دتکتور دودی

دتکتور دودی چیست؟

آتش‌سوزی‌ها با علائمی همراه هستند که از جمله‌ی آنها می‌توان به حرارت، دود، شعله و گازها اشاره کرد. دتکتور دودی نوعی از دتکتورها است که با تشخیص دود حاصل از آتش‌سوزی سیستم اعلام حریق را فعال می‌کند. آشکارسازهای دودی در نقاط مختلفی از ساختمان نصب می‌شود و با تشخیص زودهنگام آتش‌سوزی به کاهش خسارت‌های جانی و مالی کمک می‌کند. از انواع دتکتورهای دودی می‌توان به آشکارسازهای دودی نوری و آشکارسازهای دودی یونیزه اشاره کرد.

دتکتور دودی یونیزه

آشکارسازهای دودی یونیزه ارزانترین نوع آشکارسازهای دودی هستند. این دتکتورها با استفاده از یک منبع رادیواکتیو کوچک برای تولید جریان عمل می‌کنند. زمانی‌که دود وارد محفظه‌ی دتکتور می‌شود جریان قطع شده و آلارم اعلام حریق فعال می‌شود. این نوع دتکتورها برای تشخیص ذرات بسیار ریز حاصل از آتش‌سوزی بسیار خوب عمل می‌کنند و البته به همین خاطر برای نصب در نزدیک آشپزخانه‌ها مناسب نیستند چرا که ممکن است باعث ایجاد آلارم‌های کاذب شوند.

دتکتورهای دودی یونیزه سرعت بالایی در کشف و شناسایی حریق دارند اما به دلیل معایب این نوع دتکتورها و وجود مواد رادیواکتیو استفاده از آنها نسوخ شده است.

دتکتورهای دودی اپتیکال یا فوتوالکتریک

آشکارسازهای دودی نوری از پرتوهای مادون قرمز برای تشخیص دود استفاده می‌کنند. این دتکتورها بسیار گرانتر از دتکتورهای یونیزه هستند و برای استفاده در بیشتر خانه‌ها مناسبند. این نوع دتکتورها ذرات دود بزرگ از آتش‌هایی که آهسته هستند و یا با ذوب شدن مواد همراهند را به خوبی شناسایی می‌کنند. از دتکتور فوتوالکتریک می‌توان در اتاق خواب، اتاق نشیمن، راهروها و غیره استفاده کرد.

دتکتورهای دودی در مرکز اعلام حریق آرات

انواع سیستم‌های اعلام حریق و دتکتورهای دودی را می‌توانید از مرکز اعلام حریق آرات تهیه کنید. برای دریافت مشاوره نیز می‌توانید با این مرکز در تماس باشید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص آشکارسازهای دودی و قیمت آنها می‌توانید به صفحه‌ی لیست قیمت دتکتور دودی اعلام حریق رجوع کنید.

دتکتور دودی آدرس‌پذیر زیتکس مدل ZX-SD 8000 AD

دتکتور دودی آدرس‌پذیر زیتکس مدل ZX-SD 8000 AD

دتکتور دودی آدرس‌پذیر زیتکس مدل ZX-SD 8000 AD دارای فرستنده و گیرنده‌ی نوری با طول موج مادون قرمز است که مادون قرمز ایجاد شده بر اثر ورود دود به محفظه‌ی…

بیم دتکتور و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

بیم دتکتور (Beam Detector) در سیستم اعلام حریق

دتکتور دودی‌خطی، دتکتور لیزری و بیم دتکتور همگی بر دتکتورهایی دلالت دارند که کشف حریق را به صورت خطی انجام می‌دهند. ویژگی‌های بیم دتکتور (Beam Detector) و پوشش شعایی یا…

لیست قیمت دتکتور دودی

لیست قیمت دتکتور دودی اعلام حریق

دتکتور دودی (Smoke Detector) یک وسیله‌ی الکترونیکی کشف آتش است که به طور اتوماتیک وجود دود را به عنوان نشانه‌ی اصلی آتش‌سوزی حس می‌کند و سیستم اعلام حریق را فعال…