سیستم اطفا حریق کالن: معرفی اسپرینکلر آتش نشانی کالن + عکس

سیستم اطفا حریق کالن

نصب سیستم‌های اعلام و اطفا حریق در ساختمان‌ها روش ایمنی برای حفاظت در برابر حریق است. سیستم‌ها و برندهای مختلفی برای این منظور طراحی و تولید شده‌اند که در ادامه‌ی این مطلب اعلام حریق آرات تصمیم داریم به معرفی سیستم اطفا حریق کالن و اسپرینکلر آتش نشانی کالن بپردازیم.

اسپرینکلر آتش نشانی چیست؟

در کنار انواع سیستم‌های اعلام حریق از جمله سیستم اعلام حریق متعارف و اعلام حریق آدرس پذیر، سیستم‌های اطفا حریق مختلفی از جمله اسپرینکلر آتش نشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم اسپرینکلر شامل یک دستگاه تامین آب می‌شود که آب لازم برای اطفای حریق را فراهم می‌کند. سرهای اسپرینکلر می‌توانند حرارت ناشی از حریق را تشخیص داده و فعال شوند اما برای اطمینان بیشتر معمولا اسپرینکلرها به دتکتور حرارتی اعلام حریق نیز متصل می‌شوند.

انواع مختلفی از اسپرینکلرها وجود دارد که هر کدام با توجه به الگوی اسپری، جهت‌گیری و زمان پاسخگویی طبقه‌بندی می‌شوند.

(در مورد انواع دتکتور اعلام حریق از جمله دتکتور دودی در صفحات مربوطه مطالعه کنید.)

اسپرینکلر آتش نشانی در سیستم اطفا حریق

سیستم اطفا حریق کالن

اسپرینکلرها برای نصب در جهت خاصی طراحی و ساخته می‌شوند. این مساله باعث انعطاف بیشتر در طراحی می‌شود اما لازم است اطمینان حاصل شود اسپرینکلرها در جهتی که برای نصب در آن طراحی شده‌اند، نصب شوند. اسپرینکلر پایین‌زن به گونه‌ای طراحی شده است که باید طوری نصب شود که جریان آب به سمت پایین و در مقابل دفلکتور هدایت شود. اسپرینکلر پایین زن کالن مدل KN-3327 یکی از باکیفیت‌ترین محصولات در دسته‌ی سیستم اطفا حریق برند کالن است که به بازار ارائه می‌شود.

سیستم اطفا حریق کالنمورد تایید سازمان آتش‌نشانی تهران، مشهد و سایر شهرهای ایران است.

(از مطلبی که در مورد شستی اعلام حریق نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

سیستم اطفا حریق کالن چیست

سیستم اطفا حریق کالن: خرید اسپرینکلر پایین زن کالن

عملکرد اسپرینکلرهای آتش به گونه‌ای است که در صورت وقوع حریق، گرمای ناشی از آن باعث می‌شود مایع درون حباب شیشه‌ای اسپرینکلر منبسط شده و در نهایت منجر به شکسته شدن حباب آن شود. این فرایند در ادامه باعث می‌شود آب از اسپرینکلر خارج شود. آب پس از برخورد با صفحه‌ی منحرف‌کننده یا دفلکتور با الگویی ثابت و یکنواخت روی آتش پخش می‌شود و آن را خاموش می‌کند.

اسپرینکلر آتش نشانی پایین زن کالن

ساختار اسپرینکلر پایین زن کالن

اسپرینکلر پایین زن در سیستم اطفا حریق کالن شامل بخش‌های مختلفی از جمله دفلکتور برای منحرف کردن جریان آب، قاب یا بدنه‌ی اسپرینکلر از جنس برنجی، سنسور حرارتی برای تشخیص حرارت که با حباب شیشه‌ای درجه‌بندی می‌شود و درپوش که برای بستن خروجی آب و جلوگیری از پخش آب در مواقع غیرضروری کاربرد دارد.

جنس بدنه اسپرینکلر کالن از آلیاژ مس محکم ساخته شده است تا تحمل فشار بالا و همینطور مقاومت کافی در برابر خوردگی داشته باشد. دفلکتور نیز از جنس مس یا برنج ساخته می‌شود. مجموعه‌ی اسپرینکلر با پلی استر سفید، پلی استر مشکی، آبکاری کروم یا آبکاری طلایی انجام می‌شود.

عامل آب‌بندی اسپرینکلر پایین‌زن در سیستم اطفا حریق کالن شامل واشر استیل از جنس آلیاژ نیکل-کروم با روکش دوطرفه است.

(در مورد کابل نسوز اعلام حریق در صفحه‌ی مربوطه مطالعه کنید.)

ساختار اسپرینکلر آتش نشانی کالن

نحوه عملکرد اسپرینکلر پایین زن در سیستم اطفا حریق کالن

اسپرینکلر پایین‌زن کالن مدل KN-3327 متشکل از یک لامپ شیشه‌ای حساس به گرما است که به لوله متصل می‌شود و مانع از خروج آب از لوله‌ها می‌شود. هنگامی که آتش‌سوزی اتفاق می‌افتد، حباب شیشه‌ای اسپرینکلر که حساس به گرما است، منبسط شده و می‌ترکد و باعث خروج اب از لوله می‌شود.

بر خلاف تصور عمومی که فکر می‌کنند همه‌ی اسپرینکلرها با هم فعال می‌شوند، لازم است بدانید تنها اسپرینکلرهایی فعال می‌شوند که در معرض حرارت قرار می‌گیرند. به همین خاطر خسارت ناشی از فشار آب و خیس شدن تجهیزات یا وسایل به حداقل می‌رسد.

(در مورد پنل اعلام حریق و عملکرد آن مطالعه کنید.)

عملکرد اسپرینکلر در سیستم اطفا حریق کالن

شرایط نگهداری از اسپرینکلر آتش نشانی پایین‌زن کالن

اسپرینکلر آتش نشانی سیستم اطفا حریق کالن باید در نقاطی نصب شود که دما در حالت عادی به بیش از 38 درجه‌ی سانتی‌گراد نمی‌رسد. علاوه بر این، در صورت هرگونه تعمیر یا تغییر در ساختمان باید دقت شود که روی اسپرینکلرها نباید رنگ‌آمیزی، آبکاری، پوشش و غیره قرار گیرد. از نصب اسپرینکلرهای آسیب‌دیده باید اجتناب شود.

تفاوت اسپرینکلر پایین‌زن و بالازن در سیستم اطفا حریق کالن

دو نوع اصلی اسپرینکلرهای آتش نشانی، اسپرینکلرهای پایین‌زن و بالازن هستند که با توجه به محل قرارگیری یا نصب روی لوله‌ی آب تعیین می‌شوند. اسپرینکلرهای پایین‌زن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در زمان نصب، جریان آب به سمت پایین و در مقابل دفلکتور هدایت شود. این اسپرینکلرها بسیار رایج هستند اما نمی‌توان از آنها برای سیستم‌های لوله خشک استفاده کرد زیرا ممکن است آب بین لوله‌های اسپرینکلر و خط انشعاب محبوس شده و باعث انسداد جریان آب شود.

اسپرینکلرهای بالازن از سوی دیگر دارای الگوی اسپری هستند و شبیه به اسپرینکلرهای پایین‌زن هستند. با این تفاوت که اسپرینکلرهای بالازن در بالای خطوط انشعاب یا شاخه‌ها نصب می‌شوند و پاشش آب به سمت بالا در مقابل دفلکتور است. از این اسپرینکلرهای بالازن می‌توان در سیستم‌های لوله خشک نیز استفاده کرد.

در ادامه بیشتر در خصوص تفاوت این دو نوع اسپرینکلر در سیستم اطفا حریق کالن توضیح می‌دهیم.

تفاوت اسپرینکلر بالازن و پایین‌زن از نظر پیکربندی

هر کدام از اسپرینکلرهای بالازن و پایین‌زن دارای پیکربندی خاصی هستند که باعث می‌شود انتشار و نوع پخش کردن آب در آنها متفاوت باشد. در اسپرینکلر بالازن آب به صورت یک الگوی دایره‌ای رو به هوا پخش می‌شود. این در حالی است که در اسپرینکلرهای پایین‌زن در سیستم اطفا حریق کالن که از لوله آویزان است، آب با الگوی دایره‌وار اما رو به پایین منتشر می‌شود.

تفاوت اسپرینکلر بالازن و پایین‌زن از نظر قابلیت رویت

اسپرینکلرهای بالازن بیشتر در انبارها و ساختمان‌های بزرگ استفاده می‌شود و معمولا سر اسپرینکلر قابل مشاهده است زیرا در پشت سقف پنهان نمی‌شود. در مقابل اسپرینکلرهای پایین‌زن در ادارات و ساختمان‌های مسکونی نصب می‌شوند و در دو نوع قابل مشاهده یا پنهان وجود دارند.

اسپرینکلرهای پایین‌زن مخفی دارای یک پوشش مخصوص هستند که در صورت وقوع حریق و بالا رفتن دما این کلاهک به طور اتوماتیک از اسپرینکلر جدا شده و سیستم فعال می‌شود.

(با سیستم اطفا حریق آریاکوپلینگ بیشتر آشنا شوید.)

تفاوت اسپرینکلر بالازن و پایین‌زن از نظر پوشش‌دهی

اسپرینکلرهای آتش‌نشانی بالازن بیشتر در مکان‌هایی نصب می‌شوند که در زمان وقوع حریق، انسداد مانع از پاشیده شدن آب شود و ارتفاع آن نیز به آنها اجازه می‌دهد آب به اطراف موانع احتمالی نیز پاشیده شود. با این حال در این نوع اسپرینکلرها ممکن است لوله مانع از آب‌پاشی درست در حین عملیات اطفای حریق شود. از اسپرینکلر پایین زن سیستم اطفا حریق کالن نیز در ادارت یا خانه‌ها استفاده می‌شود که موانع آب‌پاشی کمتر است.

تفاوت اسپرینکلر پایین‌زن و بالازن از نظر پوشش منطقه

نصب اسپرینکلر آتش نشانی سیستم اطفا حریق کالن

نصب سیستم‌های اعلام و اطفا حریق از جمله سیستم اطفا حریق کالن و اسپرینکلرهای آتش‌نشانی این برند، نیاز به تخصص کافی در این زمینه دارد. انجام لوله‌کشی‌ها، بررسی تعداد کافی اسپرینکلر برای یک محیط، نصب نازل و شیرآلات و غیره همگی مواردی است که باید با دقت انجام شود. در صورت نصب نادرست و غیرتخصصی، احتمال عملکرد درست سیستم در مواقع حریق بسیار کم خواهد بود و این می‌تواند با خسارات جبران‌ناپذیری همراه باشد.

برای نصب انواع سیستم اعلام و اطفا حریق، از جمله سیستم اطفا حریق کالن می‌توانید با مشاوران مرکز اعلام حریق تماس بگیرید. با بررسی قیمت اسپرینکلر آتش نشانی کالن و کیفیت این محصولات، برای ایمنی بیشتر خانه‌ها یا املاک خود اقدام کنید. ضمنا شما می‌توانید لیست قیمت سیستم اعلام حریق را نیز مشاهده کنید.

نصب اسپرینکلر آتش نشانی سیستم اطفا حریق کالن

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم