کاربرد کابل LHD در سردخانه: کاربرد کابل دتکتور حرارتی خطی در ایمن سازی سردخانه + عکس

کاربرد کابل LHD در سردخانه ها

کاربرد کابل LHD در سردخانه

سردخانه‌ها به تجهیزات سرمایشی گسترده و بزرگی مجهز هستند که گاهی به مساحت‌های چند هزار متری می‌رسند. سردخانه‌ها در حال حاضر آنقدر پیشرفت کرده‌اند که شامل زیر مجموعه‌های گسترده‌ای مثل تونل‌های انجماد، سردخانه‌های زیر صفر، آیس بانک‌ها، کارخانه‌های یخ سازی و امثالهم می‌شوند. این تجهیزات گسترده در مساحت بزرگ، کالاهایی را که عجیب در برابر حرارت حساس هستند را در خود انباشته‌اند. در این متن می‌خواهیم با نحوه‌ی ایمن سازی این فضای سرد و یخ زده از آتش و کاربرد کابل LHD در سردخانه بپردزایم.

کاربرد کابل LHD در ایمن سازی سردخانه

ایمن سازی سردخانه‌ها از آتش و کاربرد کابل LHD در سردخانه

بر عکس سیلوها که تجهیزات اندکی دارند و بیشتر بخاطر شرایط ذخیره سازی و آب و هوایی در معرض آتش سوزی هستند، سردخانه‌ها مملو از تجهیزات گسترده و بزرگ هستند که فقط یک جرقه الکتریکی می‌تواند کل تجهیزات سرد خانه را برهم زند و آتشی مهیب از دل سرمای سردخانه بسازد. سیستم اعلام حریق خطی LHD، ریسک حریق را در سردخانه‌ها به حداقل یا به صفر می‌رساند. در این متن کاربرد سیستم اعلام حریق خطی LHD را در سردخانه‌ها بررسی می‌کنیم. برای اطلاع از کابرد کابل دتکتور حرارتی خطی در سیلوها به این مطلب مراجعه کنید.

کاربرد کابل دتکتور حرارتی خطی: چرا سردخانه نیاز به سیستم ضد حریق دارد؟

البته که زبانه زدن آتش از دمای زیر صفر و دل سردخانه‌ها یک اتفاقی است که چندان با تصورات جور در نمیاید. اما باید گفت که سردخانه‌ها با عایق بندی متفاوت از فضاهای دیگر و همینطور تجهیزات الکترونیکی زیاد، بیشتر از هر مکان دیگری به سیستم اعلام حریق مجهز نیازمندند. مثلا همین فروردین سال 1400 آتش سوزی سردخانه مراغه حدود 40 میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشت که علت اصلی این حادثه اتصال تأسیسات برقی بود.

کاربرد کابل دتکتور حرارتی خطی در سردخانه

کاربرد کابل LHD در سردخانه و رفع خطرات آتش سوزی:

بر طبق کارشناسی انجام شده، خطرات آتش سوزی که سردخانه‌های صنعتی را تهدید می‌کند. قبل از ادامه مطلب سری به پست پیشین بلاگ مرکز اعلام حریق درباره دلایل وقوع حریق بزنید.

نقص الکتریکی

نقص الکتریکی و جرقه‌های حاصل از سایش و اصطکاک، به عنوان مثال جرقه‌ی ایجاد شده در سیستم کانوایر (نوار نقاله حمل و نقل که موجب حذف نیروی انسانی می‌شود) موجب آتش سوزی در محیط سردخانه‌ها می‌شود.

نقص الکتریکی و جرقه‌های حاصل از سایش و کاربرد کابل LHD در سردخانه ها

نحوه‌ی نگهداری و انبار کالا در یخچال‌ها

تمامی بسته‌ها، کالاها و جعبه‌هایی که در سردخانه‌ها نگهداری می‌شوند، درست است که یخ زده هستند، اما با ایجاد یک نقطه داغ روی قطعات یا جرقه حاصل از الکتریسته، سریعا قابل احتراق هستند. همینطور تجهیزات روشنایی بکار رفته در سردخانه بسیار در ایجاد آتش سوزی تأثیر گذار هستند.

وجود سوخت کافی برای تکمیل مثلث آتش

دو مورد از دلایل مهم آتش سوزی در سردخانه، رطوبت پایین و وجود گاز قابل احتراق آمونیاک است. البته جدا از آن‌ها، استفاده از پلی استایرن و فوم پلی یورتان به منظور عایق سازی سردخانه، پالت چوبی و بسته بندی پلاستیکی که به وفور در سردخانه‌ها یافت می‌شوند از عوامل دیگر در دامن زدن به آتش سوزی هستند.

وجود سوخت کافی برای تکمیل مثلث آتش

کاربرد کابل LHD در سردخانه

هر چقدر تجهیزات الکترونیکی بیشتری در یک فضا باشد، تشخیص حریق و جلوگیری از گسترش آن پیچیده‌تر خواهد بود. به همین دلیل ایمن سازی سردخانه‌ها با چالش‌های مختلفی رو به رو است:

محفظه‌های طبقه بندی شده

یخچال‌ها هر کدام دارای محفظه‌های طبقه‌بندی شده‌ای هستند که برای حفظ دمای پایین و جلوگیری از فساد کالاها حسابی در فضاهای مهر و موم شده قرار گرفته‌اند. همین طرز چیدمان در سردخانه‌ها مانع از گردش درست جریان هوا شده و تشخیص به موقع حریق را به تأخیر می‌اندازد. گاها هوای داغ ناشی از آتش، درون کل یخچال را بدون نفوذ به هوای بیرون پر می‌کند، و زمانی سیستم اعلام حریق آگاه شده و هشدار می‌دهد که تمامی کالاها از بین رفته‌اند.

کاربرد کابل LHD در سردخانه

دمای پایین

یک عامل مهم دیگری که ایمن سازی سردخانه‌ها را دچار اختلال می‌کند، ناکارآمدی سیستم‌های اعلام حریق معمولی در دماهای پایین است. سیستم های اعلام حریق معمولی برای استفاده در دمای زیر صفر ساخته نشده‌اند. به همین خاطر، استفاده از آن‌ها در سردخانه‌ها کاملا بی‌فایده است.

جریان هوا

برودت حاصل از یخچال‌ها و جریان هوای سرد، دود حاصل از آتش را کاملا پراکنده می‌کند، همین عامل، عملکرد دتکتورهای سیستم‌های اعلام حریق متعارف را به شدت مختل می‌کنند.

حفاظت از آتش و کاربرد کابل LHD در سردخانه

مجهز کردن سردخانه‌ها به دتکتور حرارتی خطی LHD، می‌تواند یکی از قابل اطمینان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین راه حل‌ها برای تشخیص به موقع آتش سوزی در این فضاها باشد. دتکتور تشخیص حرارتی خطی، در دمای 50- درجه سانتیگراد و همینطور تحت فشار بالای هوا، عملکردی قابل اطمینان و بدون خطا دارد.

حفاظت از آتش و کاربرد کابل LHD در سردخانه

مزایای کاربرد کابل LHD در سردخانه

  • سیستم اعلام حریق خطی، با توجه به سنسورهای بهم پیوسته در طول خود، می‌تواند گرمای بیش از حد یا آتش را در هر نقطه تشخیص داده و محل دقیق آن را گزارش دهد.
  • کابل اعلام حریق خطی با پوشش‌ها و غلاف‌هایی مختلفی که دارد، آن‌را برای قرار گرفتن در نامساعدترین محیط‌ها نیز کارآمد و منعطف ساخته است. مثلا، پوشش فولادی که سرتاسر کابل را در برگرفته است، آن را در مقابل سایش مکانیکی محافظت می‌کند.
  • ماندگاری بالای کابل LHD
  • کابل اعلام حریق خطی را می‌توان در طبقات مختلف بصورت جداگانه نصب کرد
  • سازگاری بالای آن با انواع سیستم‌های اسپرینکلرها

تجهیزات اعلام حریق و کاربرد کابل LHD در سردخانه

کاربرد کابل LHD در سردخانه و انواع کابل اعلام حریق خطی

کابل اعلام حریق خطی در دو نوع ارائه می‌شود؛ برای اطلاع از مکانیزم عملکرد دتکتور حرارتی خطی روی این لینک کلیک کنید.

کابل اعلام حریق خطی دیجیتال

کابل اعلام حریق خطی دیجیتال، دارای درجه حرارت ثابت (68، 88، 105 و 185 درجه سانتی گراد) است. بنابراین، هنگامیکه حرارت به دمای مورد نظر برسد، سیگنالِ هشدار به پنل مرکزی ارسال می‌شود. برای محاسبه فاصله در امتداد کابل به نقطه هشدار، می‌توان از یک ماژول رابط دیجیتالی استفاده کرد.

کابل اعلام حریق خطی دیجیتال

کابل اعلام حریق خطی آنالوگ

در کابل اعلام حریق خطی آنالوگ، تغییرات دما بطور پی در پی، کنترل می‌شود. در سیستم کابل حریق خطی آنالوگ، کاربر می‌تواند درجه حرارت شاخص را معین کند تا به محض رسیدن دما به درجه مورد نظر، سیگنالی به منظور هشدار، به پنل مرکزی اعلام شود. علاوه بر این، می‌توان یک دمایی هم به عنوان پیش از زنگ هشدار مشخص شود، تا تمامی جوانب از وقوع احتمالی آتش سوزی، پیش از زنگ هشدار و فعال سازی اسپرینکلرها، مورد بررسی قرار بگیرد. برای اطلاع از انواع کابل اعلام حریق به این صفحه مراجعه کنید.

کاربرد کابل LHD در سردخانه و ایمن سازی مطمئن

آتش سوزی در سردخانه‌ها بی‌نهایت ویران کننده است. چون جدا از خسارت ساختمان و زیرساخت‌ها، تجهیزات گرانقیمت، تمامی کالاهایی که حتی در دمای معمولی فاسد شدنی هستند، مثل گوشت، لبنیات، تجهیزات دارویی و خیلی از این موارد از بین می‌روند و خسارت‌های عجیب و غریبی به بار می‌آورد.

سردخانه‌ها سقف‌های بلند عایق بندی شده‌ای دارند که اگر به سیستم اعلام حریق دقیقی مجهز نباشند، آتش زمانی خودنمایی می‌کند که دیگر کار از کار گذشته است. از طرفی دیگر آسیب حاصل از یخ زدگی دتکتورهای نقطه‌ای عاملی دیگر در تشخیص دیر هنگام آتش در سردخانه‌ها است.

کاربرد کابل LHD در سردخانه و ایمن سازی مطمئن

کاربرد دتکتور حرارتی اعلام حریق خطی

استفاده از کابل LHD در ساختمان‌ها بسیار کارآمد و مقرون بصرفه است. سیستم اعلام حریق خطی به دلیل کارایی بالا و بی نیاز از تعمیر و تعویض کوتاه مدت، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای ایمن سازی ساختمان‌ها است. برای اطلاعات بیشتر در مورد سیستم تشخیص حرارتی خطی و همینطور مشورت درباره‌ی انواع سیستم‌های اعلام حریق، با شرکت آرات فایر آلارم تماس بگیرید.

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم