دتکتور حرارتی

دتکتور حرارتی چیست؟

سیستم اعلام حریق مجموعه‌ای از تجهیزات شامل کنترل پنل، دتکتورها، شستی و سایر تجهیزات است. دتکتورهای حرارتی نوعی از دتکتورها هستند که به تغییرات دمای محیط حساس هستند. دتکتور حرارتی با تشخیص زودهنگام حرارت، باعث می‌شود فرصت بیشتری برای تخلیه‌ی ساختمان یا مهار آتش‌سوزی داشته باشید. دتکتورهای حرارتی در دو نوع تولید و به بازار عرضه می‌شوند: آشکارسازهای حرارتی دما ثابت و آشکارسازهای حرارتی دما افزایشی.

دتکتورهای حرارتی دما افزایشی

آشکارسازهای حرارتی دما افزایشی گرمای درون اتاق را حس می‌کنند. این دتکتورها در صورت افزایش حرارت نسبت به میزان از پیش تعیین شده، فعال می‌شود و آلارم اعلام حریق را فعال می‌کند. این نوع سنسورها در واقع به جای حساس بودن به حرارت به “نرخ تغییر دما” حساس هستند. معمولا این اشکارسازها زمانی فعال می‌شوند که نرخ تغییر دما بین 12 تا 15 درجه در دقیقه افزایش می‌یابد. برای فعال شدن این دتکتور، افزایش دما باید به صورت ناگهانی، سریع و غیرعادی باشد.

دتکتورهای حرارتی دما ثابت

آشکارسازهای حرارتی دما ثابت به جای نرخ تغییر دما، بر دمای واقعی اتاق متمرکز هستند. وقتی دمای اتاق از یک میزان از پیش تعیین شده بیشتر می‌شود آلارم سیستم اعلام حریق فعال می‌شود. به طور معمول دمای از پیش تعیین شده حدود 135 درجه‌ی فارنهایت یا 60 درجه‌ی سانتی‌گراد است. از مزیت‌های این نوع آشکارسازها می‌توان به قابلیت اطمینان بالا، کمترین میزان آلارم کاذب، نگهداری آسان و هزینه‌ی کمتر نسبت به آشکارسازهای دودی اشاره کرد.

هر دوی دتکتورهای حرارتی دما ثابت و دما افزایشی برای تشخیص آتش‌سوزی بسیار خوب عمل می‌کنند. با این حال، دتکتورهای حرارتی اشکالاتی هم دارند. از جمله اینکه، اگرچه برای تشخیص حرارت مناسبند اما نمی‌توانند آتش‌سوزی‌هایی که با ذوب شدن مواد همراه هستند را تشخیص دهند. این سنسورها تنها برای تشخیص آتش‌هایی با حرارت بالا کاربردی هستند.

کاربرد دتکتورهای حرارتی

از آشکارسازهای حرارتی بیشتر در نقاطی استفاده می‌شوند که نمی‌توان دتکتور دودی نصب کرد. برای مثال، آشپزخانه‌ها و گاراژها معمولا مملو از دود هستند، یا اتاق‌های زیرشیروانی ممکن است دارای میزان زیادی گرد و غبار و رطوبت معلق در هوا باشند و غیره. نصب دتکتورهای دودی در این موارد ممکن است باعث ایجاد آلارم‌های کاذب شود و عملا بی‌استفاده باشد. بعلاوه باید در نظر داشت که این دتکتورها برای تشخیص آتش‌سوزی‌هایی که آهسته هستند و یا با دود و مونوکسیدکربن همراهند، مناسب نیست.

عملکرد آشکارسازهای حرارتی

برای داشتن بهترین حفاظت از ساختمان، دتکتورهای حرارتی باید به همراه دتکتورهای دودی نصب شوند. استفاده از دتکتور حرارتی به جای دتکتور دودی خیلی مناسب نیست چرا که دتکتورهای دودی بسیار سریع‌تر از دتکتورهای حرارتی فعال می‌شوند. دتکتورهای دودی و حرارتی باید با هم در سیستم اعلام حریق استفاده شوند.

فروش دتکتورهای حرارتی در مرکز اعلام حریق آرات

انواع دتکتورهای حرارتی و تجهیزات اعلام حریق را می‌توانید از مرکز اعلام حریق آرات تهیه کنید. بعلاوه می‌توانید برای دریافت مشاوره با مشاوران این مرکز در ارتباط باشید. برای اطلاعات بیشتر در خصوص این آشکارسازها می‌توانید به صفحه‌ی قیمت دتکتور حرارتی در سیستم اعلام حریق مراجعه کنید.

بیم دتکتور و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

بیم دتکتور (Beam Detector) در سیستم اعلام حریق

دتکتور دودی‌خطی، دتکتور لیزری و بیم دتکتور همگی بر دتکتورهایی دلالت دارند که کشف حریق را به صورت خطی انجام می‌دهند. ویژگی‌های بیم دتکتور (Beam Detector) و پوشش شعایی یا…

دتکتور حرارتی

قیمت دتکتور حرارتی در سیستم اعلام حریق

یکی از رو‌ش‌های اتوماتیک کشف حریق، استفاده از دتکتورهای حرارتی است. بعد از دتکتور دودی، پراستفاده‌ترین دتکتورها آشکارسازهای حرارتی (Heat Detector) هستند که در اعلام حریق شهری و خانگی و…