معرفی چراغ چشمک زن اعلام حریق + عکس

معرفی چراغ چشمک زن اعلام حریق

سیستم اعلام حریق بخشی مهم از ایمنی هر ساختمان است. حریق، انتشار دود یا گاز سمّی باعث فعال شدن دتکتورها می‌شود و سپس آژیر و آژیر فلاشر اعلام حریق ساکنان و افراد را از وجود خطر مطلع می‌سازند. در ادامه‌ی این مطلب در مورد چراغ چشمک زن اعلام حریق صحبت خواهیم کرد که یکی از تجهیزات مهم هشداردهنده محسوب می‌شود.

چراغ چشمک زن اعلام حریق

اهمیت سیستم اعلام حریق و نصب آژیر فلاشر اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق در دو نوع سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و سیستم اعلام حریق متعارف، سیستم‌هایی کاملا پیشرفته هستند که برای انجام عملیات‌های کلیدی آتش‌سوزی و ایمنی مانند تشخیص، هشدار و نظارت محیط بر شبکه‌ای از لوازم، دستگاه‌ها و پنل مرکزی متکی هستند. هدف اصلی سیستم اعلام حریق شناسایی حریق و همزمان اعلام کردن و هشدار حریق به ساکنان و مراکز خدمات اضطراری است.

با این حال، اگر دستگاه‌های آغازگر یا سیستم های کشف و اعلام حریق از جمله دتکتورهای دودی، دتکتور حرارتی، دتکتور گازی، دتکتور گاز مونوکسید کربن و غیره دچار مشکل شوند، سیستم اعلام حریق بدون ابزار کلیدی خود برای تشخیص و سیگنال حریق خواهد بود. بدون این دستگاه‌های تشخیص، سیستم قادر به محافظت از اموال، دارایی‌ها و ساکنان نخواهد بود. به همین ترتیب نقش دستگاه‌های هشداردهنده نیز مهم است؛ آژیر و آژیرفلاشر یا چراغ چشمک زن اعلام حریق در کنار سایر لوازم جانبی اعلام حریق به ساکنان و یا افراد حاضر در یک ساختمان هشدار می‌دهد که نسبت به خطر آگاه باشند و ساختمان را ترک کنند.

در نتیجه سیستم‌های اعلام حریق باید از نظر عملکرد مورد تست و بازرسی قرار گیرند تا با تست سیستم اعلام حریق اطمینان حاصل شود همه‌ی دستگاه‌ها از جمله چراغ فلاشر اعلام حریق به درستی عمل می‌کند تا از هرگونه خطرات و مشکلات بعدی جلوگیری شود.

چراغ فلاشر اعلام حریق از تجهیزات هشدار دهنده است که پس از فعال شدن دستگاه‌های آغازگر، فعال می‌شود.

(در بلاگ فایرفایت در مورد تفاوت سیستم اعلام و اطفا حریق مطلبی نوشته‌ایم که می‌تواند برای شما مفید باشد.)

اهمیت نصب آژیر فلاشر اعلام حریق

انواع آژیر آتش نشانی

انواع آژیر اعلام خطر آتش‌نشانی را می‌توان روی سیستم‌های اعلام حریق ساختمان نصب کرد که با آلارم‌های صوتی یا بصری به ساکنان ساختمان از وقوع حریق هشدار می‌دهند تا محل را تخلیه کنند. متداول‌ترین دستگاه‌های هشدار حریق که امروزه نصب می‌شوند شامل چراغ چشمک زن سیستم اعلام حریق، آژیر فلاشر، بلندگو و بلندگوهای چشمک‌زن می‌شود که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

(در فایرفایت با برند اعلام حریق هوچیکی آشنا شوید.)

انواع آژیر آتش نشانی

چراغ چشمک زن اعلام حریق یا Strobe

چراغ چشمک زن اعلام حریق از فلاش برای هشدار دادن به افراد ناشنوا یا کم‌شنوا در ساختمان بکار برده می‌شود تا این افراد نیز بتوانند از وقوع حریق آگاه شوند و نسبت به تخلیه‌ی ساختمان اقدام کنند. این دستگاه‌ها معمولا روی دیوار یا سقف نصب می‌شوند و هر چراغ چشمک زن دارای درجه‌بندی کاندلا (candela) است که واحد پایه‌ی شدت نور است. هر چه نرخ کاندلا در چراغ چشمک زن اعلام حریق بیشتر باشد، منطقه‌ی پوشش‌دهی آن نیز بیشتر خواهد بود.

چراغ چشمک زن با انتشار نور افراد را از وجود خطر مطلع می‌سازد و یک وسیله‌ی هشداری مناسب برای افراد ناشنوا و کم‌شنوا می‌تواند باشد.

(از مطلب خاموش کننده آبی نیز بازدید کنید.)

چراغ چشمک زن اعلام حریق یا Strobe

آژیر فلاشر اعلام حریق

آژیر فلاشر اعلام حریق یکی از انواع آژیر آتش نشانی است که صدا و فلاشر را در یک دستگاه ترکیب می‌کند تا به ساکنان شرایط خطر را هشدار دهد. این دستگاه هر دو نوع این ارتباط را در شرایط اضطراری فراهم می‌کند. بخش فلاشر مانند چراغ چشمک زن اعلام حریق عمل می‌کند و بخش آژیر نیز یک صدای کلاسیک سه زمانی پخش می‌کند؛ به این معنی که هر تن صدا یک توالی روشن خاموش سه نیم‌ثانیه‌ای دارد که به دنبال آن یک سکوت نیم‌ثانیه‌ای می‌آید و این چرخه تکرار می‌شود.

وقتی این دستگاه برای استفاده در حالت عمومی برنامه‌ریزی شده باشد (اعلان به کل ساختمان برای تخلیه)، صدای آژیر باید دسی‌بل بالاتری نسبت به صدای متوسط محیطی و دسی‌بل بالاتر نسبت به حداکثر صدای محیطی که حداقل 60 ثانیه طول می‌کشد، داشته باشد. به طور کلی ترکیب آژیر و فلاشر در طراحی مدرن و شیک در سیستم‌های اعلام حریق، موثرتر است و صرفه‌جویی در زمان و ایمنی برای تمام افراد را به همراه دارد.

آژیر فلاشر اعلام حریق از هر هشدار صوتی و بصری برای اعلان خطر استفاده می‌کند.

(آیا در مورد نصب درب ضد حریق و اهمیت آن در ساختمان‌ها اطلاع دارید؟)

آژیر فلاشر اعلام حریق

بلندگو و بلندگوهای چشمک‌زن

بلندگوها و بلندگوهایی که دارای چراغ چشمک زن اعلام حریق هستند، دستگاه‌های هشدار آتش نشانی هستند که در سیستم‌های تخلیه‌ی صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیستم تخلیه صوتی در انواع خاصی از ساختمان‌ها نیاز است تا نصب شود. برای مثال در شهر نیویورک، فضاهای بزرگ پر رفت‌وآمد، فضاهای اداری، ساختمان‌های مرتفع و خانه‌های سالمندان باید مجهز به سیستم تخلیه‌ی صوتی باشند.

در هنگام حریق، بلندگوها و بلندگوهای چشمک زن یک صدای مشخص و به دنبال آن دستورالعمل‌های صوتی زنده پخش می‌کنند. صدای آلارم منتشر شده از بلندگوها مانند آژیر باید حجم بالاتری از صدای متوسط محیط و حداکثر صدای محیط با طول 60 ثانیه، داشته باشد. با این حال، بلندگوها و بلندگوهای چشمک زن باید آزمون intelligibility یا مفهوم بودن و قابل درک بودن را بگذرانند تا اطمینان حاصل شود صدا به وضوح برای تمام افراد و ساکنان قابل درک است.

بلندگوها معمولا در سیستم‌های تخلیه‌ی صوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند و دستورالعمل‌های تخلیه به صورت زنده از بلندگوها پخش می‌شود.

(در مطلب کپسول اطفای حریق با انواع کپسول‌های آتش‌نشانی آشنا شوید.)

بلندگو و بلندگوهای چشمک‌زن

هدف از نصب چراغ چشمک زن سیستم اعلام حریق

آتش‌سوزی در یک ساختمان بزرگ می‌تواند بسیار ترسناک باشد و حفاظت در برابر حریق ضروری است. با نصب یک سیستم اعلام حریق استاندارد در ساختمان‌ها می‌توان یک شبکه‌ی ایمنی ایجاد کرد تا تشخیص حریق و اطفای آن سریع‌تر انجام شود. یک دتکتور دودی فوتوالکتریک یا دتکتور دودی یونیزاسیون، دود ناشی از حریق را تشخیص می‌دهد، دتکتورهای حرارتی، حرارت و گرمای ناشی از حریق را شناسایی می‌کنند و در صورتی که افراد زودتر متوجه حریق شوند، فشردن دکمه‌ی شستی اعلام حریق، سیستم را فعال می‌کند.

در صورت وقوع حریق، ساکنان باید ساختمان را تخلیه کنند. چراغ چشمک زن اعلام حریق و آژیرهای سیستم اعلام حریق نوعی هشدار برای سیستم اعلان حریق است که نه تنها صدای بلندی را در هنگام فعال شدن سیستم منتشر می‌کند، بلکه همزمان یک فلاش نوری قدرتمند نیز از خود ساطع می‌کند. هدف از این تجهیزات ایجاد آگاهی فوری از وقوع خطر است تا افراد هر چه سریعتر محل را تخلیه کنند.

بوق‌ها و آژیرها هشدار اولیه هستند و بارق یا فلاشر اعلام حریق یک هشدار ثانویه است. چراغ چشمک زن اعلام حریق از فواصل دور نیز قابل مشاهده است و برای ایمنی افراد ناشنوا یا کم‌شنوا در ساختمان‌ها ضروری است.

(از مطلب کابل نسوز اعلام حریق نیز بازدید کنید.)

هدف از نصب چراغ چشمک زن سیستم اعلام حریق

چراغ چشمک زن در محیط‌های پردود

هنگامی که دود زیادی فضا را پر می‌کند، خروج افراد از ساختمان با مشکل مواجه می‌شود. بعلاوه دود از شعله‌های آتش نیز می‌تواند خطرناک‌تر باشد. اما مشکل این است که دود آنقدر غلیط است که نمی‌توان مسیر خروجی را تشخیص داد. در اینجاست که چراغ چشمک زن اعلام حریق با تابش نور زیاد می‌تواند افراد را به سمت ایمنی هدایت کند تا افراد بتوانند مسیر خروج را پیدا کنند.

چراغ چشمک زن اعلام حریق با انتشار نور مسیر تاریک شده توسط دود را روشن می‌سازد و افراد می‌توانند مسیر خروج را طی کنند.

(مطالعه‌ی مطلب کفپوش عایق برق را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.)

چراغ چشمک زن در محیط‌های پردود

چراغ چشمک زن برای افراد ناشنوا یا کم‌شنوا

چراغ چشمک زن اعلام حریق نه تنها برای روشن کردن راه کاربردی است، بلکه برای کسانی که ناشنوا یا کم‌شنوا هستند نیز وسیله‌ای برای هشدار حریق محسوب می‌شود. بعلاوه نور پالس‌دار این چراغ‌ها می‌تواند افرادی که در خواب هستند یا افراد مسنی که کم‌شنوا هستند را نیز از وجود خطر مطلع سازد. اگر چراغ‌های چشمک زن اعلان حریق در مسیر راه‌پله‌ها قرار گیرند می‌توانند به افراد کمک کنند تا در زمان دید ضعیف، مسیر خود را در امتداد راه‌پله طی کنند.

نور پالس‌دار چراغ چشمک زن اعلام حریق افراد ناشنوا و کم‌شنوا را از وجود حریق مطلع می‌سازد.

(با تجهیزات خاموش کننده حریق و عملکرد آنها آشنا شوید.)

چراغ چشمک زن برای افراد ناشنوا یا کم‌شنوا

عملکرد چراغ چشمک زن اعلام حریق به چه صورت است؟

آژیر فلاشر ترکیبی از آژیر و چراغ چشمک زن اعلام حریق است. هنگامی که اعلام حریق از هر منبعی از جمله دتکتورها یا شستی‌ها فعال می‌شود، آژیر، آژیر فلاشر یا چراغ چشمک زن اعلام حریق نیز فعال می‌شود تا افراد را از وقوع خطر مطلع سازد. هنگام خطر همه‌ی این دستگاه‌های هشداردهنده باید فعال شوند تا افراد نسبت به تخلیه‌ی محل اقدام کنند.

با ترکیب چراغ چشمک زن با آلارم‌ها، به بهترین وجه اطمینان حاصل می‌کنید که همه‌ی افراد با هر شرایطی از وضعیت اضطراری آگاه می‌شوند. چراغ‌های چشمک‌زن، فلاش‌های همزمان نور را منتشر می‌کنند و بسته به نیاز ساختمان‌ها، شدت این فلاش‌ها می‌تواند متفاوت باشد.

چراغ چشمک زن اعلام حریق برای اطمینان از این است که افراد ناشنوا یا کم‌شنوا از روشن شدن زنگ هشدار آگاه شوند.

(از مطلب کپسول آتش نشانی فوم نیز بازدید کنید.)

نحوه‌ی عملکرد چراغ چشمک زن اعلام حریق

نحوه‌ی درست نصب چراغ چشمک زن اعلام حریق

همانطور که گفتیم، اطلاع‌رسانی به افراد در شرایط اضطراری بسیار مهم است. نصب صحیح چراغ چشمک زن اعلام حریق و آژیر فلاشرها هم برای حفاظت از اموال حائز اهمیت است و هم با ارائه‌ی بیشترین اطلاعات در هنگام حریق، ایمنی ساکنان را تضمین می‌کند.

چراغ چشمک زن دیواری یا آژیر فلاشرهای دیواری بیشتر در اتاق‌هایی با سقف بلند نصب می‌شود. آژیر اعلام حریق سقفی یا فلاشرهای سقفی را نمی‌توان بالاتر از ارتفاع 9 متر و بالاتر از کف زمین نصب کرد و در این شرایط، نصب دیواری ترجیح داده می‌شود. فلاشرهای سقفی برای پوشش مناطقی بهتر است که نصب دیواری این تجهیزات باعث شود نور چراغ‌های چشمک زن توسط موانع مسدود شود.

چراغ‌های چشمک‌زن معمولا در انواع سقفی و دیواری موجود هستند که با توجه به شرایط محیط انتخاب می‌شود.

(در فایرفایت با سیستم اطفا حریق گازی نیز آشنا شوید.)

نصب درست چراغ چشمک زن اعلام حریق

قوانین NFPA برای نصب چراغ چشمک زن

طبق دستورالعمل‌های تعیین شده توسط NFPA، ساکنان به یک دستگاه اعلان بصری نیاز دارند تا به طور مستقیم و غیرمستقیم به آنها هشدار بدهد. به تعبیری این یعنی افراد برای اطلاع از وجود خطر نیاز به دیدن مستقیم حریق ندراند، چراغ چشمک زن اعلام حریق با پخش نور به سمت دیوارها، سقف، کف، مبلمان و غیره پوشش غیرمستقیم ایجاد می‌کنند و افراد از هر موقعیتی می‌توانند متوجه نور این چراغ‌ها شوند و نسبت به تخلیه‌ی محل اقدام کنند.

این مساله هنگام انتخاب چراغ چشمک زن سقفی یا دیواری حائز اهمیت است. تمام فضاهای عمومی از جمله کلاس‌های درس، اتاق‌های کنفرانس، سرویس‌های بهداشتی، راهروها و لابی‌ها باید مجهز به چراغ فلاشر آتش نشانی باشند. علاوه بر این، چراغ‌های چشمک زن به همراه آژیر در اتاق‌های غیرخواب باید 6 اینچ از سقف (15 سانتی‌متر) و در اتاق خواب باید 24 اینچ (60 سانتی‌متر) از سقف فاصله داشته باشند. قرار دادن و نصب صحیح آژیرفلاشر اعلام حریق در به حداکثر رساندن پوشش صدا و نور چشمک زن، بسیار کلیدی است.

نصب چراغ فلاشر اعلام حریق باید طبق قوانین NFPA انجام شود.

(پیشنهاد می‌کنیم در مورد دتکتور دود مکشی نیز مطالعه کنید.)

قوانین NFPA برای نصب چراغ چشمک زن

نصب چراغ چشمک زن در اتاق خواب

طبق دستورالعمل NFPA 72 اتاق‌های خواب به چراغ چشمک زن اعلام حریق با شدت نور 110 کاندلا (cd) نیاز دارند که باید حداقل در 60 سانتی‌متری از سقف نصب شوند. برای فلاشرهای 177 کاندلا، چراغ نباید بیش از 60 سانتی‌متری سقف نصب شود. همچنین چراغ باید در فاصله‌ی 4 متری از سر تخت باشد.

نصب چراغ چشمک زن در اتاق خواب

نصب چراغ چشمک زن در مکان‌های غیرخواب

بیشتر ساختمان‌های تجاری با مناطق غیرخواب سروکار دارند. در این مکان‌ها، چراغ‌های چشمک‌زن باید 2 تا 2.5 متر بالاتر از کف و 15 سانتی‌متر پایین‌تر از سقف نصب شوند. چراغ‌های چشمک‌زن سقفی برای سقف‌هایی که بیشتر از 9 متر نباشند، مجاز است. در سیستم اعلام حریق صنعتی و سایر محیط‌ها اندازه‌ی اتاق‌های غیرخواب، تعداد آژیر فلاشر مورد نیاز آن را تعیین می‌کند:

 • اتاق‌های 20 در 20 اینچ یک چراغ چشمک زن 15 کاندلا
 • اتاق‌های 30 در 30 اینچ دو چراغ چشمک زن 15 کاندلا یا یک چراغ چشمک زن 30 کاندلا
 • اتاق‌های 40 در 40 اینچ دو چراغ چشمک زن 30 کاندلا یا یک چراغ چشمک زن 60 کاندلا
 • اتاق‌های 50 در 50 اینچ دو چراغ چشمک زن 60 کاندلا یا یک چراغ چشمک زن 95 کاندلا
 • اتاق‌های 60 در 60 اینچ دو چراغ چشمک زن 95 کاندلا یا یک چراغ چشمک زن 135 کاندلا
 • اتاق‌های 100 در 100 اینچ سه چراغ چشمک زن 95 کاندلا یا دو چراغ چشمک زن 240 کاندلا یا یک چراغ چشمک زن 375 کاندلا

(در مورد سیستم تخلیه دود نیز مطالعه کنید.)

نصب چراغ چشمک زن در محیط‌های عمومی

نصب چراغ چشمک زن در راهروها

از آنجایی که ساکنان ساختمان حین تخلیه، اتاق‌ها را ترک می‌کنند و وارد راهروها می‌شوند، باید چراغ‌های چشمک‌زن در راهروها نیز نصب شود. طبق دستورالعمل NFPA 72 چراغ چشمک زن اعلام حریق در راهروها باید از همه جا قابل مشاهده باشد. طبق این کد، الزامات زیر باید در نظر گرفته شود:

 • چراغ‌های چشمک زن در راهروها نباید فاصله‌ی بیش از 30 متر داشته باشند.
 • چراغ‌های چشمک زن باید در فاصله‌ی 4 متری از هر دو انتهای راهروها قرار گیرند.
 • اگر راهروها حالت چرخشی دارند هر دو انتهای آن باید دارای چراغ چشمک زن باشد تا از هر دو جهت دیده شود.

به این ترتیب در کنار چراغ اضطراری اعلام حریق و علائم راهنمای اعلام حریق که در ساختمان‌ها نصب می‌شوند تا مسیرهای خروجی راحت‌تر تشخیص داده شوند، می‌توان از چراغ فلاشر نیز استفاده کرد.

نصب چراغ چشمک زن در راهروها

دتکتورهای دودی دارای چراغ چشمک زن اعلام حریق – تجهیزات ایمنی برای افراد ناشنوا یا کم‌شنوا

دتکتورهای دودی یکی از تجهیزات اعلام حریق مهم برای ایمنی جان انسان‌ها هستند اما افراد ناشنوا یا کم‌شنوا نمی‌توانند به صدای بوق معمولی این دتکتورها برای هشدار آتش‌سوزی وابسته باشند. افرادی که کم‌شنوا یا ناشنوا هستند باید از آلارم‌هایی با چراغ چشمک‌زن استفاده کنند که توسط یک آزمایشگاه مستقل آزمایش شده باشد. آلارم اتاق‌های خواب با چراغ چشمک زن اعلام حریق باید از شدت نور بالایی برخوردار باشد تا بتواند افرادی که در خواب هستند را بیدار کند.

(در مورد اسپرینکلر آتش نشانی نیز مطالعه کنید.)

دتکتورهای دودی دارای چراغ چشمک زن اعلام حریق

نکات ایمنی دتکتورهای دودی با چراغ چشمک زن

 • دتکتورهای دودی برای افراد ناشنوا و کم‌شنوا در دسترس است. این دتکتورها از چراغ چشمک زن برای بیدار کردن و هشدار دادن به فرد استفاده می‌کنند. دستگاه‌های اعلام هشدار ویبره مانند دستگاه تکان‌دهنده‌ی بالش یا تخت نیز برای این افراد ممکن مورد نیاز باشد که با صدای زنگ هشدار فعال می‌شوند.
 • همیشه تجهیزاتی تهیه کنید که دارای برچسب یک آزمایشگاه شناخته‌شده و معتبر باشد.
 • اطمینان حاصل کنید همه‌ی افراد خانه سیگنال‌های نور، لرزش یا صدا ناشی از فعال شدن سیستم اعلام حریق را می‌شناسند و نسبت به آن واکنش نشان می‌دهند.

نکات ایمنی دتکتورهای دودی دارای چراغ چشمک زن

اهمیت چراغ چشمک زن اعلام حریق

شکست امن برای تقویت هر سیستمی مورد نیاز است. ساختن یک سیستم کاملا خطرناپذیر برای هر چیزی غیرممکن است اما وقتی بحث خطر زندگی در میان است، به حداکثر رساندن ایمنی یک ضرورت است. به همین دلیل است که توصیه می‌شود ساختمان‌ها علاوه بر دتکتورهای دودی مجهز به دتکتورهای حرارتی و شستی اعلام حریق نیز باشند تا اطمینان حاصل شود حتی اگر یکی از سیستم‌ها متوجه آتش‌سوزی انجام نشود، اعلان خطر اتفاق افتد.

همه‌ی افراد قادر به شنیدن صداهای نمادین هشدار نیستند و افراد کم‌شنوا و ناشنوا نیز باید در مورد تخلیه و وقوع حریق مطلع شوند. افزودن یک چراغ چشمک زن اعلام حریق به آلارم‌های استاندارد تضمین می‌کند که پوشش اعلان دستور تخلیه فقط به شنیدن آژیر و دستور تخلیه محدود نمی‌شود و امکان دیدن آن نیز وجود دارد. به این ترتیب هنگام نصب سیستم اعلام حریق، مطمئن شوید که گزینه‌های موجود چراغ چشمک زن اعلام حریق و آژیر و آژیرفلاشر را در نظر بگیرید چرا که انواع مختلفی از این تجهیزات با قدرت و فرکانس نور متفاوت وجود دارد.

چراغ چشمک زن اعلام حریق برای ایمنی بیشتر ساختمان‌ها و هشدار به تمام افراد در هر شرایطی می‌تواند بسیار کاربردی و موثر باشد.

(از مطلب اسپری فوم ضد حریق نیز بازدید کنید.)

اهمیت چراغ چشمک زن اعلام حریق

خرید چراغ چشمک‌زن و آژیرفلاشر اعلام حریق

مرکز اعلام حریق آرات به عنوان فروشنده‌ی انواع تجهیزات اعلام حریق و تجهیزات آتش نشانی فعالیت می‌کند. شما می‌توانید برای خرید تجهیزات مورد نظر خود به سایت اعلام حریق آرات مراجعه کنید. ضمنا قیمت آژیر فلاشر اعلام حریق را می‌توانید در صفحه‌ی مربوط به آن مشاهده کنید. برای اطلاع از قیمت چراغ چشمک زن سیستم اعلام حریق با مشاوران مرکز آرات نیز می‌توانید تماس بگیرید. قیمت تجهیزات اعلام حریق مختلف را نیز در صفحه‌ی لیست قیمت سیستم اعلام حریق مشاهده کنید.

منبع مطلب

خرید چراغ چشمک‌زن و آژیرفلاشر اعلام حریق

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *