قیمت انواع دتکتور شعله اعلام حریق – مرکز اعلام حریق آرات

فروش دتکتور شعله اعلام حریق

دتکتور شعله در واقع یک راهکار مناسب در هر زمینه‌ای است که هر آن ممکن است شعله‌های آتش به تجهیزات و سرمایه موجود یا حتی پرسنل آن آسیب وارد کنند. اگر بخواهیم به بعضی از صنایعی که در آن‌ها flame detector به کار می‌رود اشاره کنیم باید از کاربردهای صنعتی و تجاری مثل خط لوله نفت و گاز، اطراف توربین‌ها، سکوهای نفتی، کنار تجهیزات تولید خودرو، آشیانه صنایع هوایی، صنایع تولیدات نظامی، تسلیحات هسته‌ای و غیره و غیره نام ببریم. امروزه البته کاربرد دتکتور شعله به صنایع نظامی و کلان خلاصه نمی‌شود. بلکه در ساختمان‌ها و برج‌های مدرن مسکونی، تجاری و حتی تفریحی نیز کاربرد دارد. برای خرید دتکتور شعله می‌توانید سری هم به فایرفایت بزنید.

سیستم دتکتور شعله از ابزارهای مختلفی برای واکنش به انرژی‌های قاب ‌رویت با چشم غیرمسلح (معمولا بین 4000 تا 7000 انگروستم) یا خارج از دید انسان (فروسرخ، فرابنفش و یا هر دو) استفاده می‌کند.

انواع دتکتورهای شعله

امروزه 4 تکنولوژی دتکتور شعله قالب در جهان وجود دارد که می‌توانند شعله را به طور کامل حس و ثبت کنند: ماورای بنفش (UV)، ماورای بنفش/مادون قرمز، مادون قرمز چندطیفی (MSIR) و تصویربرداری شعله. مبنای کار همه این 4 نوع تکنولوژی یکسان است: شناسایی جریانِ UV، مرئی و مادون قرمزی که در شعله‌ها موجود است و عمل متفاوت براساس آن. در اینجا به اختصار به چند مدل دتکتور می‌پردازیم.

 تماس با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات

قیمت دتکتور شعله در مرکز اعلام حریق آرات

دتکتور شعله معمولی (non-ex proof flame detector) بنا به برندی که دارد بین 110 تا 260 پوند قیمت دارد. از سوی دیگر، قیمت دتکتور شعله ضدانفجار (ex-proof flame detector) هم از این گران‌تر بوده و بنا به تولیدکننده و برند خود می‌تواند از 300 تا 700 پوند قیمت داشته باشد.

برای اطلاع از قیمت انواع سیستم‌های اعلام حریق می‌توانید به صفحه‌ی قیمت سیستم اعلام حریق رجوع کنید. همچنین لیست قیمت انواع سیستم‌های اعلام حریق با کیفیت ایرانی را می‌توانید در صفحات زیر چک کنید.

برای دریافت مشاوره و خرید سیستم‌های اعلام حریق می‌توانید با شماره تلفن ۰۹۱۲۰۱۴۹۴۲۵ تماس بگیرید.

دتکتورهای شعله مادون قرمز (دتکتور تک فرکانس IR)

دتکتور شعله مادون قرمز در واقع نوعی دتکتور شعله است که دامنه تشخیص شعله‌اش به میدان انواع مادون قرمز خلاصه می‌شود. گازهای داغ دارای الگوی خاصی در نواحی مادون قرمز هستند که فقط یک دوربین تصویربرداری گرمایی (TIC) است که می‌تواند آن را ثبت کند؛ این دوربین، نوعی دستگاه ترموگرافیک است. منبع آلارم‌ها یا هشدارهای احتمالی اشتباه هم می‌توانند دیگر سطوح با حرارت بالا در آن ناحیه باشند. فرکانس معمولی که یک دتکتور تک‌فرکانسی مادون قرمز به آن حساس است و واکنش نشان می‌دهد، در طیف 4.4 میکرومتر قرار می‌گیرد. زمانِ معمول موردنیاز هم عددی بین 3 تا 5 ثانیه است.

مزایا

 • سرعت واکنش زیاد در حدود ۳۰ ثانیه
 • غیر حساس در مقابل اشعه خورشید روشنایی اشعه ایکس و قوس‌های الکتریکی
 • مصونیت در مقابل مواد آلوده‌کننده مانند روغن و گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها

معایب

 • نامناسب برای کشف و تشخیص حریق‌های غیر کربنی
 • باران، برف و بخار آب می‌توانند مانع از تشخیص صحیح لنزهای آشکارساز شوند.
 • ممکن است در مقابل برخی منابع اشعه‌‌ی مادون قرمز در فواصل و شرایطی خاص خطا کنند.

دتکتورهای چند فرکانس با تحلیل دامنه‌های مختلف که توسط هر یک از حسگرها به صورت مجزا تشخیص داده می‌شود، عمل می‌کند. لذا زمان تشخیص آنها طولانی‌تر و خطای آنها کمتر است.

دتکتورهای IR حساسیت خوبی برای کشف آتش‌های هیدروکربنی دارند؛ ولی برای تشخیص حریق‌های هیدروژنی، آمونیاک مناسب نیستند.

سلول نوری الکتریک انرژی نوری را تبدیل به انرژی الکتریکی می‌کند.

دتکتور شعله مادون قرمز|تک فرکانس IR

دتکتورهای شعله ماورای بنفش

آشکارساز شعله از نوع ماورای بنفش با طول موج‌های زیر 300 نانومتر سر و کار دارد. این دتکتورها آتش را 3 تا 4 میلی‌ثانیه بعد از احتراق اولیه‌ به وسیله جریان UV که از خود متساعد می‌کند، شناسایی می‌کند. از معایب دتکتورهای شعله ماورای بنفش، می‌توان به افزایش آلارم‌های اشتباه اشاره کرد. منشاء این آلارم‌های اشتباه می‌تواند از منابعی مثل آذرخش، جرقه‌ی جوش‌کاری، تشعشعات و نور خورشید باشد. به منظور کاهش این آلارم‌های کاذب، یک تاخیر 2 تا 3 ثانیه‌ای در طراحی و ساخت دتکتور شعله ماورای بنفش در نظر گرفته می‌شود. دتکتور ماورا بنفش دارای تشعشعات منتشرشده در طول موج 1000-3000 آنگسروم را است. اشعه UV خورشید که به زمین می‌رسد ۲۸۰۰ آنگستروم است. چنانچه حسگرهای دتکتور دارای دامنه‌ای گسترده‌تر باشند، تحت‌تاثیر تشعشعات خورشید قرار می‌گیرند. بنابراین بهتر است دامنه حسگرها بین ۱۸۰۰ تا ۲۵۰۰ انگستروم باشد تا تشعشعات خورشید در این دامنه توسط جو زمین جذب شود. در صورت رعایت دامنه‌ی حساسیت دتکتورها، می‌توان از آنها در فضاهای داخلی و خارجی بهره برد.

مزایا

 • واکنش در مقابل حریق‌های کربنی هیدروژنی و فلزات منیزیم
 • سرعت واکنش زیاد (کمتر از ۱۰ میلی ثانیه)
 • عدم حساسیت در مقابل نور خورشید در پهنای مناسب

معایب

 • حساسیت در مقابل جرقه‌های الکتریکی ناشی از جوشکاری
 • احتمال حساسیت در مقابل برخی منابع نوری و روشنایی و اشعه ایکس.

دتکتور شعله ماورای بنفشUV

دتکتورهای شعله مرکب ماورای بنفش/ مادون قرمز

دتکتورهای شعله ماورای بنفش و مادون قرمز سیگنال اولیه هر دو طیف و ترکیب‌بندی و نرخ آن‌ها را با هم تطبیق می‌دهد تا بتواند سیگنال واقعی آتش را تشخیص داده و آلارم‌های اشتباه را به حداقل برساند.

در این دتکتورها به صورت همزمان از هر دو حسگر مادون قرمز و ماواری بفش استفاده می‌شود.

 • سرعت واکنش بسیار بالای آنهاست (۵۰۰ میلی ثانیه)
 • فقدان حساسیت آنها به نور خورشید، اشعه ایکس و قوس الکتریکی

استفاده از این دتکتورها فقط برای تشخیص حریق‌های هیدروکربنی توصیه می‌شود.

دتکتور شعله ماورای بنفش/ مادون قرمز UV/IR

عملکرد دتکتور شعله مادون قرمز و ماورای بنفش

در همه‌ی دتکتورهای شعله از لامپ پر شده از گاز یا سلول نوری حساس استفاده می‌شود. تشعشعات ماورای بنفش موجب یونیزه شدن گاز داخل لامپ شده و جریان ضعیفی بین دو الکترود لامپ ایجاد می‌شود. این جریان توسط آمپلی‌فایر تقویت شده و موجب تحریک یک رله می‌شود.

آغاز واکنش در دتکتورهای حرارتی و دودی به صورتی است که باید دود یا گرما به حدی برسند تا آشکارساز توان تشخیص شرایط را پیدا کند. بنابراین تاخیری بین شروع حریق و تشخیص آن توسط دتکتور به وجود خواهد آمد. این دامنه با توجه به فاصله و مواد درگیر حریق، بین ۴۰ تا ۳۰۰ ثانیه است.

نحوه‌ی کار آشکارساز شعله

آشکارساز شعله در واقع از یک جریان الکترونیکی به همراه یک دریافت‌کننده (رسیور) تابش‌های الکترومگنتیک (وابسته به نیروی مغناطیسی برق) تشکیل شده است. این دستگاه بنا به نوع طراحی که دارد، می‌تواند تابش‌های الکترومگنتیک را از یک یا چند طول موج تعریف‌شده ماورای بنفش یا مادون قرمز دریافت کند.

کاربرد دتکتورهای شعله

دتکتور شعله یکی از گران‌ترین و در عین حال کم‌خطاترین انواع آشکارسازهاست. کاربرد آن بیشتر در نواحی صنعتی و مکان‌هایی است که حساسیت بسیار بالا دارند. انواع آشکارسازهای شعله بسته به ناحیه‌ای که در آن استفاده می‌شوند به دو دسته متفاوت تقسیم می‌شوند:

 • دتکتورهای شعله با امکان استفاده در نواحی با خطر انفجار
 • دتکتورهای شعله معمولی

امکان استفاده از دتکتورهای مشترک UV/IR در محیط‌های بیرونی نیز وجود دارد.

دتکتور شعله معمولی و ضد انفجار

مزیت دتکتورهای شعله نسبت به دتکتورهای حرارتی و دودی

به محض وجود آمدن شعله و تابش جریان و فرکانس حسگر در یک میلیونیوم ثانیه تغییر کرده و موجب واکنش می‌شود؛ اما با وجود تایمر داخلی در این گونه دتکتورها سرعت واکنش به ۲ تا ۱۰ ثانیه می‌رسد که این مقدار هنوز هم بسیار کمتر از سرعت واکنش دتکتورهای دودی و حرارتی است.

در محوطه‌های باز یا نیمه باز حرکت تند هوا یا باد می تواند مانع از رسیدن دود یا گرما به حسگر آشکارساز شود. اما حسگرهای شعله که بر اثر امواج الکترومغناطیسی تحریک می‌شوند، تحت تاثیر عواملی مانند باد قرار نمی‌گیرند. لذا دتکتورهای مادون قرمز در فضاهای بسته و آشکارسازهای ماورای بنفش برای هر دو فضای باز و بسته کاربرد دارند.

مرکز اعلام حریق آرات لیست قیمت دتکتورهای دودی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مقایسه ی دتکتور شعله با سایر دتکتورها

0/5 (0 Reviews)
alifirefight

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *