نکات نگهداری از انواع سوپاپ

نکات نگهداری از انواع سوپاپ

سوپاپ‌ها کلید هدایت هوا یا مایعات از طریق لوله‌ها هستند و نادیده گرفتن آنها تا زمانی که دچار مشکل شوند، آسان است. با این حال، نگهداری سوپاپ می‌تواند از مشکلات زیادی جلوگیری کند. از آنجایی که تعمیر و نگهداری سوپاپ ضروری است، لازم است با اصول نگهداری این تجهیزات آشنا شوید تا بتوانید عملکرد و دوام آنها را افزایش دهید. در ادامه‌ی این مطلب اعلام حریق آرات در خصوص روش‌های مختلف نگهداری انواع سوپاپ ها صحبت خواهیم کرد.

نگهداری انواع سوپاپ

روند نگهداری انواع سوپاپ

  1. تمیز کردن سوپاپ‌ها

تمیز کردن سوپاپ‌ها یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای افزایش طول عمر این تجهیزات است. چرخه‌ی تمیز کردن سوپاپ‌ها با توجه به نوع آنها متفاوت است اما ایده‌ی خوبی است که شیرها حداقل سالی یک بار تمیز شوند. اگر محیط اطراف این تجهیزات کثیف یا مملو از گرد و غبار است، باید هر از چندگاهی آنها را تمیز کنید. تمیز کردن محفظه‌ی شیر با استفاده از حوله یا برس سیمی، ساده‌ترین روش است.

اگر سوپاپ‌ها را تمیز نگه دارید، دوام بیشتری خواهند داشت زیرا از تجمع آلودگی روی میله‌ی سوپاپ و سایر قسمت‌های آن جلوگیری می‌شود.

تمیز کردن سوپاپ‌ها

  1. ارزیابی و نگهداری منظم دوره‌ای انواع سوپاپ ها

سوپاپ‌ها باید به طور منظم بررسی و معاینه شوند. شیرهایی که تحت فشار قابل‌توجهی هستند (دما یا نیرو) باید بیشتر از سایر شیرها مورد بررسی قرار گیرند. هنگامی که یک سوپاپ بیش از حد تحت فشار قرار گیرد، سریع‌تر از کار می‌افتد و فرسوده می‌شود. مطمئن شوید که محفظه تهویه‌ی مناسبی دارد و اطمینان حاصل کنید همه‌ی پیچ‌ها، مهره‌ها و سخت‌افزارها به طور ایمن بسته شده‌اند.

برای اطمینان از گیر نگردن شیرها، هر چند وقت یکبار آنها را باز و بسته کنید. در صورت مشاهده‌ی هر گونه نشتی، باید سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید. ترشحات فرّار اغلب ناشی از نشتی سوپاپ‌ها هستند. تجمع مواد معدنی یا خوردگی روی بدنه‌ی سوپاپ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی نشتی آن باشد.

برای اینکه مطمئن شوید نشانگر موقعیت سوپاپ، سیگنال درستی می‌دهد، شیرهایی که معمولا ثابت هستند را بررسی کنید.

ارزیابی و نگهداری دوره‌ای انواع سوپاپ

  1. نگهداری سوپاپ با خاموش کردن دستگاه

معدنی شدن، کدر شدن و سایش به مرور زمان باعث خوردگی قطعات داخلی سوپاپ‌ها می‌شود. خاموش کردن ماشین آلات به طور دوره‌ای برای بازرسی و نگهداری سوپاپ ها می‌تواند بسیار ضروری باشد. به این ترتیب می‌توانید سوپاپ‌ها را جدا کنید، داخل آنها را تمیز کنید و قطعات آسیب دیده یا شکسته را تعویض کنید. تعدادی قطعات لاستیکی وجود دارد که ممکن است در ارتباط با عناصر فلزی نیاز به تعویض داشته باشند. اگر هر قطعه‌ی شکننده یا پوسیده‌ای مشاهده کردید، در صورت لزوم آنها را تعویض کنید.

برای بازرسی و نگهداری سوپاپ‌ها لازم است ماشین‌آلات به طور دوره‌ای خاموش شوند.

نگهداری سوپاپ با خاموش کردن دستگاه

  1. روغن‌کاری سوپاپ‌ها

روغن‌کاری یکی از بخش‌های نادیده گرفته شده اما ارزان در تعمیر و نگهداری سوپاپ است. با نادیده گرفتن این کار، سوپاپ‌ها ممکن است دچار مشکل شوند و عملکرد آنها کاهش پیدا کند. روغن کاری بر اساس تکرار می‌تواند به آب‌بندی شیرها کمک کند و عمر مفید آنها را بالا ببرد. نکته‌ی کلیدی این است که باید سوپاپ چرخانده شود تا روان‌کننده وارد حفره‌ی آن شود.

این کار با کاهش سایش، عمر سوپاپ را افزایش می‌دهد. تعمیر و نگهداری سوپاپ مستلزم این است که با توجه به تنظیمات، روغن‌کاری مناسب را برای شیرهای خاص خود انتخاب کنید و صرفا اولین چیزی که دیدید را انتخاب نکنید.

روان‌کننده‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند؛ غیرقابل نفوذ آب، دمای بالا، مقاوم در برابر دی‌اکسید کربن و غیره، همگی ویژگی‌هایی هستند که لازم است با توجه به نوع سوپاپ به آنها توجه شود. برای مثال، روان‌کننده‌های نوع چوب، خاک رس یا مواد ضخیم‌کننده‌ی مبتنی بر جامدات مشابه، ممکن است اضافه شده باشد که می‌تواند جامد شود و در سوپاپ باقی مانده، باعث سفت شدن آن شود.

علاوه بر روغن‌کاری، ممکن است لازم باشد از سوپاپ‌ها در برابر تغییرات دمایی نیز محافظت شود؛ به ویژه اگر لوله‌ها در قسمت بیرونی قرار دارند. در این صورت، اضافه کردن و حفظ عایق‌ها در روال تعمیر و نگهداری سوپاپممکن است لازم باشد.

روغن‌کاری سوپاپ‌ها

مزایای تعمیر و نگهداری انواع سوپاپ

مزایای نگهداری از انواع سوپاپ: 1. اطمینان از عملکرد درست شیرها

هدف از نگهداری انسدادی حفظ عملکرد خوب سوپاپ‌ها برای مدتی طولانی‌تر است. اگر این نگهداری‌ها را انجام ندهید، ممکن است متوجه شوید که سوپاپ‌های شما به سختی چرخانده می‌شوند و یا باز و بسته نمی‌شوند. این مساله می‌تواند به خاطر فاکتورهای مختلفی از جمله فرسوده شدن نشیمنگاه شیر یا واشرهای الاستومری باشد. اگر فورا به این مشکلات رسیدگی نکنید، این مشکلات می‌توانند به مشکلات بزرگ‌تری تبدیل شوند که علاوه بر از کار افتادن سیستم، هزینه‌های زیادی نیز به همراه خواهد داشت.

با بررسی منظم سوپاپ‌ها می‌توانید از عملکرد درست آنها اطمینان حاصل کنید و از فرسایش و مشکلات از کار افتادن دستگاه‌ها جلوگیری کنید.

نگهداری از انواع سوپاپ و اطمینان از عملکرد درست شیرها

مزایای نگهداری از انواع سوپاپ: 2. افزایش ایمنی

مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای محافظت از تجهیزات و کارگران خود انجام دهید این است که تعمیر و نگهداری منظمی توسط افراد کارآزموده در حیطه‌ی سوپاپ ها داشته باشید. تعمیر و نگهداری منظم انواع سوپاپ با حفظ عملکرد خوب سوپاپ‌ها، احتمال بروز شرایط اضطراری و عواقب جبران‌ناپذیر نقص سوپاپ‌ها مانند انفجار را کاهش می‌دهد.

افزایش ایمنی با نگهداری دوره ای انواع سوپاپ

مزایای نگهداری از انواع سوپاپ: 3. اقداماتی برای کاهش نیاز به از کار افتادن دستگاه

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه‌ی سوپاپ تعداد خاموشی‌های اضطراری و برنامه‌ریزی شده را کاهش می‌دهد. با استفاده از تکنولوژی‌های امروزی می‌توان خدمات زیادی را در حین عملکرد سوپاپ‌ها و زمانی که آنها تحت فشار هستند، انجام داد.

مزایای نگهداری از انواع سوپاپ و کاهش از کار افتادن دستگاه

مزایای نگهداری از انواع سوپاپ: 4. افزایش طول عمر تجهیزات

تعمیر و نگهداری منظم سوپاپ ها می‌تواند عمر آنها را افزایش دهد و به این ترتیب نیاز به تعویض کمتری پیدا خواهند کرد و سطح تعمیراتی مورد نیاز که باعث کاهش طول عمر سوپاپ می‌شود، کاهش پیدا می‌کند. برای مثال، سفت کردن پیچ و مهره‌ها در شیرهای سماوری دارای غلاف در شرایط بسیار خورنده ممکن است برای رفع مشکل نشتی کافی باشد و باعث افزایش طول عمر این تجهیزات شود.

مزایای نگهداری از انواع سوپاپ : افزایش طول عمر تجهیزات

اهمیت نگهداری و تست انواع سوپاپ

یکی از نکات مهم برای حفظ عملکرد سیستم‌های مختلف، نگهداری از سوپاپ است. طول عمر یک سوپاپ به توانایی آن در عملکرد مورد نظر بستگی دارد. به همین خاطر است که اگر از این سوپاپ‌ها به درستی مراقبت نشود، می‌تواند عواقب نامطلوب، هزینه‌های بالای و خطرات بالقوه‌ی زیادی به همراه داشته باشد. با وجود تنوع بالای سوپاپ‌ها و شیرها، نکات ساده‌ای که در این مطلب در مورد نگهداری از انواع سوپاپ بیان کردیم، می‌تواند برای شما مفید باشد.

اهمیت نگهداری و تست انواع سوپاپ

منبع مطلب

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم