اطفا حریق در آسانسور: معرفی تجهیزات اعلام حریق آسانسور و کاربرد دتکتور مکشی دود + عکس

اطفا حریق در آسانسور

اطفا حریق در آسانسور

آسانسور برای سهولت و  در عبور و مرور ساخته شده‌اند و قطعا استفاده از این وسیله، در شرایط اضطراری بیشتر از هر وقت دیگری به کار می‌آید. اما مشکل اینجاست که در شرایط عادی هم به این اتاقکی که مابین زمین و آسمان معلق است، اعتباری نیست چه برسد در شرایط سختی آتش سوزی و زلزله! ولی با زندگی در برج‌ها، برای استفاده از این دستگاه الکترومکانیکی گریزی نیست. به همین خاطر، چاره‌ای نیست جزء اینکه، آن را با رعایت نکات ایمنی و تجهیز کردن به سیستم اطفا حریق ، نه تنها در شرایط عادی بلکه برای استفاده در شرایط سخت نیز ایمن کرد و با بهره گیری از اطفا حریق در آسانسور جان آدم‌ها را نجات داد.

(از مطلب اعلام حریق مترو نیز بازدید کنید.)

در این بخش می‌خواهیم به بررسی اطفا حریق در آسانسور ، دتکتور آسانسور ، دتکتور چاه آسانسور و کاربرد دتکتور مکشی دود برای اطفا حریق در آسانسور، به عنوان یک نمونه از تجهیزات موفق و کاربردی، بپردازیم.

اطفا حریق در آسانسور

آسانسور در زمان آتش سوزی

چاه آسانسور مثل یک اتاق عمودی مشترک و سرتاسری‌، در کل طبقات جای گرفته است. وضعیت آسانسورها در ساختمان‌های قدیمی، با یک لامپ نیمه سوخته و درب‌های لرزان، آدم را یاد فیلم‌های وحشتناک می‌اندازد که امکان دارد هر آن برق قطع شده و یا طناب‌های بالا بر پاره شوند و حالا بنا به هر دلیلی ما جان سالم از این اتاقک نبریم!

اما باید خدمتتان عرض کنیم که علم پیشرفت کرده و نسل این آسانسورها دیگر ور افتاده است. و در عوض آسانسورهای ساختمان‌های جدید با کلی تکنولوژی‌های پیشرفته، حتی در شرایط آتش سوزی، با کنترل آتش‌نشان، جزء وسیله‌های بسیار کاربردی در نجات جان انسان‌ها است.

(به مطلب اعلام حریق ساختمان نیز رجوع کنید.)

بهره گیری از تجهیزات بکار رفته در اطفا حریق در آسانسور

البته این را هم بگوییم که اگر در زمان آتش سوزی در آسانسور بودید اصلا نگران نباشید چون با تجهیزات اطفا حریق بکار رفته در آسانسور، بمحض ردیابی دود، کابین آسانسور به صورت اتوماتیک وار به سمت طبقه پایین هدایت شده و امکان خارج شدن افراد را فراهم می‌کند.

با تمامی این اوصاف، کارشناسان استفاده از آسانسور را در زمان آتش سوزی ممنوع اعلام کرده‌اند. مگر در مواردی که به دستور و کنترل آتش نشان برای حمل تجهیزات اطفا حریق یا خروج افراد از طبقات بالا استفاده شود.

(از مطلب سیستم اعلام حریق استادیوم نیز بازدید کنید.)

تجهیزات اطفا حریق در آسانسور

چرا استفاده از آسانسور در زمان آتش سوزی خطرناک است؟

  • همانطور که گفته شد، آسانسور یک اتاق عمودی مشترک برای کل ساختمان است. کانال‌های به کار رفته در چاه آسانسور که سرتاسر آن را از بالا تا پایین در بر گرفته‌اند، به راحتی گرما، دود و گازهای سمی حریق را در کل طبقات پخش می‌کنند.
  • جریان هوای حاوی دود و اثرات آتش، با حرکت آسانسور با فشار بیشتری به چاه آسانسور نفوذ می‌کند و در عرض مدت کوتاهی تمامی ساختمان را پر از دود می‌کند.
  • و در آخر، همان فوبیای همیشگی گیر کردن در آسانسور، که با شرایط سخت آتش سوزی است، همراه است.

اما نگران نباشید که با رواج یافتن استفاده از آسانسور، نظارت و دقت بیشتری در ایمن سازی صنعت آسانسورها صورت گرفته است و برای مقابله با تمامی این فجایع، راه‌‌حل‌هایی کاربردی اجرا شده، بنابراین افراد می‌توانند با خیال آسوده‌تری از آسانسور استفاده کنند.

(در صفحه‌ی سیستم‌های اعلام حریق متعارف می‌توانید نسبت به نصب و خرید این تجهیزات اطلاعات کسب کنید.)

ایمن سازی و اطفا حریق در آسانسور

راه حل‌های کاربردی برای ایمن سازی آسانسورها و اطفا حریق ذر آسانسور

در سال‌های اخیر آسانسورها با تجهیز شدن به سیستم‌های ایمنی و برخی از نکات ایمنی، به آسانسورهای ضد آتش تبدیل شده‌اند. مثلا:

  • بکار بردن درب‌ها ضد حریق (مقاومت سه ساعت تا پنج ساعت)
  • چاله آسانسور با دیواره‌های ضد حریق (مقاومت سه الی پنج ساعته)
  • کابل برق مستقل
  •  وجود تجهیزات اطفا حریق در موتورخانه آسانسور
  •  عدم انبار مواد قابل اشتعال در چاله آسانسور
  •  برق اضطراری

از مواردی است که در ایمن سازی آسانسورها هر چه بهتر آسانسورها بکار رفته است.

( در صفحه‌ی  اعلام حریق بیسیم  می‌توانید نسبت به نصب و خرید این تجهیزات اطلاعات کسب کنید.)

سیستم های ایمنی بکار رفته در اطفا حریق آسانسور

چالش‌هایی برای اطفا حریق در آسانسور

چاله آسانسور برای ایمن سازی از حریق، همانند یک فضای صنعتی بزرگ و پر از تجهیزات، چالش برانگیز است. برای مثال:

چالش‌های اطفا حریق در آسانسور

چالش های اعلام حریق آسانسور: آلودگی عامل اصلی هشدار خطا در دتکتورها

جو چاله آسانسور، مخلوطی از انواع ذرات و گرد و غبار موجود در کل طبقات است. ذرات چربی، گرد و غبار و ذرات شیمیایی، روی عملکرد دتکتور آسانسور تأثیر مخربی دارد. تراکم انواع ذرات، آن‌ را فرسوده و عمرش را کم می‌کند.

(در سایت ما با کابل اعلام حریق آشنا شوید.)

آلودگی، یکی از چالش های اطفا حریق در آسانسور

چالش های اعلام حریق آسانسور: عدم دسترسی به سیستم اطفا حریق در چاله آسانسور

سیستم اطفا حریق، همانند سایر تجهیزات نیازمند سرویس و نگهداری است. اما، بررسی سیستم اطفا حریق آسانسور، به دلیل اینکه دور از دسترس است، خیلی محدود می‌شود. و در اکثر مواقع، برای تست و تعمیرات، باید کل سیستم را غیر فعال کرد. بخاطر همین دردسرها، در اکثر موارد، مدیران ساختمان، سرویس و تست سیستم اطفا حریق آسانسور را از سر باز می‌کنند.

عدم دسترسی به سیستم اطفا حریق در چاله آسانسور، یکی از چالش های اطفا حریق در آسانسور

چالش های اعلام حریق آسانسور: جریان هوا و رقیق شدن دود عامل مهمی برای تأخیر در هشدار دتکتورها

ذرات دود و اثرات ناشی از آتش، ممکن است در جریان و فشار هوای ناشی از حرکت آسانسور و همینطور بین تراکم ذرات مختلف، گُم شود. بنابراین شناسایی به موقع آن‌ها توسط دتکتورها، به تأخیر می‌افتد.

جریان هوا و رقیق شدن دود، یکی از چالش های اعلام حریق آسانسور

کاربرد دتکتور مکشی دود برای اطفا حریق در آسانسور

با در نظر گرفتن تمامی جوانب و تست انواع سیستم اعلام حریق در فضای آسانسور، استفاده از دتکتورهای مکشی دود به عنوان بهترین راهکار برای ایمن سازی چاه آسانسور و دتکتور چاه آسانسور معرفی می‌شود. دتکتور مکشی دود یا دتکتور مکنده دود، بخاطر تشخیص دقیق و سریع، یک ابزار کارآمد در محیط‌هایی که جریان هوا با فشار بالا وجود دارد، بهترین انتخاب است.

کاربرد دتکتور مکنده دود در اطفا حریق در آسانسور

نحوه‌ی عملکرد دتکتورهای مکنده‌ی دود برای اطفا حریق در آسانسور

دتکتورهای فوق حساس مکنده‌ی دود، نمونه‌ای از هوای محیط را از طریق لوله‌هایی که بر روی آن‌ها حفره‌هایی ایجاد شده است، به محفظه‌ی دستگاه برای تشخیص آتش منتقل می‌کنند. یکی از مزایای خوبی که دتکتورهای مکنده‌ی دود دارند، فیلتر کردن هوا از آلاینده‌ها است.

این عمل، نه تنها به تشخیص درست و واقعی دتکتور کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود که عمر دتکتور نیز افزایش پیدا کرده و کمتر نیاز به تعمیر پیدا کند. در ضمن، به منظور دسترسی سریع به سیستم اطفا حریق، می‌توان سیستم دتکتور را در یک فضایی مجزا نصب کرد. بنابراین مشکل نگهداری و سرویس، سیستم اطفا حریق در آسانسور نیز کاملا حل می‌شود.

دسترسی سریع به سیستم اطفا حریق

دتکتور مکنده‌ی دود بهترین راهکار برای اطفا حریق در آسانسور

ایمنی آسانسور جزء اصلی‌ترین کارهایی است که باید توسط مدیران ساختمان‌ها اجرا شود. برای مشورت درمورد ایمن سازی ساختمان و آسانسور، با مرکز اعلام حریق آرات تماس حاصل فرمایید.

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم