اعلام حریق در مراکز خرید : اهمیت استفاده از آن در مجتمع‌های تجاری ، پاساژها و مال‌ها

اعلام حریق مراکز خرید

یک فروشگاه کوچک یا یک پاساژ و مرکز خرید بزرگ فرقی نمی‌کند، این مکان‌ها باید از نظر وقوع حریق ایمن شده باشند. پاساژها و مال‌ها با انبوهی از مشتریان مواجه هستند و به همین خاطر ریسک وقوع حریق در این مکان‌ها بیشتر است. مال‌ها با لباس‌فروشی، رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری و وسایل سرگرمی دارای مجموعه‌ای از تجهیزاتی هستند که ممکن است خطرخیز باشند. به این ترتیب استفاده از سیستم‌های اعلام حریق مرکز خرید یا سیستم‌های اعلام حریق مراکز تجاری و پاساژها و مال‌ها می‌تواند راهی مناسب برای پیشگیری و یا کنترل حریق در این مکان‌هاباشد. در ادامه‌ی این مطلب فایرفایت تصمیم داریم در مورد اعلام حریق مرکز خرید نکاتی را بیان کنیم.

اعلام حریق مراکز خرید

 نصب سیستم‌های اعلام حریق در مراکز خرید

مراکز خرید، پاساژها و مال‌ها می‌توانند مملو از جمعیت باشند که شامل کارمندان، فروشندگان، افراد امنیتی، خریداران از جمله خانواده‌ها، نوجوانان، سالمندان و غیره می‌شود. تعداد خرده‌فروشان و همینطور دسترسی متمرکز باعث می‌شود مرکز خرید مکان مناسبی برای خطر آتش‌سوزی‌های بزرگ شود. به همین خاطر است که ایمنی از آتش و سیستم اعلام حریق مرکز خرید، پاساژها و مال‌ها و مراکز تجاری بسیار ضروری و مهم است.

رستوران‌ها دارای اجاق گاز و کوره هستند که می‌تواند باعث ایجاد چربی یا آتش‌سوزی در پخت‌وپز شود. مدارهای الکتریکی یا سیم‌کشی‌ها نیز می‌توانند به راحتی آتش بگیرند و به سرعت گسترده شوند. مواد شیمیایی مورد استفاده برای تمیز کردن یا مواد شیمیایی موجود در بازار ممکن است به شیوه‌ای ذخیره شوند که منجر به احتراق تصادفی شوند. خریداران ممکن است یک سیگار را بیرون بیاندازند و یا حتی افتادن یک کبریت در سطل زباله نیز می‌تواند آتشی غیرمنتظره شود.

همه‌ی این خطرات در هر مرکز خریدی وجود دارد و به همین خاطر است که آماده بودن مراکز خرید و نصب سیستم اعلام حریق برای مراکز خرید، پاساژها و مال‌ها و سیستم اعلام حریق مراکز تجاری از اهمیت بالایی برخوردار است. اجرای صحیح سیستم‌های حفاظت در برابر حریق در مراکز خرید می‌تواند در موارد مختلفی موثر باشد:

  • همه‌ی پرسنل سریعا از خطر آتش‌سوزی مطلع می‌شوند و می‌توانند برای رسیدن به ایمنی اقدام کنند.
  • اگر آتش سریعا مهار شود خسارات به اموال حداقلی خواهد بود.
  • آسیب دود و همینطور آسیب آتش به حداقل می‌رسد.
  • می‌توان از صدمات و تلفات احتمالی جلوگیری کرد.
  • نحوه اجرای ایمنی آتشنشانی و سیستم اعلام حریق در مراکز خرید

اهمیت نصب سیستم‌های اعلام حریق در مراکز خرید

ارزیابی خطر آتش‌سوزی برای نصب اعلام حریق مراکز خرید

ارزیابی خطر آتش‌سوزی اولین قدم حیاتی در ایجاد یک سیاست ایمنی باکیفیت در هر ساختمانی است. این کار طبق قانون اجباری است و تضمین می‌کند که تمام احتمالات برای استفاده ار مرکز خرید برای محافظت از ساختمان، کارکنان، مشتریان و اجناس و وسایل موجود در آن، بررسی شده است. ارزیابی خطر آتش‌سوزی یک تعهد اجباری است که باید در تمام مناطقی که برای عموم قابل دسترسی است، تکمیل شود و این کار باید مورد ارزیابی یک فرد مسئول قرار گیرد.

(پیشنهاد می‌کنیم از صفحه‌ی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر نیز بازدید کنید.)

ایجاد یک سیاست ایمنی باکیفیت برای نصب اعلام حریق مراکز خرید

نصب و نگهداری کسپول‌های آتش‌نشانی به عنوان بخشی از سیستم اعلام حریق مراکز خرید

یکی از مواردی که باید در اعلام حریق مراکز خرید به آن توجه شود، نصب کپسول‌های آتش‌نشانی قابل حمل است. این کپسول‌ها انواع مختلفی دارند و بنابراین مالکان باید در خصوص انتخاب کپسول آتش‌نشانی مناسب برای مرکز خرید، مشاوره‌ی مستقل و معتبر دریافت کنند. آنها باید همچنین الزامات نظارتی و ریسک تجاری را برآورده سازند. پس از نصب کپسول‌های آتش‌نشانی نیز باید به طور منظم آنها را سرویس کنند.

( در صفحه‌ی  اعلام حریق بیسیم می‌توانید نسبت به نصب و خرید این تجهیزات اطلاعات کسب کنید.)

کپسول‌های آتش‌نشانی بعنوان بخشی از سیستم اعلام حریق مراکز خرید

تعمیر و نگهداری تجهیزات اعلام حریق مراکز خرید

مراکز خرید باید مجهز به یک سیستم مرکزی باشند که در سراسر مناطق مشترک عمل کند. با این حال، فروشگاه‌های خرده‌فروشی احتمالا سیستم‌های اعلام حریق مجزای خود را خواهند داشت که در محدوده‌ی آنها عمل می‌کند. این وظیفه‌ی مراکز خرید است که سیستم‌های خود را مرتب کرده و آنها را مورد تست و بررسی قرار دهند و تمام سوابق باید در یک دفترچه ثبت شود. مغازه‌های خرده‌فروشی نیز باید با مدیریت مرکز خرید در مورد زمان‌ها و الزامات آزمایش، ارتباط برقرار کنند. این کار باعث می‌شود از هرگونه مشکل در عملکرد مرکز خرید جلوگیری شود.

(پیشنهاد می‌کنیم مطلب فولمتر را نیز مطالعه کنید.)

تعمیر تجهیزات اعلام حریق مراکز خرید

تعمیر و نگهداری روشنایی‌های اضطراری در مراکز خرید، مجتمع‌های تجاری و پاساژ‌ها و مال‌ها

یکی از موارد مهم در مجتمع‌های تجاری بزرگ و پاساژها و مال‌ها، استفاده از سیستم‌های روشنایی اضطراری است. ایجاد هر گونه مشکل در سیستم‌های روشنایی به خاطر حریق و یا موارد دیگر ممکن است با قطع برق همراه باشد و افراد حاضر در محل برای پیدا کردن راه خروجی یا راه‌های فرار دچار مشکل خواهند شد. به همین خاطر است که روشنایی اضطراری در صورت قطع منبع تغذیه‌ی مدارهای اصلی روشنایی، می‌تواند یک نجات‌دهنده باشد و به محافظت از افراد و پرسنل خدمات اضطراری کمک می‌کند.

(از یکی از جدیدترین مطالب ما یعنی پمپ آتش‌نشانی نیز بازدید کنید.)

تعمیر روشنایی‌های اضطراری در مراکز خرید

نصب و نگهداری از اسپرینکلر آتش

سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی مزایای زیادی به همراه دارند. مزیت اصلی نصب سیستم اسپرینکلر اعلام حریق، افزایش ایمنی و حفاظتی است که برای افراد حاضر در مراکز خرید، مجتمع‌های تجاری و پاساژها و مال‌ها است. این سیستم می‌تواند گرما را تشخیص دهد و به این ترتیب پیش از آنکه افراد واکنشی نشان دهند، فورا آبپاش‌ها را فعال می‌کند.

نصب و نگهداری از اسپرینکلر آتش سیستم اعلام حریق مراکز خرید

علائم ایمنی آتش‌نشانی بخشی از سیستم اعلام و اطفای حریق در مراکز تجاری و تفریحی

تهیه‌ی علائم آتش‌نشانی صحیح در صورت بروز یک حادثه می‌تواند به فرار از محل کمک کند. این علائم همچنین برای استفاده از تجهیزات حفاظت از آتش نیز کمک‌کننده هستند. نصب این علائم ایمنی آتش‌نشانی باعث صرفه‌جویی در دقایق حیاتی برای تخلیه‌ی ایمن مرکز می‌شود. صاحبان مراکز خرید و فروشندگان ممکن است با چیدمان محل و نزدیک‌ترین راه‌های خروجی به خوبی آشنا باشند اما افرادی که تازه وارد هستند و با محل آشنایی چندانی ندارند با مشکل مواجه خواهند شد. این افراد باید بتوانند با علائم دقیقی که در محل‌های مناسب نصب شده‌اند، به نزدیک‌ترین مسیر فرار هدایت شوند. افراد در هر کجای فروشگاه یا پاساژ که هستند باید بتوانند تابلوی خروجی آتش‌نشانی را ببینند.

(در مطلبی دیگر به معرفی  اعلام حریق موزه پرداخته‌ایم.)

علائم ایمنی آتش‌نشانی سیستم اعلام و اطفای حریق در مراکز خرید

سیستم‌های اعلام حریق و اسپرینکلر مراکز خرید

اگر صاحب یک مرکز خرید هستید یا آن را اداره می‌کنید، حتما می‌دانید که ایمنی ملک، کارکنان و مشتریان آن از اهمیت بالایی برخوردار است. اطمینان از اینکه مجتمع تجاری، مرکز خرید یا پاساژ به اندازه‌ی کافی برای مقابله با وضعیت آتش‌سوزی آماده است، بسیار مهم است و اطمینان از داشتن یک استراتژی ایمنی آتش‌سوزی قابل اعتماد و یک سیستم اعلام حریق باکیفیت بالا می‌تواند برای بقای کسب و کار و حفاظت از افراد حاضر در محل بسیار ضروری باشد.

سیستم‌های اعلام حریق ایده‌آل برای مراکز خرید و اماکن تجاری همگی به ساختار محل و کاربری کلی ساختمان بستگی دارد. راه‌های زیادی برای محافظت از مراکز خرید در برابر حریق وجود دارد که رایج‌ترین آنها ترکیبی از سیستم‌های اعلام و اطفای حریق، کپسول‌های آتش‌نشانی و دتکتورهای دودی است. بنابراین تصمیم داریم در ادامه به مزایای نصب سیستم اسپرینکلر آتش‌نشانی اشاره کنیم.

محافظت از مراکز خرید در برابر حریق

حفاظت بهینه در برابر آتش

اینطور که تحقیقات نشان داده است، اسپرینکلرهای آتش در محافظت از ساختمان‌ها بهتر از کپسول‌های آتش‌نشانی و هشداردهنده‌های دود عمل می‌کنند. اسپرینکلرها وابسته به افراد نیستند که برای مثال برای کار با کپسول آتش‌نشانی آماده باشند یا بدانند که چه کاری باید انجام دهند. با نصب سیستم‌های اسپرینکلر، در حالی که آتش به طور خودکار خاموش می‌شود، افراد می‌توانند بر تخلیه‌ی ساختمان متمرکز شوند.

(پیشنهاد می‌کنیم مطلب اعلام حریق اتاق سرور را نیز مطالعه کنید.)

مزایای نصب سیستم اسپرینکلر آتش‌نشانی اعلام حریق مراکز خرید : حفاظت بهینه در برابر آتش

خاموش کردن آتش پیش از آسیب به دارایی‌ها

سیستم‌های اسپرینکلر آتش‌نشانی با گرما فعال می‌شوند؛ این بدان معنی است که لحظه‌ای که آتش‌سوزی آغاز می‌شود، آبپاش‌ها بلافاصله برای خاموش کردن شعله‌ها فعال می‌شوند. سرعت عملکرد سیستم‌های اسپرینکلر برای مقابله با آتش‌سوزی، باعث می‌شود خسارت احتمالی به اموال، به کمترین میزان ممکن باشد.

مزایای نصب سیستم اسپرینکلر آتش‌نشانی اعلام حریق مراکز خرید : خاموش کردن آتش پیش از آسیب به دارایی‌ها

نیازی نیست منتظر ماموران آتش‌نشانی بمانید!

چه با به صدا درآمدن زنگ هشدار، افراد با خدمات اضطراری تماس بگیرند و یا سیستم اعلام حریق مراکز خرید به طور خودکار با اداره‌ی آتش‌نشانی تماس بگیرد، تا زمانی که خدمات اضطراری حضور یابند، زمان قابل‌توجهی می‌گذرد. از دست رفتن زمان گران‌بها به معنی گسترش بیشتر آتش و خارج از کنترل شدن آن است. سیستم‌های اسپرینکلر آتش برای مقابله با آتش فورا فعال می‌شوند و حتی می‌توانند بسیار موثرتر از ماموران آتش‌نشانی عمل کنند. آتش در ساختمان‌هایی که مجهز به اسپرینکلر هستند معمولا پیش از رسیدن نیروهای آتش‌نشانی مهار می‌شود.

(در صفحه‌ی پنل اعلام حریق می‌توانید با انواع پنل‌های اعلام حریق آشنا شوید.)

نیازی نیست منتظر ماموران آتش‌نشانی بمانید!

مقرون به صرفه

اسپرینکلرها به طور شگفت‌انگیزی یک گزینه‌ی مقرون به صرفه برای محافظت در برابر حریق هستند. پایداری سیستم‌ها همراه با تعمیر و نگهداری کم در مقایسه با تغییر و بررسی چندین و چند کپسول خاموش‌کننده‌ی اعلام حریق به صورت سالانه، اسپرینکلرهای آتش‌نشانی را یک انتخاب مقرون به صرفه به عنوان بخشی از سیستم اعلام حریق مراکز خرید، پاساژها و مال‌ها و همینطور مجتمع‌های تجاری می‌سازد.

مزایای نصب سیستم اسپرینکلر آتش‌نشانی اعلام حریق مراکز خرید : مقرون به صرفه

فعال شدن اسپرینکلرهای مجزا

بسیاری از افراد تصور می‌کنند با تشخیص حریق در یک بخش، تمامی ساختمان با آبپاش‌های خیس می‌شوند. این یک تصور اشتباه است. سرهای آبپاش به صورت جداگانه فعال می‌شود که این نشان می‌دهد تنها منطقه‌ای که در آن آتش‌سوزی اتفاق افتاده، اسپرینکلر برای خاموش کردن آتش فعال می‌شود و باقی ساختمان کاملا خشک خواهد ماند.

(در صفحه‌ی سیستم‌های اعلام حریق متعارف می‌توانید نسبت به نصب و خرید این تجهیزات اطلاعات کسب کنید.)

مزایای نصب سیستم اسپرینکلر آتش‌نشانی اعلام حریق مراکز خرید : فعال شدن اسپرینکلرهای مجزا

راه‌حل‌های حفاظت از آتش و اعلام حریق در مراکز خرید، پاساژها و مال‌ها

مساله این است که چه ساختمان‌هایی نیاز به اطفاء حریق دارند و چرا در مراکز خرید و مراکز تجاری و غیره باید از سیستم‌های اعلام حریق استفاده شود؟ راه‌حل‌های حفاظت از آتش در مراکز خرید، مجتمع‌های تجاری و پاساژ‌ها و مال‌ها برای کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از یک حریق بسیار مهم هستند. طراحی خوب سیستم تهویه و استخراح دود باید بتواند تمام مسیرهای فرار را در مواقع حریق عاری از دود نگه دارد تا امکان تخلیه‌ی افراد با حداقل استنشاق گاز و سایر آسیب‌های فیزیکی فراهم شود. این موضوع یک هدف اساسی با توجه به آیین‌نامه‌ی فنی ساختمان مربوط به ایمنی در هنگام حریق است.

علاوه بر این، اندازه‌گیری صحیح سیستم کنترل دود در مال‌ها و مراکز خرید از آسیب‌های ساختاری به ساختمان جلوگیری می‌کند زیرا این سیستم‌ها دمای گازهای داغ انباشته شده زیر پوشش رسوبات دود را نیز کنترل می‌کنند. دمای گازهای داغ ناشی از احتراق باید همیشه زیر 550 درجه‌ی سانتی‌گراد باشد تا از تخریب و ریزش ساختمان جلوگیری شود. بعلاوه زمانی که افراد در حال خروج از مسیرهای فرار هستند، دمای این گازها نباید بیشتر از 200 درجه باشد. فاکتور مهم دیگر این است که با آزاد شدن دود از آتش، سیستم‌های تهویه‌ی دود دسترسی ایمن‌تری برای ماموران آتش‌نشانی امکان‌پذیر می‌سازد که باید فضایی با دید بهتر و قابلیت تنفس بیشتر برای کار داشته باشند.

بنابراین، می‌توانیم اینطور نتیجه بگیریم که سیستم‌های اعلام حریق و کنترل دود در مال‌ها و مراکز خرید مبتنی بر سه هدف هستند: کاهش گازهای حاصل از احتراق در مسیرهای فرار، دفاع سازه‌ای از ساختمان و تسهیل اطفای حریق و نجات مردم. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سیستم اعلام حریق مراکز خرید با ما مشاوران مرکز اعلام حریق آرات در تماس باشید.

 اعلام حریق در مراکز خرید، پاساژها و مال‌ها و کاهش خسارات جانی و مالی

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم