پنل اعلام حریق سایان (Sayan Control Panel)

پنل اعلام حریق سایان

کنترل پنل اعلام حریق قلب یک سیستم اعلام حریق است. پنل اعلام حریق وسیله‌ای است که کنترل سیستم اعلام حریق را بر عهده دارد. سنسورها یا دتکتورها در ساختمان نصب می‌شوند. دتکتورها اطلاعات را به کنترل پنل ارسال می‌کنند. این اطلاعات شامل تغییرات محیطی است که وجود آتش را نشان می‌دهد. کنترل پنل بعلاوه در صورت شناسایی یا پیش‌بینی آتش احتمالی به کارکنان یا ساکنان محل هشدار می‌دهد. در این مطلب تصمیم داریم در مورد پنل اعلام حریق سایان اطلاعاتی ارائه دهیم.

sayan fire alarm control panel

پنل اعلام حریق سایان

شرکت اعلام حریق سایان پنل‌های متعارف خود را طراحی و به بازار عرضه کرده است. این پنل‌ها از 2 زون تا 16 زون به بازار عرضه شده‌اند و از برندهای خوش قیمت مورد تایید آتش‌نشانی به حساب می‌آیند. پنل مرکزی در سیستم اعلام حریق نقش نظارت‌کننده بر پیوستگی مدارها، صحت عمکلرد و آماده بودن تجهیزات، کنترل اتفاقات و گزارش‌دهی را دارد و به نحوی قلب تپنده سیستم است.

زون در یک سیستم اعلام حریق به معنی منطقه است. در سیستم‌های متعارف هر بخش یا طبقه از ساختمان به عنوان یک زون تعیین می‌شوند و در صورت وقوع حریق زون مربوطه روی کنترل پنل نمایش داده می‌شود.

پنل مرکزی را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد: فضای بیرونی، نشانگرها و دکمه‌هایی که برای استفاده‌ی مصرف‌کننده تعبیه شده‌اند. قسمت درونی دستگاه شامل بردهای مرکز، بردهای ورودی خروجی زون و آژیر و راه‌اندازهای ادوات جانبی هستند جهت راه‌اندازی سیستم در اختیار نصاب قرار می‌گیرد.

بدنه‌ی پنل اعلام حریق سایان از جنس پلاستیک است. کیفیت پلاستیک چندان بالا ارزیابی نمی‌شود. استفاده از بدنه‌ی پلاستیکی باعث سبک وزن شدن پنل شده است.مرکز کنترل اعلام حریق سایان

انواع وضعیت مدار در یک سیستم اعلام حریق

مدارهای زون (ورودی) و مدارهای آژیر (خروجی) دارای سه حالت مختلف هستند:

 • حالت نرمال
 • حالت خطا
 • حالت حریق برای زون ورودی و در این حال حالت فعال برای مدار خروجی یا آژیر

در حالت نرمال، مدار بدون هیچ گونه مشکلی متصل شده است. مقاومت در انتهای خط قرار داده شده و تجهیزات بدون مشکل عمل می‌کنند. در این وضعیت جریان بسیار پایینی در حد 25 میکروآمپر در مدار جریان دارد که پایستکی مدارها را نشان می‌دهد.

در حالت خطا، مدار پیوستگی خود را از دست می‌دهد. این حالت با قطع جریان (خطای مدار باز) یا جهش جریان و محدودشدن جریان با موارد محافظتی برد (خطای اتصال کوتاه) رو به رو خواهد بود. اگر در مدار قطعی وجود داشته باشد، اتصال یکی از دتکتورهای سایان بر روی پایه به صورت صحیح نصب نشده باشد، یکی از دتکتورها و تجهیزات معیوب باشند، مقاومت انتهای خط قرار داده نشده باشد، در مدار اتصالی وجود داشته باشد و غیره، دچار خطا خواهیم بود.

در حالت حریق، با عمل کردن یکی از دتکتورها یا شستی‌ها مقدار مقاومت در مدار ورودی تغییر کرده و باعث پدید آمدن جریانی در حد 250 میلی‌آمپر می‌شود. این افزایش جریان در مدار ورودی برای پنل متعارف به منزله‌ی شناسایی وضعیت حریق بوده و باعث فعال شدن مدار خروجی می‌گردد. با فعال شدن مدار خروجی یک تغذیه 12-24 ولت روی مدار خروجی ظاهر می‌شود که آژیرها را روشن می‌کند.

انواع خطا در پنل مرکزی اعلام حریق سایان

 • خطای مدار باز در مدار ورودی و مدار آژیر
 • خطای اتصال کوتاه در مدار ورودی یا مدار آژیر
 • قطع تغذیه برق شهر
 • فقدان یا خراب بودن باتری پنل

شرح چراغ‌های روی پنل اعلام حریق سایان

 • چراغ خطا یا FAULT زرد رنگ

چراغ‌های خطا بر روی پنل، چراغ‌های زرد رنگ هستند. بنا بر توضیحات گفته شده، هر زون یک چراغ وضعیت مربوط به حالت خطا دارد (چراغ FAULT). یک چراغ خطا نیز مربوط به دو خط آژیر است. در صورتی که در هر یک از مدارات آژیر خطا اتفاق بیافتد، این چراغ روشن خواهد شد (SOUNDER FAULT). در پنل‌های اعلام حریق سایان هر یک از خطوط آژیر، چراغ جداگانه‌ای دارند.

چراغ خطای دیگری که وجود دارد چراغ خطای منبع تغذیه است (SUPPLY FAULT). برق 220 ولت متناوب یا همان برق شهر به عنوان تغذیه اصلی و 2 عدد باتری 12 ولت 4.5 آمپر یا 7.2 آمپر به عنوان تغذیه بک آپ یا پشتیبانبه عنوان منبع تغذیه‌ی این پنل است. در صورتی که هر کدام از این دو تغذیه دچار مشکل شود (برق شهر قطع باشد، باتری‌ها بدون شارژ باشند یا متصل نباشند و غیره) چراغ خطای مربوط به تغذیه روشن شده و بازر داخلی دستگاه به صدا در می‌آید.

 • چراغ تغدیه شهر SUPPLY سبز رنگ

یک چراغ سبز مربوط به تغذیه شهری است. در صورتی که برق به صورت درست به دستگاه وصل باشد این چراغ سبز روشن می‌شود.

 • چراغ مربوط به حریق FIRE قرمز رنگ

چراغ دیگر روی پنل مرکزی چراغ فایر هست. ال ای دی قرمز رنگی که به ازای هر زون یک عدد روی پنل هست و هر زونی که دچار حریق شده باشد، چراغ فایر مربوط به آن ابتدا در حالت چشمک‌زن قرار می‌گیرد. با فشردن دکمه سایلنس آلارم، چراغ فایر زون مربوطه از حالت چشمک‌زن به حالت قرمز ثابت تغییر وضعیت می‌دهد. در این وضعیت بازر داخلی دستگاه همچنان فعال است. با بر طرف شدن اثر حریق یا عامل بروز وضعیت حریق و ریست دستگاه، چراغ خاموش شده و پنل وارد وضعیت عادی می‌شود.خرید پنل اعلام حریق سایان

شرح دکمه‌های کنترلی روی پنل مرکزی سایان

بر روی پنل اعلام حریق سایان 4 دکمه جهت کنترل سیستم وجود دارد:

 • RESET/TEST جهت ریست کلی دستگاه
 • SILENCE ALARM جهت به حالت سکوت درآوردن صدای آژیرها در حالت هشدار (قطع صدای هشدار آژیر)
 • SILENCE BUZZERS جهت به سکوت درآوردن صدای بازر داخلی دستگاه (در زمان بروز خطا)
 • به صدا درآوردن دستی صدای آژیرها

یک سوئیچ گردان روی پنل هست که دو وضعیت دارد: ARM CONTROL و NORMAL. با قرار دادن این سوئیچ روی حالت ARM CONTROL کلیدهای روی پنل به حالت عملیاتی قرار می‌گیرد و با فشردن آنها می‌توان فانکشن‌های تعریف شده را اجرا کرد.

شرح داخل دستگاه مرکزی Sayan

در قسمت فوقانی دستگاه دو عدد پیچ است که با باز کردن دو پیچ درب دستگاه باز شده و جهت عملیات نصب در دسترس پرسنل فنی قرار می‌گیرد.

روی درب دستگاه، مدار اصلی و مرکزی دستگاه و کارت‌های زون قرار گرفته‌اند.

مدار اصلی

نکته‌ای که باید به آن اشاره شود این است که در برد اصلی پنل مرکزی اعلام حریق سایان از فناوری SMD استفاده نشده است. به همین خاطر مزایای تکنولوژی SMD در اینجا مورد استفاده قرار نگرفته است. فناوری SMD مزایای فراوانی برای تولیدکننده و همچنین مصرف‌کننده دارد که به آن نمی‌پردازیم.

روی برد اصلی پنل اعلام حریق تسلا، پردازنده و میکروکنترلر مرکزی دستگاه قرار گرفته و مغز سیستم است. این قسمت نکته خاصی برای پرسنل فنی و نصاب ندارد. تنها نکته‌ای که ممکن است برای نصاب مفید فایده واقع شود وجود چهار فیوز در باکس‌های مشکی است.

در صورتی وقوع اشتباه در پلاریته تجهیزات و اتصالات در زمان نصب، وظیفه‌ی این فیوزها محافظت از مدار داخلی دستگاه است. اگر مدار آژیر یا زون‌ها به درستی کار نکنند، در صورتی که از سلامت اتصالات و مدارهای بیرونی پنل مطمئن هستید، یکی از روش‌های عیب‌یابی چک کردن فیوزها است. اگر این مدارهای سوخته باشند نیاز به تعویض دارند.

بعلاوه بر روی برد مرکزی دستگاه 3 ترمینال وجود دارد که این ترمینال‌ها برای راه‌اندازی دستگاه تلفن‌کننده است. پایه تریگر تلفن‌کننده را می‌توانید به این ترمینال متصل کنید.

داخل باکس پنل

در باکس پنل، ترمینال‌های ورودی و خروجی قرار گرفته است. این ترمینال‌ها به ترتیب از چپ شامل این موارد است: 2 پایه اول مربوط به پایه تغذیه کمکی AUX است که در ادامه در رابطه با آن توضیح خواهیم داد. دو پایه بعدی خروجی رله برای راه‌اندازی دستگاه‌های جانبی است. این خروجی رله‌ها با علامت NO-COM-NC مشخص شده‌اند.

بعد از دو پایه‌ی خروجی رله، پایه‌های S1  و S2 را داریم. این دو پایه مربوط به دو خط آژیر است. همه‌ی پنل‌های متعارف اعلام حریق 2 خط آژیر دارند که به صورت همزمان فعال می‌شوند و از یکدیگر مجزا نیستند. بعد از دو آژیر، ورودی‌های پنل یا همان زون‌ها شروع می‌شوند که به ترتیب از Z1 تا Z18 هستند. در کنار برد ورودی-خروجی پنل، ترانس تغذیه و ورودی برق شهر نیز قرار گرفته است.

تغدیه کمکی یا AUX

پایه‌های مربوط به تغذیه کمکی پنل با علامت aux نمایش داده شده اس . تغذیه کمکی یک تغذیه 24 ولت dc در اختیار قرار می‌دهد. این تغذیه می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. به عنوان نمونه دتکتورهای گازی تغذیه و انرژی خود را از مدار زون دریافت نمی‌کنند و نیاز به تغذیه‌ی جداگانه‌ای دارند. در صورتی که بخواهید از دتکتورهای گازی استفاده کنید می‌توانید از این تغذیه‌ی کمکی یاد شده بهره ببرید.

کاربرد دگر استفاده از این تغذیه برای راه‌اندازی بیم دتکتورها است. بیم دتکتورهای اعلام حریق نیز به تغذیه‌ی جداگانه‌ای نیاز دارند که از این طریق می‌توان آن‌ها را راه‌اندازی کرد. لازم به ذکر است حداکثر جریان قابل ارائه 1 آمپر است و جریان کشیدن بیش از این ظرفیت توسط مصرف‌کننده می‌تواند باعث آسیب به پنل شود.

خروجی رله‌ای جهت راه‌اندازی تجهیزات جانبی پنل اعلام حریق سایان

خروجی رله‌ای در واقع یک کنتاکت خشک بدون جریان است. پایه NC و NO با حداکثر جریان 5 میلی‌آمپر برای تحریک یک رله در مدارهای بیرون از پنل است. برای مثال اگر بخواهیم یک آژیر بادی موتوردار با صدای بالا مورد استفاده قرار دهیم، تغذیه این آژیرها به دلیل توان بالا از مدار آژیر پنل نمی‌تواند استفاده کند.

در عمل یک رله با تحریک بوبین 24 ولت یا 12 ولت انتخاب می‌کنیم. کنتاکت‌های رله را به تغذیه‌ی برق شهر 220 ولت متصل و سپس به آژیر متصل می‌کنیم. سر تحریک رله را نیز به خروجی رله‌ی پنل متصل می‌کنیم. به این ترتیب در صورت فعال شدن فایر، پنل تغذیه آژیر موتوردار نیز برقرار می‌شود.تجهیزات جانبی پنل مرکزی اعلام حریق سایان

روی هر زون پنل اعلام حریق سایان چند تجهیز می‌توان استفاده کرد؟

حداکثر تعداد دتکتور روی هر زون اعلام حریق سایان 25 عدد است. بعلاوه از نظر فنی تعداد بی‌نهایت شستی اعلام حریق روی هر زون سایان قابل استفاده است.

فروش پنل مرکزی سایان در مرکز اعلام حریق آرات

در این مطلب به معرفی پنل مرکزی سیستم اعلام حریق سایان پرداختیم. مرکز اعلام حریق آرات به فروش سیستم‌های اعلام حریق و انواع پنل‌های خارجی و داخلی می‌پردازد. برای دریافت مشاوره و خرید پنل مناسب می‌توانید با مشاوران این مرکز تماس بگیرید.

alifirefight

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *