معرفی سیستم اطفا حریق FM-200

سیستم اطفا حریق FM200

Fm200 که معمولا با نام HFC-227ea نیز شناخته می‌شود، یک عامل تمیز اطفای حریق برای آتش‌سوزی‌های کلاس A، B و C است که با استاندارد عامل تمیز NFPA مطابقت دارد. عامل تمیز روشی سریع، ایمن و موثر برای اطفای آتش است، برای استفاده در محل‌های شلوغ ایمن بوده و اثری از خود به جای نمی‌گذارد. در ادامه این مطلب فایرفایت بیشتر در خصوص سیستم اطفا حریق FM200 صحبت خواهیم کرد.

منظور از سیستم اطفا حریق چیست؟

یک سیستم اطفا حریق شامل گروهی از واحدهای بسیار مهندسی شده است که هدف اولیه‌ی آنها خاموش کردن آتش با استفاده از یک ماده‌ی خاص است. عمدتا این سیستم‌ها شامل قطعاتی داخلی برای تشخیص زودهنگام نشانه‌های آتش از جمله دود، حرارت و غیره هستند. مکانیزم سیستم‌های اطفای حریق به یک سیستم هشدار دهنده متصل می‌شود که پس از تشخیص نشانه‌های آتش به کاربران و افراد هشدار داده و سپس اعمال لازم را برای اطفای حریق انجام می‌دهد.

از جمله سیستم‌های اطفای حریق می‌توان به سیستم اطفا حریق آیروسل، سیستم اطفای حریق فوم، سیستم اطفا حریق آبی، سیستم اطفا حریق گازی و نیز انواع سیستم اطفا حریق سقفی می‌شود که می‌توانند در کنار کپسول آتش نشانی در ساختمان‌ها نصب و بکار برده شوند.

 سیستم اطفا حریق چیست؟

سیستم اطفا حریق fm200

آتش سوزی، از جمله حوادث ناگواری می باشد که ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به یک ساختمان، وارد کند. در گذشته، ایمنی ساختمان ها در برابر حادثه آتش سوزی، بسیار پایین بود اما در ساختمان هایی که امروزه طراحی می شوند، از تجهیزات پیشرفته ای به منظور کاهش تلفات جانی و مالی، استفاده می گردد. یکی از تجهیزات پیشرفته ایمنی در برابر آتش سوزی، سیستم اطفا حریق fm200 می باشد. در این بخش، عوامل موثر در تعیین هزینه خرید سیستم فوق را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بررسی فاکتور های تعیین کننده هزینه خرید سیستم اطفا حریق fm200

فاکتور های مختلفی در تعیین هزینه خرید سیستم اطفا حریق fm200، تاثیرگذار هستند. در این قسمت، تمامی این فاکتور ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. کیفیت گاز fm200 مورد استفاده

گازِ مورد استفاده در سیستم اطفا حریق fm200، توسط شرکت های مختلف و با کیفیت های متفاوتی تولید می شود. قیمت خرید سیستم های اطفا حریقی که در ساختار آنها از گاز fm200 مرغوب استفاده شده است، از قیمت خرید سیستم هایی با کیفیتِ گاز متوسط، بالاتر می باشد. پیشنهاد می شود که شما تنها سیستم اطفا حریقی که کیفیت گاز آن بالا و قابل قبول است را در ساختمان خود نصب نمایید.

  1. قابلیت اتصال سیستم اطفا حریق fm200 به سیستم اعلام حریق

برخی از سیستم های اطفا حریق fm200، می توانند به سیستم اعلام حریق ساختمان نیز متصل شوند. بدین ترتیب، سیستم اعلام حریق می تواند در صورت تشخیص حادثه آتش سوزی، سیستم fm200 را به صورت خودکار فعال نماید. قیمت خرید سیستم های اطفا حریقی که قابلیت اتصال به سیستم اعلام حریق را دارند، نسبتا مناسب می باشد و به همین دلیل، در اکثر ساختمان ها، از این نوع سیستم ها استفاده می شود.

  1. شرکت تولید کننده سیستم اطفا حریق fm200

همانگونه که در پاراگراف های قبل نیز بیان کردیم، سیستم اطفا حریق fm200 و گاز آن، توسط شرکت های مختلفی تولید می شوند. کیفیت محصولات تولید شده توسط هر کدام از این شرکت ها متفاوت است و شما باید در هنگام خرید، این موضوع را مد نظر قرار دهید.

البته، معمولا هزینه خرید سیستم اطفا حریق fm200 از شرکت هایی که محصولات مرغوبی را تولید می کنند، نسبت به هزینه خرید این سیستم از شرکت های معمولی، کمی بالاتر است.

  1. استاندارد گاز fm200 

سیستم اطفا حریق fm200، دارای استاندارد جهانی از سازمان NFPA می باشد. داشتنِ این استاندارد، نشان دهنده کیفیت بالای سیستم فوق است. البته، برخی از شرکت های نامعتبر، سیستم های fm200 را با قیمتی ارزان در بازار به فروش می رسانند اما معمولا این سیستم ها دارای استاندارد NFPA نمی باشند.

  1. تجهیزات مورد استفاده جهت نصبِ سیستم اطفا حریق fm200

سیستم اطفا حریق fm200، در ساختمان های مختلفی قابل نصب است و در هر کدام از این ساختمان ها، باید تجهیزات خاصی را برای نصب سیستم فوق، مورد استفاده قرار داد. بنابراین، بسته به اینکه شما سیستم fm200 را در چه ساختمانی نصب می کنید، هزینه های نصب و راه اندازی آن، متفاوت خواهد بود.

  1. تجهیزات کنترل از راه دور مورد استفاده در سیستم اطفا حریق fm200

برخی از سیستم های اطفا حریق fm200، به سامانه کنترل از راه دور نیز مجهز می باشند. در این سیستم ها، کاربر می تواند با استفاده از گوشی موبایل خود، بر روی سیستم اطفا حریق ساختمان نظارت داشته باشد و از وقوع حادثه آتش سوزی، جلوگیری نمایند. به عنوان مثال، اگر سیستم اعلام حریق، وقوع یک حادثه آتش سوزی را تشخیص دهد، ابتدا پیام هشداری را به گوشی موبایل صاحب ساختمان ارسال می کند و سپس، به سیستم اطفا حریق fm200 دستور می دهد تا آتش را در کوتاه ترین زمانِ ممکن، خاموش نماید.

سیستم اطفا حریق FM200 چیست؟

سیستم اطفا حریق FM200 یکی از روش‌های اطفای حریق برای کاربردهای مختلف از جمله دستگاه‌های حساس الکتریکی گرفته تا تجهیزات صنعتی که از مایعات قابل اشتعال استفاده می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد و حفاظت در برابر آتش درجه یک و کاملی را ارائه می‌دهد. این نوع سیستم اطفا حریق برای برنامه‌هایی ایده‌آل است که در آنها پاک کردن سایر مواد اطفای حریق مشکل‌ساز است، وزن در برابر پتانسیل سرکوب تاثیر دارد، یک ماده‌ی غیررسانای الکتریکی مورد نیاز است و در نهایت اینکه سازگاری افراد ضروری است.

FM-200 شامل گاز فشرده‌ شده‌ی بی‌رنگ و بی‌بو است که به شکل مایع ذخیره شده است و در شرایط خطرناک به صورت بخار بی‌رنگ و غیر رسانا و شفاف آزاد می‌شود و بینایی افراد حاضر در محل را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

بهترین نکته در مورد سیستم اطفا حریق FM200 این است که این ماده هیچ اثری از خود بر جای نمی‌گذارد و سطح سمیت غیرقابل قبولی دارد که باعث می‌شود بتوان از آن در فضاهای شلوغ بدون ترس از کاهش اکسیژن، استفاده کرد. سیستم اطفا حریق Fm200 آتش را با مکانیزم‌های فیزیکی و همینطور شیمیایی خاموش می‌کند.

سیستم اطفا حریق FM200 یک مکانیسم اطفای حریق بدون آب است که تنها در عرض 10 ثانیه در یک محل خطر توزیع شده و در کمترین زمان آتش را خاموش می‌کند.

(از مطلب شستی اعلام حریق بازدید کنید.)

معرفی سیستم اطفا حریق FM200

نام شیمیایی Fm200 چیست؟

نام شیمیایی Fm200 هپتافلوئوروپروپان 1,1,1,2,3,3,3 است. به این گاز هیدروفلوئوروکربن 227ea (HFC) نیز گفته می‌شود و توسط Chemours با نام تجاری Fm200 تولید می‌شود. این گاز یک مایع بی‌رنگ و فشرده است که از آن برای خاموش کردن آتش استفاده می‌شود و جایگزینی محبوب برای سیستم‌های اطفا حریق هالون است. سیستم اطفا حریق Fm200 با نیتروژن و بدون آب تحت فشار قرار می‌گیرد و هنگام فعالسازی نیز به صورت گاز برای سرکوب آتش تخلیه می‌شود.

Fm200 فاقد کلر یا برم است و بنابراین تاثیری بر تخریب لایه‌ی ازن ندارد.

(با انواع دتکتور اعلام حریق آشنا شوید.)

 گاز Fm200 یا هیدروفلوئوروکربن 227ea (HFC)

نحوه عملکرد گاز Fm200

FM200 یک گاز اطفا حریق شیمیایی یا ترکیبی است که با حذف عناصر گرما یا رادیکال‌های آزاد اکسیژن، گرما و سوخت باعث خاموش شدن آتش می‌شود. یک تصور غلط رایج در مورد سیستم اطفا حریق FM200 وجود دارد و آن این است که استفاده از این عامل اطفای حریق باعث کاهش اکسیژن می‌شود. اما اینطور نیست و FM200 بر سطح اکسیژن تاثیری نمی‌گذارد و به همین خاطر معمولا از آن در افشانه‌های پزشکی استفاده می‌شود.

به طور معمول غلظت مکانیزم FM200 بین 7.9 درصد تا 8.5 درصد است که با توجه به نوع خطری که از آن جلوگیری می‌شود و همینطور دستورالعمل‌های تولیدکننده تجهیزات اصلی (OEM) و استانداردهای ISO14520 مشخص شده برای سیستم‌های اطفا حریق، تعیین می‌شود.

سیستم اطفا حریق FM200 عمدتا آتش را از طریق فرایند جذب گرما خاموش می‌کند و این اتفاق زمانی می‌افتد که عامل اطفای حریق در هنگام تخلیه از حالت مایع به بخار تبدیل می‌شود. بعلاوه FM200 فرایند واکنش احتراق را مختل می‌کند که منجر به سرکوب آتش می‌شود.

همانطور که گفتیم عامل اطفای حریق FM200 باعث کاهش سطح اکسیژن محیط نمی‌شود.

(در مورد کابل نسوز اعلام حریق بیشتر بدانید.)

نحوه عملکرد گاز Fm200

مزایای استفاده از سیستم اطفا حریق گاز FM200

سیستم اطفا حریق گاز FM200 یکی از بهترین سیستم‌ها برای اطفا حریق تجهیزات الکترونیکی است. در واقع استفاده از این عامل اطفای حریق با مزایای متعددی همراه است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

1. تاثیر سریع

صرف‌نظر از نوع آتش‌سوزی که در محل اتفاق می‌افتد، عامل FM200 قادر است تنها در 10 ثانیه به سطح اطفای حریق برسد و تا حد قابل توجهی خطر گسترش آتش‌سوزی و خارج از کنترل شدن آن را کاهش دهد. به این ترتیب این روش اطفای حریق میزان آسیب‌دیدگی تجهیزات را نیز بسیار کاهش می‌دهد.

سرعت واکنش گاز FM200 باعث کاهش آسیب آتش به تجهیزات می‌شود.

(با سیستم اعلام حریق آدرس پذیر و کاربرد آن آشنا شوید.)

2. ایمن برای استفاده در فضاهای بسته

گاز FM200 و سایر سیستم‌های اطفای حریق مبتنی بر گاز به طور گسترده مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و کاربردهای زیادی در دنیای واقعی دارند که ثابت می‌کند این عوامل برای استفاده در فضاهای بسته ایمن هستند و با خطر خفگی افراد همراه نیستند. گاز FM200 همچنین در افشانه‌های پزشکی (گازهای استنشاقی) نیز کاربرد دارند که نشان می‌دهد استنشاق آن بی‌خطر است.

FM200 و آرگونیت (Argonite) برای محیط زیست نیز بی‌خطر هستند زیرا مانند برخی از گازها و آیروسل به لایه‌ی اوزون آسیب نمی‌رسانند.

(در مورد پنل مرکزی یا مغز سیستم اعلام حریق بیشتر بدانید.)

3. صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی

از آنجایی که فقط مقدار کمی FM200 برای خاموش کردن آتش مورد نیاز است، محل‌هایی که از این عامل اطفای حریق استفاده می‌کنند، از جمله مراکز داده، نیاز به ذخیره تعداد بیشماری ظرف برای ذخیره‌ی مقدار کافی عامل اطفای حریق ندارند. این ویژگی باعث می‌شود فضای کمتری از محیط اشغال شود.

مزایای استفاده از سیستم اطفا حریق گاز FM200

کاربرد سیستم اطفا حریق FM200

برخی از کاربردهای رایج از سیستم اطفای حریق اف ام 200 شامل مراکز داده، اتاق‌های سرور و کنترل، تجهیزات مخابراتی و پزشکی، محل ذخیره‌سازی آرشیو و سوابق، اتاق‌های تمیز، تجهیزات روباتیک، محل ذخیره‌سازی رسانه‌ها، سایت‌های تاریخی، محل ذخیره‌سازی مایعات قابل اشتعال و غیره می‌شود.

(در فایرفایت با سیستم اعلام حریق متعارف آشنا شوید.)

چرا FM200 نسبت به سایر سیستم‌های اطفا حریق در مراکز داده پراستفاده‌تر است؟

آب و سایر سیستم‌های اطفا حریق مبتنی بر فوم خطر آسیب‌رساندن به تجهیزات الکتریکی را به همراه دارند. بنابراین به ندرت از آنها در کنار سیستم اعلام حریق مرکز داده استفاده‌تر است. شاید از این منطق پیروی کنید که برای مثال فوم تنها به تجهیزاتی آسیب می‌رساند که در آتش آسیب دیده‌اند و بنابراین هیچ مشکلی وجود ندارد اما این خطرات را انکار می‌کنید:

  • نشتی در لوله‌های توزیع می‌تواند باعث آسیب به سیستم‌ها شود
  • توزیع تصادفی مواد اطفای حریق با آلارم کاذب
  • تجهیزاتی که نزدیک به حریق هستند اما از آتش آسیبی ندیده‌اند

همه‌ی این موارد منجر به آسیب‌های غیرضروری به سیستم‌ها می‌شود که درواقع باید از آسیب رسیدن به آنها جلوگیری شود!

علاوه بر سیستم اطفا حریق FM200، سیستم‌های اطفا حریق مبتنی بر گاز دیگری نیز وجود دارد که مراکز داده می‌توانند از آنها برای جلوگیری از مشکلات فوق استفاده کنند که از جمله‌ی آنها می‌توان به آرگونیت اشاره کرد.

(از مطلب هوشمند سازی ساختمان بازدید کنید.)

کاربرد سیستم اطفا حریق FM200

آیا سیستم اطفا حریق Fm200 خطرناک است؟

این گاز سمیت کمی دارد و در صورت استفاده طبق دستورات شرکت سازنده، خطرات آن حاد یا طولانی‌مدت نخواهد بود. بخارات حاصل از گاز Fm200 هیچ تاثیر یا شاید تاثیر بسیار کمی بر پوست و چشم‌ها دارد اما هنگامی که به صورت مایع در تماس با پوست یا چشم قرار گیرد می‌تواند باعث سرمازدگی و یا انجماد چشم و پوست شود.

در صورت استنشاق بخارات گاز Fm200 با غلظت بالای بیش از حد مجاز، فرد ممکن است دچار سردرد، سرگیچه، از دست دادن هماهنگی، گیجی و در بدترین حالت از دست دادن هوشیاری شود. اما با پیروی دستورالعمل‌های شرکت سازنده، این سیستم اطفا حریق Fm200 حتی برای استفاده در مناطق شلوغ و پرجمعیت نیز ایمن و بی‌خطر است.

Fm200 نسبت به هالون 1301 سمیت کمتری دارد و بنابراین می‌توان از آن برای استفاده در مناطق اشغال شده نیز استفاده کرد.

(از مطلبی که در مورد نگهداری کمپرسور باد نوشته‌ایم بازدید کنید.)

ایمنی سیستم اطفا حریق Fm200

طراحی سیستم اطفا حریق Fm200

طراحی و نصب سیستم FM200 شامل تعیین مقدار عامل اطفای حریق، چیدمان لوله‌کشی، میزان افت فشار از طریق لوله‌کشی، لوازم جانبی و همینطور تثبیت محل و تعداد نازل‌ها برای تخلیه‌ی یکنواخت عامل اطفاء حریق در کل فضا می‌شود. طراحی این سیستم همچنین شامل تعیین چگالی پر شدن در سیلندرهای گاز برای جلوگیری از افت فشار سیستم برای تعیین تعداد سیلندرها نیز هست.

مقدار عامل اطفای حریق مورد نیاز برای غرقاب کردن کل فضا به طور مستقل بر اساس طراحی عامل لازم برای نوع آتش‌سوزی، زمان توقف برای اطفای حریق، مقدار مواد اضافی برای مراقبت از نشتی و غیره تعیین می‌شود. همچنین اندازه‌ی لوله‌ها، مسیرهای لوله‌ها و محل نصب نازل‌ها نیز توسط مالک یا مهندس مربوطه با توجه به فضا و امکانات موجود مشخص می‌شود.

(در فایرفایت با استانداردهای اعلام حریق آشنا شوید.)

طراحی سیستم اطفا حریق Fm200

خرید سیستم اطفا حریق FM200

سیستم اطفای حریق FM 200 یک عامل هالوکربنی است که به جای هالن به عنوان سیستم اطفاء حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب در خصوص مزایای استفاده از این سیستم اطفاء حریق صحبت کردیم و همانطور که گفتیم این عامل سرکوب‌کننده آتش خطری برای انسان و محیط زیست به همراه ندارد.

این سیستم‌ها پس از دریافت سیگنال آتش‌سوزی، ظرف 10 ثانیه فعال شده و سیلندرها تخلیه می‌شوند تا آتش را خاموش کنند. شارژ گاز Fm200 پس از تخلیه شدن و اطفای حریق انجام می‌شود. همچنین وزن کپسول Fm200 نیز با توجه به اندازه‌ی سایت و محل محافظت شده تعیین می‌شود.

فروش Fm200 در مراکز معتبر ارائه‌دهنده‌ی سیستم‌های اعلام و اطفا حریق انجام می‌شود که می‌توانید قیمت سیستم اطفا حریق Fm200 را نیز بدست آورید.

قیمت خرید سیستم های کنترل از راه دورِ fm200، نسبتا بالاتر از قیمت خرید سیستم های معمولی می باشد و به همین دلیل، برخی از افراد ترجیح می دهند تا سیستم های معمولی را در ساختمان خود نصب کنند.

منبع مطلب

خرید سیستم اطفا حریق FM200

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم