غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق: آشنایی با دلیل هشدارهای کاذب سیستم اعلام حریق + عکس

غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق

قاعدتا با بلند شدن صدای آژیر سیستم اعلام حریق، باید انتظار آتش سوزی داشت، اما این آژیر همیشه هم نشانی از آتش نیست. برخی اوقات دود غلیظ ناشی از آشپزی، تغییرات ناگهانی دما و در بیشتر مواقع مشکلات باتری، باعث بصدا درآمدن زنگ هشدار می‌شود. و در اکثر موارد، مقصر این صدای هولناک، دتکتورهای دود هستند! آشنایی با غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق در مواقعی که سیستم اعلام حریق کارگاه و ساختمان شما بی مهابا بصدا درآمد، بسیار ضروری است.

غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق

نحوه غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق

برای جلوگیری به موقع از سرکشی آتش و حفظ جان و مال، در ساختمان‌ها مسکونی و تجاری، در کارگاه‌ها و موزه‌ها و خیلی از امکان دیگر، از سیستم اعلام حریق استفاده می‌شود. سیستم اعلام حریق با نصب تجهیزات گسترده مثل دتکتورهای دود، دتکتور حرارتی و دتکتور گازی، هر کجایی که ردپایی از آتش بیابند، سریعا آن را به پنل مرکزی اعلام حریق اعلام کرده و با صدای آژیر و روشن کردن چراغ‌های هشدار، دیگران را آگاه می‌کنند.

(از مطلب تفاوت سیستم اعلام و اطفای حریق نیز بازدید کنید.)

اگرچه که، کار سیستم اعلام حریق جستجوی ردپای آتش است، اما گاها حرارت زیاد ناشی از آشپزی، گرد و غبار زیاد و اینجور عوامل، باعث ایجاد مشکلاتی در باتری شده و آژیرها بی دلیل به صدا درآیند. در این موارد باید با حفظ خونسردی در صدد غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق برآمد.

غیر فعال کردن اصولی سیستم اعلام حریق

غیر فعال کردن اصولی سیستم اعلام حریق بسیار حائز اهمیت است. چون در صورت انجام کار ناآگاهانه امکان آسیب رسیدن به سیستم وجود دارد و به این ترتیب موجب خسارت ؛ و دقیقا در مواقعی که لازم است پیش‌رَوی آتش را اعلام کند، بی‌صدا بماند و کار از کار بگذرد. برای آگاهی اصولی از خاموش کردن سیستم اعلام حریق، این متن از  اعلام حریق آرات را از دست ندهید.

(به شما مطالعه مطلب خطای سیستم اعلام حریق را نیز پیشنهاد می‌کنیم.)

غیر فعال کردن اصولی سیستم اعلام حریق

چگونگی غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق

آژیر سیستم اعلام حریق یا بر اثر آتش سوزی به صدا در می‌آید که تکلیفش مشخص و باید بسرعت در صدد خاموش کردن حریق برآمد، و یا بصورت اشتباهی به صدا در می‌آید که در این زمان باید مدیر ساختمان یا نگهبان مجموعه دست به کار شود و دیگران را از صدای اضطراب آور آن، خلاص کند.

(در صفحه‌ی سیستم‌های اعلام حریق متعارف می‌توانید نسبت به نصب و خرید این تجهیزات اطلاعات کسب کنید.)

در اکثر موارد صدای آژیر بخاطر تشخیص اشتباه دتکتورهای دود است. به همین خاطر برای غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق، در تولیدات جدید یک دکمه خاموش یا سکوت (سایلنت) در روی بدنه لحاظ شده است که با فشردن آن به مدت 10 تا 15 ثانیه، به راحتی می‌توان دتکتور را به حالت سکوت یا ریست، درآورد. در برخی موارد فقط فشردن دکمه‌ی پاور کار ساز نیست، بنابراین مجبور می‌شوید که کل اتصالات و باتری را با هم خارج کنید، تا کاملا غیر فعال شود. در ادامه به سایر روش‌های مختلف خاموش کردن سیستم اعلام حریق اشاره می‌شود.

( در صفحه‌ی  اعلام حریق بیسیم  می‌توانید نسبت به نصب و خرید این تجهیزات اطلاعات کسب کنید.)

چگونه سیستم اعلام حریق را غیر فعال کنیم؟

غیر فعال کردن سنسور آتش نشانی در منزل

روش غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق: 1. دتکتور دودی مستقل

ابتدا باید دتکتور فعال را در سیستم اعلام حریق پیدا کنید، (دتکتور فعال شده را می‌توان از روی پنل مرکزی با روشن شدن چراغ هشدار پیدا کرد) و در ادامه مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا باتری‌ها را دربیاورید.
 • سپس، دکمه سایلنت را تا زمانیکه صدای بوق متوقف شود، تقریبا 15-10 ثانیه نگه دارید.
 • باتری های جدید را نصب کنید. بمحض نصب باتری جدید، با صدای بوق کوتاهی، نشان می‌دهد که دتکتور ریست شده است.

(در سایت ما با کابل اعلام حریق آشنا شوید.)

غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق با دتکتور دودی مستقل

روش غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق: 2. بصورت سخت افزاری

غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق بصورت سخت افزاری کمی تخصصی‌تر است. از آنجاییکه تمامی تجهیزات در سیستم اعلام حریق در یک مدار به یکدیگر متصل هستند، مجبور هستید که کلید قطع و وصل مدار را که برق زنگ هشدار را کنترل می‌کند خاموش کرده یا برق سیستم را کلا قطع کنید. در برخی موارد، بدون استفاده از دکمه‌ی قطع مدار، وارد کردن یک کد روی پنل مرکزی، کار را انجام داد.

بعد از اینکه موفق شدید مدار را قطع کنید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • باتری‌های پشیتبان را بردارید.
 • دکمه سکوت را برای حدود 20 ثانیه یا تا زمانیکه زنگ خاموش شود، نگه دارید و در همین حال، باتری‌های جدید را نصب کنید. دوباره برق مدار وصل کرده و کلید مدار را بزنید.

(از صفحه‌ی شستی اعلام حریق نیز بازدید کنید.)

برای خاموش کردن سیستم اعلام حریق به صورت سخت افزاری باید برق سیستم کامل قطع شود.

غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق بصورت سخت افزاری

روش غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق: 3. ریست کردن

اگر با انجام مراحل بالا موفق به خاموش کردن سیستم اعلام حریق خود نشدید، از روش ریست کردن برای غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق وارد عمل شوید:

 • از کلید قطع و وصل مدار، برای قطع برق سیستم اعلام حریق استفاده کنید.
 • دتکتور دود را قبل از جدا کردن از براکت، قطع کنید.
 • باتری‌ها را خارج کنید.
 • دکمه سایلنت (test) را بدون وجود باتری‌ها در دستگاه، حدود 20 ثانیه نگه دارید.
 • باتری را مجددا در جایگاه خود قرار داده و برق را وصل کنید.
 • کلید مدار را روشن کنید تا برق دتکتور تأمین شود.
 • حالا می‌توانید دتکتور را به براکتش متصل کنید.

هنگامی که دتکتور در جای خود قرار گرفت، باید با یک صدای بوق کوتاه، نصب درست را را تأیید کند، در غیر این صورت اگر باز هم صدای هشدار قطع نشد، باتری‌ها را تعویض کنید.

غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق با ریست کردن

روش غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق: 4. تعویض باتری ها

برای از کار انداختن سیستم اعلام حریق، باتری دتکتور دود خود را تعویض کنید. برخی از دتکتورها هر شش ماه نیاز به تعویض باتری دارند. طولانی‌تر شدن هر دوره، می‌تواند دلیلی برای هشدارهای کاذب باشد.

برای تعویض باتری، مطمئن شوید که باتری جدید از نظر ولتاژ با باتری قدیمی برابر باشد و دقیقا در جایگاه خود قرار بگیرد. با خطا در انجام یکی از این موارد، هشدار همچنان ادامه دارد.

غیر فعال کردن سیستم اعلام حریق با تعویض باتری ها

روش خاموش کردن سیستم اعلام حریق: 5. گردگیری دتکتور دود

اگر با خارج شدن باتری، صدای آژیر قطع نشد، شاید گرد و غبار دلیل آن باشد. با استفاده از جاروبرقی یا یک نوع مکنده‌، محفظه را از گرد و غبار پاک کنید. البته تار عنکبوت و حشرات نیز می‌تواند دلیلی بر هشدار کاذب باشد و با غبارپاشی محفظه، خاموش کردن سیستم اعلام حریق را انجام دهید.

نحوه‌ی خاموش کردن سیستم اعلام حریق با گرد گیری دتکتور دود

هشدار کاذب سیستم اعلام حریق: منقضی شدن دتکتور دود

دتکتورهای دود، مدام العمر نیستند، و با سر آمدن تاریخ انقضا، وقت تعویض آن‌ها فرا می‌رسد. معمولا دتکتورهای دود تا ده سال عمر می‌کنند. اگر تمام مراحل بالا را امتحان کرده اید ولی همچنان زنگ هشدار فعال است، زمان آن رسیده است که آشکارساز خود را تعویض کنید.

زنگ هشدار سیستم اعلام حریق

دلیل هشدارهای کاذب سیستم اعلام حریق چیست؟

زنگ هشدار کاذب از آشکارسازهای دود آزاردهنده است و نیاز به اقدام فوری دارد. دکمه های قرمز روی آشکارسازها عمداً برای خاموش کردن سریع آلارم‌های کاذب لحاظ شده‌اند. در بروز هشدارها کاذب موارد زیر مزید بر علت هستند:

 • بخار شدید و تراکم ذرات گردو غبار در هوا
 • فاصله‌ی کم دتکتور دود تا آشپزخانه
 • دتکتور نزدیک به تهویه
 • تغییرات دمایی ناگهانی
 • هوای غبار آلود

منبع مطلب

 

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم