دتکتور گازی

دتکتور گازی چیست؟

دتکتور گازی به عنوان بخشی از سیستم اعلام حریق، وجود گازهای قابل اشتعال، گازهای سمی و اکیژن در محیط را شناسایی و اندازه‌گیری می‌کند. این دتکتورها معمولا زنگ خطر را به صدا درمی‌آورند و در مکان‌هایی نصب می‌شوند که امکان نشت گازهای سمی یا خطر آتش‌سوزی وجود دارد. دتکتورهای گازی به صورت دستگاه‌هایی ثابت یا قابل حمل در دسترس هستند.

کارکرد دتکتورهای گازی

آشکارسازهای گازی از یک سنسور برای اندازه‌گیری غلظت گازهای موجود در فضا استفاده می‌کنند. این سنسور به عنوان یک نقطه‌ی عطف و مقیاس عمل می‌کند و در صورت بروز واکنش شیمیایی ناشی از یک گاز خاص، یک جریان الکتریکی قابل اندازه‌گیری تولید می‌شود. این سنسور می‌تواند این جریان‌ها را اندازه‌گیری کند. زمانی که میزان گازهای موجود به مقدار خطرناکی برسد، سنسور این جریان‌ها را کنترل کرده و به کاربر هشدار می‌دهد.

انواع دتکتور گازی

دتکتورهای اولیه تنها قادر به تشخیص یک نوع گاز بودند اما امروزه دتکتورها می‌توانند چندین گاز را به طور همزمان شناسایی کنند؛ گازهایی مثل اکسیژن (O2)، گازهای قابل اشتعال یا بخار (LEL)، هیدروژن سولفید (H2S) و مونوکسیدکربن (CO). اشکارسازهای گازی متفاوتی در بازار وجود دارد و بیشتر آنها قابل جابجایی، بی‌سیم و کوچک هستند. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین آشکارسازهای گازی نوع سنسور آنها است.

سنسورهای LEL

این نوع سنسور سطوح گاز قابل انفجار در محیط را شناسایی می‌کند. گازهایی که در صورت برخورد با شعله می‌توانند باعث انفجار شوند.

سنسور گازهای سمی

این سنسورها معمولا الکتروشیمیایی هستند و وجود گازها یا بخار مضر در محیط را شناسایی می‌کنند. مونوکسیدگربن یکی از گازهای سمی است که به طور معمول کنترل می‌شود.

سنسور 4 گاز

اینها سنسورهایی هستند که می‌توانند همزمان چندین گاز را کنترل کنند. این گازها می‌تواند ترکیب از گازهای قابل اشتعال، اکسیژن، سولفید هیدروژن، مونوکسیدکربن و دی‌اکسیدسولفور باشد.

فروش دتکتورهای گازی در مرکز اعلام حریق آرات

انواع دتکتورهای گازی و سیستم‌های اعلام حریق را می‌توانید از مرکز اعلام حریق آرات تهیه کنید. ضمن اینکه برای دریافت مشاوره و راهنمایی در خصوص تجهیزات اعلام حریق می‌توانید با مشاوران این مرکز تماس بگیرید. در مورد آشکارسازهای گاز در مطلب دیگر با عنوان دتکتورهای گازی اعلام حریق مفصل صحبت کرده‌ایم که برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مطالعه کنید.

دتکتورهای اعلام حریق سایان

دتکتورهای اعلام حریق سایان

اعلام حریق سایان از برندهای تولیدکننده‌ی تجهیزات اعلام حریق در ایران است که توانسته تاییدیه‌ی سازمان‌های آتش‌نشانی کلان شهرها و همچنین تهران را به دست آورد. این شرکت تنها سیستم‌های…

بیم دتکتور و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

بیم دتکتور (Beam Detector) در سیستم اعلام حریق

دتکتور دودی‌خطی، دتکتور لیزری و بیم دتکتور همگی بر دتکتورهایی دلالت دارند که کشف حریق را به صورت خطی انجام می‌دهند. ویژگی‌های بیم دتکتور (Beam Detector) و پوشش شعایی یا…

دتکتور گاز آریاک

فروش دتکتور گاز آریاک + قیمت روز

دتکتور گاز آریاک یکی از دتکتور های رایج نصب شده در منازل هم وطنان است. در این جدول قیمت روز این دتکتور را مشاهده می کنید. این دتکتور توسط مرکز…

دتکتورهای گازی اعلام حریق

دتکتورهای گازی اعلام حریق

مناطق زیادی هست که گازها و بخارهای قابل اشتعال و سمی در آنها وجود دارد و به عنوان خطر محسوب می‌شوند. دتکتورهای گازی دستگاه‌های تشخیص و هشدار گاز هستند تا…