لیست قیمت دتکتور دودی اعلام حریق

لیست قیمت دتکتور دودی

دتکتور دودی (Smoke Detector) یک وسیله‌ی الکترونیکی کشف آتش است که به طور اتوماتیک وجود دود را به عنوان نشانه‌ی اصلی آتش‌سوزی حس می‌کند و سیستم اعلام حریق را فعال می‌سازد. دتکتورهای دود تجاری و صنعتی سیگنال خطر را برای کنترل پنل سیستم اعلام حریق ارسال می‌کند. دتکتورهای دود خانگی نیز زنگ هشدار صوتی یا بصری را به کار می‌اندازند. در این مطلب تصمیم داریم در مورد قیمت دتکتور دودی و ویژگی‌ها و مشخصات انواع دتکتورهای دودی مانند دتکتور دود کانال، دتکتور مکشی و … نکاتی را بیان کنیم.

تماس با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات

لیست قیمت دتکتور دودی فوتوالکتریک

دتکتورهای دود فتوالکتریک می‌توانند متعارف یا آدرس‌پذیر باشند. قیمت دتکتورهای آدرس‌پذیر دودی فتوالکتریک از 200.000 تومان تا 700 هزار تومان متغیر است. معمولا دتکتورهای دودی آدرس‌پذیر قیمتی معادل 2 تا 2.5 برابر قیمت نوع متعارف در برند خود را دارند. در لیست زیر می‌توانید قیمت دتکتور دودی متعارف در برندهای مختلف را مشاهده کنید.

نام محصولمشخصاتقیمت
دتکتور دودی اعلام حریق زیتکس کد 815139,500 تومان
دتکتور دودی اعلام حریق سایان معمولی145,000 تومان
دتکتور دودی اعلام حریق آریاکدودی فتوالکتریک 12 ولت رله دار152,000 تومان
دتکتور دودی اعلام حریق آریاکفتو الکتریک  48ولت181,000 تومان
دتکتور دودی اعلام حریق سنسمعمولی139,500 تومان
دتکتور دودی حرارتی اعلام حریق سنسترکیب دود و حرارت169,500 تومان
دتکتور دودی اعلام حریق تسلامعمولی139,500 تومان
دتکتور دودی اعلام حریق آپولو انگلستانمعمولی370,000 تومان
دتکتور دودی اعلام حریق GSTمعمولی350,000 تومان
دتکتور دودی متعارف اعلام حریق زتامعمولی350,000 تومان

قیمت دتکتور اعلام حریق

امروزه در خانه ها و ساختمان ها، از تجهیزات اعلام حریق بسیار پیشرفته ای استفاده می شود. این تجهیزات وظیفه دارند تا وقوع حادثه آتش سوزی در محیط داخلی ساختمان را تشخیص دهند و ضمن پخش صدای آژیر، سیستم اطفاء حریق را نیز فعال نمایند. در این بخش قصد داریم تا فاکتور های موثر در تعیین قیمت دتکتور اعلام حریق را به شما معرفی نماییم و هر کدام از این فاکتور ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

فاکتور های تعیین کننده قیمت دتکتور اعلام حریق

یکی از موارد مهم در هنگام خرید دتکتور اعلام حریق، قیمت این وسیله می باشد. قیمت دتکتور اعلام حریق به عوامل و فاکتور های مختلفی بستگی دارد که در این بخش، به توضیح آنها خواهیم پرداخت؛

 1. برند دتکتور اعلام حریق

یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت دتکتور اعلام حریق، برند دتکتور می باشد. در بازار فروش تجهیزات اعلام حریق، دتکتور ها در برند های مختلفی مانندِ زیتکس، آریاک، سنس، سایان، تسلا، آپولو، زتا و…، به فروش می رسند. قیمت خرید دتکتورهای اعلام حریق در هر کدام از برند های فوق، متفاوت است و شما باید با توجه به بودجه خود، برند مناسب را انتخاب نمایید. البته، اکثر برند های گران قیمت، دتکتور های اعلام حریقِ با کیفیتی را به مشتریان ارائه می دهند.

 1. مدل دتکتور اعلام حریق: آدرس پذیر یا متعارف

یکی دیگر از فاکتور های مهمِ تعیین کننده قیمت دتکتور اعلام حریق، آدرس پذیر یا متعارف بودنِ دتکتور می باشد. دتکتور های آدرس پذیر، دارای یک آدرس مشخص در سیستم اعلام حریق هستند. بدین ترتیب، اگر در یک قسمت از ساختمان آتش سوزی رخ دهد، دتکتور آدرس پذیر، مکان دقیق وقوع حادثه را به پنلِ اعلام حریق مرکزی، اعلام خواهد کرد. در مقابل، دتکتور های متعارف، امکان ارسال اطلاعات مکانی خود را ندارند. بنابراین، اگر یک خانه به دتکتور متعارف مجهز باشد و در آن خانه آتش سوزی رخ دهد، سیستم اعلام حریق قادر به تشخیصِ مکان دقیق آتش سوزی نخواهد بود.

معمولا قیمت دتکتور اعلام حریق آدرس پذیر از قیمت دتکتور متعارف بیشتر است اما بسته به برند و مدل دتکتور، قیمت خرید می تواند متغیر باشد.

 1. مدل دتکتور اعلام حریق: یونیزه یا اُپتیکال

دتکتور ها از نظر یونیزه یا اُپتیکال بودن نیز در دو گروه قرار می گیرند. دتکتور های یونیزه، دارای دو صفحه الکتریکی هستند و هوای موجود در بین این دو صفحه، به دلیل وجود میدان الکتریکی، یونیزه می باشد. اگر در محیط ساختمان، آتش سوزی رخ دهد و دود واردِ این دتکتور شود، هوای یونیزه شده از بین خواهد رفت و دتکتور، وقوع آتش سوزی را اعلام خواهد کرد. در مقابل، دتکتور های اُپتیکال، آتش سوزی را از طریق نور تشخیص می دهند. این دتکتور ها دارای سنسور های نوری می باشد و در صورتی که نور محیط به دلیل ایجاد دود به این سنسور ها نرسد، دتکتور، وقوع حادثه آتش سوزی را اعلام خواهد کرد.

قیمت دتکتور اعلام حریق اُپتیکال، معمولا از قیمت خرید دتکتور یونیزه بیشتر است اما دتکتور اُپتیکال، دقت عملکرد بسیار بالاتری نسبت به مدل یونیزه دارد.

 1. کیفیت تجهیزات مورد استفاده در دتکتور اعلام حریق

در ساختار دتکتور های دودی اعلام حریق، از تجهیزاتی با کیفیت های متفاوت، استفاده می شود. هر چه کیفیت تجهیزات مورد استفاده در یک دتکتور بالاتر باشد، قیمت خرید آن نیز بالاتر خواهد بود.

به عنوان مثال، در ساختار دتکتور دودی اعلام حریق آپولو (ساخت کشور انگلیس)، از تجهیزات بسیار پیشرفته و مدرنی استفاده شده است و به همین دلیل، قیمت خرید دتکتور اعلام حریق آپولو، نسبت به سایر مدل های دتکتور دودی، مقداری بالاتر است.

 1. متراژ و تعداد طبقات ساختمان

هر چه تعداد طبقات و متراژ یک ساختمان بیشتر باشد، تعداد دتکتور های بیشتری نیز باید در آن ساختمان نصب شوند. به همین دلیل، قیمت نهایی مجهز کردنِ خانه های بزرگ به سیستم اعلام حریق، از قیمت نهایی نصب دتکتور در خانه های کوچک، بیشتر می باشد.

هزینه نصب سیستم اعلام حریق 

در هنگام راه اندازی سیستم اعلام حریق، شما باید علاوه بر در نظر گرفتنِ قیمت خرید دتکتور ها و پنل مرکزی، هزینه نصب سیستم فوق را نیز مد نظر قرار دهید. در ایران، شرکت های مختلفی در زمینه نصب سیستم های اعلام حریق، فعالیت می کنند. شما به عنوانِ صاحبِ یک ملک باید قبل از انتخاب یکی از شرکت های فوق، میزان اعتبار و میزان هزینه نصب دریافتی توسط آن شرکت را بررسی نمایید.

انواع دتکتور دود

دتکتورهای دودی یا smoke detector در ساختمان‌ها و نقاط مختلفی نصب می‌شوند و با تشخیص دود و اعلام خطر باعث کاهش خسارت‌های جانی و مالی زیادی می‌شوند. با این حال افراد شناخت کمی نسبت به این دتکتورها دارند. تشخیص و آشکارسازی دود با استفاده از دتکتورهای مختلفی صورت می‌پذیرد:

 • دتکتورهای دودی نقطه‌ای
 • دتکتورهای دودی خطی یا بیم دتکتور
 • دتکتورهای دودی کانالی
 • دتکتورهای دودی مکشی
لیست قیمت دتکتور دودی اعلام حریق

دتکتور دودی نقطه‌ای

معمول‌ترین و رایج‌ترین دتکتور دود مورد استفاده دتکتورهای دودی نقطه‌ای است. این نوع از دتکتور برای تشخیص انواع ذرات حاصل از آتش‌سوزی مناسب و بر دو نوع هتسند.

 • دتکتور یونیزه (Ionizing Detector)
 • دتکتور فوتو الکترونیک یا دتکتور دودی اپتیکال (Photoelectric Detector)

لازم به ذکر است پراستفاده‌ترین روش کشف حریق، استفاده از تشخیص دود و پراستفاده‌ترین دتکتور دودی نیز، دتکتور دودی فتوالکتریک است. در ادامه قیمت دتکتور دودی را مانند قیمت سیستم اعلام حریق در اختیار شما قرار می‌دهیم.

smoke detector - انواع دتکتورهای اعلام حریق

دتکتور یا آشکارساز یونیزه (Ionizing Detector)

این نوع دتکتورهای دودی از ذرات یونیزه برای تشخیص و شناسایی دود استفاده می‌کنند. هر دتکتور یونیزه دارای میزان کمی مواد رادیواکتیو است که بین دو صفحه با بار الکتریکی قرار دارد. واکنش بین این دو مولفه باعث یونیزه شدن هوا می‌شود و بین دو صفحه جریانی برقرار می‌شود. وقتی که دود وارد دتکتور می‌شود جریان موجود بین دو صفحه مختل شده و دتکتور فعال می‌شود. دتکتورهای دودی یونیزه در تشخیص آتش‌های دودزا بهتر عمل می‌کنند. اثربخشی این دتکتورها در تشخیص انواع دیگر آتش مثل ذوب شدن مواد خیلی خوب نیست. به همین خاطر است که نوع فوتوالکتریک دتکتورهای دودی هم طراحی و ساخته شده‌اند.

دتکتور دودی یونیزه -قیمت دتکتور دودی

دتکتورهای دودی یونیزه به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند ذرات یک صدم تا یک میکرون را هم به راحتی تشخیص دهند. محفظه‌ی نیمه هادی دستگاه به طور مرتب هوای عبوری را یونیزه می‌کند. یونیزاسیون هوای داخل محفظه توسط پرتو آلفا از منبع رادیو اکتیو امکان‌پذیر شده است. مولکول‌های یونیزه هوا به طور مرتب توسط الکترود محفظه جذب می‌شوند، لذا ولتاژ کوچکی همواره برقرار است. ورود ذرات به داخل محفظه به چسبیدن مولکول‌های هوای یونیزه به ذرات باردار باعث سقوط آن‌ها و کاهش ولتاژ دستگاه می‌گردد. تغییر ولتاژ توسط دتکتور به عنوان حریق درک شده و باعث برقراری جریان در مدار اعلام حریق می‌شود. در صورتی که محل قرارگیری این دتکتورها حاوی هوای مرطوب یا حاوی ذرات روغنی باشد روی عملکرد دستگاه اثر نامطلوب می‌گذارد و ممکن است پالس‌های اشتباه مخابره کند.

مزیت اصلی دتکتورهای دودی یونیزه سرعت عمل بالای آنها در کشف حریق است اما به دلیل معایب و مضرات این نوع دتکتورها اشتفاده از آنها تقریبا منسوخ شده است. به طور کلی معایب این نوع دتکتورها شامل موارد زیر است:

معایب دتکتورهای یونیزه

 • عدم حساسیت کافی در فاز اول حریق
 • حساسیت به رطوبت و حرارت
 • نیاز به تنظیم دوره‌ای
 • عدم امکان استفاده در مکان‌هایی که اصولاً انتشار ذرات دارد
 • عدم حساسیت کافی در مقابل ذرات نسبتاً بزرگ ذرات pvc
 • نیاز به تنظیم مجدد پس از هر بار اعلام آتش

دتکتور دودی فوتوالکتریک یا اپتیکال (Photoelectric Detector)

نوع دیگر دتکتورهای دودی، دتکتورهای دودی اپتیکال است. این دتکتورها از یک منبع نوری و یک سنسور نوری برای تشخیص دود استفاده می‌کنند. وقتی که دود وارد محفظه‌ی دتکتور می‌شود اجزای دود باعث مسدود شدن پرتوی نور می‌شود و به صورت محدودتری نور را روی سنسورها منعکس می‌کند. این به نوبه‌ی خود باعث روشن شدن آلارم خطر می‌شود. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت در محفظه‌ی این دتکتور یک منبع تولید نور مرئی یا لیزر که به طور مستقیم یا تحت زاویه ۹۰ درجه با انعکاس از روی آینه در چشم الکترونیک (سلول فتوالکتریک) می‌تابد، قرار دارد. در صورت وجود تیرگی ناشی از ذرات تار با توجه به محدوده تشخیص تعریف شده برای دتکتور، جریان نور کاهش پیدا کرده و باعث تحریک آن و اعلام حریق می‌گردد.

دتکتور دودی فوتوالکتریک

از آنجایی که آتش‌هایی که با ذوب شدن مواد همراه هستند قبل از اینکه شعله و دود فضا را پر کند باعث ایجاد دودهای خطرناک می‌شوند این نوع دتکتورها برای تشخیص زودهنگام  آتش‌سوزی مناسب‌تر هستند. مزایا و معایب دتکتور دودی فوتوالکتریک به صورت زیر است:

مزایای دتکتور فوتوالکتریک

 • عکس‌العمل سریع در مقابل ذرات حتی در تراکم ناچیز
 • عکس‌العمل سریع در مقابل آتش‌سوزی‌های بدون شعله
 • عدم عکس‌العمل به جریان شدید هوا
 • عدم وجود چشمه‌های رادیو اکتیو و خطرات ناشی از مواد پرتوزا
 • عدم حساسیت به رطوبت و الکتریسیته ساکن و تغییرات فشار هوا
 • عدم نیاز به تنظیم مجدد

معایب دتکتور دودی فوتوالکتریک

 • کاهش حساسیت در ذرات با قطر کمتر از طول موج نور مرئی
 • حساسیت بالا به ذرات تیره نسبت به ذرات خاکستری
 • امکان کثیفی سطح لامپ، آینه و سلول فتوالکتریک

انواع دتکتورهای اعلام حریقانواع و قیمت دتکتور دودی – مرکز اعلام حریق آرات

در این مطلب درباره‌ی انواع دتکتورهای اعلام حریق نکاتی را بیان کردیم. جدای از اینکه کدام نوع دتکتور انتخاب شماست سعی کنید سیستم‌های اعلام حریق مورد نیاز خود را از مراکزی معتبر تهیه کنید. سیستم اعلام حریق شما باید متناسب با استانداردهای موجود و قابل اطمینان باشد. مرکز اعلام حریق آرات با ارائه‌ی محصولات معتبر و گارانتی در خدمت مشتریانی است که به دنبال تهیه‌ی محصولات اعلام حریق هستند.

بعلاوه در این مطلب لیست قیمت دتکتور دودی، بیم دتکتور و …را ارائه کردیم که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۱۴۹۴۲۵ تماس بگیرید.

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم