بیرونی نیز وجود دارد. استفاده و کاربردهای معمول از دتکتور شعله معمولا در شرایط زیر انجام می‌شود:
 • هرجایی که مواد بسیار قابل احتراق وجود داشته باشد.
 • در مواردی که نیاز به واکنش فوری به شعله وجود داشته باشد.
 • هر جایی که مناطق بدون نظارت به حفاظت خودکار از آتش نیاز دارند
 • هر جایی که سرمایه‌گذاری کلان انجام شده و باید از آن محافظت شود.
مثال‌هایی از این کاربردها نیز به این صورت است:
 • پالایشگاه‌ها
 • ترمینال‌های بارگیری بنزین
 • آشیانه‌ی هواپیما
 • ایستگاه‌های پمپاژ خط لوله
 • غرفه‌های اسپری رنگ خودرو
 • تاسیسات تولید مهمات
 • سلول‌های آزمایش موتور جت
 • سکوهای حفاری و غیره
دتکتور شعله معمولی و ضد انفجار

مزیت دتکتورهای شعله نسبت به دتکتورهای حرارتی و دودی

به محض وجود آمدن شعله و تابش، جریان و فرکانس حسگر در یک میلیونیوم ثانیه تغییر کرده و موجب واکنش می‌شود؛ اما با وجود تایمر داخلی در این گونه دتکتورها سرعت واکنش به ۲ تا ۱۰ ثانیه می‌رسد که این مقدار هنوز هم بسیار کمتر از سرعت واکنش دتکتورهای دودی و حرارتی است. در محوطه‌های باز یا نیمه باز حرکت تند هوا یا باد می تواند مانع از رسیدن دود یا گرما به حسگر آشکارساز شود. اما حسگرهای شعله که بر اثر امواج الکترومغناطیسی تحریک می‌شوند، تحت تاثیر عواملی مانند باد قرار نمی‌گیرند. لذا دتکتورهای مادون قرمز در فضاهای بسته و آشکارسازهای ماورای بنفش برای هر دو فضای باز و بسته کاربرد دارند. مرکز اعلام حریق آرات لیست قیمت دتکتورهای دودی را در اختیار شما قرار می‌دهد. مقایسه ی دتکتور شعله با سایر دتکتورها

نکات کلیدی در انتخاب دتکتور شعله

دتکتورهای شعله به تابش حاصل از شعله‌های آتش پاسخ می‌دهند، بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته در انتخاب دتکتور شعله این است که بدانید آنها به طور دقیق و قابل اعتماد شعله را تشخیص می‌دهند. دتکتورها باید متناسب با نوع خطر باشند و پاسخ‌های طیفی دستگاه باید با انتشار طیفی شعله‌های آتش همخوانی داشته باشد. انواع دتکتور شعله از نظر قابلیت با یکدیگر متفاوت هستند و هر نوع مزایا و محدودیت‌هایی دارد. برای انتخاب دتکتور شعله مناسب باید متغیرهای عملکردی متفاوتی را در نظر بگیرید که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

دامنه‌ی دتکتور و زمان پاسخگویی

در مورد دتکتور شعله باید حداکثر فاصله‌ای که قادر به تشخیص شعله‌های آتش است، بر اساس نوع سوخت و مقدار زمانی که دستگاه برای جمع‌آوری، پردازش و گزارش نیاز دارد، بدانید. پاسخگویی باید سریع و دقیق باشد و مطابق استاندارد ایمنی تشخیص آتش EN 54-10 این زمان حدود 30 ثانیه در نظر گرفته می‌شود. برای بهترین نتیجه لازم است برای هر دستگاه به دنبال پوشش وسیع و کوتاه‌ترین زمان برای تشخیص شعله باشید. دتکتور شعله را بالا و درلبه‌ها و گوشه‌های اتاق قرار دهید.

کمترین میزان آلارم‌های کاذب

دتکتور شعله باید احتمال آلارم‌های کاذب از منابع غیر آتشی را تا حد ممکن کاهش دهد. یک آلارم و هشدار کاذب ممکن است باعث خاموش شدن و تخلیه‌ی سیستم و همینطور تحقیقات شرکت یا مقام محلی صلاحیت‌دار شود. شروع مجدد یک فرآیند می‌تواند ساعت‌ها یا ماه‌ها زمان بگیرد، به ویژه هنگامی که شرایط ایمنی کیفی، محیطی و تنظیمات ایمنی درنظر گرفته شود. علاوه بر این، آلارم‌های کاذب منجر به هدررفتن تلاش افراد و متوقف شدن کارها خواهد شد. قرار دادن دتکتور شعله در مکان‌های مناسب‌تر، کاهش تنظیمات حساسیت و افزایش تنظیم تاخیر آنها می‌تواند این آلارم‌های کاذب را کاهش دهد.

میدان یا گستره‌ی دید دتکتور شعله

اکثر دتکتورهای شعله دارای دید افقی 90 تا 120 درجه هستند. میدان‌های دید گسترده معمولا برای محافظت از ماژول‌های بسته مناسب هستند که در صورت بسته شدن می‌توانند پوشش منطقه در فواصل طولانی را محدود کنند. دتکتور شعله را بالاتر از سطح زمین قرار دهید تا دید خوبی نسبت به منطقه‌ی موردنظر داشته باشد. میدان یا گستره‌ی دید دتکتور شعله

فاکتورهای محیطی

دتکتورهای شعله باید در گستره‌ی دمایی وسیعی کار کنند. باید محدودیت‌های دمای بالای محیطی را برای دستگاه‌های نصب شده درون کمپرسورها و یا توربین در نظر بگیرید. بعلاوه، شعله و انعکاس شعله می‌تواند بر روی انواع خاصی از دتکتورهای شعله مانند دتکتور شعله مادون قرمز چندطیفی و دتکتور شعله UV/IR تاثیر بگذارد.

قابلیت‌های ارتباطی

نقش دتکتور شعله شروع پاسخ مناسب مانند اقدامات کنترل خودکار و ایجاد آلارم است. این مساله به ارتباط موثر خروجی‌ها مانند سیگنال آنالوگ 4–20-mA یا رله‌ی کنتاکت برای آلارم هشدار از راه دور یا نشانگر خطا بستگی دارد. پروتکل‌های ارتباطی دوطرفه مانند HART می‌تواند اطلاعات مروبط به پارامترها، پیکربندی دستگاه و تشخیص دستگاه را در دسترس سیستم مرکزی کنترل و نظارت قرار دهد.

قیمت و خرید دتکتور شعله از مرکز اعلام حریق آرات

دتکتور شعله معمولی (non-ex proof flame detector) بنا به برندی که دارد بین 110 تا 260 پوند قیمت دارد. از سوی دیگر، قیمت دتکتور شعله ضدانفجار (ex-proof flame detector) هم از این گران‌تر بوده و بنا به تولیدکننده و برند خود می‌تواند از 300 تا 700 پوند قیمت داشته باشد. برای اطلاع از قیمت انواع سیستم‌های اعلام حریق می‌توانید به صفحه‌ی قیمت سیستم اعلام حریق رجوع کنید. همچنین لیست قیمت انواع سیستم‌های اعلام حریق با کیفیت ایرانی را می‌توانید در صفحات زیر چک کنید. برای دریافت مشاوره و خرید سیستم‌های اعلام حریق و دتکتورهای شعله می‌توانید با مرکز اعلام حریق آرات تماس بگیرید.
لیست قیمت برای مصرف کننده

برای با خبر شدن از تخفیف های همکاری با ما تماس بگیرین.

تماس برای اطلاع از تخفیف همکاری

برندهای اعلام حریق متعارف ایرانی

ارسال سریع
ارسال سریع
گارانتی کالا
گارانتی کالا
قیمت مناسب
قیمت مناسب

تخمین قیمت

اطلاعات شما با نام و شماره تماس ثبت شد.
مبلغ کل :
0 تومان
0 تومان

فرم تخمین هزینه اعلام حریق

برای تخمین حدودی هزینه پروژه اعلام حریق خود کافی است از فرم پیش‌رو، برند و تجهیزات مدنظر خودتان را معین کنید. برای اطلاع از قیمت‌های همکاری با ما تماس بگیرید.
تخمین هزینه اعلام حریق آدرس پذیر
برای اطلاع از قیمت تجهیزات اعلام حریق آدرس پذیر با همکاران ما در مرکز اعلام حریق آرات تماس بگیرید. مرکز اعلام حریق آرات یکی از بزرگترین شرکت‌های فعال در زمینه‌ی عرضه تجهیزات اعلام حریق هوشمند در ایران است.

آخرین مطالب

دتکتور ترکیبی

دتکتور ترکیبی: بررسی عملکرد و ویژگی‌های دتکتورهای مولتی سنسور + عکس

دتکتورهای مولتی سنسور تجهیزاتی هستند که از بیش از یک نوع سنسور تشخیصی برای شناسایی نشانه‌های آتش استفاده می‌کنند و می‌تواند تشخیص سریع‌تر و آلارم‌های کاذب کمتر به همراه داشتند….

اعلام حریق آرات
۰۵ بهمن ۱۴۰۱
8 دقیقه
لوله آتش نشانی

لوله آتش نشانی: معرفی و بررسی انواع لوله آتش نشانی + عکس

لوله‌های آتش‌نشانی در سیستم‌های اسپرینکلر و سایر سیستم‌های اطفا حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لوله‌ها معمولا به رنگ قرمز هستند تا شناسایی آنها برای آتش‌نشانان و سایر افراد آسان…

اعلام حریق آرات
۲۵ دی ۱۴۰۱
9 دقیقه