دتکتور شعله

دتکتور شعله چیست؟

بیشتر دتکتورها بر تشخیص حرارت، دود یا شعله، سه ویژگی اصلی آتش، متمرکز هستند. همه‌ی این شاخصه‌ها می‌توانند از منبع دیگری مثل گرمای لوله‌های بخار، ذرات معلق در هوا یا نور خورشید باشند. فاکتورهای دیگری مثل دمای هوا و حرکت هوا نیز ممکن است روند تشخیص آتش را مخدوش کنند. بعلاوه، دود و حرارت ناشی از آتش می‌تواند خیلی سریع پراکنده شود یا خیلی آهسته گسترش پیدا کند و تشخیص آن کار دشواری باشد. از آنجایی که دتکتورهای شعله ابزارهایی نوری هستند می‌توانند در کمتر از یک ثانیه آتش را تشخیص دهند. این ویژگی دتکتور شعله همچنین باعث می‌شود این دتکتورها برای تشخیص آتش‌هایی که با شعله همراه نیستند، نامناسب باشند. به طور کلی هر دتکتور باید متناسب با شرایط محیطی و خطرات احتمالی باشد.

انواع دتکتور شعله

انواع مختلفی از دتکتورهای شعله در بازار وجود دارد که به سه نوع اصلی آن اشاره می‌کنیم.

دتکتور شعله ماورای بنفش

این دتکتورهای می‌توانند آتش‌سوزی و انفجار را در حدود 2 تا 4 ثانیه تشخیص دهند. سنسورهای ماورای بنفش قادر هستند نوع حریق را از همان موقعی که شعله‌ی کوچکی است تشخیص دهند. از نکات منفی دتکتور شعله ماورای بنفش این است که این نوع دتکتور حتی نور خورشید، اشعات، جرقه‌های جوشکاری و صاعقه را شناسایی می‌کنند و الارم کاذب ایجاد می‌شود.

دتکتور شعله مادون قرمز

این سنسورها توسط یک نوار مادون قرمز عمل می‌کنند. یک دوربین تصویربرداری کوچک در این دتکتورها می‌تواند بلافاصله وجود گازهای داغ آزاد شده در نزدیکی دتکتور را تشخیص دهد. در موارد خاص، منابع دیگر گازهای داغ که در نزدکی دتکتور باشند می‌توانند باعث آلارم‌های کاذب شوند. امواج مادون قرمز می‌توانند به گرد و غبار، دود و ذرات سوخته هم نفوذ کنند.

دتکتورهای ترکیبی ماورای بنفش و مادون قرمز

ترکیب تکنولوژی مادون قرمز و ماورای بنفش برای تشخیص گرما بسیار خوب عمل می‌کند زیرا دتکتور قادر است اطلاعات را از دو منظر مادون قرمز و ماورای بنفش جمع‌آوری کند. این مساله باعث به حداقل رسیدن آلارم‌های کاذب می‌شود.

کاربرد دتکتورهای شعله

از آشکارسازهای شعله در مکان‌های خطرناک مثل خط لوله‌ی نفت و گاز، سکوهای نفتی، فرودگاه و آشیانه‌ی هواپیما، توربین‌ها و موارد مشابه استفاده می‌شود. هدف اولیه‌ی این دتکتورها به حداقل رساندن خطرات مرتبط با آتش‌سوزی است. دتکتورهای شعله بسیار سریع‌تر از آشکارسازهای دود یا حرارت عمل می‌کنند.

فروش دتکتور شعله در مرکز اعلام حریق آرات

انواع دتکتورهای شعله و تجهیزات اعلام حریق را می‌توانید از مرکز اعلام حریق آرات تهیه کنید. برای دریافت مشاوره نیز می‌توانید با مشاوران این مرکز در ارتباط باشید. در انتها برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد آشکارسارهای شعله و قیمت آنها می‌توانید به صفحه‌ی قیمت دتکتور شعله اعلام حریق-مرکز اعلام حریق آرات مراجعه کنید.

بیم دتکتور و هر آنچه که باید درباره آن بدانید

بیم دتکتور (Beam Detector) در سیستم اعلام حریق

دتکتور دودی‌خطی، دتکتور لیزری و بیم دتکتور همگی بر دتکتورهایی دلالت دارند که کشف حریق را به صورت خطی انجام می‌دهند. ویژگی‌های بیم دتکتور (Beam Detector) و پوشش شعایی یا…