شیر حساس به زلزله : معرفی و قیمت شیر قطع کن حساس به زلزله + عکس

شیر حساس به زلزله (Earthquake valve)

شیر حساس به زلزله یک راه ساده اما موثر برای اطمینان از عدم وقوع انفجار یا آتش‌سوزی گاز پس از زلزله است. این دستگاه برای زلزله، تصادفات و هر رویداد یا ضربه‌ای طراحی شده است. در ادامه‌ی این مطلب تصمیم داریم در مورد شیر حساس به زلزله گاز، قیمت شیرِ حساس به زلزله، نحوه نصب شیر حساس به زلزله، شیر قطع کن اتوماتیک گاز، سنسور حساس به زلزله و شیر قطع کن حساس به زلزله نکاتی را بیان کنیم.

شیر حساس به زلزله

ردیفسایزقیمت
1یک اینچ۱،۵۰۰،۰۰۰
2یک و یک چهارم اینچ۱،۶۰۰،۰۰۰
3یک و نیم اینچ۱،۷۰۰،۰۰۰
4دو اینچ۱،۹۰۰،۰۰۰

بهترین تجهیزات پیشگیری از حوادث

در میان تجهیزات حفاظتی موجود در برابر زلزله می توان موارد بسیار متنوعی را مشاهده کرد. یکی از مهم ترین تجهیزات موجود که به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد شیر های قطع کن زلزله می باشد. می توان از این محصولات در هر مکانی قبل از کنتر ها به صورت گسترده ای استفاده کرد. قیمت شیر قطع کن گاز زلزله را می توان به شکل های مختلف بیان کرده و به راحتی از آن ها بهره برد. در نظر داشته باشید که این محصولات در مدل های مختلف تولید می شوند. می توان به راحتی آن ها را در زمینه های گوناگونی مورد استفاده قرار داد. در صورتی که از مدل های با کیفیت موجود به درستی استفاده کنید می توانید بهترین ایمنی را برای محل زندگی خود به وجود بیاوررد.

برای نصب و راه اندازی این محصولات می توان راه های مختلف را انتخاب کرد. توجه داشته باشید که انواع مدل های موجود بر اساس حسگر های دقیق خود کار می کنند. می توانید با توجه به مدل های مختلف بهترین بازدهی را مشاهده کنید. در صورتی که سنسور های موجود در این شیر ها لرزش را احساس کنند با سرعت بالایی گاز ورودی به ساختمان را قطع می کنند. قیمت شیر قطع کن گاز زلزله با توجه به سایز بندی های موجود نیز بیان می شوند. می توان بهترین مدل ها را با توجه به نوع کاربری ساختمان در اختیار داشت.

توجه داشته باشید که کیفیت در این شیر ها به موارد زیادی وابسته می باشد. توجه به این نکات باعث می شود تا شما در زمانی کم بهترین خرید ها را انجام دهید. در صورتی که خرید های خود را از برند های معتبر انجام دهید می توانید بهترین عملکرد را مشاهده کنید. قطعا در این شیر ها قیمت یکی از عوامل تاثیر گذار در خرید می باشد. در نظر داشته باشید که بهتر است قبل از خرید به صورت کامل تحقیق کنید.

شیر حساس به زلزله چیست؟

شیر حساس به زلزله (Earthquake valve) یک روش اتوماتیک برای قطع جریان گاز فشار کم در مواقع زلزله‌های بزرگ و یا در صورت شکسته شدن لوله به هر دلیل دیگر است. شیر قطع کن اتوماتیک گاز هم برای گاز طبیعی و هم برای گاز مایع (LPG) قابل استفاده است و از تجهیزات جانبی مهم برای ایمنی در ساختمان‌ها محسوب می‌شود. شیر زلزله بر روی کنتور گاز (معمولا بین تاسیسات کنتوری شرکت و لوله‌کشی سازه) نصب می‌شود و طوری طراحی شده است که در صورت نشت گاز و یا شکستن خط لوله در هنگام زلزله، به سرعت جریان گاز را متوقف کند تا از ساختمان در برابر انفجار حاصل از نشت گاز، محافظت شود.

شیرهای زلزله بر اساس یک اصل ساده، ثابت و دقیق کار می‌کنند. وقتی که شیر در معرض زلزله‌ی 5.1 ریشتری یا بیشتر قرار می‌گیرد، حسگر حرکت می‌کند و شناور شیر را آزاد می‌کند که باعث مسدود شدن خط شده و از ورود گاز به ساختمان جلوگیری می‌کند. پس از انجام بازرسی ایمنی و اطمینان از عدم وجود نشتی در ساختمان، شیر به صورت دستی دوباره تنظیم می‌شود.

آتش‌سوزی یا انفجار ناشی از شکستگی خط لوله‌ی گاز می‌تواند بیش از خود زلزله خسارت به بار آورد و به همین خاطر شرکت‌های گازرسانی توصیه می‌کنند در صورت استشمام بوی گاز پس از زلزله، فورا نسبت به قطع گاز اقدام شود اما اگر فردی در محل حضور نداشته باشد شیرِ حساس به زلزله فورا گاز را قطع می‌کند.

شیر حساس به زلزله چیست

افزایش ایمنی با شیر ضد زلزله گاز

در میان تجهیزات موجود در دنیای آتش نشانی همیشه وسایلی که باعث جلوگیری از حوادث می شوند بسیار کاربردی می باشند. می توان با استفاده از این وسایل و تجهیزات بهترین ایمنی را در یک محیط ایجاد کرد. شیر ضد زلزله گاز یکی از بهترین تجهیزات موجود در این زمینه می باشد. این شیر ها با داشتن ساختار های بسیار دقیق خود می توانند قطع گاز را در زمانی کم انجام دهند. توجه داشته باشید که گازگرفتگی در هنگام زلزله یکی از شایع ترین مشکلات موجود می باشد. در مناطق زلزله خیز افراد می توانند از این شیر ها برای منازل خود استفاده کنند.

در نظر داشته باشید که اطلاعات زیادی در مورد این شیر ها وجود دارد که باید به صورت دقیق آن ها را بررسی کنید. در نظر داشته باشید که شیر ضد زلزله گاز در تنوع بالایی تولید می شود. می توانید با توجه به نوع لوله کشی گاز خود از این محصولات نهایت استفاده را داشته باشید. این شیر ها با حساسیت های مختلف در بازار وجود دارند. باید توجه داشته باشید که این شیر ها باید با دقت بالایی عمل کنند تا بتوان با اطمینان بالایی از آن ها استفاده کرد. در صورتی که به درستی این شیر ها را نصب کنید می توانید بهترین کارایی را نیز مشاهده کنید.

در نظر داشته باشید که اغلب پایه های گاز که شرکت گاز از آن ها استفاده می کند دارای سنسور های زلزله می باشند اما دقت آن ها بسیار کم می باشد. در نظر داشته باشید که خرابی سنسور های زلزله شرکت گاز نیز بسیار زیاد می باشد. می توانید با استفاده از شیر ضد زلزله گاز بهترین کارایی را مشاهده کنید. در صورتی که از مدل های با کیفیت استفاده کنید سرعت قطع بسیار بالایی را مشاهده خواهید کرد.

انواع شیر قطع‌کن اتوماتیک گاز

شیرهای حساس به زلزله، شیرهای اختصاصی هستند که به کنتور گاز متصل می‌شوند. این شیرها در مواقع اضطراری به طور خودکار بسته می‌شوند و جریان گاز به خط را قطع می‌کنند. دو نوع متداول از شیر حساس به زلزله گاز وجود دارد:

  1. شیر قطع‌کننده‌ی گاز طبیعی؛ این شیرها زمانی که زلزله‌ای به بزرگی 5.1 ریشتر یا بیشتر تشخیص داده شود، فعال می‌شوند.
  2. شیر جریان اضافی؛ این شیرها زمانی فعال می‌شوند که نشت گاز یا افزایش فشار در جایی از خط گاز تشخیص داده شود.

( در صفحه‌ی اعلام حریق سنس با محصولات این برند محبوب آشنا شوید.)

دو نوع متداول از شیر حساس به زلزله گاز

شیر جریان اضافی (Excess-Flow Valves) چیست؟

شیر جریان اضافی یک وسیله‌ی ایمنی است که بر روی خطوط توزیع گاز طبیعی نصب می‌شود تا در صورت آسیب دیدن لوله‌ی زیر زمینی یا افزایش قابل توجه در جریان گاز طبیعی به طور خودکار بسته شود و جریان گاز طبیعی را محدود کند. این شرایط معمولا در اثر حفاری یا ساخت و ساز ایجاد می‌شود اما همچنین می‌تواند در اثر آسیب به کنتور گاز طبیعی در اثر ضربه‌ی وسیله‌ی نقلیه نیز ایجاد شود.

شیر جریان اضافی می‌تواند خطر انفجار، آتش‌سوزی و صدمات شخصی را کاهش دهد زیرا جریان گاز طبیعی را مسدود یا محدود می‌کند. نصب شیر جریان اضافی ساختمان را در برابر خرابی لوازم خانگی، سوراخ‌های کوچک در خطوط لوله‌ی زیرزمینی و آسیب خط لوله در اثر زلزله یا سیل محافظت نمی‌کند. درک این نکته مهم است که یک شیر جریان اضافی، جریان گاز طبیعی را به طور کامل قطع نمی‌کند و ممکن است همچنان نشت گاز رخ دهد که منجر به شرایط خطرناک می‌شود.

شیر جریان اضافی (Excess-Flow Valves)

چرا نصب شیرِ حساس به زلزله مهم است؟

زمین‌لرزه‌های قدرتمند می‌توانند فورا باعث شکستگی لوله‌های گاز و نشت گاز بسیار خطرناک شوند. نشت گاز به ویژه در داخل سازه‌ها که گاز به دام افتاده و تجمع می‌یابد، بسیار خطرناک است. گاز محبوس‌شده بسیار قابل اشتعال و خطرناک است. علاوه بر ایجاد نشت گاز، زلزله اغلب موقعیت‌هایی را ایجاد می‌کند که گاز ممکن است به راحتی مشتعل شود. اگر زمین‌لرزه باعث آتش‌سوزی شود و آتش با گاز داخل سازه تماس پیدا کند می‌تواند منجر به انفجار شود.

بدترین خسارت‌های ناشی از زلزله اغلب به خاطر نشت گاز اتفاق می‌افتد. شیر حساس به زلزله از ساختمان و محل زندگی شما در برابر نشت گاز ناشی از زلزله و آتش‌سوزی احتمالی پس از آن محافظت می‌کند. پس از زلزله، با اطمینان از سالم بودن لوله‌های گاز و عدم آسیب رسیدن به آنها می‌توانید شیر را دوباره تنظیم و فعال کنید. اگر خطوط گاز آسیب دیده باشند نیز شیرِ حساس به زلزله اطمینان ایجاد می‌کند که گاز وارد فضای داخلی نشود تا زمانی که نسبت به تعمیر آنها اقدام شود.

(در مطلب دتکتور دودی کانال در مورد این محصول نکاتی کاربردی بیان کرده‌ایم.)

اهمیت نصب شیر حساس به زلزله

شیر حساس به زلزله چگونه عمل می‌کند؟

نحوه‌ی عملکرد شیرِ حساس به زلزله بسیار ساده است. شیر بر روی کنتور گاز نصب می‌شود؛ جایی که کنتور به لوله‌های گاز خانه متصل می‌شود. در واقع می‌توان این شیر را به عنوان آستانه‌ای بین منبع گاز و خانه در نظر گرفت. به طور معمول گاز از این آستانه عبور می‌کند همانطور که از سایر قسمت‌های لوله عبور می‌کند. با این حال در زمان وقوع زلزله، شیر این آستانه را می‌بندد و جریان گاز به داخل خانه قطع می‌شود.

(در مطلب دلایل وقوع حریق با مهم‌ترین دلایل رخداد حریق آشنا می‌شویم.)

در داخل شیر، یک توپ فلزی وجود دارد که روی حلقه‌ای بالای مسیر گاز عبوری، معلق است. در صورت وقوع زلزله، لرزش باعث خارج کردن این توپ فلزی از جای خود می‌شود؛ توپ در گذرگاه زیر آن می‌افتد و جریان گاز را مسدود می‌کند. تا زمانی که شیر را مجددا تنظیم نکنید گاز نمی‌تواند وارد لوله‌ها و وارد خانه‌ی شما شود. برای تنظیم مجدد شیر زلزله، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که توپ فلزی را به حالت اولیه‌ی خود بازگردانید.

نحوه‌ی عملکرد شیر حساس به زلزله

نحوه نصب شیر حساس به زلزله

شیر زلزله بدون مزاحمت و دردسر است و تقریبا می‌توان گفت نصب بسیار راحتی نیز دارد. اول از همه، باید منبع گاز ساختمان مورد نظر به طور کامل قطع شود. این امر ضروری است چرا که برای نصب شیر باید لوله‌های گاز باز شوند. در مرحله‌ی بعد، لوله‌های تامین خانه از کنتور گاز جدا می‌شوند و بسته به نحوه‌ی عملکرد سیستم نیز ممکن است بخش‌هایی از لوله‌ها تغییر کرده یا حذف شوند. این کار باعث می‌شود که دستگاه شیر حساس به زلزله بین لوله‌های تغذیه و کنتور قرار گیرد.

پس از ایجاد فضا، شیر زلزله مستقیما به انتهای جعبه‌ی تامین گاز متصل می‌شود. شیر زلزله شبیه به یک جعبه‌ی کوچک یا شبیه به یک سیلندر است و معمولا رنگ متفاوتی دارد تا راحت‌تر از بقیه‌ی لوله تشخیص داده شود. در نهایت شیر حساس به زلزله به خود لوله‌های خانه متصل می‌شود. زمانی که شیر زلزله کاملا متصل شد چند بار آن را مورد آزمایش قرار می‌دهند تا از عملکرد آن اطمینان حاصل شود.

(پیشنهاد می‌کنیم مطلب تجهیزات گاز سنجی را در وبسایت ما از دست ندهید.)

 نحوه نصب کردن شیر حساس به زلزله

نکات خرید شیر قطع‌کننده‌ی اتوماتیک گاز

اگر تصمیم به خرید شیر حساس به زلزله یا جریان اضافی برای ساختمان خود دارید، لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • قیمت شیر حساس به زلزله: هزینه‌ی شیر زلزله بسته به نوع و سایز شیر و همینطور تجهیزات مورد نیاز برای نصب و شرکت نصب‌کننده‌ی آن متغیر است.
  • انتخاب شیر زلزله: برای انتخاب شیر و یک برند مناسب، با یک مرکز اعلام حریق معتبر تماس بگیرید تا با انواع شیر زلزله آشنا شوید.
  • محل خرید شیر زلزله: شیر زلزله را می‌توانید از خود شرکت سازنده و یا نمایندگی‌های مجاز شرکت‌ها خریداری کنید.
  • استخدام یک پیمانکار: برای نصب شیر زلزله یا شیر قطع جریان اضافی می‌توانید از یک پیمانکار کمک بگیرید.

قیمت شیر حساس به زلزله

خرید شیر ضد زلزله گاز

برای خرید شیر ضد زلزله گاز می توان نکات زیادی را بیان کرد. با توجه به این نکات شما می توانید خرید های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. در نظر داشته باشید که برای خرید این محصولات باید به ویژگی های زیادی توجه کنید. این شیر ها قبل از کنتور نصب شده و به صورت دقیق می توانند لرزش را تشخیص دهند. در صورتی که بر روی لوله ها لرزش شدیدی رخ دهد این شیر ها به صورت اتوماتیک عمل کرده و عملیات قطع را انجام می دهند. برای خرید این شیر ها باید به سایز های متنوع موجود نیز توجه داشته باشید. امروزه این شیر ها در ابعاد و اشکال مختلف تولید می شوند.

شرکت های داخلی و خارجی زیادی این شیر ها را تولید کرده و به بازار عرضه می کنند. در صورتی که به ایمنی بالایی برای محل خود احتیاج دارید قطعا استفاده از این شیر ها بسیار ضروری می باشد. می توانید با خرید این محصولات از حوادث بزرگ زیادی جلوگیری کنید. در نظر داشته باشید که این شیر ها با متریال های متنوعی نیز تولید می شوند. می توان به بهترین شکل ممکن از این شیر ها استفاده کرده و بهترین عملکرد را مشاهده کرد.

در هنگام خرید این محصولات می توانید به راحتی آن ها را تست کنید. تست کردن این شیر ها بسیار راحت بوده و می تواند برای شما اطمینان خاطر بالایی را به وجود بیاورد. در نظر داشته باشید که میزان حساسیت موجود در این شیر ها را می توان به شکل های مختلف تعیین کرد. برای خرید انواع مدل های موجود می توانید از مجموعه های معتبر استفاده کنید. در صورتی که از مجموعه های معتبر خرید های خود را انجام دهید می توانید بهترین بازدهی و ضمانت نامه ها را دریافت کنید.

خرید شیر حساس به زلزله از مرکز اعلام حریق آرات

داشتن شیر زلزله که به آن شیر قطع‌کننده‌ی گاز اتوماتیک هم گفته می‌شود، به عنوان بخشی از سیستم لوله‌کشی گاز خانه‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شیر زلزله به عنوان دریچه‌ای روی کنتور نصب می‌شود تا به صورت خودکار جریان گاز کم‌فشار به سازه‌ای مانند ساختمان‌های مسکونی را در هنگام وقوع زلزله‌های بزرگ، قطع کند.

اگر یک لوله در حین زلزله دچار شکستگی شود، سنسور حساس به زلزله به طور اتوماتیک جریان گاز طبیعی به داخل خانه را با فعال شدن سنسور، قطع می‌کند. به این ترتیب می‌توان از وقوع حریق و انفجار ناشی از نشت گاز پیشگیری کرد. برای خرید شیر حساس به زلزله و یا اطلاع از قیمت شیر حساس به زلزله می‌توانید با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات تماس بگیرید.

سنسور حساس به زلزله

عوامل تاثیر گذار بر قیمت شیر قطع کن گاز زلزله

برای خرید شیر های قطع کن گاز می توان مدل های بسیار متنوعی را معرفی کرد. در نظر داشته باشید که کیفیت در این شیر ها با توجه به موارد بسیار متعددی بیان می شود. استفاده از این شیر ها باعث می شود تا شما با خیالی آسوده خانه خود را ترک کنید. قیمت شیر قطع کن گاز زلزله با توجه به مزایای بسیار زیادی که دارد بسیار عالی می باشد. ارزش خرید این شیر ها برای مکان های مختلف بسیار بالا و جذاب می باشد. افرادی که این شیر ها را در خانه های خود نصب می کنند می توانند به راحتی آن ها را تست کنند. در نظر داشته باشید که این شیر ها  باید توسط افراد متخصص نصب شده و تست شوند.

در صورتی که خرید های خود را از مجموعه های معتبر انجام دهید می توانید بهترین قیمت شیر قطع کن گاز زلزله را مشاهده کنید. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر روی قیمت شیر قطع کن گاز زلزله می توان به برند های تولید کننده اشاره کرد. شرکت های داخلی و خارجی بسیار زیادی این محصولات را تولید کرده و به بازار عرضه می کنند. با توجه به بودجه مد نظر خود می توانید مدل های مناسب را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این محصولات را از فروشگاه های معتبر و با ضمانت نامه خریداری کنید. در صورتی که این شیر ها دارای مشکل باشند در هنگام تست کردن می توانید به عیب های آن ها پی ببرید.

این محصولات برای تمامی شهر ها و مناطق کشور مناسب می باشند. می توانید با کیفیت بالایی این محصولات را خریداری کرده و از آن ها نهایت بهره برداری را داشته باشید. از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت می توان به سایز بندی های مختلف اشاره کرد. این شیر ها را می توان برای مناطق صنعتی نیز به راحتی مورد استفاده قرار داد. در نظر داشته باشید که استفاده از این وسایل باعث جلوگیری از خسارت های بسیار زیادی می شود.

قیمت شیر ضد زلزله گاز

برای خرید انواع شیر ضد زلزله گاز یکی از مهم ترین نکات که باید به آن توجه داشته باشید قیمت می باشد. قیمت گذاری این شیر ها را می توان به شکل های مختلف انجام داد. در نظر داشته باشید با توجه به سایز های مختلف این شیر ها می توان قیمت گذاری را انجام داد. در برند های مختلف و متنوع موجود می توان قیمت های متفاوتی را نیز مشاهده کرد.

در نظر داشته باشید که کیفیت در این شیر ها باعث می شود تا قیمت های بیان شده بسیار عالی باشند. در صورتی که از مدل های با کیفیت موجود استفاده کنید می توانید قیمت های بسیار بهتری را در اختیار داشته باشید. قطعا ایجاد ایمنی در یک مکان به کمک این شیر ها بسیار مهم و مقرون به صرفه می باشد. بهتر است که نصب این محصولات را به کمک افراد و تکنسین های متخصص انجام دهید. دقت در نصب به همراه برخی ویژگی های دیگر می تواند برای شما بهترین کارایی را داشته باشد.

منبع

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم