دتکتور اعلام حریق زیتکس

دتکتور های اعلام حریق زیتکس

کشف اعلام حریق به صورت اتوماتیک توسط دتکتور اعلام حریق صورت می‌پذیرد. دتکتورها یا کاشف‌ها بر اساس نشانه‌های فیزیکی و شیمیایی ناشی از آتش‌سوزی، حریق را شناسایی می‌کنند. از این منظر مهم‌ترین دتکتورها از جمله دتکتورهای اعلام حریق دودی، حرارتی، ترکیب دود و حرارت، دتکتورهای شعله و غیره متناسب با نوع و محل پروژه، نوع سیستم و نوع دتکتورها انتخاب می‌شوند. ما در این مطلب تصمیم داریم در مورد سیستم‌های اعلام حریق و دتکتور اعلام حریق زیتکس نکاتی را بیان کنیم.

تماس با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات

انواع سیستم‌های اعلام حریق

سیستم‌های اعلام حریق در 3 نوع اصلی هستند: اعلام حریق متعارف (مناسب برای پروژه های کوچک) اعلام حریق آدرس‌پذیر (مناسب پروژه‌های بزرگ و متوسط) و اعلام حریق وایرلس که به صورت محدود در پروژه‌هایی که امکان سیم کشی ندارند، استفاده می‌شوند.

خرید دتکتور اعلام حریق زیتکس

اعلام حریق متعارف

سیستم‌های اعلام حریق متعارف در پروژه‌های کوچک (ساختمان‌های مسکونی تا 10 طبقه) مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم‌ها به علت قیمت مناسب همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند و از تکنولوژی ساده‌ای نیز برخوردارند. شرکت‌های زیادی در ایران تولیدکننده‌ی سیستم‌های متعارف هستند که برخی از آنها توانسته‌اند تاییدیه‌ی سازمان آتش‌نشانی و استانداردهای ملی ایران را اخذ کنند.

تجهیزات اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

اعلام حریق آدرس پذیر

تجهیزات اعلام حریق آدرس‌پذیر نسبت به اعلام حریق متعارف از قیمت بیشتری برخورار است. تکنولوژی پیشرفته‌تر در این سیستم‌ها قابلیت‌های بسیاری را به این نوع سیستم اضافه می‌کند. در حال حاضر این نوع سیستم برای پروژه‌های بزرگ و پروژه‌های اعلام حریق صنعتی تجویز می‌شوند.

تکنولوژی دتکتورهای زیتکس

سیستم‌های اعلام حریق ایرانی

تکنولوژی ساده‌تر سیستم اعلام حریق متعارف، تولیدکنندگان ایرانی را به تولید این مدل سیستم اعلام حریق ترغیب می‌کند. تعداد زیادی تولیدکننده سیستم‌های اعلام حریق در ایران هستند که برخی از آنها برای کسب استاندارد ملی ایران اقدام کرده و موفق به اخذ تاییدیه‌ها شده‌اند. از جمله برندهای تولیدکننده‌ی سیستم‌های اعلام حریق می‌توان به اعلام حریق زیتکس، تسلا، سنس ، سایان و آریاک اشاره کرد.

دتکتور zitex

سیستم اعلام حریق زیتکس

اعلام حریق زیتکس بدون شک برترین سیستم اعلام حریق ایرانی است؛ اولین برند ملی مورد تایید آتش‌نشانی که نشان‌دهنده‌ی طولانی بودن سابقه‌ی درخشان این برند ملی است.

زیتکس بعلاوه اولین و تنها برند اعلام حریق آدرس‌پذیر است که توانسته تاییدیه‌های سازمان آتش‌نشانی را دریافت کند. بدین ترتیب تکنولوژی سیستم ‌آدرس‌پذیر ایرانی با نام زیتکس خلاصه می‌شود.

دتکتورهای سیستم متعارف زیتکس

سیستم اعلام حریق متعارف زیتکس

سری سیستم متعارف زیتکس شامل همه‌ی انواع دتکتورهای دود، دتکتور حرارت، دتکتور ترکیبی، دتکتور گاز، شستی، آژیر فلاشر، ریموت اندیکاتور و پنل مرکزی است. سیستم متعارف زیتکس بهترین سیستم اعلام حریق ایرانی است و دارای تاییدیه آتش نشانی در سراسر ایران است. از نظر هزینه سیستم‌های متعارف زیتکس نسبت به سایر برندهای ایرانی اندکی گران‌تر هستند اما کیفیت سیستم به طور محسوسی از سایر تولیدات این زمینه بیشتر است.

دتکتور اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس، تنها برند ایرانی است که توانسته سیستم آدرس‌پذیر تولید کند و تاییدیه‌ی آتش‌نشانی را اخذ نماید.

zitex detector

انواع دتکتور اعلام حریق زیتکس

سیستم‌های اعلام حریق به منظور کشف زودهنگام آتش‌سوزی‌ها طراحی شده‌اند تا زمان کافی برای تخلیه‌ی محل و همینطور رسیدگی به آتش‌سوزی وجود داشته باشد. تشخیص سریع حریق بعلاوه میزان خسارت‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. دتکتورها نقش بسیار مهمی در این فرآیند دارند و عملکرد صحیح دتکتور می‌تواند در تشخیص به موقع حریق بسیار موثر باشد. در ادامه‌ی این مطلب انواع دتکتور اعلام حریق زیتکس را معرفی خواهیم کرد.

zitex smoke detector

دتکتور دودی زیتکس متعارف

دتکتور اعلام حریق دودی زیتکس، هم در سیستم آدرس‌پذیر و هم در سیستم متعارف تولید و عرضه می‌شوند. البته تفاوت این دو مدل مربوط به تفاوت‌های پایه‌ای سیستم آدرس‌پذیر با سیستم متعارف یا کانونشنال است.

در سیستم متعارف زیتکس، سه مدل دتکتور دودی اعلام حریق داریم: دتکتور دودی متعارف مدل ZX-815 ، ZX-817 و ZX-820. مدل 815 رایج‌ترین دتکتور است و در اکثر پروژه‌ها از این مدل استفاده می‌شود. مدل 820 بیشترین حساسیت و قیمتی بالاتر نسبت به دو مدل دیگر دارد. از نظر ظاهری نیز دتکتور 820 و 817 از مدل 815 طراحی زیباتر و ظریف‌تری دارند و بدین جهت برخی از مشتریان و مصرف کنندگان ترجیح می‌دهند از مدل‌های 820 استفاده کنند.

zitex heat detector

دتکتور حرارتی متعارف اعلام حریق زیتکس

دتکتورهای حرارتی زیتکس از نوع حرارتی دما ثابت و حرارتی دما افزایشی هستند؛ 3 مدل دتکتور حرارتی دما ثابت و 3 مدل حرارتی دما افزایشی.

دتکتورهای دما افزایشی زیتکس ترکیبی از دتکتور دما ثابت و دما افزایشی هستند. به این معنی که دتکتورهای دما افزایشی علاوه بر اینکه نسبت به نرخ افزایش دما حساس هستند، نسبت به رسیدن دما به درجه‌ای خاص نیز حساس هستند.

همانند دتکتور دودی، دتکتور حرارتی اعلام حریق زیتکس نیز در سه مدل H715 ، H717 و H720 هستند.

دتکتور مولتی متعارف زیتکس

دتکتور مولتی زیتکس متعارف

دتکتور مولتی متعارف زیتکس ترکیب دود و حرارت است. منطق دتکتورهای مولتی AND است یعنی دتکتور به شرطی عمل می‌کند که هر دو عامل وجود داشته باشد. در ساختمان‌های مسکونی از این دتکتور عمدتا در موتورخانه‌ها استفاده می‌شود.

دو مدل دتکتور مولتی نیز داریم که مدل ZI-HSD 1020 و مدل ZI-HSD 1015 است. در میان این دو مدل نیز مانند دتکتورهای قبلی زیتکس، مدل 1020 حساسیت دود بیشتری دارد. البته کلاس دمایی در دتکتورهای 1015 و 1020 تفاوتی ندارد. از نظر قیمتی مدل 1020 قیمت بالاتری نیز دارد. همه‌ی تفاوت‌هایی که بین دتکتور دود 815 و 820 وجود داشت، در این دتکتور نیز مشاهده می‌شود.

zitex gas detector

دتکتور گازی اعلام حریق زیتکس

دتکتور گازی زیتکس با تغذیه‌ی 220 ولت، به صورت ترکیبی گازهای شهری (متان) و مونوکسیدکربن را شناسایی می‌کند. این دتکتورها قابلیت کار به صورت مستقل نیز دارند، یعنی برای استفاده از دتکتور گازی زیتکس حتما نیاز به پنل اعلام حریق نداریم و می‌توانیم به صورت مستقل از این دتکتور استفاده کنیم. در این حالت، در صورت کشف گاز، خود دتکتور با بازری که بر روی آن تعبیه شده است، آژیر خود را به صدا در می‌آورد.

دتکتور گازی زیتکس طراحی ظریف و زیبایی دارد. در سیستم‌های آدرس‌پذیر نیز دتکتورهای گازی به صورت پیش‌فرض آدرس‌پذیر نیستند و جهت استفاده از دتکتور گازی باید یک ماژول اینترفیس ورودی در نظر گرفت تا اتصال دتکتور گاز به شبکه‌ی آدرس‌پذیر میسر گردد.

دتکتور سیستم آدرس‌پذیر zitex

دتکتور اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

سیستم هوشمند اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس، با قابلیت ارتباط دو طرفه با مرکز کنترل آدرس‌پذیر هستند. دتکتورهای آدرس‌پذیر زیتکس، به صورت پیوسته وضعیت محیط را پایش کرده و به صورت مداوم وضعیت را به پنل ارسال می‌کنند. در واقع بر خلاف سیستم متعارف که در صورت وقوع حریق سیگنال ارسال می‌شد در سیستم آدرس‌پذیر وضعیت به صورت مداوم برای پنل مرکزی ارسال می‌شود. این وضعیت باعث کاهش خطای سیستم در کشف و اعلام حریق می‌شود.

دتکتور دودی آدرس‌پذیر زیتکس

دتکتور دود آدرس‌پذیر زیتکس

دتکتور دودی اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس، در یک مدل طراحی و ساخته شده است. این آشکارساز در صورت وجود دود به پنل سیگنال حریق را ارسال می‌کند. آشکارساز دودی آدرس‌پذیر زیتکس دارای ایزولاتور داخلی است و بر خلاف سایر سیستم‌های آدرس‌پذیر نیاز به استفاده از پایه‌ی ایزولاتور و ماژول ایزولاتور به صورت جداگانه وجود ندارد. کار ایزولاتور حفظ پایستگی دیتا و تغذیه است لذا این دتکتور بدون مشکل پایستگی مدار را حفظ می‌کند.

دتکتور حرارتی آدرس‌پذیر زیتکس

دتکتور حرارتی اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

دتکتور حرارت آدرس‌پذیر زیتکس مانند دتکتور حرارتی کانوشنال، بر اساس مولفه‌های دمایی سعی در تشخیص به موقع شروع حریق دارد و مانند دتکتور دودی آدرس‌پذیر به صورت پیوسته وضعیت دما را به مرکز ارسال می‌کند. دتکتور حرارتی آدرس‌پذیر زیتکس هم در صورتی که دما به درجه‌ی مشخصی برسد و هم در صورتی که نرخ افزایش دما وجود داشته باشد، می‌تواند حریق را شناسایی کند.

دتکتور مولتی زیتکس

دتکتور مولتی آدرس‌پذیر زیتکس

دتکتور اعلام حریق مولتی یا ترکیبی زیتکس، از تشخیص همزمان دود و حرارت بهره می‌برد. در صورتی که هر دو سنسور فرمان وقوع حریق دهند سیستم حریق را شناسایی کرده و اعلام حریق را فعال می‌کند.

فروش انواع دتکتورهای زیتکس

انواع دتکتور اعلام حریق زیتکس در مرکز اعلام حریق آرات

مرکز اعلام حریق آرات فعال در زمینه‌ی فروش انواع تجهیزات اعلام حریق ایرانی و خارجی است. انواع دتکتور اعلام حریق زیتکس را می‌توانید با دریافت مشاوره از این مرکز تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت انواع تجهیزات اعلام حریق زیتکس و همچنین اطلاع از تخفیف های همکاری می‌توانید با کارشناسان مرکز اعلام حریق آرات به شماره 09120149425 رجوع کنید.

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم