معرفی سیستم اعلام حریق Kentec

معرفی سیستم اعلام حریق Kentec

سیستم‌های اعلام حریق بخش مهمی از تامین ایمنی جانی و مالی در ساختمان‌های مختلف مسکونی، تجاری، صنعتی و غیره هستند. در این مطلب فایرفایت تصمیم داریم به معرفی یکی از بهترین تولیدکنندگان سیستم‌های اعلام حریق در جهان، اعلام حریق Kentec بپردازیم.

سیستم اعلام حریق Kentec

درباره‌ی شرکت اعلام حریق کنتک

شرکت کنتک (Kentec) در سال 1985 در انگلستان تاسیس شد. این شرکت بیش از 240 کارمند را در مرکز تولید، دفتر مرکزی و بخش‌های توسعه و تحقیق خود دارد. امروزه شرکت Kentec یک شرکت تابعه (و کسب و کار مستقل) از شرکت هوچیکی مستقر در ژاپن با 100 سال سابقه در صنعت اعلام حریق است. تمام تجهیزات اعلام حریق و پنل‌های مرکزی این شرکت در کنت انگلستان طراحی و ساخته شده‌اند. کنتک الکترونیک نام خود را به عنوان یک شرکت پیشرو در تولید و عرضه‌ی پنل اطفا حریق Kentec به دست آورده است و امروز نیز می‌تواند در تامین سیستم‌های اعلام حریق آنالوگ آدرس‌پذیر نیز نام‌آور باشد. این شرکت اخیرا سیستم‌های اعلام حریق وایرلس را نیز به سبد محصولات خود اضافه کرده است.

شرکت کنتک فعالیت خود را از سال 1985 آغاز کرده است و امروزه یکی از تولیدکنندگان پیشرو در صنعت اعلام حریق به شمار می‌آید.

درباره‌ی شرکت اعلام حریق کنتک

اهمیت نصب سیستم اعلام حریق در ساختمان‌ها

حفاظت از جان انسان‌ها، ساختمان‌ها و دارایی‌ها در برابر آتش‌سوزی یکی از نگرانی‌های اساسی برای هر سازمان است. ایمن نگه داشتن یک محل صرفا یک اولویت نیست بلکه با خطر آسیب‌های فیزیکی و خسارات مالی ناشی از حریق، احتمال به خطر افتادن عملکرد و شهرت یک سازمان یا شرکت نیز وجود دارد. بنابراین اعلام حریق ساختمان و نصب یک سیستم اعلام حریق قابل‌اعتماد و موثر که به سرعت بتواند در هر موقعیتی واکنش نشان دهد، بسیار ضروری است.

سیستم‌های اعلام حریق با هشدار زودهنگام می‌توانند آتش را سریعا شناسایی کنند و در صورت وجود سیستم‌های اطفا حریق، عامل خاموش کننده را برای از بین بردن و اطفا حریق در عرض چند ثانیه آزاد کنند. توقف حریق در لحظات اولیه‌ی آن می‌تواند از خسارت به تجهیزات و متعاقبا از دست رفتن بهره‌وری عملیاتی آنها جلوگیری کند و یا این خسارات را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. اعلام حریق کنتک Kentec علاوه بر طراحی و ساخت، پشتیبانی فنی از محصولات خود را در سراسر جهان ارائه می‌دهد و محصولات آن دارای تاییدیه‌های EN54، EN12094، UL، FM، NFPA و غیره هستند.

سیستم اعلام حریق کنتک قابل‌اعتماد و کارآمد در تشخیص زودهنگام حریق است و می‌تواند برای حفاظت در برابر حریق ساختمان‌های مختلف بکار برده شود.

اهمیت نصب سیستم اعلام حریق در ساختمان‌ها

سیستم اعلام حریق متعارف Kentec

سیستم‌های اعلام حریق متعارف سیستم‌هایی بسیار کاربردی برای پروژه‌های کوچک تا متوسط هستند. بر خلاف سیستم‌های آدرس‌پذیر، در سیستم‌های متعارف تجهیزات دارای آدرس نیستند. در مقابل هر بخش یا هر طبقه از ساختمان به زون‌های اعلام حریق تقسیم می‌شوند و در صورت فعال شدن تجهیزات آغازگر، می‌توان زون مربوط به آنها را شناسایی کرد. این سیستم‌ها اگرچه در مقایسه با سیستم‌های آدرس‌پذیر قیمت پایین‌تری دارند اما هزینه‌ی نصب و سیم‌کشی آنها زیاد است. در ادامه به معرفی تجهیزات اعلام حریق متعارف Kentec و انواع پنل اعلام حریق Kentec می‌پردازیم.

از سیستم‌های متعارف کنتک می‌توان در ساختمان‌های کوچک تا متوسط استفاده کرد.

سیستم اعلام حریق متعارف Kentec

پنل اعلام حریق متعارف کنتک مدل Sigma CP

این پنل‌ها نصب بسیار آسانی دارند و در انواع 2، 4 و 8 زون موجود هستند. طیف گسترده‌ی ویژگی‌های پیکربندی برای این پنل، باعث شده گزینه‌ی مناسبی برای نصب‌های جدید و یا تعویض پنل‌های قدیمی‌تر باشد. گزینه‌های پیکربندی در حافظه‌ی غیرفرار ذخیره می‌شوند و به سادگی از طریق رابط کاربری بصری قابل دسترسی هستند و امکان مشاهده و تغییر موثر داده‌های پیکربندی را برای کاربران فراهم می‌سازند. پنل‌های سیگما CP با اکثر دتکتورهای اعلام حریق، شستی‌ها و آژیر و آژیر فلاشرهای استاندارد متعارف سازگار هستند و همچنین با دتکتورهای دو سیمی آپولو و هوچیکی نیز سازگار هستند.

 • مورد تایید BS EN54-2 و BS EN54-4
 • دارای منبع تغذیه‌ی سه آمپری
 • سازگار با طیف گسترده‌ای از تجهیزات تشخیص حریق
 • دارای خروجی برق کمکی
 • دارای دو خروجی صدای مانیتورشده
 • نصب آسان

پنل‌های متعارف اعلام حریق کنتک در انواع 2، 4 و 8 زون موجود هستند و انواع مختلفی از تجهیزات متعارف استاندارد را می‌توان به آنها متصل کرد.

پنل اعلام حریق کنتک مدل Sigma CP

پنل اعلام حریق Kentec مدل Sigma CP-A

سیستم AlarmSense تمام دستگاه‌های تشخیص و هشدار در یک زون مشخص را قادر می‌سازد تا به یک جفت کابل مشابه متصل شوند و به این ترتیب نیاز به کابل‌کشی و نصب و در نتیجه هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. طیف دستگاه‌های AlarmSense شامل دتکتورهای دودی و حرارتی، شستی، آژیر و آژیر فلاشر و رله‌ها است که همگی به یک جفت کابل متصل می‌شوند. نصب آژیر و آژیر فلاشر در یک کابل مشابه با دتکتورها و شستی‌ها به تمام سیستم امکان می‌دهد تا با تنظیم یکی از گزینه‌های پیکربندی پنل‌ها، برای آلارم‌های مشترک، منطقه‌ای یا دو مرحله‌ای پیکربندی شوند.

 • سیستم دو سیمه که باعث کاهش هزینه‌های کابل‌کشی می‌شود
 • برنامه‌ریزی از طریق گزینه‌های ساده‌ی منو
 • گزینه‌های پیکربندی آژیرها
 • مدار کوتاه قابل انتخاب برای هر زون
 • مورد تایید BS EN54-2 و BS EN54-4

(در مورد تفاوت سیستم اعلام و اطفا حریق نیز مطالعه کنید.)

پنل اعلام حریق Kentec مدل Sigma CP-A

پنل تکرار کننده اعلام حریق Kentec مدل Sigma CP-R

تکرارکننده‌ی Sigma CP-R با تمام پنل‌های سیگما CP که از نرم‌افزار عامل نسخه‌ی V2.0 پشتیبانی می‌کنند، سازگار است. تکرارکننده ها در انواع 2، 4 و 8 زون با برق اصلی (نسخه‌های K) یا برق 24 ولت (نسخه‌های E) در دسترس هستند. تکرارکننده‌های برقی فقط به یک کابل داده‌ی دو هسته‌ای از پنل مرکزی نیاز دارند. نسخه‌های 24V DC نیز به دو هسته‌ی اضافی از پنل مرکزی یا هر منبع 24 ولتی دیگر نیاز دارند. ترکیبی از تکرارکننده ها یا صفحات کمکی تا حداکثر 7 تا از هر نوع را می‌توان به یک کنترل پنل متصل کرد و با استفاده از یک سوئیچ DIL با کد باینری به هر کدام یک آدرس از 1 تا 7 اختصاص داد. طول کابل داده از پنل اصلی تا اخرین تکرار کننده نباید از 1200 متر تجاوز کند.

 • حداکثر 7 پنل در هر سیستم
 • کنترل کامل از پنل اصلی
 • اتصال سریال دو سیمی
 • خروجی کنتاکت آتش بدون ولت و خطا

پنل تکرار کننده اعلام حریق Kentec مدل Sigma CP-R

واحد کنترل‌گر صدا اعلام حریق Kentec یا کنتک (Sounder Controller Unit)

کنترل کننده‌های صدای متعارف، قدرت و کنترل اضافی و توزیع‌شده‌ای برای مدارهای صدا در موقعیت‌هایی که مدار کافی در پنل مرکزی وجود ندارد یا برای تغذیه‌ی مدارهای صدا به انرژی زیادی نیاز است، تامین می‌کند. واحد کنترل کننده صدا به مدارهای صوتی متعارف متصل می‌شود و هرگونه خطا روی خروجی‌های آن از طریق مدار صوتی ورودی به کنترل پنل منتقل می‌شود و بنابراین نظارت کامل بر وضعیت خطا را حفظ می‌کند. همه‌ی این واحدها دارای یک شارژر باتری برق یا منبع تغذیه هستند و فضایی برای باتری‌های 7 آمپری وجود دارد.

 • واحدهای 2، 4 یا 6 طرفه در دسترس است
 • دارای محفظه‌ی فولادی مقاوم
 • منبع تغذیه‌ی یکپارچه
 • اندیکاتور یا نشانگر وضعیت خطا

واحد کنترل‌کننده‌ی صدا مدارهای صدا را تحت کنترل می‌گیرد و انرژی مورد نیاز آنها را تامین می‌کند.

واحد کنترل‌گر صدا اعلام حریق Kentec یا کنتک

سیستم اعلام حریق آنالوگ (آدرس‌پذیر) Kentec

سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر آنالوگ، سیستم‌های بسیار باکیفیت و پیشرفته‌ای هستند که معمولا برای ساختمان‌های بزرگ، اعلام حریق صنعتی، کارخانه‌ها، انبارها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از تجهیزات آدرس‌پذیر دارای یک آدرس منحصربفرد هستند که باعث می‌شود هنگام فعال شدن هر کدام، به راحتی بتوان محل دقیق دتکتور یا شستی فعال شده را روی پنل مشاهده کرد. سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر Kentec نیز با طیف گسترده‌ای از تجهیزات همراه است که در ادامه به معرفی برخی از آنها می‌پردازیم.

سیستم اعلام حریق آنالوگ (آدرس‌پذیر) Kentec

پنل اعلام حریق Kentec مدل Taktis

پنل اعلام حریق Kentec مدل Taktis که در انواع 4 و 8 اسلات موجود است و از دو تا 16 لوپ می‌تواند باشد. این پنل می‌تواند حداکثر 32 پنل را شبکه‌بندی کند و به همین خاطر برای سایت‌های بزرگ از جمله مدارس، اعلام حریق بیمارستان‌ها، اعلام حریق مراکز خرید، زیرساخت‌های حیاتی و تاسیسات تجاری و صنعتی بزرگ ایده‌آل است. پنل اعلام حریق Taktis از چندین پروتکل پشتیبانی می‌کند تا به نصاب‌ها و کاربران نهایی حداکثر شرایط انتخاب را برای طراحی سیستم‌ها بدهد و ماهیت مقیاس‌پذیر محصول، بالاترین سطح احتمالات آتی و شبکه‌سازی را فراهم سازد.

محصولات Taktis دارای تاییدیه‌ی EN 54-13 هستند و این گواهینامه تضمین می‌کند که اجزای سیستم تشخیص و اعلام حریق با یکدیگر سازگار هستند و در بحرانی‌ترین شرایط ایجاد حریق با هم ارتباط برقرار می‌کنند. به این ترتیب نصاب و کاربر نهایی می‌تواند مطمئن باشد که محصولات تولیدکنندگان مختلف با پروتکل باز، با قابلیت اطمینان کامل با هم کار خواهند کرد.

 • در انواع 2 تا 8 لوپ و 2 تا 16 لوپ
 • جریان لوپ 500 میلی‌آمپر
 • دارای سه ورودی قابل برنامه‌ریزی
 • بیش از 4000 نقطه آدرس فرعی در هر پنل
 • امکان شبکه‌سازی حداکثر 32 پنل
 • پشتیبانی از چند پروتکل
 • دارای 4 مدار صدای قابل برنامه‌ریزی 2.5 آمپری
 • دارای 5 خروجی رله‌ی قابل برنامه‌ریزی

پنل‌های اعلام حریق کنتک دارای تاییدیه‌ی EN54-13 هستند و در انواع 2 تا 16 لوپ با قابلیت شبکه‌بندی 32 پنل ارائه می‌شوند.

پنل اعلام حریق Kentec مدل Taktis

تکرار کننده اعلام حریق Taktis Vision شرکت Kentec

این محصول با صفحه نمایش گرافیکی بزرگ با قابلیت صفحه نمایش لمسی، اطلاعات وضعیت سیستم اعلام حریق را به یک یا چند مکان ارائه می‌دهد. تکرارکننده‌های Taktis Vision را می‌توان به گونه‌ای پیکربندی کرد که نمایش و کنترل کامل را برای تکرار عملکرد کنترل پنل اعلام حریق ارائه دهد و یا به عنوان یک دستگاه ساده و صرفا به عنوان نمایشگر در مواردی که دسترسی به پنل اعلام حریق نامناسب است، عمل کند. از مزایای اصلی این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیفیت بالا – محصولات با کیفیت بالا قابلیت اطمینان طولانی مدت را تضمین می‌کنند.
 • جمع و جور – طراحی ساده و باریک
 • قابل برنامه‌ریزی و تنظیم برای برآوردن نیازهای کاربر

تکرار کننده اعلام حریق Taktis Vision شرکت Kentec

ویژگی‌های اصلی تکرار کننده Taktis Vision

 • صفحه نمایش گرافیکی 7 اینچی برای ارائه‌ی رابط کاربری واضح و ساده
 • نمایش کامل اطلاعات در پنل مرکزی اعلام حریق
 • تنظیم خودکار روشنایی صفحه نمایش
 • قابلیت اتصال به عنوان یک گره در شبکه‌ی پنل Taktis
 • تکرارکننده Taktis Vision را می‌توان مستقیما روی دیوار نصب کرد و یا با استفاده از قاب آداپتور در فرورفتگی‌ها قرار داد و یا به صورت سطحی نصب کرد.
 • این تجهیز در چندین زبان مختلف موجود است

(پیشنهاد می‌کنیم از مطلب کپسول اطفای حریق نیز بازدید کنید.)

ویژگی‌های اصلی تکرار کننده Taktis Vision

پنل اعلام حریق Syncro AS برند Kentec

پنل Syncro AS یک پنل چند پروتکلی است که امکان انتخاب را برای مشتریان خود فراهم می‌کند و از سیستم‌های تشخیص آپولو (Apollo)، آرگوس (Argus)، وگا (Vega) و هوچیکی (Hochiki) پشتیبانی می‌کند. این پنل برای سایت‌های کوچک تا متوسط که نیاز به گزینه‌های تشخیص و تخلیه‌ی پیشرفته دارند، بسیار مناسب است. در صورت نیاز می‌توان این پنل را گسترش داد و شبکه کرد تا بخشی از سیستم‌های اعلام حریق بزرگ‌تر شود؛ بنابراین یک راه‌حل ثابت برای هر اندازه‌ی نصب ارائه می‌دهد. پنل Syncro AS اعلام حریق Kentec همچنین به عنوان نسخه‌ی Lite نیز موجود است که راه‌حلی مقرون‌به‌صرفه برای نصب‌های مستقل کوچکتر که تنها نیاز به یک لوپ تشخیص دارند، ارائه می‌دهد.

پنل اعلام حریق کنتک مدل Syncro AS یک گزینه‌ی عالی برای سایت‌های کوچک تا متوسط است که نیاز به سیستم تشخیص حریق پیشرفته دارند.

(از مطلب کابل نسوز اعلام حریق نیز بازدید کنید.)

پنل اعلام حریق Syncro AS برند Kentec

خرید سیستم اعلام حریق Kentec

در این مطلب به معرفی سیستم‌های آنالوگ آدرس‌پذیر و سیستم‌های اعلام حریق متعارف برند Kentec انگلستان پرداختیم. این سیستم‌ها با بهترین کیفیت و جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا، محصولاتی قابل اطمینان به بازار جهانی عرضه می‌کنند. برای خرید انواع سیستم‌های اعلام حریق ایرانی و خارجی می‌توانید به مرکز اعلام حریق ارات مراجعه کنید. قیمت انواع سیستم‌های اعلام حریق را می‌توانید در صفحه لیست قیمت اعلام حریق بررسی کنید و برای اطلاعات بیشتر نیز با مشاوران این مرکز تماس بگیرید.

خرید سیستم اعلام حریق Kentec

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم