کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات: کاربرد کابل دتکتور حرارتی خطی در سیلو + عکس

کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

کابل LHD در سیلوهای غلات

آتش سوزی عواقب ویرانگری زیادی دارد، از خطر جانی گرفته تا آسیب به زیر ساخت‌ها و سرمایه‌های ارزشمند یک عمر زحمت، در کمتر از چند ساعت، بسیار ناراحت کننده است. هنگامی که یک منطقه تحت تأثیر شرایط محیطی سختی قرار می‌گیرد، حفاظت آن در برابر آتش خیلی پیچیده می‌شود. مثلا ایمن سازی سیلوهای غلات را در برابر آتش سوزی، در نظر بگیرید. خود سیلوها معمولا یک فضای بزرگ و بدون تجهیزات هستند که فقط برای انبار محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و حفاظت خود آن‌ها زیاد دردسر آفرین نیست. اما وجود گرد و غبار و گازهای خورنده و قابل اشتعال که با انباشتن مواد غذایی و سایر محصولات سر وکله‌شان پیدا می‌شود، فقط با یک جرقه‌ی کوچک، به آتشی مهیب تبدیل می‌شوند. در این متن می‌خواهیم به کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات بپردازیم.

کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

فناوری سنسورهای اعلام حریق سنتی یا همان معمولی، اغلب در جنگ پر حرارتی که در فضاهای وسیع سیلوها، اتفاق می‌افتد، چندان موفق نیست. سنسورهای معمولی در پخش آلارم‌های کاذب حرفه‌ای هستند، آن‌ها آنقدر آلارم‌های کاذب تولید می‌کنند که کاربر یا آنرا کلا قطع کرده یا نسبت به آن بی‌اعتنا می‌شود.

از طرفی دیگر، گاهی با همین آلارم‌های کاذب، خسارت‌هایی هم وارد می‌کنند، چون موجب می‌شود که سیستم‌های اسپرینکلرها یا سیستم‌های مهار آتش با کف بالا، بی‌دلیل، فعال ‌شوند و این واقعه در سیلوهای غلات که پر از محصولات کشاورزی است، یعنی فاجعه! اما در عوض سیستم دتکتور حرارتی خطی (Liner Heat Detector) در تشخیص حریق (با کمترین خطا) و رفع هزینه‌های عملیاتی، خیلی قدرتمندتر و هوشمندانه ظاهر شده است. بطوریکه در پروژه‌های بزرگ در کشورهای پیشرفته بکار رفته و نتایج رضایت بخشی داشته است.

سیستم دتکتور حرارتی خطی (Liner Heat Detector)

مزایای کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

سیلوها با ارتفاع و اندازه‌های مختلف، برای کاربردهای متنوعی ساخته می‌شوند. برخی از آن‌ها چوبی و برخی دیگر، بتنی و یا فولادی هستند. با تمامی ساختار ساده و غیر پیچیده‌ای که دارند، اما با نگهداری غلات یا مواد غذایی و گازهای آزاد شده از روند تخمیر، امکان آتش سوزی در این مکان‌ها بسیار بالا است. به همین دلیل ایمن سازی در سیلوها نیازمند نصب یک سیستم اطفاء حریق دقیق با عملکرد زود هنگام است. (در اینباره مطلبی که به کاربرد کابل LHD در تونل نوشته‌ایم را هم مطالعه کنید!)

از موارد تشخیص سیستم حرارتی خطی یا همان کابل LHD:

  • قابلیت بالا در تشخیص تراکم بالای خاک، گرد و غبار و گازهای خورنده
  • قابلیت تشخیص میزان رطوبت و تغییرات شدید دما
  • حساس به بخارات حلال و رادیو اکتیویته
  • قابلیت تشخیص تداخل الکترو مغناطیسی (EMI)
  • مناسب برای محیط‌های انفجاری ناشی از گاز یا گرد و غبار (ATEX/ IECEx)
  • حرفه‌ای در سنجش دمای پراکنده و دود رقیق شده

دلایل آتش سوزی در سیلوها رفع آن با کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

آتش سوزی در سیلوها نه تنها خسارت‌های زیادی به تجهیزات، ساختمان و محصولات همان منطقه وارد می‌کند، بلکه به خاطر انفجار حاصله، ساختمان‌های مرتبط را نیز درگیر خواهد کرد. (قبلا در مطلبی از دلایل بروز حریق صحبت کردیم و خوب است برای کسب اطلاعات بیشتر سری هم به این مطلب بزنید!) دلایل متداول آتش سوزی در سیلوها عبارتند از:

دلایل آتش سوزی در سیلوها رفع آن با کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

تجهیزات در سیلوها

مشکلات الکتریکی یکی از شایع‌ترین دلیل در آتش سوزی‌های مهیب است. مشکلات الکتریکی در اثر داغ شدن بیش از حد بلبرینگ‌ها و تسمه‌ها، موجب تخلیه بار الکتریکی و ایجاد جرقه می‌شود. این جرقه در محیط خشک و پر از گرد و غبار، سیلو را به انبار باروت تبدیل می‌کند.

دلیل انفجار در سیلوها

هوای سیلوها، پر از گرده‌ی حاصل از محصولات است. یک جرقه‌ی کوچک موجب به آتش کشیدن  کل محصولات موجود در سیلو و حتی ساختمان‌های مجاور می‌شود.

دلیل انفجار در سیلوها

رد و بدل هوا در بین محصولات

تراکم ضعیف و یا بعبارتی انباشتن ناقص و غیر حرفه‌ای محصولات، بطوریکه موجب می‌شود لابه لای آن‌ها هوا به راحتی رد و بدل شود، یکی از عوامل ایجاد حریق در سیلوها است.

آتش سوزی بی‌سبب و جلوگیری از آن با کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

سیلوی غلات، پر از محصولاتی است که با تخمیر، دائما در حال تغییر وضعیت هستند. خودِ فرایند تخمیر گرمازا است، و کافی است که رطوبت کم و اکسیژن فراوان باشد، آنگاه باکتری‌ها و قارچ‌ها هم دست به دست هم می‌دهند و با تولید گرمای بیشتر، به تخمیر سریع‌تر دامن می‌زنند. تحت این شرایط که درجه حرارت بالاتر از حالت استاندارد می‌رود، باید سیستم اطفاء حریق آنقدر به حرارت حساس باشد که بتواند خیلی سریع تغییر دما را تشخیص داده و با هشدار به موقع، از آتش سوزی مهیب جلوگیری کند.

آتش سوزی بی‌سبب و جلوگیری از آن با کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

تشخیص آتش با کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

سیستم اعلام حریق خطی LHD، با سریع‌ترین تشخیص آتش سوزی و کمترین میزان خطا، برای ایجاد امنیت در فضاهای صنعتی، بالاترین رتبه را دارد. سیستم حرارتی خطی، محل دقیق آتش را با بزرگی و جهت آن، بدون در نظر گرفتن جریان هوا، با دقت بالایی ردیابی و گزارش می‌دهد.

هیچ سیستم تشخیص آتش دیگری نمی‌تواند تا دمای 750 درجه سانتی گراد، با قابلیت نظارت دقیق، آتش را تحمل کند. با چنین ویژگی منحصر به فردی، می‌توان به طور مؤثری از اقدامات ضد حریق آن،در هنگام وقوع آتش سوزی استفاده کرد. از دیگر ویژگی‌های این کابل‌ها، می‌توان به وجود حسگرهای معتبر در طول کابل، بدون نیاز به تعمیر و نگهداری نامبرد.

سیستم تشخیص حریق خطی یا LHD مبتنی بر فیبر نوری

کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات دارای مزایای متعددی است. کابل LHD داری یک فیبر کنش پذیر است که برد وسیعی دارد و تا 10 کیلومتر را پوشش می‌دهد، در حالی که سیستم های سنتی به سنسورهای زیاد و همینطور سیستم‌های جداگانه‌ای نیاز دارد. اما در سیستم اعلام حریق خطی، زیادترین فاصله سنسورها از هم کمتر از یک متر است، به همین ترتیب با فعالسازی سریع، اقدامات مناسبی در شرایط اضطراری ارائه می‌دهد.

سیستم اعلام حریق خطی LHD، قابلیت ادغام آسانی با سایر سیستم‌های اعلام حریق موجود را دارد و می‌تواند به عنوان جایگزین سیستم یا تقویت سیستم‌های تشخیص حریق دیگر نیز، مورد استفاده قرار بگیرد. دتکتور حرارتی خطی LHD، امکان شناسایی زود هنگام حرارت را فراهم می‌کند، بنابراین ناهنجاری‌های حرارتی را زودتر از سایر فناوری‌ها تشخیص می‌دهد. (به صفحه کابل اعلام حریق مراجعه کنید.)

سیستم تشخیص حریق خطی یا LHD مبتنی بر فیبر نوری

کاربرد کابل LHD در سیلوهای غلات

کابل‌های LHD باید توسط یک متخصص مجاز نصب شوند. نگهداری از آشکارسازهای حرارتی خطی آسان است و نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارد. کاربرد کابل LHD در ایمن سازی ساختمان‌ها، روشی بسیار مناسب است. آرات فایر آلارم، تکنسین‌های آموزش دیده‌ای را برای نصب کابل LHD در اختیار دارد. برای مشورت در نصب سیستم اعلام حریق همین امروز با ما تماس بگیرید. برای اطلاعات بیشتر از وب سایت ما دیدن کنید.

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم