تجهیزات اطفا حریق: آشنایی با انواع وسایل آتش نشانی + عکس

تجهیزات اطفا حریق

در این متن قرار است که با زبانی ساده انواع تجهیزات آتش نشانی یا  تجهیزات اطفا حریق تمام و کمال خدمت شما معرفی شود. برای آشنایی با اینکه سیستم اعلام اطفا حریق چیست و برای نصب آن باید از چه تجهیزاتی استفاده شود، در ادامه با فایر فایت همراه شوید. برای ایمن سازی ساختمان‌ها، روی سیستم  اعلام حریق حساب کنید.

خرید لوازم اطفا حریق

امروزه، تجهیز خانه و یا محل کار با لوازم اطفا حریق، امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد. وجود این لوازم سبب می شود تا سلامتی افراد در هنگام وقوع حوادث ناگواری مانندِ آتش سوزی، حفظ گردد و آسیب های زیادی نیز به ساختمان، وارد نشود.

یکی از چالش های مهمی که  خریدارانِ لوازم اطفا حریق، با آن مواجه می شوند، عدم آگاهی از قیمت این لوازم است. در ایران، مراکز مختلفی جهت فروش لوازم اطفا حریق، تاسیس شده است اما همگی آنها معتبر نمی باشند. برخی از این فروشگاه ها، لوازم درجه دو اطفا حریق را با قیمت های بالایی به فروش می رسانند و خرید از آنها، نتیجه ای جز ضرر های مالی و جانی را به همراه نخواهد داشت. در این بخش از مقاله، حدودِ قیمتِ مهم­ترین تجهیزات و لوازم اطفا حریق را به شما اعلام خواهیم کرد.

قیمت لوازم اطفا حریق: کپسول اطفا حریق

کپسول های اطفا حریق، دارای نمونه های بسیار متنوعی هستند و قیمت هر کدام از آنها نیز با توجه به وزن و مدل کپسول، متفاوت است. قیمت کپسول های اطفا حریقِ یک کیلوگرمی در بازار امروز، حدود 300 تا 600 هزار تومان، می باشد.

قیمت لوازم اطفاء حریق: پودر جوش شیرین

یکی دیگر از لوازم اطفا حریق، پودر جوش شیرین یا پودر اطفا حریق می باشد. از پودر جوش شیرین، برای اطفا حریق هایی که منبع آنها مایعات اشتعال پذیر است، استفاده می شود. قیمت پودر های آتش نشانی در بازار امروز، با توجه به وزن و شرکت تولید کننده، کاملا متغیر می باشد.

 قیمت لوازم اطفا حریق: اسپرینکلر

اسپرینکلرها را معمولا بر روی سقف اتاق نصب می کنند. این تجهیزات، در زمان وقوع آتش سوزی، به صورت خودکار فعال می شوند و آتش را خاموش می نمایند. قیمت اسپرینکلر با توجه به مدل انتخابی، در بازه 50 تا 200 هزار تومان می باشد.

 قیمت لوازم اطفاء حریق: پتو نسوز

یکی دیگر از لوازم اطفا حریق پرکاربرد، پتو نسوز می باشد. پتو نسوز به عنوان یک عایق در برابر آتش عمل می کند و تعداد تلفات جانی را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد. قیمت این پتو ها بسته به سایز و جنس، در بازه قیمتی 300 هزار تومان یا 1 میلیون تومان، متغیر می باشد.

قیمت لوازم اطفا حریق: سیستم اطفا حریق

سیستم اطفا حریق، به مجموعه تجهیزاتی گفته می شود که در خانه یا محل کار، به منظور جلوگیری از آتش سوزی و کاهش تلفات جانی، نصب می شوند. قیمت این مجموعه، بسته به تعداد تجهیزات مورد استفاده و کیفیت هر کدام از آنها، کاملا متغیر است.

قیمت لوازم اطفاء حریق: قرقره دیواری

قرقره های دیواری، معمولا در ساختمان ها و ادارات مورد استفاده قرار می گیرند. این قرقره ها، بسته به اندازه ساختمان، در نمونه های 10، 15 و 20 متری در بازار عرضه می شوند. برخی از نمونه های قرقره های دیواری، دارای پمپ هستند و برخی دیگر، فاقد پمپ می باشند. متخصصین نصب تجهیزات اطفا حریق، بسته به شرایط ساختمان، نمونه مناسب را برای شما انتخاب می کنند. قیمت این قرقره ها، بسته به اندازه طول شیلنگ و جنس آن، متفاوت می باشد.

قیمت لوازم اطفا حریق: توپ اطفا حریق

توپ اطفا حریق، یکی از لوازم پرکاربرد برای خاموش کردن آتش است. در هنگام وقوع آتش سوزی، شما باید این توپ را به داخل آتش پرتاب کنید. توپ اطفا حریق، در دمای بالای 70 درجه، منفجر می شود و مواد درون آن، آتش را خاموش می کنند. قیمت توپ اطفا حریق نیز در بازار امروز، در بازه 350 تا 550 هزار تومان می باشد.

تجهیزات اطفا حریق

تجهیزات آتش نشانی یا تجهیزات اطفا حریق به وسایل و ابزار‌آلاتی گفته می‌شود که به منظور خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند. حالا این وسایل و ادوات می‌تواند سطل آب باشد یا کپسول‌ آتش نشانی یا ابزارآلات پیشرفته‌‌تری مثل سیستم اطفاء حریق!

پیش از آشنایی با تجهیزات آتش‌ نشانی چند مورد را در ذهن داشته باشید: تجهیزات آتش‌نشانی باید باکیفیت و کاربردی باشند. طرز استفاده از تجهیزات اطفاء حریق باید آسان باشد تا هر فرد غیر متخصصی هم بتواند در شرایط بحرانی با کمترین دردسر از آن استفاده کند. سومین مورد مربوط به نصب آن‌ها است: تجهیزات آتش نشانی باید در جایی نصب شوند که احتمال وقوع آتش‌سوزی در آنجا کم و کاملا در دسترس همگان باشد.

تجهیزات آتش نشانی یا تجهیزات اطفا حریق به منظور خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند که البته برای پیشگیری از وقوع حریق روی نصب اعلام حریق متعارف با قیمت مقرون بصرفه حساب کرد.

(برای آشنایی با لوله آتش نشانی به صفحه مورد نظر مراجعه کنید.)

معرفی تجهیزات اطفا حریق

انواع تجهیزات اعلام و اطفا حریق

تجهیزات اطفا حریق از نوع نصب (ثابت و متحرک) و نوع عملکرد (دستی و اتوماتیک) دسته‌بندی می‌‌شوند. قیمت سیستم اطفا حریق اتوماتیک نسبت به تجهیزات دستی گران‌تر است. از طرفی دیگر، یک سری تجهیزات به صورت سیستماتیک مثل سیستم اطفا حریق گازی و سیستم اطفاء حریق آبی پیاده‌سازی می‌شوند و برخی دیگر به صورت مستقل مثل کپسول‌های اعلام حریق و جعبه آتش نشانی نصب می‌شوند. بنابراین آن‌ها را می‌توان از لحاظ پیاده سازی و نوع اهمیت به چهار دسته‌ی مجزا تقسیم کرد:

 1. سیستم های اطفاء حریق: مطابق با نوع سیستم اطفاء حریق از تجهیزات مختلفی استفاده می‌شود.
 2. کپسول‌های اعلام حریق: کپسول‌های اعلام حریق در انواع مختلف آب، گاز، پودر و فوم در بازار موجود هستند.
 3. جعبه آتش‌ نشانی یا فایرباکس: یکی از تجهیزات مهم آتش نشانی برای اطفاء حریق در ساختمان‌ها و انبارها است و به عنوان جعبه‌ی کمک‌های اولیه اطفاء حریق به حساب می‌آید.
 4. تجهیزات جانبی آتش نشانی: مجموعه تجهیزات جانبی آتش نشانی از انواع شیرآلات و شیلنگ گرفته تا علائم و اضطراری و جعبه‌‌ی کمک‌های اولیه است.

تجهیزات آتش نشانی و تجهیزات اطفا حریق، به‌منظور جلوگیری از وسعت گرفتن و خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسته به نوع ساختمان، ممکن است انواع مختلفی از تجهیزات خاموش کننده حریق استفاده شود.

(از مطلبی که در مورد شیر سیامی نوشته‌ایم، بازدید کنید.)

 تجهیزات آتش نشانی حریق

لیست تجهیزات آتش نشانی و اطفا حریق

 • کپسول‌های آتش نشانی (کپسول گاز fm200, کپسول گاز lG55 و کپسول گاز co2)
 • انواع شیر آتش نشانی 
 • انواع سیستم اطفاء حریق (گازی و آبی و سیستم اطفا حریق آیروسل)
 • درب ضد حریق
 • علائم اضطراری و ایمنی
 • کمک های اولیه آتش نشانی 
 • شیلنگ آتش نشانی
 • سطل‌های آتش نشانی
 • پتوی آتش نشانی
 • اجکتور (برای جمع آوری مایعات قابل اشتعال از سطح آب)
 • استند پایپ (مجموعه از لوله‌ها برای توسعه شیر آتش نشانی)
 • سیستم پرده آب (ایجاد دیوار بزرگ آب بدون نیاز به نیروی انسانی)
 • مانیتور آتش نشانی (برای پرتاب حجم زیاد آب و فوم از راه دور)
 • کالکتینگ و دیوایدینگ (برای اتصال چند سیال ورودی و برای تقسیم‌بندی‌ آن‌ها)
 • موبایل فوم (یک دستگاه مستقل برای نگهداری انواع فوم‌های ترکیبی)
 • توربکس (به منظور تخلیه دود حاصل از فوم های ترکیبی استفاده می‌شود.)
 • اینداکتور (به منظور ثابت نگه داشتن ترکیب فوم با آب) 
 • نازل آتش نشانی (برای انتشار آب، فوم یا پودر استفاده می‌شود.)
 • توپ اطفاء حریق (با وزن سبک بمحض مجاورت با دمای بالاتر از 70 درجه، به‌طور خودکار منفجر می‌شود.)
 • دستکش و لباس مخصوص آتش نشانی

نصب سیستم اعلام حریق (سیستم اعلام حریق متعارف یا سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر) در کنار تجهیزات اطفا حریق، از سیستم‌های ضروری برای ایمن سازی ساختمان‌های مسکونی، اداری و صنعتی است.

(از صفحه دتکتور شعله بازدید کنید.)

 تجهیزات اعلام و اطفای حریق

تجهیزات اطفا حریق متحرک یا قابل حمل

تجهیزات آتش نشانی: خاموش کننده‌های آبی

کپسول‌های دستی با برچسب قرمز رنگ، به‌صرفه‌ترین روش برای مهار آتش‌سوزی کلاس A که از مواد جامد کاغذ، چوب و منسوجات ایجاد می‌شود. کپسول آتش نشانی آب و گاز در چهار مدل ارائه شده و استفاده‌ی آسانی دارند.

تجهیزات آتش نشانی قابل حمل

تجهیزات اطفا حریق: خاموش کننده‌های کف یا فوم

کپسول‌های دستی با برچسب کرم رنگ، همان کپسول آتش نشانی فوم هستند که برای خاموش کردن آتش سوزی کلاس A (کاغذ و چوب و منسوجات) و کلاس B (مایعات قابل اشتعال مانند بنزین، گازوئیل و روغن) استفاده می‌شود.

تجهیزات اطفا حریق - کپسول آتش نشانی فوم

تجهیزات اطفا حریق: خاموش کننده‌های پودری

کپسول‌های دستی با برچسب آبی رنگ، همان کپسول آتش نشانی پودر و گاز است که برای مهار آتش ایجاد شده در سه کلاس A, B و C ( آتش سوزی گازها) و همینطور آتش سوزی حاصل از تجهیزات الکتریکی، به عنوان خاموش کننده‌ی چند منظوره، قابل استفاده است.

کپسول آتش نشانی پودر و گاز از تجهیزات خاموش کننده

تجهیزات اطفا حریق: خاموش کننده دی‌اکسید کربن

کپسول‌های دستی با برچسب سیاه، برای مهار و کنترل آتش ایجاد شده از اتصالات الکتریکی و دستگاه‌های برقی و همینطور آتش سوزی کلاس B (مایعات اشتعال‌زا) استفاده می‌شود. کپسول آتش نشانی CO2 با حذف اکسیژن باعث خفه شدن آتش و اطفای آن می‌شود.

تجهیزات آتش نشانی اعلام حریق

تجهیزات اطفا حریق: خاموش کننده شیمیایی تر

کپسول‌های دستی با برچسب زرد رنگ یا خاموش کننده شیمیایی تر، بصورت ویژه برای مهار آتش کلاس F حاصل اشتعال روغن‌ها و چربی‌های مصرفی در آشپزی، آتش سوزی کلاس B و همینطور کلاس A استفاده می‌شود.

خاموش کننده شیمیایی تر

پتوی آتش نشانی

پتوی آتش نشانی، برای خفه کردن آتش و جلوگیری از رسیدن اکسیژن به آتش استفاده می‌شود. پتوی ضد حریق بافت و پارچه‌ای نسوز است که برای کنترل آتش سوزی تهیه می‌شود.

تجهیزات آتش نشانی مطابق با نوع نصب (ثابت یا متحرک) یا نوع عملکرد (دستی یا اتوماتیک) تقسیم بندی می‌شوند.

(از مطلب مخزن آب آتش نشانی بازدید کنید.)

پتوی آتش نشانی از تجهیزات اطفا حریق

تجهیزات آتش نشانی ثابت

تجهیزات آتش نشانی ثابت به تجهیزاتی که در امکان و فضای باز نصب می‌شود، گفته می‌شود. آن‌ها مجموعه‌ی وسیعی را در برمی‌گیرند:

تجهیزات اطفا حریق ثابت: شیر آتش نشانی (شیر هیدرانت)

شیر آتش نشانی، از تجهیزات ضروری برای ایمن سازی مناطق صنعتی و تجاری بزرگ است. شیر آتش نشانی به طور مستقیم به آب منطقه وصل است، و در زمان وقوع حریق آتش نشان‌ها بدون محدودیت می‌توانند از آن استفاده کنند. شیر آتش نشانی در انواع و سایزهای مختلف موجود است.

از تجهیزات آتش نشانی ثابت،شیر آتش نشانی که به‌نام شیر هیدارنت هم معروف است به منظور استفاده‌ی نامحدود از آب در داخل ساختمان‌های تجاری و صنعتی و همینطور در فضای باز نصب می‌شود.

(در مورد چراغ اضطراری اعلام حریق مطالعه کنید.)

تجهیزات اطفا حریق ثابت

تجهیزات اطفا حریق ثابت: شیلنگ آتش نشانی

شیلنگ آتش نشانی یا هوزریل آتش نشانی یکی از تجهیزات پرکاربرد در خاموش کردن آتش است. شیلنگ آتش نشانی در برخی از ساختمان‌ها (در هر طبقه) کار گذاشته می‌شود. البته برای استفاده از آن شخص باید آموزش دیده باشد. شلنگ آتش نشانی در فضای داخلی ساختمان‌ها به سیستم لوله کشی شهری یا منبع آب متصل است و می‌تواند فشار بالای آب را تحمل کند. (فشار معمولی بین 8 تا 20 بار و حداکثر 110 بار)

شیلنگ آتش نشانی باید آنقدر بلند باشد که بتواند تا آخرین اتاق یک ساختمان را تحت پوشش قرار دهد. قرقره‌های شیلنگ آتش نشانی باید در جایگاهی مشخص که قابل دسترس است نصب شود. از آنجاییکه شیلنگ آتش نشانی از جنس پارچه و الاستومرهای (پلیمر الاستیک) طبیعی و مصنوعی تولید می‌شوند باید بعد از استفاده طوری آویزان شوند که آب از آن کاملا تخلیه شود، در غیر اینصورت در طولانی مدت می‌پوسند.

شیلنگ آتش نشانی در فضای باز به ماشین آتش نشانی یا شیر آتش نشانی متصل می‌شوند. شلنگ آتش نشانی بر اساس کاربرد در دو نوع: شلنگ مکنده یا شلنگ تخلیه دسته بندی می‌شوند و از لحاظ جنس در مدل‌های مختلف ارائه می‌شود:

 • شیلنگ آتش نشانی نواری یا پارچه ای
 • شیلنگ آتش نشانی پلاستیکی
 • هوز اتش نشانی خرطومی
 • هوز آتش نشانی فلزی

از تجهیرات اطفا حریق پرکاربرد آتش نشانی، شیلنگ آتش نشانی است که در دو نوع شلنگ مکنده یا تخلیه در جنس‌های مختلف ارائه می‌شود.

(با علائم راهنمای اعلام حریق آشنا شوید.)

تجهیزات اطفاء حریق ثابت - شیلنگ آتش نشانی

تجهیزات اطفا حریق ثابت: سیستم اسپرینکلر یا آب پاش

سیستم اسپرینکلر یکی از موفق‌ترین نوع تجهیزات اطفا حریق در دنیا است! طرز کار اسپرینکلرها به این صورت است که به‌محض تشخیص افزایش دما، همانند باران شدید شروع به ریزش آب می‌کند. اسپرینکلرها، آتش سوزی‌های ثابت را تشخیص می‌دهند و دقیقا در همان محل فعال می‌شوند. معمولا فعال شدن آن همراه با آژیر است.

تقریبا تمامی ساختمان‌هایی که به سیستم اسپرینکلر مجهز هستند، بر اثر آتش سوزی دچار خسارت‌های سنگین مالی و جانی نشده‌اند. البته بصورت فنی اسپرینکلرها بیشتر برای جلوگیری از خسارت‌های مالی طراحی شده‌اند تا حفاظت از جان، مگر اینکه در سیستم اعلام حریق کنار سایر تجهیزات خاموش کننده آتش، عمل کنند.

اگرچه عملکرد اسپرینکلرها مشابه است، اما بر اساس نوع منطقه تحت حفاظت به روش‌های مختلفی در لوله کشی و اتصالات نصب می‌شوند:

(در مورد کفپوش عایق برق و کاربرد آن بیشتر بدانید.)

تجهیزات اطفا حریق آتش نشانی: سیستم اسپرینکلر لوله تر

در سیستم اسپرینکلر تر، آب پرفشار درون لوله‌ها قرار داد و به‌محض افزایش دما، سریعا آب تخلیه می‌شود. این نوع سیستم در فضاهایی که امکان یخ‌زدگی است، استفاده نمی‌شود.

تجهیزات اطفا حریق آتش نشانی: سیستم اسپرینلکر لوله خشک

سیستم اسپرینکلر لوله خشک مخصوص سردخانه‌ها است. در این مدل، درون لوله‌ها هوای فشرده شده قرار دارد و به‌محض اینکه اسپرینکلر فعال شود، هوا خارج شده و شیر ورودی آب باز می‌شود. سرعت عمل این مدل نسبت به سیستم اسپرینکلر تر کم‌تر است.

تجهیزات اطفا حریق آتش نشانی: سیستم اسپرینلکر جایگزین

سیستم اسپرینکلر جایگزین، بر اساس درجه حرارت فصلی، علمکردی متفاوت و هوشمندانه دارد. در طول تابستان مرطوب و در زمستان به‌منظور جلوگیری از یخ‌زدگی لوله‌ها، به‌صورت خشک عمل می‌کند.

تجهیزات اطفا حریق آتش نشانی: سیستم اسپرینلکر پیش عملگر

در برخی از فضاها به منظور جلوگیری از تخریب تجهیزات، از سیستم اسپرینکلر پیش عملگر به عنوان تجهیزات کمکی استفاده می‌شود.

تجهیزات اطفا حریق آتش نشانی: سیستم اسپرینکلر سیلابی

سیستم اسپرینکلر سیلابی همیشه باز و آماده است. از این نوع سیستم برای ایمن سازی فضاهای پرخطر استفاده می‌شود. فرمان ورود آب توسط سیستم اعلام حریق انجام می‌شود.

یکی از تجهیزات اطفا حریق موفق و پرطرفدار، سیستم اطفاء حریق اسپرینکلر است، با مجهز شدن ساختمان به اسپرینکلرها، البته با نصب اصولی، خسارت‌های جانی و مالی از آتش به حداقل می‌رسد.

(در مورد دتکتور دودی و دتکتور حرارتی مطالعه کنید.)

سیستم اسپرینکلر از تجهیزات اطفا حریق

تجهیزات اطفا حریق ثابت: سیستم مه پاش

سیستم مه پاش اطفاء حریق با استفاده از حداقل میزان آب، با پراکنده کردن قطرات ریز و درشت آب، در فشارهای مختلف استفاده می‌شود. سیستم مه پاش اطفاء حریق با فشار کم، متوسط و زیاد را از طریق نازل‌های مخصوص فعال می‌شود. برای مثال این مورد می‌تواند جزو وسایل اطفا حریق در آزمایشگاه باشد اما برای ایمن سازی بیشتر، نباید فقط به سیستم اطفاء حریق بسنده کرد و باید کل آزمایشگاه را با سیستم اعلام حریق تحت کنترل قرار داد.

سیستم های مه پاش با هدف اطفاء حریق، با استفاده از حداقل میزان آب فعال می‌شوند. در این مدل خاموش کننده آتش، از قدرت قطرات آب در مهار آتش استفاده می‌شود.

(از صفحه پنل اعلام حریق بازدید کنید.)

تجهیزات اطفای حریق ثابت - سیستم مه پاش

تجهیزات اطفا حریق ثابت: سیستم اطفا حریق گازی

سیستم اطفا حریق گازی مخصوص فضاهایی مثل اتاق سرور، سایت‌های کامپیوتری و مناطقی که تجهیزات الکترونیکی حساسی دارند و با استفاده از آب و سایر مواد ضد حریق، آسیب می‌بینند، استفاده می‌شود. برای اینکه سیستم اطفاء حریق گازی عملکرد موفقی داشته باشد، باید فضای مورد نظر کاملا مهر و موم شده و استفاده از تهویه حساب شده باشد.

عملکرد سیستم اطفاء حریق گازی به این صورت است که با آزاد کردن گازهای پاک و بی‌اثر، موجب خاموش شدن حریق می‌شود. سیستم اطفا حریق گازی به نام عامل پاک نیز معروف است.

از انواع مواد خاموش کننده حریق، می‌توان به عامل پاک اشاره کرد. سیستم اعلام حریق گازی از تجهیزات اطفاء حریق اتاق سرور به حساب می‌آید.

(در فایرفایت بخوانید: پرشر سوئیچ چیست؟)

سیستم اطفا حریق گازی

تجهیزات اطفا حریق ثابت: سیستم اطفا حریق فوم

سیستم آتش نشانی اطفاء حریق فوم برای مهار آتش مایعات قابل اشتعال استفاده می‌شود. سیستم اطفا حریق فوم به دو صورت سیستم مستقل و سیستم اجرایی توسط نیروی آتش نشانی اجرا می‌شود. سیستم مستقل شامل یکسری تجهیزات فوم ساز، لوله و اتصالات است که بصورت خودکار عمل می‌کند.

فوم در حالت‌های فوم انبساط کم و فوم انبساط بالا یا فوم انبساط متوسط اجرا می‌شود که هر کدام مطابق نظر کارشناسان و نوع حریق بکار می‌روند.

مثلا فوم انبساط کم، برای آتش‌سوزی‌های مایع قابل اشتعالی که با آب مخلوط نمی‌شود، مناسب است. فوم انبساط کم مقاومت حرارتی خوب، اما حجم و قابلیت پر شدن محدودی دارد. اما فوم انبساط بالا و متوسط، با هوادهی یک محلول آبی از یک عامل کف کننده مصنوعی، به میزان انبساط مناسبی می‌رسد.

سیستم اطفاء حریق فوم، در مخازن ذخیره سازی نفت و مایعات قابل اشتعال استفاده می‌شود. این سیستم به صورت اتوماتیک عمل کرده و می‌تواند با صدای آژیر همراه شود.

(از مطلب پمپ آتش نشانی بازدید کنید.)

سیستم اطفا حریق فوم

تجهیزات اطفاء حریق ثابت: قیمت تجهیزات اطفا حریق

در سال‌های اخیر با پیاده سازی سیستم اعلام حریق و استفاده از انواع تجهیزات اطفاء حریق، خسارت‌های دلخراش ناشی از آتش سوزی به حداقل رسیده است. البته برای اینکه بتوان کنترل آتش را کاملا در دست گرفت، باید خیلی اصولی و حساب شده با آن مقابله کرد.

همانطور که گفته شد، دستورالعمل خیلی از تجهیزات اطفا حریق ساختمان آسان است و تمامی افراد با حفظ خونسردی می‌توانند مانع گسترش آتش‌سوزی شوند. قیمت تجهیزات اطفا حریق علاوه بر مواد داخلشان نسبت به وزن نیز متفاوت هستند. دفاتر فروش تجهیزات اطفا حریق معتبر در کشور هستند بلکه حتی برندهای ایرانی در این زمینه، به عنوان شرکت تجهیزات اطفا حریق، محصولات خوبی را ارائه می‌دهند.

تجهیزات آتش نشانی برای خاموش کردن آتش و محافظت از افراد با دستورالعمل‌های ساده برای افراد غیر متخصص و آتش‌ نشان‌ها قابل استفاده است.

منبع 

اعلام حریق آرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیاز به مشاوره دارین؟

اگر سوالی و یا نیاز به مشاوره دارین اطلاعات خود را بنویسید تا با شما تماس بگیریم