سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق مجموعه‌ای از تجهیزات اعلام حریق مانند دتکتورها، شستی، کنترل پنل و غیره است که برای تشخیص و اعلام آتش‌سوزی نصب و بکاربرده می‌شوند. بکاربردن سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان‌های مسکونی، پروژه‌های صنعتی و غیره بسیار حائز اهمیت است و میزان خسارت‌های مالی و جانی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. سیستم‌ اعلام حریق آدرس‌پذیر (Addressable) یکی از انواع سیستم‌های اعلام حریق است که در این مطلب در مورد آن صحبت خواهیم کرد. در مطلبی جداگانه می‌توانید جدیدترین لیست قیمت سیستم اعلام حریق را بررسی کنید.

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر چیست؟

یکی از پر کاربردترین سیستم‌های اعلام حریق سیستم آدرس‌پذیر است. در این سیستم هر دستگاه دارای یک آدرس مشخص و منحصربفرد هستند که محل نصب دتکتورها را نشان می‌دهد. به این ترتیب در صورت آتش‌سوزی و اعلام خطر توسط هر کدام از دتکتورها، پنل مرکزی محل دقیق دتکتور را مشخص می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر برای استفاده در ساختمان‌های بزرگ و اماکن تجاری و صنعتی بسیار مفید باشند.

بنابراین در اعلام حریق‌های آدرس‌پذیر برای هر قطعه می‌توان آدرس مشخصی ثبت کرد تا در صورت آتش‌سوزی پنل مرکزی دقیقا دتکتوری را شناسایی کند که فعال شده است. این ویژگی باعث صرفه‌جویی در زمان برای اقدامات بعدی می‌شود. به طور کلی پنل‌های آدرس‌پذیر بسیار پیشرفته‌تر از پنل‌های متعارف هستند و برنامه‌ریزی آنها بسیار ساده‌تر و منعطف‌تر است.تماس با مشاوران مرکز اعلام حریق آرات

تفاوت سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر و متعارف

اعلام حریق آدرس‌پذیر و متعارف از جنبه‌های زیادی با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثل همونطور که در بالا اشاره کردیم در سیستم‌های آدرس‌پذیر هر قطعه آدرس منحصربفرد خود را دارد که در صورت وقتی وقوع آتش‌سوزی،آدرس دستگاه روی کنترل پنل نمایش داده می‌شود. به این ترتیب شما خیلی زود متوجه خواهید شد که کدام دتکتور فعال شده است. این ویژگی باعث می‌شود محل دقیق وقوع حادثه مشخص شده و اقدامات لازم سریعا انجام شود.

حتما بخوانید:
نمایندگی رسمی اعلام حریق زیتکس

از سوی دیگر در سیستم‌های متعارف هیچ روشی برای تشخیص محل دقیق وقوع آتش‌سوزی وجود ندارد. البته با سیم‌کشی ساختمان در زون‌های مختلف می‌توانید متوجه شوید آتش‌سوزی به طور کل در کجا اتفاق افتاده است. برای مثال اگر هر طبقه از ساختمان را در زون‌های مختلف سیم‌کشی کرده باشید می‌توانید متوجه شوید آتش‌سوزی در کدام زون یا طبقه از ساختمان اتفاق افتاده اما همچنان محل دقیق آن مشخص نخواهد بود. در ادامه برخی از ویژگی‌های سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر را توضیح خواهیم داد. تفاوت سیستم آدرس‌پذیر با متعارف

امکان تنظیم و برنامه‌ریزی در سیستم اعلام حریق addressable

یکی از مزایای اعلام حریق آدرس‌پذیر نسبت به سایر سیستم‌ها امکان پیکربندی کردن آن است تا یک اقدام خاص منجر به یک پاسخ و واکنش خاص شود. در سیستم آدرس‌پذیر محل دقیق آتش توسط هر دستگاه شناسایی و ثبت می‌شود و به این ترتیب می‌توان تشخیص داد آتش‌سوزی دقیقا در چه نقطه‌ای رخ داده است. این موضوع باعث سرعت در کمک‌رسانی‌ها می‌شود. در واقع با تشخیص دقیق محل وقوع آتش‌سوزی آژیرهای خطر آن منطقه فعال می‌شود. به این ترتیب آژیرهای اعلام حریق بر اساس اولویت مکانی به صدا درمی‌آیند و  مناطق پرخطر زودتر تخلیه می‌شوند.

کمترین میزان آلارم کاذب در سیستم‌های اعلام حریق هوشمند

یکی از نکات مهم در انتخاب سیستم اعلام حریق میزان هشدار یا آلارم کاذب است. آلارم‌های کاذب باعث ایجاد اختلال در محل و همینطور تحمیل هزینه‌های اضافه می‌شود. بنابراین بهتر است سیستم‌های اعلام حریق کمترین میزان آلارم کاذب را داشته باشند. میزان آلارم‌های کاذب در سیستم‌های اعلام حریق متعارف بیشتر اتفاق می‌افتد چرا که تجمع گرد و غبار و آلاینده‌ها روی سنسور دتکتورها باعث ارسال سیگنال‌های کاذب به کنترل پنل می‌شود. در سیستم‌های متعارف راه حلی برای حل این مشکل وجود ندارد.

حتما بخوانید:
دتکتور دودی آدرس‌پذیر زیتکس مدل ZX-SD 8000 AD

از سوی دیگر، از مزیت‌های سیستم‌های اعلام رحیق آدرس‌پذیر این است که اجازه می‌دهد هوا به داخل دتکتورها راه پیدا کند. در این صورت اگر هوا آغشته به گرد و غبار یا آلاینده‌ها شود یک پیش هشدار به پنل مرکزی ارسال می‌کند. در این صورت می‌توان پیش از فعال شدن کاذب آلارم، مشکلات احتمالی را اصلاح کرد. بعلاوه سیستم‌های آدرس‌پذیر می‌توانند سیگنال‌هایی مبنی بر وجود مشکل یا هشدارهای تعمیر و نگهداری به کنترل پنل ارسال کنند. همچنین کنترل پنل آدرس‌پذیر سطح حساسیت دتکتورهای دودی را بررسی می‌کند تا از وقوع هشدارهای کاذب احتمالی جلوگیری کند.

هزینه‌های جانبی در سیستم آدرس پذیر کمتر است

در سیستم‌های آدرس‌پذیر در صورت وجود مشکل در هر یک از قطعات (برای مثال نیاز به نظافت، تعمیر یا تعویض) پنل مرکزی محل دقیق قطعه‌ی مورد نظر را مشخص می‌کند و به همین خاطر هزینه‌ی نگهداری این سیستم نسبت به سایر سیستم‌ها پایین‌تر است. بعلاوه هزینه‌ی سیم‌کشی سیستم‌های آدرس‌پذیر بسیار کمتر از سیستم‌های متعارف است زیرا سیستم‌های آدرس‌پذیر روی یک لوپ قرار می‌گیرند. این لوپ مداری است که سیستم را به دستگاه‌های دیگر از قبیل دتکتورها، تلفن‌کننده و همچنین دستگاه‌های آب‌پاش متصل می‌کند.

مرز ایجاد امنیت در سیستم حریق هوشمند وسیع‌تر است

به خاطر تفاوت در سیم‌کشی سیستم‌های آدرس‌پذیر و متعارف، سیستم‌های آدرس‌پذیر ایمن‌تر و قابل اطمینان‌تر هستند. در سیستم اعلام حریق متعارف اگر سیم‌کشی یکی از قطعات آسیب دیده یا قطع شود سیگنال آن دستگاه و سایر دستگاه‌های موجود در آن خط به کنترل پنل ارسال نمی‌شوند.

اما در سیستم آدرس‌پذیر هر گونه قطعی در مدار نمی‌تواند باعث قطع شدن کل دستگاه‌ها شود. در این نوع سیستم همه‌ی دستگاه‌ها روی یک لوپ سیم‌کشی شده و در هر دو انتها به پنل مرکزی متصل می‌شوند. بنابراین اگر اتصال از یک سمت قطع شود دستگاه همچنان متصل می‌ماند. در سیستم آدرس ‌پذیر یک دستگاه را می‌توان حذف یا غیرفعال کرد و این مساله تاثیری روی سایر دستگاه‌های روی آن لوپ نخواهد داشت.

حتما بخوانید:
پنل مرکزی اعلام حریق

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

شرکت اعلام حریق زیتکس یکی از برترین شرکت‌های تولیدکننده‌ی سیستم‌های اعلام حریق ایرانی است. این شرکت فعالیت خود را با تولید سیستم‌های اعلام حریق متعارف آغاز کرد و پس از آن توانست به تولید سیستم‌های اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس بپردازد. اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس اولین برند ایرانی است که دارای تاییدیه‌ی آتش‌نشانی است. پنل‌های آدرس‌پذیر زیتکس بسیار پیشرفته و هم‌رده با مدل‌های خارجی خود هستند. از این پنل‌ها می‌توان در پروژه‌های بزرگ صنعتی و تجاری استفاده کرد.

سیستم اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس دارای ویژگی‌هایی است که کیفیت و کاربردی بودن این محصول ایرانی را نشان می‌دهد. از ویژگی‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آدرس‌دهی اتوماتیک
  • نمایش گرافیکی وضعیت قطعات
  • ارتباط دوطرفه بین پنل و قطعات
  • قابلیت SAFE SAVING
  • عدم نیاز به لایسنس و هزینه­‌های جانبی برای راه اندازی پنل

بعلاوه پنل‌های آدرس‌پذیر زیتکس دارای قفل‌های سخت‌افزاری در چهار سطح هستند تا از دستکاری و دخالت افراد غیر متخصص در عملکرد پنل جلوگیری شود. در مطلبی جداگانه در مورد اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس صحبت کرده‌ایم که برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید آن را مطالعه کنید. اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس

خرید انواع سیستم اعلام حریق هوشمند – مرکز اعلام حریق آرات

مرکز اعلام حریق آرات فعال در زمینه‌ی فروش تجهیزات اعلام حریق ایرانی و خارجی است. برای تهیه و یا دریافت مشاوره درباره‌ی انواع تجهیزات اعلام حریق آدرس‌پذیر و همینطور اعلام حریق آدرس‌پذیر زیتکس می‌توانید با شماره تلفن 09120149425 تماس بگیرید.

0/5 (0 Reviews)
alifirefight

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *