دتکتورهای اعلام حریق آریاک

دتکتورهای اعلام حریق آریاک

شرکت آریاک در ابتدا در زمینه‌ی طراحی و تولید بردهای الکترونیکی فعالیت داشته و از اوایل دهه‌ی هشتاد خورشیدی نسبت به طراحی و تولید تجهیزات اعلام حریق اقدام نموده است. این شرکت تنها تجهیزات اعلام حریق متعارف تولید می‌کند و سیستم آدرس‌پذیر ندارد. علاوه بر دتکتورهای اعلام حریق آریاک، دتکتورهایی برای کار با سیستم‌های دزدگیر، کار با سایر سیستم‌های هوشمند منطق‌پذیر و دتکتورهای خاص جهت کار در سایت‌های مخابراتی از تولیدات این شرکت هستند که طراحی و عرضه شده‌اند. در این مطلب به معرفی انواع دتکتورهای آریاک می‌پردازیم. اطلاعات کامل و قیمت تجهیزات اعلام حریق آریاک را می‌توانید در صفحه‌ی  اعلام حریق آریاک مشاهده کنید.

تماس با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات

انواع دتکتورهای دود آریاک

 • دتکتور دود فتوالکتریک 24 ولت اعلام حریق با خروجی رله
 • دتکتور دود فتوالکتریک 48 ولت رله‌دار
 • دتکتور دود فتوالکتریک 220 ولت موضعی
 • دتکتور دودی فتوالکتریک 12 ولت رله‌دار
 • دتکتور دود یونیزاسیون 220 ولت، دتکتور دودی یونیزاسیون 24 ولت و دتکتور دودی یونیزاسیون 48 ولت و 12 ولت
 • دتکتور دود فتو الکتریک 24 ولت اعلام حریق در دو مدل

معرفی دتکتورهای آریاک

دتکتور دود 24 ولت برای کار با مرکز اعلام حریق

دتکتور دودی اعلام حریق آریاک مدل APD 24 که به همراه سیستم اعلام حریق و پنل مرکزی اعلام حریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از برقراری ارتباط چراغ LED هر 5 ثانیه چشمک می‌زند که نشان‌دهنده‌ی عملیاتی بودن دتکتور است. پس از وقوع حریق، چراغ قرمز چشمک‌زن به صورت ثابت روشن شده و سیگنال حریق را برای پنل مرکزی ارسال می‌کند. پس از برطرف شدن اثر دود در صورت ریست پنل مرکزی، سیستم به حالت عادی بازگشته و هشدار خاموش می‌گردد.

آریاک دتکتور دیگری نیز دارد که برای کار با مرکز اعلام حریق طراحی و اخیرا به بازار عرضه شده است، دتکتور مدل آریا که از نظر فنی و عملکرد تفاوتی با این مدل دتکتور ندارد و تفاوت این دو تنها در شکل ظاهری است.

دتکتور دودی 24 ولت رله‌دار

یکی از محصولات کمیاب که توسط شرکت آریاک تولید شده است دتکتور رله‌دار 24 ولت است. به علت تغذیه 24 ولتی، این دتکتور مناسب سیستم‌های اعلام حریق است. کمتر دتکتوری هست که با سیستم اعلام حریق کار کند و خروجی رله هم داشته باشد. این بدان معنی است که این دتکتور علاوه بر آنکه با پنل مرکزی در ارتباط است می‌تواند به صورت مستقل نیز دستگاه جانبی نزدیک خودش را راه بیاندازد.

مشابه این دستگاه در نمونه‌های خارجی می‌توان به دتکتورهای اعلام حریق آپولو اشاره کرد که می‌توان به جای پایه‌ی معمولی برای آنها پایه با خروجی رله تهیه کرد. از آنجا که این دتکتور کاربردهای خاصی دارد کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما خلاقیت طراح با این دستگاه امکانات خوبی فراهم می‌کند. لازم به ذکر است قیمت نمونه‌های خارجی چندین برابر نمونه آریاک است.

انواع دتکتور دود آریاک

دتکتور دودی 220 ولت موضعی با خروجی رله و باتری بک‌آپ

دتکتورهای موضعی دتکتورهایی هستند که بدون نیاز به پنل مرکزی اعلام حریق مورد استفاده قرار می‌گیرند. آژیر تعبیه شده در این دتکتورها باعث می‌شود در صورت کشف دود به صورت اتوماتیک آژیر به صدا درآید.

دتکتور دودی 220 ولت آریاک برای این منظور طراحی شده است. این دتکتورهای اعلام حریق نیاز به اتصال به تغذیه‌ی 220 ولتی دارد. باتری بک‌آپ (پشتیبان) در این سیستم یک باتری 9 ولت کتابی است که در صورت قطعی برق مانع از خاموش شدن دتکتور می‌شود.

ویژگی دیگر این دتکتور خروجی رله است. خروجی رله باعث می‌شود زمانی که دتکتور دود شناسایی می‌کند یک کنتاکت خشک در اختیار قرار دهد. این کنتاکت خشک یک رله 12 ولتی را تحریک می‌کند و بدین ترتیب یک ابزار جانبی فعال شود. این ابزار جانبی می‌تواند یک آژیر صدای بلند یا سایر وسایل هشدار، تلفن‌کننده، شیربرقی و غیره باشد. از این خروجی رله می‌توان به عنوان یک منطق در سیستم‌های منطقی برنامه‌پذیر به عنوان یک سیگنال استفاده کرد.

دتکتور 12 ولت رله‌دار

دتکتورهای سیستم‌های اعلام حریق 24 ولت بوده و تنها با مراکز اعلام حریق می‌توانند کار کنند. از طرفی سیستم‌های امنیتی یا همان دزدگیرهای موجود در بازار تنها قابل استفاده با نوع خاصی از دتکتورها هستند. دتکتور هایی که همراه با سیستم‌های امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید دارای تغذیه 12 ولت و 4 سیمه باشند.

دتکتور 12 ولت دودی آریاک برای کار با دستگاه‌های دزدگیر طراحی شده است. در صورتی که تغذیه 12 ولت در اختیار باشد می‌توان از این دتکتور بدون دستگاه مرکزی دزدگیر نیز بهره‌برداری کرد. البته این دتکتورها آژیر ندارند اما از خروجی رله‌ی این تجهیزات می‌توان در جهت راه‌اندازی یک آژیر مرکزی استفاده کرد.

دتکتورهای دودی 48 ولت رله‌دار اعلام حریق آریاک

از دتکتورهای دودی 48 ولت در کاربردهای خاصی مانند سیستم‌های مخابراتی می‌توان بهره‌برداری کرد. همانند دتکتور 12 ولت، این دتکتور نیز خروجی رله دارد و با این خروجی رله می‌توان ابزارهای جانبی را فعال و بهره‌برداری کرد.

آریاک تنها تولیدکننده‌ی دتکتورهای 48 ولت است. به خاطر استفاده‌های خاص از این نوع دتکتور، به سختی می‌توان آن را در بازار یافت اما در سبد محصولات مرکز اعلام حریق آرات این محصول برای ارائه به مشتریان وجود دارد. می‌توانید اطلاعات کامل مربوط به دتکتورهای دودی اعلام حریق  را در صفحه‌ی دتکتور‌های دودی اعلام حریق مشاهده کنید.

انواع دتکتورهای حرارتی اعلام حریق آریاک

انواع دتکتورهای حرارتی اعلام حریق آریاک

 • دتکتور حرارتی دما ثابت 24 ولت در 2 مدل کلاسیک و آریا
 • دتکتور حرارتی دما افزایشی 24 ولت در 2 مدل کلاسیک و مدل آریا
 • دتکتور حرارتی دما ثابت 12 ولت رله‌دار
 • دتکتور حرارتی دما ثابت 24 ولت رله‌دار
 • دتکتور حرارتی دما ثابت 48 ولت رله‌دار
 • دتکتور حرارتی دما ثابت 220 ولت رله‌دار با باتری بک‌آپ

دتکتور حرارتی دما ثابت 24 ولت

دتکتورهای حرارتی آریاک دارای تغذیه 24 ولتی برای سیستم‌های اعلام حریق است. این دتکتورهای حرارتی مانند دتکتورهای دودی، دارای چراغ ال ای دی برای نمایش وضعیت دتکتور هستند.

دتکتور حرارتی دما ثابت کلاسیک و مدل آریا با اندکی تفاوت در قیمت و طراحی ظاهری اخیرا به بازار عرضه شده‌اند.

دتکتور حرارتی دما افزایشی آریاک

آریاک علاوه بر دتکتور حرارتی دما ثابت دتکتور حرارتی دما افزایشی نیز دارد. دتکتورهای حرارتی دما افزایشی برای استفاده در مکان‌هایی مانند پارکنیگ‌ها مناسب هستند چرا که نسبت به دتکتورهای دما ثابت با سرعت بیشتری حریق را تشخیص می‌دهند.

دتکتورهای حرارتی دما افزایشی آریاک مانند دتکتورهای حرارتی دما ثابت، در دو مدل کلاسیک و مدل آریا تولید می‌شوند.

دتکتور حرارتی موضعی

دتکتورهای حرارتی موضعی آریاک با تغذیه 220 ولت و باتری بک‌آپ و خروجی رله هستند. از این دتکتورهای اعلام حریق نیز می‌توان در مکان‌هایی که بنا بر دلایلی استقرار کامل سیستم امکان‌پذیر یا مقرون به صرفه نیست، استفاده کرد. خروجی رله‌ی این دتکتور امکان فعال کردن سیستم‌های جانبی را نیز فراهم می‌کند.

در صورت وجود تغذیه 12 ولت از دتکتورهای حرارتی 12 ولت رله‌دار می‌توان به صورت مستقل استفاده کرد. دتکتورهای 12 ولت برای سیستم‌های دزدگیر نیز مناسب هستند و می‌توانند در سیتسم‌های امنیتی نیز شما را از خطر وقوع حریق مطلع کنند.

دتکتورهای 48 ولت حرارتی همانند نمونه‌های دودی برای سیستم‌های مخابراتی تولید شده‌اند. دتکتورهای 48 ولت در مدل حرارتی و در نوع دودی دارای خروجی رله‌ای هستند. مرکز اعلام حریق آرات به فروش انواع مختلف دتکتورهای حرارتی می‌پردازد که می‌توانید اطلاعات و ویژگی‌های کامل آن‌ها را در صفحه‌ی دتکتور‌های حرارتی اعلام حریق مشاهده کنید.

انواع دتکتورهای گازی اعلام حریق آریاک

دتکتورهای گازی اعلام حریق آریاک

دتکتورهای گازی اعلام حریق آریاک در دو مدل دتکتور گاز موضعی 220 ولت و دتکتور گازی 24 ولت تولید و عرضه می‌شوند. از این دتکتورها برای شناسایی گازهای شهری و مایع، گازهای اشتعال‌پذیر مانند پروپان و حتی الکل می‌توان استفاده کرد.

تمامی دتکتورهای گازی به خاطر مکانیزم عملکردشان نیاز به تغذیه بیرونی دارند و نمی‌توانند از خط سیگنال و تغذیه استفاده کنند (جریان خط اعلام حریق برای فعال شدن دتکتور گازی کافی نیست).

از آنجایی که پنل‌های اعلام حریق اغلب دارای تغذیه کمکی 24 ولت هستند ( خروجی AUX) بهترین راه حل برای تامین تغذیه‌ی دتکتورهای گازی 24 ولت آریاک استفاده از این تغذیه کمکی است؛ البته به شرط آنکه تعداد دتکتورهای گازی کمتر از 10 عدد باشد.

در رابطه با دتکتورهای تغذیه 220 ولت می‌توانید در نزدیکی دتکتور گازی یک برق 220 ولت شهری در نظر بگیرید و با دو شاخه تغذیه‌ی دتکتور را تامین کنید.

فروش عمده دتکتورهای اعلام حریق آریاک در مرکز اعلام حریق آرات

مرکز اعلام حریق آرات در زمینه‌ی فروش انواع تجهیزات اعلام حریق ایرانی و خارجی فعالیت می‌کند. آریاک یکی از برندهای ایرانی تولیدکننده‌ی تجهیزات اعلام حریق متعارف است که برخی از محصولات آن موفق به اخذ تاییدیه‌ی آتش‌نشانی نیز شده‌اند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره برای خرید سیستم مورد نظر خود می‌توانید با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات به شماره ی 09120149425 تماس بگیرید.

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم