خانه / اعلام حریق خانگی / سیستم اعلام حریق خانگی | بورس تجهیزات اعلام حریق

سیستم اعلام حریق خانگی | بورس تجهیزات اعلام حریق

امروزه از انواع مختلف سیستم های اعلام حریق درمراکز  اداری، تجاری، صنعتی و همچنین ساختمان های مسکونی و موارد خانگی جهت جلوگیری از حریق و کاهش خسارات  ناشی از آن استفاده می شود.

سیستم اعلام حریق چیست؟

سیستم اعلام حریق درواقع مجموعه ای از قطعات الکتریکی می باشد که وجود دود، شعله یا گاز مونوکسید در محیط را تشخیص می دهد.

پس از تشخیص علائم فوق هشدار هایی جهت جلوگیری از حوادث جبران نا پذیر منتشر می گردد.

هشدار ها یا به صورت اتوماتیک توسط دتکتور های حریق و یا توسط انسان با فشرده شدن شستی های اعلام حریق فعال می شوند.

آژیر ها می توانند آژیر های الکترومکانیکی با قدرت های مختلف و یا آژیر فلاشر های با صدای معمول باشند.

برای یک ساختمان 5 تا 9 طبقه مسکونی چه سیستم اعلام حریقی مناسب است؟

سیستم متعارف اعلام حریق از قیمت مناسبی برخوردار بوده و مناسب ساختمان های تا 9 طبقه است، ( شهرداری تهران ساختمان های 10 طبقه را ملزم به استفاده از سیستم آدرس پذیر کرده است)

خرید سیستم اعلام حریق خانگی با بهترین کیفیت

برای انتخاب و خرید یک سیستم در درجه اول برند مورد نظر را باید انتخاب کرد. در زمینه برند ها بسته به نوع سیستم (آدرس پذیر، متعارف، بیسیم) محصولات تولید کنندگان بسیاری از ایران و سایر نقاط جهان در بازار ایران عرضه شده است. بسیاری از این محصولات مورد تایید سازمان آتش نشانی قرار گرفته اند.

رنج قیمتی مورد نظر خریدار در انتخاب این سیستم اثر گزار است، با افزایش قیمت کیفیت نسبی هم افزایش پیدا می کند.اعلام حریق خانگی

بنابراین باید متناسب با بودجه ای که در نظر گرفته شده، کیفیت مطلوب را انتخاب کرد. هر برندی نقاط ضعف و قوتی در اجرا و بهره برداری سیستم اعلام حریق دارد که باید مد نظر قرار گیرد.

خوشبختانه در کاربردهای اعلام حریق خانگی تولیدات خوبی در کشور داریم که ضمن اخذ استاندارد ها مرتبط قیمت بسیار مناسب هم دارند.

جهت خرید یک سیستم اعلام حریق خانگی خوب با کیفیتی مطلوب و همچنینی قیمتی مناسب با شماره 09120149425 تماس حاصل فرمایید

مشاهده لیست قیمت تجهیزات اعلام حریق کلیک نمایید

انواع سیستم اعلام حریق از نظر کاربری

انجمن ملی حفاظت از آتش آمریکا (NFPA) سیستم های هشدار دهنده آتش را به چهار گروه تقسیم بندی کرده است.

 1. سیستم های اعلام حریق ترکیبی: این سیستم ها به صورت مشترک با سیستم های دیگر امنیتی غیر از اعلام حریق مانند دوربین مدار بسته، کنترل تردد، تخلیه اضطراری و …کار میکند
 2. سیستم اعلام حریق خانگی: این سیستم ها برای ساختمان های کوچکتر که فقط شامل  یک پنل مرکز کنترل می باشند اجرا می شود .در کشور ما برای تمامی ساختمان های 5 طبقه و بالاتر الزام استفاده از سیستم اعلام حریق خانگی وجود دارد.
 3. سیستم اعلام حریق شهری(تحت نظارت آتش نشانی) : این سیستم  با امکان نظارت و اعلام اضطراری عمومی در داشتن شهری ایمن نقش ایفا می کنند که متاسفانه در حال حاضر در کشور ما وجود ندارد.
 4. سیستم های اعلام حریق برای مکان های حفاظت شده و محلی: که قالبا دارای یک ایستگاه نظارتی هستند و به صورت نظارت از راه دور، سیستم هشدار کمکی و اختصاصی و یا سیستم اعلام حریق ایستگاه مرکزی کار میکنند.

اعلام حریق خانگی

انواع سیستم های اعلام حریق بر اساس نوع کارکرد به سه دسته ی زیر تقسیم بندی می شوند:

 • متعارف (conventional)
 • آدرس پذیر (Addressable)
 • بیسیم (wireless)

در سیستم های متعارف (Conventionl) هر زون یا قسمت سیم کشی جداگانه دارد و سیم ها به صورت شعاعی و یا ستاره ای به مرکز کنترل متصل می باشند.

سیستم های متعارف به علت قیمت مناسب و سادگی در نصب و راه اندازی همچنان به صورت بسیار گسترده ای مورد استقبال قرار می گیرن 

سیستم آدرس پذریر دارای هوشمندی و سرعت بالاتر بوده و همچنین مکان دقیق حادثه مشخص می شود. ارتباط بین اجزا به صورت سیم کشی حلقوی با میزان کمتر سیم نسبت به سیستم متعارف می باشد.

سیستم بیسیم درواقع آخرین نسل از سیستم های اعلام حریق می باشد که با حذف کابل کشی سرعت نصب و راه اندازی در آن بسیار بالا رفته و تجهیزات کشف حریق دستی یا اتوماتیک به وسیله ی امواج بی سیم با مرکز کنترل در ارتباط می باشند.

مهمترین مزیت سیستم بیسیم امکان استفاده آن در مکان های در حال بهره برداری، موزه ها، آثار تاریخی و مکان های لوکس و حساس می باشد.

اعلام حریق وایرلس

اعلام حریق هوشمند ( آنالوگ آدرس پذیر)

سیستم های اعلام حریق می توانند هوشمند باشند. هوشمند بودن یعنی در سیستم دتکتور پردازنده بوده و دتکتور فراتر از یک سنسور معمولی به صورت پردازنده عمل می کند. بدین ترتیب علاوه بر کاهش بار پردازشی پنل مرکزی، ویژگی ها و قابلیت های جدید به سیستم اضافه می شود.

 • آلارم های کاذب و خطای سیستم به شدت کاهش می یابد
 • دتکتور قابلیت جبران سازی پیدا می کند و می تواند گرد و غبار و اتفاقات موقت را نادید بگیرد
 • حساسیت دتکتور ها از پنل یا از راه دور قابل تنظیم ، افزایش و یا کاهش است.

چراغ چشمک زن سیستم اعلام حریق(flasher)

در سیستم های اعلام حریق خانگی این چراغ ها یکی از تجهیزات اعلام کننده حریق هستند که با نور ثابت یا چشمک زن به صورت ثابت یا گردان و معمولا با رنگ قرمز در دو مکان نصب و استفاده می شوند :

 1. پاگرد ها راهرو و یا راه پله ها : موازی با آژیر ها نصب شده و همزمان با آنها بکار می افتند. برای افراد ناشنوا بسیار کارایی دارند و در صورت ازکار افتادن احتمالی آژیر ها میتوان محل حریق را مشخص کنند.
 2. بالای سردربر واحد ها یا اتاق ها : در مکان هایی که  یک زون یک طبقه از ساختمان با چند واحد را تشکیل میدهد و یا در هتل ها که هر زون دارای چندین اتاق می باشد بانصب این چراغ ها بالای هر واحد یا اتاق و یا قسمت جدای هر زون می توان سریع تر  محل حریق در یک زون را شناسایی کرد.

سیستم اعلام حریق خانگی

‫0/5 (0 امتیاز)
5٫0
درحال ارسال
امتیاز شما به مطلب 0 (0 امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *